Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αυτοματισμός εξαερισμού.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίφης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    7

    Question Αυτοματισμός εξαερισμού.

    Καλημέρα σε όλους !

    Κατ' αρχήν να πω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε ηλεκτρολόγος ή κάτι σχετικό οπότε κάθε βοήθεια δεκτή!

    Η περιγραφή του εγχειρήματος...

    Σκοπός είναι να αγοράσω ένα ανεμιστηράκι σαν αυτό...

    23r0wo.jpg

    Διαμετρήματος Φ100mm, 12V που χρησιμοποιούνται για τον εξαερισμό στις καμπίνες των σκαφών, στον χώρο της μηχανής, της δεξαμενής των καυσίμων κλπ.

    Μία εύκαμπτη σωλήνα ανάλογου διαμετρήματος όπως αυτή...

    169f1n7.jpg

    Και έναν αντάπτορα AC 100/220V σε DC 12V στα αμπέρ του ανεμιστήρα, για να δημιουργήσω ένα απλό σύστημα εξαερισμού.

    Επειδή όμως απ' ότι διάβασα και είδα, τα ανεμιστηράκια αυτά είναι πολύ δυνατά και θορυβώδη θέλω να προσθέσω στο σύστημα ένα controller (δες link παρακάτω), για να μπορώ να ρυθμίσω την ταχύτητα λειτουργίας του και τον θόρυβο που παράγει αλλά και την κατεύθυνση περιστροφής του ανεμιστήρα, ώστε όταν το επιθυμώ να εισάγω αέρα στον χώρο αντί να τον βγάζω. Απ' ότι είδα ορισμένα απο αυτά τα controller έχουν διακόπτη για αυτό τον σκοπό.

    http://goo.gl/LBXNgv

    Τώρα, αφού είδα ότι στην εποχή που ζούμε υπάρχουν δυνατότητες ...είπα μήπως γίνεται να προσθέσω και ένα μπλιμπλίκι σαν το παρακάτω που δίνει τη δυνατότητα προγραμματισμού κι έχει και τηλεκοντρόλ για να προσθέσω στη συλλογή μου! lol

    http://goo.gl/HSfkC1

    Θα ήθελα δηλαδή να μπορώ να το ρυθμίσω να δουλεύει κάθε πχ μισή ώρα για 5 λεπτά σε ελεγχόμενη, προ-ρυθμισμένη ταχύτητα (πχ 50% της ισχύς του μοτέρ) και όποτε θέλω να πατάω το reversing switch στο speed controller και να βάζω αέρα αντί να τον βγάζω ή να χρησιμοποιώ το τηλεκοντρόλ και να το απενεργοποιώ τελείως και το αντίθετο.

    Αυτό που με προβληματίζει (όπως είναι φυσικό!) είναι η συνδεσμολογία γιατί απ' ότι διάβασα αυτές οι συσκευές έρχονται με ελάχιστες και δυσνόητες οδηγίες που πολλές φορές είναι και στα κινέζικα!

    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ώστε να ξέρω πριν τα αγοράσω αν θα καταφέρω να το κάνω να λειτουργήσει και πως...θα ήμουν ευγνώμων!

    Για παράδειγμα το ανεμιστηράκι ξέρω σίγουρα ότι χρειάζεται έναν αντάπτορα από AC σε DC και απ' ότι είδα σε ένα ανάλογο βίντεο και το speed controller είναι εύκολο να συνδεθεί - απλά μπαίνει ανάμεσα. Το timer relay όμως χρειάζεται δική του τροφοδοσία ξεχωριστά? Μεταξύ τους αυτά τα δύο πως θα συνδεθούν?

    Παραθέτω μερικές εικόνες για το μπλιμπλίκι και έναν σύνδεσμο για ένα PDF με τις προδιαγραφές του...

    qriywx.jpg
    4r8876.jpg

    http://winddeal.net/image/30464.pdf

    Και για το speed controller...

    se4mj7.jpg
    nlpjz9.jpg

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifis35 : 08-09-15 στις 09:57 Αιτία: Ανέβασα τις εικόνες σε webhost.

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Πολύ φασαρία για το τίποτα.
    Αφού τον θορυβώδη ανεμιστήρα δεν τον έχεις ήδη δεν βλέπω για ποιο λόγο να τον επιλέξεις.
    Πάρε ένα ανεμιστήρα μπάνιου που είναι στα 220V και δεν χρειάζεσαι μετασχηματιστή και δεν κάνει και πολύ θόρυβο. Αν θες οπωσδήποτε ρύθμιση στροφών υπάρχουν ανάλογοι ροοστάτες (αν και μάλλον είναι περιττό για τον εξαερισμό).

    Αν θες να το ανοιγοκλείνεις προγραμματιζόμενα μπορείς να παίξεις με κάποιο χρονικό ή κάτι πιο πολύπλοκο με μικροεπεξεργαστή ανάλογα με την όρεξη σου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίφης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ φασαρία για το τίποτα.
    Αφού τον θορυβώδη ανεμιστήρα δεν τον έχεις ήδη δεν βλέπω για ποιο λόγο να τον επιλέξεις.
    Πάρε ένα ανεμιστήρα μπάνιου που είναι στα 220V και δεν χρειάζεσαι μετασχηματιστή και δεν κάνει και πολύ θόρυβο. Αν θες οπωσδήποτε ρύθμιση στροφών υπάρχουν ανάλογοι ροοστάτες (αν και μάλλον είναι περιττό για τον εξαερισμό).

    Αν θες να το ανοιγοκλείνεις προγραμματιζόμενα μπορείς να παίξεις με κάποιο χρονικό ή κάτι πιο πολύπλοκο με μικροεπεξεργαστή ανάλογα με την όρεξη σου.
    Για διάφορους λόγους, για παράδειγμα το ότι δεν θέλω να τον ακούω όλη την ώρα δεν σημαίνει ότι με χαλάει να μπορώ να εξαερώσω ολόκληρο τον χώρο 3 φορές πιό γρήγορα αν το θελήσω. Οι ανεμιστήρες αυτοί έχουν μία ροή 300 περίπου κυβικά μέτρα ανά ώρα, ενώ οι περισσότεροι εξαεριστήρες μπάνιου 100m3/h.

    Μετά είναι λίγο ξεκάρφωτο να έχω έναν ανεμιστήρα μπάνιου χύμα. Κάπως θα πρέπει να τον προσαρμόσω κάπου, να τον στερεώσω ή να του φτιάξω κάποιου είδους βάση ή κουτί. Ενώ οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες που χρησιμοποιούνται στα σκάφη έχουν έτοιμα "ποδαράκια" αν θελήσεις να τον στερεώσεις με βίδες ή μπορείς και απλά να τον βάλεις να πατήσει πάνω σε κάποια επιφάνια.

    Όσον αφορά τον αντάπτορα αν και συμφωνώ μαζι σου εν μέρη και ο ανεμιστήρας του μπάνιου παρόλο που θα είναι 220V δεν θα χρειαστεί κάποια καλωδίωση? Δεν την έχει όταν τον αγοράζεις αφού υποτίθεται οτι θα συνδεθεί απευθείας στην καλωδίωση του σπιτιού, δεν προορίζεται για να μπαίνει στη πρίζα.

    Παρ' όλα αυτά σε ευχαριστώ για την πρόταση σου αλλά δεν μου εξήγησες πως μπορεί να υλοποιηθεί συγκεκριμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Εχεις καποιο μανιουαλ για αυτα τα ανεμιστηρακια?
    http://www.kaffe.gr/datafiles/file/k...%20ECOWATT.pdf
    αν δεις εδω θα δεις ποσα κυβικα βγαζει ο συγκεκριμενος στα Φ100 (και βεβαια ποσα λεφτα κανει).Αυτο που βλεπω στην φωτογραφια μου μοιαζει πολυ ψευτικο.
    Επισης οι ανεμιστηρες λογω κατασκευης πτερυγιων δεν μπορεις αλλαζοντας την φορα να αλλαξει και η κατευθυνση του αερα.Η εξαεριστηρα θα αγορασεις ή ανεμιστηρα.
    Ο θορυβος ?ποσα db ειναι αυτο?
    αποψη μου οτι θα δωσεις πεταμενα λεφτα.Για ολα τα αλλα το συζηταμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίφης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις καποιο μανιουαλ για αυτα τα ανεμιστηρακια?
    http://www.kaffe.gr/datafiles/file/k...%20ECOWATT.pdf
    αν δεις εδω θα δεις ποσα κυβικα βγαζει ο συγκεκριμενος στα Φ100 (και βεβαια ποσα λεφτα κανει).Αυτο που βλεπω στην φωτογραφια μου μοιαζει πολυ ψευτικο.
    Επισης οι ανεμιστηρες λογω κατασκευης πτερυγιων δεν μπορεις αλλαζοντας την φορα να αλλαξει και η κατευθυνση του αερα.Η εξαεριστηρα θα αγορασεις ή ανεμιστηρα.
    Ο θορυβος ?ποσα db ειναι αυτο?
    αποψη μου οτι θα δωσεις πεταμενα λεφτα.Για ολα τα αλλα το συζηταμε.
    Το συγκεκριμένο που χρησιμοποίησα στο post είναι της Attwood και απλά το έβαλα ως σημείο αναφοράς. Κοστίζει περίπου 20€. Ορίστε ένα manual που βρήκα:

    http://goo.gl/xpvnQX

    Η τιμή του στο Amazon:
    http://goo.gl/r7eK8P

    Για αυτό που έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω δεν έχω βρει φώτο ή manual αλλά κάνει 17€ από κατάστημα που βρίσκεται εδώ, στον τόπο μου.

    Το όλο εγχείρημα δεν πρόκειται να ξεπεράσει τα 50€ που νομίζω πως είναι πολύ καλά για ένα custom σύστημα εξαερισμού που θα μου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχω πότε, πως και πόσο θα δουλεύει.

    Πέρα από αυτό, τα μέρη εκείνα που αποτελούν τον αυτοματισμό του, θα μπορούσα αν μάθω πως δουλεύουν να τα χρησιμοποιήσω για να αυτοματοποιήσω και κάτι άλλο αν το θελήσω ή αν τελικά δεν μου βγει έτσι όπως θέλω, δεν αποδίδει κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο fan blower σειράς της Attwood είναι σχετικά καλό και συγκεκριμένα το μοντέλο TURBO 4000 12v το έχω δουλέψει/εγκαταστήσει. Πάνω στο πλαστικό σώμα του έχει ένα ανάγλυφο βέλος που δείχνει την φορά ροής του αέρα σε λειτουργία, οπότε το τοποθετείς με την φορά που θες να το χρησιμοποιήσεις. Το αν θα ακούγεται δυνατά/χαμηλά έχει να κάνει με την τοποθέτηση του και ότι συνεπάγεται σε αυτήν (η επιφάνεια που θα στηριχτεί, σωλήνωση, κολάρα κτλ). Στα δικά μου αυτιά είναι αρκετά ήσυχο κατα την λειτουργία του.
    Ότι άλλο έχεις απορία, ρώτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίφης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΕΛΙΟΣ Ε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο fan blower σειράς της Attwood είναι σχετικά καλό και συγκεκριμένα το μοντέλο TURBO 4000 12v το έχω δουλέψει/εγκαταστήσει. Πάνω στο πλαστικό σώμα του έχει ένα ανάγλυφο βέλος που δείχνει την φορά ροής του αέρα σε λειτουργία, οπότε το τοποθετείς με την φορά που θες να το χρησιμοποιήσεις. Το αν θα ακούγεται δυνατά/χαμηλά έχει να κάνει με την τοποθέτηση του και ότι συνεπάγεται σε αυτήν (η επιφάνεια που θα στηριχτεί, σωλήνωση, κολάρα κτλ). Στα δικά μου αυτιά είναι αρκετά ήσυχο κατα την λειτουργία του.
    Ότι άλλο έχεις απορία, ρώτα.
    Ευχαριστώ Στέλιο , στο θέμα της συνδεσμολογίας μπορείς να βοηθήσεις? Δηλαδή αν πάρω τις συγκεκριμένες συσκευές (speed controller και προγραμματιζόμενο timer) θα μπορέσω να τις συνδέσω να λειτουργήσει και πως? Μπορείς να ρίξεις μία ματιά στις φώτο του πρώτου μηνύματος?

    Το timer αυτό χρειάζεται δική του τροφοδοσία? Αν ναι, μπορώ να του δώσω ρεύμα με τον ίδιο αντάπτορα που θα δίνει ρεύμα και στο ανεμιστηράκι ή πρέπει να έχει τελείως ξεχωριστό? Είδα μερικά βιντεάκια στο Youtube αλλά εκεί χρησιμοποιούν μπαταρία και μπερδεύτηκα περισσότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sifis35 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Στέλιο , στο θέμα της συνδεσμολογίας μπορείς να βοηθήσεις? Δηλαδή αν πάρω τις συγκεκριμένες συσκευές (speed controller και προγραμματιζόμενο timer) θα μπορέσω να τις συνδέσω να λειτουργήσει και πως? Μπορείς να ρίξεις μία ματιά στις φώτο του πρώτου μηνύματος?

    Το timer αυτό χρειάζεται δική του τροφοδοσία? Αν ναι, μπορώ να του δώσω ρεύμα με τον ίδιο αντάπτορα που θα δίνει ρεύμα και στο ανεμιστηράκι ή πρέπει να έχει τελείως ξεχωριστό? Είδα μερικά βιντεάκια στο Youtube αλλά εκεί χρησιμοποιούν μπαταρία και μπερδεύτηκα περισσότερο.
    Σύμφωνα με το pdf του χρονικού που παρέθεσες μπορεί να λειτουργήσει σε MODE 1 το κύκλωμα που θέλεις. Το μοτέρ fan blower που θέλεις στα 12v ζητάει 5Α ασφάλεια, θα το επιβεβαιώσεις όταν το πάρεις στα χέρια σου. Προτείνω ασφαλειοθήκη και ασφάλεια τύπου καρφωτή (αυτοκινήτου). Θα χρειαστείς ένα τροφοδοτικό για τα δουλέψεις μαζί στα 12v dc σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους. Ένα switching μεταλλικό τροφοδοτικό στα 10A είναι μια χαρά.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε : 09-09-15 στις 20:49 Αιτία: τεχνικό πρόβλημα με pdf
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίφης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΕΛΙΟΣ Ε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το pdf του χρονικού που παρέθεσες μπορείς να λειτουργήσει σε MODE 1 το κύκλωμα που θέλεις. Σου ανέβασα ένα pdf για να πάρεις μια ιδέα. Το μοτέρ fan blower που θέλεις στα 12v ζητάει 5Α ασφάλεια, θα το επιβεβαιώσεις όταν το πάρεις στα χέρια σου. Προτείνω ασφαλειοθήκη και ασφάλεια τύπου καρφωτή (αυτοκινήτου). Θα χρειαστείς ένα τροφοδοτικό για τα δουλέψεις μαζί στα 12v dc σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους. Ένα switching μεταλλικό τροφοδοτικό στα 10A είναι μια χαρά.
    Untitled-1.pdf

    Σ' ευχαριστώ Στέλιο, το PDF που ανέβασες τι περιείχε γιατί το κατεβάζω και όταν το ανοίγω είναι κενό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    ΣΧΕΔΙΟ.jpg
    Δες εδώ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μοτέρ εξαερισμού τουαλέτας
    By haris_216 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-17, 19:42
  2. αυτοματισμός πόρτας
    By jova in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-16, 15:16
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-14, 16:18
  4. Διάτρητο πλέγμα εξαερισμού. (αναζήτηση)
    By Muttley Black in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-14, 10:15
  5. Θυρίδες εξαερισμού σε κουτί υπολογιστή.
    By billys7 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-08, 20:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας