Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: ισχυρό ηλιακό φανάρι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb ισχυρό ηλιακό φανάρι

    γι αυτη την κατασκευή μου ειμαι περήφανος, ενθουσιασμένος και κατάπληκτος με την απόδοση της.
    εχω κάνει και άλλες ηλ κατασκευές που εξοικονομούν ενέργεια και φωτίζουν με λαμπες LED μα αυτο το ηλιακο φανάρι ειναι πολύ καλύτερο απο ότι παρόμοιο μπορείτε να βρειτε στην αγορά.
    και δεν νομιζω πως στην ελληνικη αγορά πωλουν ηλιακά φανάρια με τέτοια απόδοση και σχέση τιμής.

    η ανάγκη προήλθε όταν είδα ένα απο αυτά τα ηλιακά φανάρια κήπου που πωλουν, τα φθηνα κινέζικα για τον κηπο που έχουν 1-2 led μια μπαταρία μικρή κ μικρό πανελ, αυτά που δεν φωτίζουν παραπάνω απο μισή ώρα...
    το δικό μου ηλικό φανάρι ειναι ικανό να φωτίζει με 10 LED για 5 ώρες! το φως του ειναι αρκετό για να φωτίσει ενα μικρό δωμάτιο σαν φως νυκτός, όχι για να μπορει κάποιος να διαβάσει με αυτό αλλα για να βλέπει που πατάει.

    η κατασκευή ειναι απλή, την κάνει και ένας αρχάριος, ειναι οικονομική όλα τα υλικά στοιχίζουν περίπου 10ε.
    το σχέδιο προήλθε απο αυτή την ιστοσελίδα όμως το εχω αλλάξει, το έφερα στα μέτρα μου..
    χρησιμοποίησα υλικά φθηνά αλλά ικανά όπως ηλιακό πανελ αξιας 2ε,
    10PCS 5mm White 30000mcd αξιας 1.5ε
    4 μπαταρίες επαναφορτιζόμενες Ni-MH 1.2V 1700 mAh αξιας 2.5ε
    και
    NPN TIP3055
    PNP TIP42C
    τριμερ 10ΚΩ
    θήκη 4 μπαταριων ΑΑ
    διακόπτη
    βισματα αρσ/θηλ για συνδεση τροφοδοσιας πανελ
    βισματα μονοφωνικά ήχου θηλυκο για σασσι, αρσενικό για για την έξοδο led
    τορροϊδη πυρήνα διαμέτρου 5εκ
    σύρματα περιέλιξης 0.5χιλ 2μέτρα, 2χρώματα
    πλαστικό κουτί τάπερ

    το πλαστικό κουτί προέρχεται απο έτοιμα φαγητά και το αγόρασα μαζί με φαγητό απο σουπερμαρκετ.
    τα συρματα περιέλιξης προέρχονται απο καλώδια τηλεφωνίας που είχα βρει.

    ο τορροϊδης πυρήνας που χρησιμοποιώ βλέπετε πως δεν ειναι κυκλικός αλλα παραλληλογραμμος..
    μπορείτε να αγοράσετε έναν τορ πυρήνα αλλα θα σας κοστίσει περιπου 5ε.
    ο δικος μου πυρήνας προέρχεται απο τους φερίτες σε σχημα U που έχουν οι μ/τ υψηλής τάσης.
    και τα υπόλοιπα υλικά τα ειχα στο εργαστήριο.
    το τρανσίστορ NPN ειναι λιγο μεγάλο αλλα ειναι καλύτερα έτσι για να μην ζεσταίνεται και δεν χρειάζεται ψυκτρα.
    το τρανσιστορ PNP κάνει μετάβαση όταν δεν έχει αρκετό φωτισμό απο την κατάσταση φόρτισης στην κατάσταση φωτισμού led, στην ουσια ενεργοποιεί το κύκλωμα joule thief.

    επειδή την αυτόματη λειτουργία φωτισμου δεν την ήθελα στο κύκλωμα που βλέπετε στις φωτο έχω βγαλει το PNP τρανσιστορ και έβαλα έναν μικρό συρώμενο διακόπτη on-off, έτσι μπορώ να το ενεργοποιώ χειροκίνητα όποτε θέλω.

    το κύκλωμα οταν λειτουργεί καταναλώνει απο 70-200 mA κατανάλωση που ρυθμίζεται απο το τριμερ 10K. με το τριμερ βαλμενο στη μέση καταναλώνει 100mA και ειναι η ρυθμιση για να λειτουργεί το κύκλωμα για 5 ώρες. μετα τις 5 ώρες φωτίζει αλλα με μικρότερη ένταση.

    τα led ειναι βαλμένα σε 2 σειρές των 5 led που παιρνουν απο 15-18V απο το κύκλωμα ανόρθωσης τάσης.
    το κύκλωμα ανόρθωσης τάσης λειτουργεί x3 δηλαδή τα 6V κάνει 18V με συχνότητα λειτουργίας περίπου 600hz.

    9 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 18-09-15 στις 20:31

  2. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Γαληνίτης (05-09-15), Dbnn (06-09-15), Gaou (16-09-15), gregpro (05-09-15), IRF (05-09-15), Lord Vek (05-09-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    1000 μπράβο! Όντως,τα αγορασμένα φανάρια δε φωτίζουν πολύ και η μπαταρία εκφορτίζεται γρήγορα. Θα ήθελα να το κατασκευάσω και να το μεταφέρω στο σκελετό από ένα χαλασμένο φανάρι,αλλά ο φερρίτης δε χωράει. Ποια είναι βασικά η χρησιμότητα του φερρίτη στο κύκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ο φερίτης σε τοροϊδη πυρήνα μ/τ ειναι πολύ βασικός διοτι ειναι το μέσο διέλευσης της μαγνητικής ροής.
    δες εδω ενα αλλο κυκλωμα που έκανα διχως τοροϊδη πυρήνα με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

    εαν δεν υπάρχει τοροϊδης πυρήνας κατάλληλου μεγέθους τότε οι απώλειες του μαγνητικου πεδίου ειναι μεγαλες διοτι το μαγνητικο πεδίο διαχέεται στον χώρο.

    αυτό το κύκλωμα δοκίμασα σε άλλες 2 εκδοχές με μικρότερους τοροϊδης πυρήνες και διαπίστωσα πως οι μικροι τορ προσφέρουν λίγο ρευμα, τα joule thief με μικρους ή καθόλου τορ μ/τ ανάβουν 1-2 λεντ με λιγο ρευμα.

    για να πετύχει αυτή η κατασκευή πρέπει να έχετε υλικά παρόμοιου μεγέθους όπως αυτά που προτείνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    υπαρχει το παρακάτω απλό κυκλωμα με ενα ολοκληρωμένο CD 4049, διχως τρανσιστορ και φεριτη που ειναι κατάλληλο για τροφοδοσία 5-6V και ανάβει 3 led σε σειρά, με κατανάλωση 20mA.
    ειναι και αυτό κατάλληλο για ηλιακό φανάρι όμως τα 3 led δεν ειναι οπως τα 10 led στο δικο μου φανάρι

    Συνημμένο Αρχείο 59625

    απο εδω


    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Φανάρι κυκλοφορίας (σηματοδότης)
    By maniac_hlektro in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:55
  2. ισχυρό LED Flasher
    By Giorgos98 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-14, 18:28
  3. Ισχυρά-ασθενή σε νέα οικοδομή...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-12, 17:56
  4. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-10, 19:50
  5. Φανάρι με χρονόμετρο ορατό στους οδηγούς
    By manos_3 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-10, 19:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας