Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ ΙΔΕΕΣ

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ ΙΔΕΕΣ

    για σας εχω αυτην την πλακετα και θελω να βαλω μπουτον αλλα απο τη βλεπω δεν εχει καποια υποδοχη για αυτο γνωριζει καποιος αν μπωρο να το κανω αυτο με αυτην την πλακετα?Συνημμένο Αρχείο 59727Συνημμένο Αρχείο 59728

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    μονο με rf δουλευει αυτη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Ναι, μόνο με RF. Είναι απλή πλακέτα τηλεχειρισμού για σωληνωτά μοτέρ ( http://www.bofumotor.com/index_li.asp?pcate=3&cate=17 ). Ο ίδιος κατασκευαστής, όπως φαίνεται στις σελίδες του, βγάζει και την πλακέτα GZ60861 με ενσωματωμένα μπουτόν επάνω/στοπ/κάτω, που εάν είναι διαθέσιμη, φτηνή και συμβατή με τα υπάρχοντα τηλεχειριστήρια είναι μια εναλλακτική. Αλλιώς, μπορεί κανείς να εγκαταστήσει ένα τηλεχειριστήριο σε μόνιμη θέση (ή να συνδέσει ένα μπουτόν με κρυμμένο τηλεχειριστήριο). Το να μπει διακόπτης για άμεση παροχή ρεύματος επάνω/κάτω στο μοτέρ (με ταυτόχρονη απομόνωση των εξόδων της πλακέτας τηλεχειρισμού) θα προκαλεί μια μικρή "σύγχυση" στην πλακέτα (θα έχει καταχωρήσει πχ σαν τελευταία θέση του ρολού/τέντας την εντελώς κλειστή ενώ εμείς στο μεταξύ θα το έχουμε ανοίξει μέσω μπουτονιέρας) σε συνάρτηση και με το πως λειτουργεί η πλακέτα (εάν δηλαδή καταλαβαίνει την διακοπή της τροφοδοσία του μοτέρ όταν ενεργοποιούνται οι οριακοί διακόπτες ή εάν, το πιθανότερο, λειτουργεί με χρόνους).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Στη πράσινη πλακέτα που ειναι καρφωμένη στη κόκκινη κλείνει μια επαφή η τρανζίστορ που δίνει σήμα στη κόκκινη πλακέτα. Παράλληλα με αυτήν μπορεις να βάλεις μπουτόν. Μπορεις να τη βγάλεις φωτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Η μικρή πράσινη πλακετούλα μάλλον είναι RF receiver module και δίνει data στην κυρίως πλακέτα που κάνει την αποκωδικοποίηση. Κάτι σαν και αυτό δηλαδή: www.engineersgarage.com/electronic-components/rf-module-transmitter-receiver

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thm για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (23-09-15)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    (Στη πράσινη πλακέτα που ειναι καρφωμένη στη κόκκινη κλείνει μια επαφή η τρανζίστορ που δίνει σήμα στη κόκκινη πλακέτα. Παράλληλα με αυτήν μπορεις να βάλεις μπουτόν. Μπορεις να τη βγάλεις φωτό





    θα παω και θα βγαλω φοτο να την ανεβασω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Γιά σας παιδιά, νά πώ καί εγώ μερικά πράγματα σχετικά μέ τό θέμα. 1\ Από ότι φαίνεται στίς φωτογραφίες ή πλακέτα δέν έχει νά κάνει τίποτα μέ τόν χρόνο λειτουργίας τού μοτέρ , κατά 90% τό μοτέρ έχει ενσωματωμένους τερματικούς διακόπτες ( εάν ή πλακέτα είχε χρόνους ,θά είχε καί τά κατάλληλα , μπουτον ,διακόπτη γιά τόν προγραμματισμό.) 2\ Ή παροχή τού μοτέρ γίνεται κατευθείαν από τά ρελέ, Σύμφωνα μέ τά παραπάνω ,θά μπορούσε νά γίνει μία τοποθέτηση ενώς κλείδωδιακοπτη δύο δρόμων παράλληλα μέ τήν έξοδο τής πλακέτας πρός τό μοτέρ, δέν νομίζω νά είναι απαραίτητη ή αποκοπή τής πλακέτας κατά τήν λειτουργίας τού διακόπτη ,διότι τά τερματικά είναι μέσα στό μοτέρ (κλείδωδιακοπτη γιά περισσότερη ασφάλεια)

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Αυτό που λες Παναγιώτη πραγματικά δεν το έχω συναντήσει ποτέ, όσες πλακέτες δέκτη RF έχω δει δεν είχαν αποκωδικοποιητή επάνω... Ακόμα θα ήταν απαράδεκτο μια σχετικά σύγχρονη πλακέτα τηλεχειρισμού πόρτας να έχει τα ολοκληρωμένα που λες (ή παρόμοια όπως: ΗΤ12, UM3750, MM53200, κ.λ.π.) που απλά δίνουν στην έξοδο σειριακά τις λογικές καταστάσεις που εφαρμόζονται στα πινς τους που είναι για τον κωδικό, και συνεπώς ο κωδικός είναι πολύ εύκολο να ανακαλυφθεί, να αναπαραχθεί ή να αντιγραφεί. Άλλωστε το μεγάλο μαύρο ολοκληρωμένο δεν νομίζω να μην είναι μικροελεγκτής και δεν νομίζω να τον χρησιμοποιεί απλά ως flip flop και όχι για αποκωδικοποίηση...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά σας παιδιά, νά πώ καί εγώ μερικά πράγματα σχετικά μέ τό θέμα. 1\ Από ότι φαίνεται στίς φωτογραφίες ή πλακέτα δέν έχει νά κάνει τίποτα μέ τόν χρόνο λειτουργίας τού μοτέρ , κατά 90% τό μοτέρ έχει ενσωματωμένους τερματικούς διακόπτες ( εάν ή πλακέτα είχε χρόνους ,θά είχε καί τά κατάλληλα , μπουτον ,διακόπτη γιά τόν προγραμματισμό.) 2\ Ή παροχή τού μοτέρ γίνεται κατευθείαν από τά ρελέ, Σύμφωνα μέ τά παραπάνω ,θά μπορούσε νά γίνει μία τοποθέτηση ενώς κλείδωδιακοπτη δύο δρόμων παράλληλα μέ τήν έξοδο τής πλακέτας πρός τό μοτέρ, δέν νομίζω νά είναι απαραίτητη ή αποκοπή τής πλακέτας κατά τήν λειτουργίας τού διακόπτη ,διότι τά τερματικά είναι μέσα στό μοτέρ (κλείδωδιακοπτη γιά περισσότερη ασφάλεια)
    Γιάννη εννοείται ότι το μοτέρ θα έχει τερματικούς διακόπτες, οι χρόνοι είναι για να μην είναι το καλώδιο του μοτέρ συνεχώς υπό τάση και όχι για να σταματάει η πόρτα στα κατάλληλα σημεία. Το πρόβλημα του να μπει διακόπτης (ή κλειδοδιακόπτης) παράλληλα με την έξοδο της πλακέτας, είναι να μην δώσεις από τον κλειδοδιακόπτη εντολή για ανέβασμα και ταυτόχρονα από το τηλεχειριστήριο εντολή για κατέβασμα (ή το ανάποδο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες Παναγιώτη πραγματικά δεν το έχω συναντήσει ποτέ, όσες πλακέτες δέκτη RF έχω δει δεν είχαν αποκωδικοποιητή επάνω... Ακόμα θα ήταν απαράδεκτο μια σχετικά σύγχρονη πλακέτα τηλεχειρισμού πόρτας να έχει τα ολοκληρωμένα που λες (ή παρόμοια όπως: ΗΤ12, UM3750, MM53200, κ.λ.π.) που απλά δίνουν στην έξοδο σειριακά τις λογικές καταστάσεις που εφαρμόζονται στα πινς τους που είναι για τον κωδικό, και συνεπώς ο κωδικός είναι πολύ εύκολο να ανακαλυφθεί, να αναπαραχθεί ή να αντιγραφεί. Άλλωστε το μεγάλο μαύρο ολοκληρωμένο δεν νομίζω να μην είναι μικροελεγκτής και δεν νομίζω να τον χρησιμοποιεί απλά ως flip flop και όχι για αποκωδικοποίηση...Γιάννη εννοείται ότι το μοτέρ θα έχει τερματικούς διακόπτες, οι χρόνοι είναι για να μην είναι το καλώδιο του μοτέρ συνεχώς υπό τάση και όχι για να σταματάει η πόρτα στα κατάλληλα σημεία. Το πρόβλημα του να μπει διακόπτης (ή κλειδοδιακόπτης) παράλληλα με την έξοδο της πλακέτας, είναι να μην δώσεις από τον κλειδοδιακόπτη εντολή για ανέβασμα και ταυτόχρονα από το τηλεχειριστήριο εντολή για κατέβασμα (ή το ανάποδο).
    Βρήκα την πλακέτα που είχα βγάλει κι όντως είχε το MM53200...
    Άσε που ήταν και ολόκληρη "κουμούτσα"...
    Κατασκευή: 06/96
    plaketa_garazoportas.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... και συνεπώς ο κωδικός είναι πολύ εύκολο να ανακαλυφθεί, να αναπαραχθεί ή να αντιγραφεί. .
    Απορώ πάντως γιατί πουλιούνται ακόμα τηλεχειρισμοί χωρίς κυλιόμενους κωδικούς ... που θυμίζουν τα τηλεκατευθυνόμενα του jumbo ...

    Θα ερθει καμμια σπειρα απο πρωην ανατολικες χωρες που ειναι πιο μπροστά απο τους δικούς μας κλέφτες , θα μορφωθούν οι ντόπιοι κλέφτες
    και μετά θα τρέχουν όλοι για αλλαγή τηλεχειρισμού ...

    Υπολογισα οτι για ενα τηλεχειρισμο με 8 dip switch που σου δινει στην ουσια 256 διαφορετικους κωδικους , αν θέλει ενα κλεφτρόνι με "πειραγμένο" τηλεκοντρολ 50 με 100 msec τον κωδικό , 10 κωδικούς το δευτερολεπτο δηλαδη , σε μισο λεπτο την ανοιξε την πόρτα σαρώνοντας απλά όλους τους κωδικούς ... ασφάλεια μηδεν δηλαδή...

    θα μου πεις ο καλος ο κλέφτης δενει τη γκαραζοπορτα στο ντατσουν , την τραβαει και ανοιγει χωρις τηλεκοντρολ...
    αλλα λέμε τωρα , δεν θελεις να εχεις εστω το καλο τηλεκοντρολ ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 05:17
  2. ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ CLIO
    By teopass in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-13, 09:22
  3. ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ
    By KINIGOS in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 23:23
  4. ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΤΖΕΚΤ!
    By zanklob in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-10, 17:54
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-10, 20:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας