Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: κατασκευή ενεργού subwoofer για hifi(compact type)

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electrodoctor
    Όνομα
    doctor
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    salonika
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή κατασκευή ενεργού subwoofer για hifi(compact type)

    Καλησπέρα σας, νέος στο φόρουμ όμως παλιός στο κουρμπέτι, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ξαναασχολειθώ με τις κατασκευές

    σε αυτό το τόπικ θα ασχοληθώ με την κατασκευή ενεργού sub παίρνοντας την ιδέα απο την yamaha μιας και θέλω να μπει στο μπροστινό ράφι του επίπλου μου

    θα χρειαστώ την βοήθεια σας όσοι θέλετε για να υπολογίσω κάποια πράγματα πριν το πράμα λάβει χώρα και ξεκινήσει η φωτογράφηση

    απο υλικά θα χρησιμοποιηθούν ότι έχω σε στοκ, για να γίνω πιο σαφής τα μεγάφωνα που υπάρχουν είναι μάρκας simsonic back to 90ties, το ξέρω οτι δεν έχουν την ευαισθησία που θα θέλαμε για να παίξουμε, όμως επειδή υπάρχουν είναι ευκαιρία να χρησιμοποιηθούν(για τι χαρά τσι κατασκευής βρε αδελφέ).

    θα χρησιμοποιηθεί ένας driver και θα αποφασίσω αναλόγως με τα λίτρα(παρακάτω δηλαδή) εάν θα πάω σε αυτόν στα 165mm ή 200mm

    ενισχυτής θα αγορασθεί ένας κινέζικος τυποποιημένος να μπορεί να αποδώσει περιπου 80rms σε μάξιμουμ απόδοση
    -θα με ενδιέφερε να δω την περίπτωση κυκλώματος auto-stand-by ουτσωστε να κλείνει μονο του όταν δε λειτουργεί(θα το συζητήσουμε παρακάτω)

    τώρα ας ξεκινήσουμε απο τις προυποθέσεις του κουτιού
    ο διαθέσιμος χώρος για το ηχείο υπολογίζεται πλάτος απο 42-52cm, υψος 18cm και βάθος 35cm
    *για το πλάτος δεν έχω αποφασίσει ακόμη αφενός η διάσταση 42cm μπορεί να "κολλήσει" σε οποιοδήποτε έπιπλο μελλοντικά τεθεί θέμα αλλαγής, αφετέρου το 50ρι δίνει περισσότερα λίτρα εαν χρησιμοποιηθεί το 200αρι drive
    ξύλο θα χρησιμοποιηθεί 16mm mdf και ο λόγος για να αξιοποιηθεί όσο δυνατό περισσότερο καθαρό χώρο

    ασ πούμε το 42-18-35 μας κάνει 26,46lt ενώ το 50-18-35 31,5lt
    μπορεί κάποιος να μου υποδείξει την διάμετρο και το μήκος του bass reflex μιας και θα είναι ανοιχτού τύπου καμπίνα

    τα στοιχεία και χαρακτηριστικά των μεγαφώνων(simsonic) δεν είναι γνωστά το μόνο που μπορώ να θεωρήσω είναι οτι τα μεγαφωνα τους έχουν range ευαισθησίας απο 88-92(θεωρητικά τουλάχιστο).

    θέλω δηλαδή αρχικά κάποιο προγραμματάκι υπολογισμού του bass reflex για να μπορεί να συντονιστεί κατα προσέγγιση με το μέγεθος του μεγαφώνου το οποίο να μην απαιτεί χαρακτηριστικά μεγαφώνων για να το υπολογίσει
    έχετε κατι?


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrodoctor Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ασ πούμε το 42-18-35 μας κάνει 26,46lt ενώ το 50-18-35 31,5lt
    Καλώς ήλθες γιατρέ με τη χρήση ηλεκτρισμού! (ηλεκτροβελονιστής;)
    Για του υπολογισμό του όγκου της καμπίνας θα χρησιμοποιήσεις τις εσωτερικές διαστάσεις αφαιρώντας και τον όγκο των υλικών που μπαίνουν μέσα (μεγάφωνα, καδρονάκια, κυκλώματα). Δηλαδή, η εξωτερική διάσταση 42x18x35 cm3 θα είναι τελικά λιγότερο από 18 lt εσωτερικός "αέρας". Αν έχεις πλήρη κωδικό των μεγαφώνων σου, ψάξε μήπως βρεις datasheet με τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους για να χρησιμοποιηθούν σε κά'να online calculator.

    Καλή επιτυχία στην κατασκευή σου!

    Υ.Γ. συνήθως στην "παρουσίαση κατασκευών" καταχωρούνται όσα "έχουν πετύχει", τα άλλα βρίσκονται στα forums συζητήσεων

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες "γιατρέ" .

    Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και ο αγαπητός Γιώργος, σχετικά με την καταχώρηση του thread σου, έτσι και εγώ
    θα σου πω οτι έχω ήδη ... μεταφέρει το θέμα σου στην σωστή κατηγορία. Για να μπεί η κατασκευή σου στο
    "Παρουσίαση Κατασκευών", θα πρέπει να έχει τελειώσει και να είναι πλήρως λειτουργική.

    Όταν με το καλό τελειώσει, μετά μπορεί να "μεταφερθεί" στην θεματική ενότητα "Παρουσίαση Κατασκευών".
    Εκεί θα αναφερθείς για το μεγάφωνο, τα Lt της καμπίνας, το υλικό αυτής κτλ. Καλό θα είναι να αναφερθείς
    (εφόσον είναι ενεργό), και στο ενισχυτή του καθώς και στο SUB Filter. Τώρα βέβαια αν υπάρχει και κάνα
    σχηματικό ... παράδεισος. Και εννοείται εικόνες. Όλα αυτά βέβαια εφόσον η κατασκευή σου περάσει με επιτυχία
    τις "εξετάσεις".

    Καλή επιτυχία !!!.
    Γρηγόρης


    Hlektronika.GR Team

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electrodoctor
    Όνομα
    doctor
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    salonika
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήλθες γιατρέ με τη χρήση ηλεκτρισμού! (ηλεκτροβελονιστής
    Για του υπολογισμό του όγκου της καμπίνας θα χρησιμοποιήσεις τις εσωτερικές διαστάσεις αφαιρώντας και τον όγκο των υλικών που μπαίνουν μέσα (μεγάφωνα, καδρονάκια, κυκλώματα). Δηλαδή, η εξωτερική διάσταση 42x18x35 cm3 θα είναι τελικά λιγότερο από 18 lt εσωτερικός "αέρας". Αν έχεις πλήρη κωδικό των μεγαφώνων σου, ψάξε μήπως βρεις datasheet με τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους για να χρησιμοποιηθούν σε κά'να online calculator.

    Καλή επιτυχία στην κατασκευή σου!

    Υ.Γ. συνήθως στην "παρουσίαση κατασκευών" καταχωρούνται όσα "έχουν πετύχει", τα άλλα βρίσκονται στα forums συζητήσεων
    ηλεκτροβελονιστής ρε φίλε?
    σωστός, θα υπολογίσω τα καθαρά, το κακό είναι οτι στα ιντερνέτια δε βρίσκω τίποτα απο datasheet για simsonic speakers, ήταν μια εταιρία κάπου στη δεκαετία '90 που πιθανόν να έχει μετονομαστεί σε κάτι άλλο είτε να έχει σταματήσει οριστικά... και σκαλίζοντας στο πατρικό μου βρήκα πολλά καινούργια μεγάφωνα υποψήφια για κατασκευές.
    Μια λύση είναι να κάνω ένα πέρασμά απο παλιά καταστήματα ηλεκτρονικού υλίκού και να ρωτήσω εάν έχουν τίποτα συνοδευτικά έγγραφα (μιας και στο κουτί τους όπως τα πουλούσαν τότε δε αναφέρουν τίποτα).
    εάν δε κάτσει αυτό θα πρέπει να αρχίσω να κατασκευάσω κατά προσέγγιση μιας και δεν θα υπάρχει λύση.
    έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτή την περίπτωση?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες "γιατρέ" .

    Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και ο αγαπητός Γιώργος, σχετικά με την καταχώρηση του thread σου, έτσι και εγώ
    θα σου πω οτι έχω ήδη ... μεταφέρει το θέμα σου στην σωστή κατηγορία. Για να μπεί η κατασκευή σου στο
    "Παρουσίαση Κατασκευών", θα πρέπει να έχει τελειώσει και να είναι πλήρως λειτουργική.

    Όταν με το καλό τελειώσει, μετά μπορεί να "μεταφερθεί" στην θεματική ενότητα "Παρουσίαση Κατασκευών".
    Εκεί θα αναφερθείς για το μεγάφωνο, τα Lt της καμπίνας, το υλικό αυτής κτλ. Καλό θα είναι να αναφερθείς
    (εφόσον είναι ενεργό), και στο ενισχυτή του καθώς και στο SUB Filter. Τώρα βέβαια αν υπάρχει και κάνα
    σχηματικό ... παράδεισος. Και εννοείται εικόνες. Όλα αυτά βέβαια εφόσον η κατασκευή σου περάσει με επιτυχία
    τις "εξετάσεις".

    Καλή επιτυχία !!!.
    Γρηγόρης


    Hlektronika.GR Team
    ευχαριστώ παιδιά μη με παρεξηγήσατε δε ήταν ποζερο κίνηση, δεν έβρισκα κάποια ενότητα αντίστοιχη(παρόμοιας σύνθετης κατασκευής) γιαυτό το πέταξα εδώ, καλώς το μεταφέρατε.
    στόχος το thread που ξεκίνησε να κάνουμε συζητησούλα να τα λέμε να ανταλλάξουμε ιδέες και να μπαίνουν σιγά-σιγά οι φωτό απο την εξέλιξη του project για να ομορφύνει το πράμα

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electrodoctor
    Όνομα
    doctor
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    salonika
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    νεότερα, κόπηκε ξύλο 1,6mdf 52wΧ22hΧ34d, καθαρά υπολογίζονται 28lt

    o driver
    ειναι ο παρακάτω
    images.jpeg
    simsonic sw820b 200mm διάμετρο

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. LG LX -221d compact HiFI
    By avgoustisp in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 09:35
  2. Καλωδια F2 type για ups
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 22:29
  3. βοήθεια για κατασκευή κούτας(subwoofer) σε αυτοκίνητο
    By ninolas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 19:45
  4. Σύνδεση ενεργού subwoofer.
    By tbaitasis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 16:15
  5. κατασκευή subwoofer
    By jean in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-11, 17:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας