Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: ΕΞΟΜΟΙΩΤΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΥ MADE IN GREECE

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή ΕΞΟΜΟΙΩΤΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΥ MADE IN GREECE

    Αναδημοσίευση από το γνωστό site: www.armyaviation.gr όπως παρουσιάστηκε εκεί η κατασκευή της ομάδας μας.

    https://armyaviation.wordpress.com/2...%CE%B9-%CF%84/

    και λίγα λόγια ....το όλο Project είναι αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας, πέντε ηλεκτρονικών αεροσκαφών του εργοστασίου αποφοίτων Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ. Σίγουρα αν είχαμε την συνδρομή κάποιου προγραμματιστή ή αποφοίτου ηλεκτρονικής ΑΕΙ, θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο.
    Στην κρίση σας λοιπόν και ευχαρίστως να απαντήσω σε απορίες.

    38 Not allowed! Not allowed!

  2. 20 μέλη ευχαρίστησαν τον SV2IPW για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (23-09-15), angel_grig (19-09-15), aser (17-09-15), γάτος (18-09-15), CybEng (16-09-15), edgar (19-09-15), ezizu (17-09-15), FH16 (23-09-15), giannis nx (18-09-15), gufis (18-09-15), johndaf (21-09-15), kioan (21-09-15), kx5 (27-09-15), manolena (16-09-15), moutoulos (16-09-15), nikolasswts (17-09-15), p.gabr (16-09-15), spyroslo (02-10-15), street (18-09-15), tasos987 (16-09-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ειλικρινά, δεν έχω κάποια λόγια να πω για αυτό το γιγάντιο έργο. Μόνο όσοι ξέρουν λίγο το αντικείμενο (και το πτητικό και το ηλεκτρονικό κομμάτι), μπορούν να καταλάβουν τον άθλο, τη χρησιμότητα και την υπερηφάνια που νοιώθουμε για εσάς!

    Μπράβο σας παιδιά, να είστε γεροί πάντα για να έχετε δύναμη να κάνετε τέτοια πράγματα!

    EDIT:
    Το εργοστάσιο στο Στεφανοβίκειο είναι μια εξαιρετική μονάδα. Πολλά χαιρετίσματα στο Μελετών του ΤΣΥΑΥ...

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.016

    Προεπιλογή

    όταν θέλουμε μπορούμε φτάνει να μας αφήνουν τα διάφορα λαμογια
    ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους έκαναν αυτό τεράστιο έργο

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Στελιο αισθάνομαι πολύ υπερήφανος για εσάς !!!!
    Δεν θα γράψω τίποτε άλλο τα περιγράφεις εσύ όλα

    Χαίρομαι πολύ που αναγνωρίστηκε και αναρτήθηκε ΕΠΙΣΗΜΑ πλέον η εργασία σας

    ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΣΤΕΛΙΟ

    ΕΞΟΜΟΙΩΤΗΣ ΠΤΗΣΕΩΝ ΠΔΟ και ΑΕΡΟΝΑΥΤΙΛΙΑΣ Ε/Π.

    Γράφει ο SV2-IPW

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 16-09-15 στις 21:02

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Οντως μαγκες, δεν παιζεστε.
    *** ΕΥΓΕ ***

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Μιας και είμαι μηχανικός αεροσκαφών και γνωρίζοντας το κόστος των αεροπορικών υλικών και της χρεώσεις που κάνουν οι κατασκευάστριες εταιρίες θα πω ένα μεγάλο μπράβο με 25000 ευρώ ούτε της μισές βίδες δεν θα παίρναμε από έξω

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια Στέλιο.ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ.ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  11d1fb7.jpg Εμφανίσεις:  106 Μέγεθος:  94,9 KB

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το καλό είναι ότι σήμερα υπάρχουν πολλά open source project και πλακέτες για simulation, μάλιστα υπάρχει και ένας έλληνας, νομίζω Θάνος λέγεται που πουλάει το πρότζεκτ του πλέον . (κάνει έλεγχο κίνησης ) οπότε το κόστος είναι λογικό , αν βαλεις και τι εξοπλισμός υπάρχει μέσα στο στρατό και τι ανθρώπινο δυναμικο.
    Αυτό που μου κανει εντύπωση πως υπήρχουν άνθρωποι μέσα στο στρατό που ασχολούνται σε τέτοιο επίπεδο με ηλεκτρονικά , κάποιους από τεχνικό που γνωρισαν και ας ήταν αξιωματικοί και υπαξιωματικοί από σχολές , το μόνο που ήξεραν ήταν να κάνουν κάποιες μετρήσεις τελείως μηχανικά , ολόκληρος λόχος τεχνικού και εγώ ηξερα πιο πολλά ηλεκτρονικά από αυτούς. Δηλαδή ήξεραν μόνο συγκεκριμένα πράγματα , στη τάδε πλακέτα , στη τάδε μέτρηση να δουν αυτό . κάποιοι τους πήγαιναν μια συσκευή πχ ένα ap και επειδή έβλεπαν smd εξαρτήματα τρόμαζαν , και δεν ήξεραν πχ να δουν τη τροφοδοσία με το ο πάλμογραφο

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια που φρονώ ότι απευθύνονται σε όλη την ομάδα μου...picdev Άκη,δεν αντιλέγω , υπάρχει και η νοοτροπία αυτή, και έχει να κάνει με τον λάθος τρόπο επιλογής του προσωπικού που θα στελεχώσει λόχους ΤΧ και Συνεργεία σε καίριες ειδικότητες...πάντα το έλεγα και το λέω, ότι στην ελεύθερη αγορά, υπάρχουν πολύ καλύτεροι τεχνίτες από εμάς οι οποίοι με τα χρόνια αντί για εμπειρία , αποκτούμε αρνητικές συμπεριφορές , οχαδερφισμό, αδιαφορία για μάθηση κλπ.... Αυτό που κατάλαβα εγώ από την ενασχόληση μου με το Project είναι ότι το στράτευμα πάσχει από ανθρώπους να <<θέλουν>> και φυσικά από <<σπουδαγμένους>> στο εξωτερικό οι οποίοι να μπορούν να εφαρμόσουν αυτά που έμαθαν στην πράξη...περάσαν πάρα πολλοί από την ηγεσία και κανείς δεν με ρώτησε πως ρε παιδιά συνδέσατε τα χειριστήρια του Ε/Π με το λογισμικό του Η/Υ ....μόνο ένας οπλίτης θητείας με ρώτησε και πραγματικά το χάρηκα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2IPW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια που φρονώ ότι απευθύνονται σε όλη την ομάδα μου...picdev Άκη,δεν αντιλέγω , υπάρχει και η νοοτροπία αυτή, και έχει να κάνει με τον λάθος τρόπο επιλογής του προσωπικού που θα στελεχώσει λόχους ΤΧ και Συνεργεία σε καίριες ειδικότητες...πάντα το έλεγα και το λέω, ότι στην ελεύθερη αγορά, υπάρχουν πολύ καλύτεροι τεχνίτες από εμάς οι οποίοι με τα χρόνια αντί για εμπειρία , αποκτούμε αρνητικές συμπεριφορές , οχαδερφισμό, αδιαφορία για μάθηση κλπ.... Αυτό που κατάλαβα εγώ από την ενασχόληση μου με το Project είναι ότι το στράτευμα πάσχει από ανθρώπους να <<θέλουν>> και φυσικά από <<σπουδαγμένους>> στο εξωτερικό οι οποίοι να μπορούν να εφαρμόσουν αυτά που έμαθαν στην πράξη...περάσαν πάρα πολλοί από την ηγεσία και κανείς δεν με ρώτησε πως ρε παιδιά συνδέσατε τα χειριστήρια του Ε/Π με το λογισμικό του Η/Υ ....μόνο ένας οπλίτης θητείας με ρώτησε και πραγματικά το χάρηκα .
    Αν έχεις πάρει μέρος στο project , συγχαρητήρια , μακάρι και εγώ να μπορούσα να πάρω μέρος σε κάτι τέτοιο στο στρατό ,
    το μόνο που έφτιαξα ήταν ένα τηλέφωνο και μία lcd, αλλά υπάρχουν πλέον άπειροι τελειόφοιτοι φαντάροι που μπορούν να κάνουν τέτοιες δουλειές,
    απο την άλλη το μόνο που έκανα ήταν ατελείωτη σκοπιά , σερί ανά 6 ώρες για 40 μέρες και οι κάμερες του στρατοπέδου δεν δούλευαν.
    Απλά δεν βρέθηκε κάποιος ανώτερος να ρωτήσει , οι μόνοι που έκαναν δουλειές ήταν ηλεκτρολόγοι και οικοδόμοι, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε και απαιτήσεις απο ανθρώπους που είναι πόσο χρονών και στην Ευελπίδων έμαθαν αυτά που έμαθαν και τέρμα.

    Θα με ενδιέφερε να πεις 2 λόγια το project, πως βρέθηκαν τόσοι άνθρωποι να το φτιάξουν ? υποψιάζομαι 1-2 χομπίστες simulation το οργάνωσαν ?
    Απο την άλλη έχω πάει και στο εργοστάσιο του τεχνικού κάπου στη φιλόθεη και πραγματικά εκεί γίνεται πολύ δουλειά και υπάρχει υλικό και προσωπικό για μηχανολογικά. Αφού βρήκατε και διοικητή που σας άφησε να το κάνετε
    Απο ηλεκτρονικά τι χρησιμοποιήσατε ? υπάρχουν πλακέτες με interface για όλα τα κουμπιά του κοκπιτ?
    αντί για όργανα βλέπω οθόνες? οι οθόνες είναι αφής και δουλεύεις έτσι τους διακόπτες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Digikey Greece
    By VirusX2 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 17:30
  2. Data recovery software made in Greece
    By carib in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-15, 17:35
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 17:20
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-13, 01:08
  5. LTspice models - Προγραμμα εξομοιωσης
    By lynx in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-07, 07:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας