Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αξιοπιστία ηλεκτρολογικής εγκατάστασης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    2

    Question Αξιοπιστία ηλεκτρολογικής εγκατάστασης

    Καλησπέρα σε όλο το forum,
    είμαι νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα αρχικά να δώσω συγχαρητήρια για το forum. Κάνοντας κάποιο ψάξιμο στο internet είδα ότι συζητάτε αρκετά θέματα και βρίσκετε λύσεις.Δεν είμαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός. Καμία σχέση. Παρόλα αυτά όσο μπορώ ενημερώνομαι και τα ψάχνω (έστω και εκ των υστέρων).Πρόσφατα ξεκίνησα μία ανακαίνιση σε επαγγελματικο χώρο: ενιαίος χώρος που χωρίστηκε με γυψοσανίδα και πέρασαν καλώδια παροχών για πριζοδιακόπτες και data, κουδούνια, κάμερες, κτλ μέσα από αυτές. Την δουλειά την ανελαβε ηλεκτρολόγος που μου συστήσανε φίλοι, που όπως λένε, τους έχει κάνει καλή δουλειά.Το στάδιο των εργασιών αυτή την στιγμή είναι βάψιμο τοίχων.Το ερώτημα είναι το εξής: εγώ ως μη ειδικός εμπιστεύτηκα τον ηλεκτρολόγο και του ανέθεσα την ηλεκτρολογική εγκατάσταση.Στο στάδιο που είμαι τώρα διαπιστώνω ότι τα καλώδια παροχών ρεύματος είναι μάρκας Unal Τουρκίας. Ξέρουμε κάτι για την αξιοπιστία τους; Επίσης στις παροχές για σποτάκια χρησιμοποίησε Balkan cables (ελληνικής κατασκευής απ΄ όσο γνωρίζω).Έχει ακουσει κανείς κάτι για αυτά τα δύο καλώδια. Τύπος καλωδίων H05VV-F. 2,5mm2. Τα φορτία που θα υποστηριχθούν είναι αυτά μια νορμάλ κατοικίας.Περιμένω την γνώμη σας και τις συμβουλές σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    αν σου κάνει δώρο τον πυροσβεστήρα να αρχίσεις να ανησυχείς. αλλιώς θα δείξει η νεκροψία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καταρχην καλωςηρθες

    η μαρκα απο μονη της δεν παιζει και τοση σημασια (η και καμία)

    διατομες/μοιρασμα φορτιων/ποιοτητα (στην ιδια μαρκα εχει ποιοτητες και ποιοτητες)
    τα οποιοα οπως ειπες δεν εχεις γνωσεις να τα κρινεις

    το μονο που εχω να πω-προτεινω ειναι οτι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ της δουλειας του τυπου (την οποια δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ λογο να αμφισβητησω)
    της γυψοσανιδες κλειστες ετσι ωστε να μπορουν να αλαχτουν ΟΛΑ τα καλώδια αν και οποτε στο μελλον χρειαστει για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο (επεκτασεις κτλ κυριως)

    2 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την συμβουλή plouf. Οι Γυψοσανιδες έχουν κλειστεί αλλα εχω φωτογραφήσει την πορεία των καλωδίων. Επίσης σε 4-5 σημείο υπάρχουν "παράθυρα" στην γυψοσανιδα. Ελπίζω αυτά να αρκούν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    ειδικά τα καλώδια όσον αφορά την κατασκευή παράγονται μέσα με βάση ευρωπαικά ελεγμένα μοντέλα και τηρούν ελέγχους για να μπορούν οι εταιρίες να πάρουν πιστοποιήσεις ISO. Άμα είναι ελληνικά ή τούρκικα ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ δεν παίζει κάποιο ρόλο ιδιαίτερο όπως είπε και ο plouf.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-15, 07:03
  2. Αξιοπιστία Futurlec
    By Επιστήμων in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-11, 01:19
  3. Υλικά ηλ/κης εγκατάστασης ?
    By kplgr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-10, 12:21
  4. Πρόβλημα εγκατάστασης Pinnacle 10
    By Marconi+ in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 03:23
  5. Αξιοπιστία elektor
    By pet in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 21:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας