Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 87 από 87

Θέμα: Πολικότιτα tweeter

  1. #81
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παρόλα αυτά, νομίζω ότι ψειρίζετε τι μαϊμού!
    Τοποθετούμε τα μεγάφωνα (άρα και το tweeter) στην σχεδιαστικά ορθή πολικότητα σύμφωνα με τα ηλεκτρικά σήματα (ότι γράφει ο Σάκης) αλλά η πιθανή λάθος τοποθέτηση δεν σημαίνει και καταστροφή του ηχητικού αποτελέσματος. Αλλο "ακολουθώ τη σωστή σχεδιαστική πρακτική" και εντελώς τυχαίο το "τι θα ακούσω". Το ηχητικό μήκος κύματος για σήμα συχνότητας 1000Hz (που πιθανώς θα αναπαραχθεί σε διαφορετικές στάθμες από τα δύο μεγάφωνα σε ένα ηχείο δύο δρόμων) είναι περίπου 34 cm, άρα το λ/4 είναι μόλις 8.5 cm. Αρκεί μια μικρή μετατόπιση του ενός αυτιού του ακροατή σε σχέση με την ίση απόσταση από τα μεγάφωνα για να "καταστρέψει" το γράφημα του Σάκη ακόμη και αν είναι "όλα σε φάση".

    Τα αποτελέσματα από την ισχύ σε κάθε μεγάφωνο και τα καψίματα μπορεί να οφείλονται τόσο σε κακό ενισχυτή όσο και σε "κακόηχο" πρόγραμμα. Στις παλιότερες δεκαετίες το μουσικό περιεχόμενο ήταν αρκετά αναλογικό ενώ σήμερα η παραμόρφωση είναι μέρος της ευχαρίστησης εφόσον έχεις και το κατάλληλο ... θέαμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλα αυτά, νομίζω ότι ψειρίζετε τι μαϊμού!
    Τοποθετούμε τα μεγάφωνα (άρα και το tweeter) στην σχεδιαστικά ορθή πολικότητα σύμφωνα με τα ηλεκτρικά σήματα (ότι γράφει ο Σάκης) αλλά η πιθανή λάθος τοποθέτηση δεν σημαίνει και καταστροφή του ηχητικού αποτελέσματος. Αλλο "ακολουθώ τη σωστή σχεδιαστική πρακτική" και εντελώς τυχαίο το "τι θα ακούσω". Το ηχητικό μήκος κύματος για σήμα συχνότητας 1000Hz (που πιθανώς θα αναπαραχθεί σε διαφορετικές στάθμες από τα δύο μεγάφωνα σε ένα ηχείο δύο δρόμων) είναι περίπου 34 cm, άρα το λ/4 είναι μόλις 8.5 cm. Αρκεί μια μικρή μετατόπιση του ενός αυτιού του ακροατή σε σχέση με την ίση απόσταση από τα μεγάφωνα για να "καταστρέψει" το γράφημα του Σάκη ακόμη και αν είναι "όλα σε φάση".

    Τα αποτελέσματα από την ισχύ σε κάθε μεγάφωνο και τα καψίματα μπορεί να οφείλονται τόσο σε κακό ενισχυτή όσο και σε "κακόηχο" πρόγραμμα. Στις παλιότερες δεκαετίες το μουσικό περιεχόμενο ήταν αρκετά αναλογικό ενώ σήμερα η παραμόρφωση είναι μέρος της ευχαρίστησης εφόσον έχεις και το κατάλληλο ... θέαμα.
    Οκ. και να ξανακάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.
    Άμα συνδέσεις εναν ρημαδοπυκνωτή στο ρημαδοτουίτερ σου με ορθή πολικότητα και στο woofer και στο tweeter, αφού δεν θα ακούσεις καμία διαφορά, ούτε θα προκύψει κάποιο πρόβλημα στον ενισχυτή απο πίσω, ούτε κάποιο πρόβλημα στα ίδια τα μεγάφωνα ποιό το νόημα τότε?

    Νομίζω το κουράσαμε το θέμα αρκετά και γράφτηκαν 9 σελίδες χωρίς λόγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #83
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. και να ξανακάνω τον δικηγόρο ...
    ... Άμα συνδέσεις εναν ρημαδοπυκνωτή ...
    Bλέπε και "10Α τροφοδοτικό με LM7812+3055 ?? (αντοχή 2Ν3055)" (ότι έμεινε ματά από κούρεμα πολλών /σχολίων)

    Οποιο εξάρτημα και αν συνδέσουμε μπορεί να επηρεάσει τον ήχο ή και την λειτουργικότητα πριν και μετά από αυτό. Αναλύοντας το τελικό κύκλωμα μπορεί να βγουν κάποια συμπεράσματα. Σε κάθε περίπτωση, όποιος "έβαλε" το εξάρτημα αν ήξερε τι έκανε θα έχει την τεχνική εξήγησή του. Στο προηγούμενο σχόλιο είπα τη γνώμη μου για την "πολικότητα στο tweeter" που είναι και ο τίτλος του θέματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #84
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Εχει πολυ μεγαλη διαφορα το αν δεν μπορεις να ακουσεις την διαφορα με το αν υπαρχει στην πραγματικοτητα Με την ιδια λογικη ενα LM 3886 μπορει να παιζει το ιδιο με εναν Mark Levinson αμα εσυ δεν μπορεις να ακουσεις την διαφορα .....

    στηστε ενα μικροφωνο και ενα spectrum analyzer χαλαρα μεσ στο σαλονι και παρτε με τηλεφωνο

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  5. #85
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...στηστε ενα μικροφωνο και ενα spectrum analyzer χαλαρα μεσ στο σαλονι και παρτε με τηλεφωνο
    ... για ένα blind test με τον Αργύρη Ζήλο στον τελικό σχολιασμό!

    Blind Listening Tests - Definition


    A "blind test" is a method of testing in which the people being experimented on have no idea about what they're getting. This test method prevents results from being influenced by any a priori information. In the field of Audio, blind tests truly highlight what a listener is able to hear.

    In the so-called ABX blind listening test, the listener has access to three sources: A and B are the references, X is the mystery source. X can be A or B. When the listener says that X is A, and that X is actually A, it doesn't prove anything yet: flipping a coin achieves the same result half of the time anyway. This is why we provide the listener with many trials to determine if the number of correct answers is statistically significant.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #86
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει πολυ μεγαλη διαφορα το αν δεν μπορεις να ακουσεις την διαφορα με το αν υπαρχει στην πραγματικοτητα Με την ιδια λογικη ενα LM 3886 μπορει να παιζει το ιδιο με εναν Mark Levinson αμα εσυ δεν μπορεις να ακουσεις την διαφορα .....

    στηστε ενα μικροφωνο και ενα spectrum analyzer χαλαρα μεσ στο σαλονι και παρτε με τηλεφωνο
    Ναι οκ να το καταλάβω. Στα αυτιά μας θα φανεί η διαφορά?
    Το spectrum analyzer δεν μου λέει τίποτα.
    Για να έχω Mark Levinson θα έχω και τα ανάλογα ηχεία που θα κοστίζουν κάτι χιλιάδες ευρώ και το πηνιόσυρμα θα είναι επιχρυσωμένο.
    Πόσοι στην Ελλάδα πιστεύεις πως έχουν τέτοια συστήματα? Και το καλύτερο είναι, πόσοι απο αυτούς που τα έχουν αυτά τα συστήματα, ξέρουν να ακούσουν την διαφορά του Mark Levinson με το κάθε LM3886....?

    Μην πω οτι ακόμα και ο χώρος που θα στηθούν ΑΠΑΙΤΕΙ κάποιες προδιαγραφές όπως ηχομονώσεις, απόσταση ηχείων υπολογισμένη με laser, καλώδια ανάλογα και συγκεκριμένη θέση ακροατή.
    Πολύ ταλαιπώρια για να βάλω ένα βινύλιο να ακούσω 2-3 τραγούδια (γιατί με τέτοιο σύστημα δεν παίζεις MP3 και Audio CD).

    Οπότε, βάζεις εναν πυκνωτή στο tweeter και τελείωσε το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #87
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Δημητρη εχεις παρει φορα και εσυ

    Στα αυτια ΜΑΣ ????? ναι αν τα αυτια μας ειναι ιδια θα κανει διαφορα γιατι εγω που εχω ακουσει 100 φορες πως ειναι οταν ειναι λαθος μπορω να στο πω σε ενα λεπτο για τα δικα σου αυτια δεν εχω αποψη .

    Το spectrum analyzer δεν σου λεει τιποτα ???? ( Οκ αλλα αυτο θελει λιγο διερευνηση ) Ξερεις Δημητρη τα οργανα δεν λενε ψεμματα ποτε ...επισης δεν εχουν προσωπικη αποψη Γιατι αν κρινεις τα πραγματα με την λογικη εμενα ετσι μου αρεσει μπορει να ειναι σεβαστο μεν αλλα το αν ειναι σωστο ειναι μια τελειως διαφορετικη αποψη ...

    Για αν εχεις τον Mark levinson ..... κλπ κλπ επισης κανεις λαθος Το να χρησιμοποιεις ορθες πρακτικες στην δουλεια σου και να μπορεις να ξεχωριζεις τι ειναι καλο και τι καλυτερο δεν ειναι θεμα εαν εχεις ακριβο ενισχυτη και ακριβα ηχεια ...Οι καλες πρακτικες και οι σωστες πρακτικες ισυουν και στα φτηνοτερα ηχεια ...Ελα στο μαγαζι να ακουσεις δυο ζευγαρια ηχεια που δεν κανουν το ενα ζευγαρι 70 ευρω και το αλλο 200 φυσικα με φτηνες κινεζικες μοναδες και σου δινω εγγυηση οτι θα σου πεσουν τα αυτια ...Το μονο που τους εχω κανει στα φτηνα κατι πλαστικα ΜΕτρο 4" ειναι να τους βαλω ενα απλα καλο κροσσοβερ Ι( ειχαν μονο εναν πυκνωτη ) και λιγη μονωση στην καμπινα ....Τα αλλα των 200 ευρω εχουν λιγη μελετη παραπανω Αλλα τα νουμερα που μιλαω δεν ειναι εξωφρενικα συμφωνεις ?

    Σαφως για τον χωρο αλλα συτο στο σημειο που ειμαστε δεν εχει σημασια ...Ο σκοπος ειναι το ηχειο να ειναι σωστο μεσα στα χρηματα που εχεις διαθεσιμα και το πως θα κατσει μεσα στον χωρο ειναι μια αλλη πολυ σοβαροτερη συζητηση

    Προφανως και εγω και οι περισσοτεροι αγοραζουν η φτιαχνουν ηχεια αναλογα με τα χρηματα που μπορουν να διαθεσουν ενω συνηθως ο χωρος ειναι δεδομενος ....


    Εκει ειμαστε .... στην αρχη τα ακριβα και οι χωροι ειναι απιστα πραγματα για τους περισσοτερους απο εμας

    Προσπαθω να τεκμηριωνω αυτα που λεω ...αυριο ειμαι μαγαζι απο 10,00 πρωι μεχρι 9,00 το βραδυ κερναω καφε ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαφορα super tweeter με κορνα
    By XristosQ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-15, 11:56
  2. Αντικατασταση tweeter
    By Johnnyfive in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-14, 22:59
  3. Αλλαγή woofer και tweeter
    By nikolio1 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-13, 18:38
  4. TWEETER
    By stathiss in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 11:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας