Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Πτώση κεντρικής ασφάλειας σπιτιού από θερμοσίφωνα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Δεν παρεξηγούμαι. Έχεις λίγο δίκιο. Στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει "ηλεκτρολόγους", "υδραυλικούς" , "ψυκτικούς" κ.α. Όχι στο επάγγελμα είμαι ηλεκτρονικός, αλλά ο πατέρας μου είναι ηλεκτρολόγος και έχω ασχοληθεί και πρακτικά με τα ηλεκτρολογικά.

    Γνωρίζω λοιπον ότι τα υλικά που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούνται στην αγορά συνήθως για θερμοσίφωνα είναι ή διπολικοί διακόπτες 40Α σε συνδυασμό με ασφάλεια ή ασφαλειοδιακόπες 20Α. Δεν ήθελα να μπλέξω τον πάνο με ερωτήσεις ¨"κοίτα το ηλεκτρολογικό συμβολάκι που έχει ο διακόπτης αν είναι οι γραμμές κατσαρές ή ίσιες". Προσπαθώ παντα να μιλάω απλά. Επίσης είμαι ανοιχτός σε διορθώσεις ακόμα και στο επάγγελμά μου. Δεν περιμένω κάποιον να με εμπιστευτεί με κλειστά μάτια απλά επειδή γράφω στο forum.

    Πάντα στις φράσεις μου χρησιμοποιώ τις λέξεις "μάλλον" ή "έλεγξε για αυτό" ή "πιστεύω" γιατί πάντα υπάρχει περιθώριο λάθους. Εντάξει. Υπάρχουν και θέματα που είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά αυτά δεν είναι πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Και για να καταλήξω, η σκέψη μου ηταν ότι αν έχει βραχυκυκλώσει για κάποιο λόγο ο διακόπτης και η ασφάλεια έχει τοποθετηθεί μετά από αυτόν (ανάμεσα σε διακόπτη και θερμοσίφωνα) είναι λογικό να πέφτει η 40αρα. Αλλά μετά είδα ότι το έκανε σε 5 λεπτά οποτε φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί. Όπως είπα είμαι ανοιχτός σε συζήτηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Χρονη παντως αφου εισαι ηλεκτρονικος πρεπει να ξερεις σφαλμα "βραχυκυκλωμενος διακοπτης" ειναι γελοιο ακομη και σαν σκεψη..
    Η δουλεια του ειναι του διακοπτη να ειναι βραχυκυκλωμενος,οσο περισσοτερο(=μικροτερη αντισταση) τοσο το καλυτερο.

    Στο θεμα σου τωρα: Επειδη μιλας για γενικο διακοπτη 40Α να σου πω οτι ο διακοπτης δεν πεφτει οχι 40 αλλα 400 αμπερ να περασουν απο μεσα..Αυτο ειναι δουλεια της ασφαλειας η μικροαυτοματου αν θελεις.
    Απο την αλλη αν και υπαρχουν μικροαυτοματοι 40Α ειναι αρκετα σπανιοι,μηπως τελικα μιλας για διακοπτη διαρροης 40Α που ειναι πολυ συνηθισμενος και εχουμε σχεδον ολοι;
    Αν ναι αυτο αυτοματως εξηγει και τον λογο που πεφτει, εχει δηλ.διαρροη η αντισταση του θερμοσιφωνα..

    Επισης η ασφαλεια ειτε πριν απο τον διακοπτη μπει ειτε μετα ειτε χωρις καθολου διακοπτη διαρρεεται απο το ιδιο ρευμα οποτε αν ειναι να πεσει θα πεσει οπου και να την βαλεις(ακομη και μεσα στο καπακι του θερμοσιφωνα που λεει ο λογος)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (02-09-15)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρονη παντως αφου εισαι ηλεκτρονικος πρεπει να ξερεις σφαλμα "βραχυκυκλωμενος διακοπτης" ειναι γελοιο ακομη και σαν σκεψη..
    Η δουλεια του ειναι του διακοπτη να ειναι βραχυκυκλωμενος,οσο περισσοτερο(=μικροτερη αντισταση) τοσο το καλυτερο.

    Στο θεμα σου τωρα: Επειδη μιλας για γενικο διακοπτη 40Α να σου πω οτι ο διακοπτης δεν πεφτει οχι 40 αλλα 400 αμπερ να περασουν απο μεσα..Αυτο ειναι δουλεια της ασφαλειας η μικροαυτοματου αν θελεις.
    Απο την αλλη αν και υπαρχουν μικροαυτοματοι 40Α ειναι αρκετα σπανιοι,μηπως τελικα μιλας για διακοπτη διαρροης 40Α που ειναι πολυ συνηθισμενος και εχουμε σχεδον ολοι;
    Αν ναι αυτο αυτοματως εξηγει και τον λογο που πεφτει, εχει δηλ.διαρροη η αντισταση του θερμοσιφωνα..

    Επισης η ασφαλεια ειτε πριν απο τον διακοπτη μπει ειτε μετα ειτε χωρις καθολου διακοπτη διαρρεεται απο το ιδιο ρευμα οποτε αν ειναι να πεσει θα πεσει οπου και να την βαλεις(ακομη και μεσα στο καπακι του θερμοσιφωνα που λεει ο λογος)
    Ωραία. Ας μετρηθούμε λοιπόν στις γνώσεις. Ο πάνος μίλησε για πτώση της γενικής ασφαλειας 40Α. Κάνω λάθος; Δεν είπα εγώ κάτι για πτώση διακόπτη.
    Το να έχει λιώσει εσωτερικά η μόνωση ανάμεσα στους δρόμους του διακόπτη, να έχει καρβουνιάσει (το κάρβουνο είναι αγώγιμο) και να κάνει σπινθήρα ανάμεσα σε φάση και ουδέτερο το αποκλείεις; Αυτο εννοώ βραχυκύκλωμα σε ΔΙΠΟΛΙΚΟ διακόπτη. Για γέλια ναι. Αλλά κάτι ακουγεται από εσας τους ηλεκτρολόγους "να ασφαλίζουμε" το διακόπτη και να τοποθετούμε την ασφάλεια πριν από αυτό.
    Στα ηλεκτρονικά νομίζεις ότι δεν έχουμε ασφάλειες και διακόπτες; Δεν ξέρουμε πως λειτουργούν; Σε πληροφορώ ότι γνωρίσω τι έχει μέσα ακόμα και ο διακόπτης διαρροής (που πολλοί ηλεκτρολόγοι δεν ξέρουν) όπως ακριβώς σε ποια συνθηκη πέφτει. Μάντεψε γιατί. Άκουσα , ρώτησα , συζητησα , χάλασα , δούλεψα , έφτιαξα. Δεν πέταξα μια ατάκα στον άλλο: "είσαι ηλεκτρολόγος;" "30 χρονια στο επάγγελμα και δεν θα μου πεις εσυ..." "έχω ένα τοιχο πτυχία"
    Απόφοιτος πολυτεχνείου που μου το είπε με την πρώτη ευκαιρία (δηλ αμέσως) έβαλε την παροχή της ΔΕΗ στην έξοδο του ups και το έκανε κάρβουνο.
    Πλακάς 20 χρόνια μου έβαλε πλακάκια στο σπίτι και σκοντάφτω κάθε μέτρο. Αλουμινάς μου έβαλε τα κουφώματα και έφυγε ο άξονας από όλα τα ρολά στον πρώτο μήνα. ΚΑτεβάστε λοιπόν λίγο τη μύτη και σε μας τους "ερασιτέχνες"

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Επίσης συμφωνώ ότι ο Πάνος μπορεί να μπέρδεψε την γενική ασφάλεια με το ρελέ και να έιναι όντως αυτό το πρόβλημα, αλλά εμφανίστηκες μόνο για να κατηγορήσεις και όχι να ρωτήσεις τον άνθρωπο και να του λύσεις το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Απο την αλλη αν και υπαρχουν μικροαυτοματοι 40Α ειναι αρκετα σπανιοι,μηπως τελικα μιλας για διακοπτη διαρροης 40Α που ειναι πολυ συνηθισμενος και εχουμε σχεδον ολοι;
    Αν ναι αυτο αυτοματως εξηγει και τον λογο που πεφτει, εχει δηλ.διαρροη η αντισταση του θερμοσιφωνα..
    Noμιζω εδω βοηθαω αρκετα.
    Επισης ειναι πολυ πολυ δυσκολο να καρβουνιασει ο διπολικος διακοπτης μεταξυ φασης-ουδετερου επειδη εκει δεν υπαρχει ροη ρευματος,αν καρβουνιασει αυτο θα συμβει μεταξυ κλειστης-ανοιχτης επαφης του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να καταλήξω, η σκέψη μου ηταν ότι αν έχει βραχυκυκλώσει για κάποιο λόγο ο διακόπτης και η ασφάλεια έχει τοποθετηθεί μετά από αυτόν (ανάμεσα σε διακόπτη και θερμοσίφωνα) είναι λογικό να πέφτει η 40αρα. Αλλά μετά είδα ότι το έκανε σε 5 λεπτά οποτε φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί. Όπως είπα είμαι ανοιχτός σε συζήτηση
    Ενταξει τωρα καταλαβα τι εννοεις .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Προς τη τι μισος και ο αλληλοσπαραγμος ρε παιδια;
    Εφαγε καννενας το μεροκαματο καννενος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι λέω ότι έχεις πολλά φορτία σε λειτουργία οπότε με άλλα 18Α που τραβάει ο θερμοσίφωνας ξεπερνάς τα όρια θερμικής διακοπής της γενικής σου ασφάλειας και πέφτει. Αν ανάψεις μόνο τον θερμοσίφωνα, πάλι πέφτει;

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    DSC00308.jpgαυτός είναι ο πίνακας , ανοίγω το θερμοσίφωνο ( ασφάλεια δεξιά ) και μετά από πέντε λεπτά , πέφτει η κεντρική ( αριστερά )

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSL Splitter κεντρικής εγκατάστασης (NID POTS) από που?
    By Enexomenos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-15, 00:19
  2. Πτώση ασφάλειας μετρητή
    By Ακρίτας in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 22:40
  3. Πτώση Ασφάλειας
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 08:11
  4. πτώση ασφάλειας στο θερμοσίφωνα
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-10, 00:37
  5. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας