Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 96 από 96

Θέμα: Βοήθεια στην επιλογή πολυμέτρου

  1. #91
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν είχα δει διαστάσεις όταν αγόρασα το AN113D για "δεύτερο" πολύμετρο (για περιπτώσεις που θέλω να μετράω δύο πράγματα ταυτόχρονα) και όταν ήρθε μου κακοφάνηκε κάπως το μέγεθος...
    Και τα σκληρά πλαστικά του είναι ενδεικτικά για το τι αγόρασες αλλά δεν περίμενα και κάτι παραπάνω για 12€.
    Δεν το ήθελα για να μετράω μεγάλες τάσεις κτλ, για χαζομάρες στον πάγκο σαν δεύτερο και κυρίως για τα 12€ που κοστίζει είναι μια χαρά.

    Δεν έχω μεγάλη πείρα στα πολύμετρα αλλά πάντως το UNI-T-61E που έχω είναι πιο κοντά σε ένα σωστό όργανο, το ANENG είναι περισσότερο στην κατηγορία παιχνίδι για να μετράς την τάση της μπαταρίας στο αυτοκίνητο (όπως τα παλιά φτηνά κίτρινα πολύμετρα της TELE).
    Ισχύει είναι πολύ μικρό το aneng και εγώ για αυτό πήρα το unit σαν πιο" επαγγελματικό" όργανο.Για το an113D δεν βρήκα εδώ ασφάλειες γιατί παίρνει πολύ μικρές δεν θυμάμαι διάσταση και πήρα από aliexpress γυάλινες αντί για κεραμικές.
    Γιαννη για ut61 από πού παίρνεις ασφάλειες;

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ναι για τις κοντές 10mm ασφάλειες του AN113D το είχα αναφέρει σε άλλο thread, κι εγώ πάντως κάτι φτηνές γυάλινες από eBay πήρα που είχαν και συρματάκι κολλημένο στις άκρες...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω κι εγώ το AN113D για δεύτερο πολύμετρο (καμιά φορά χρειάζεται να μετράς ταυτόχρονα και τάση και ρεύμα), είναι ακριβώς ότι θα περίμενες από ένα Κινέζικο πολύμετρο των 15ευρώ...
    Οι δύο ασφάλειες που έχει μέσα είναι κάτι τοσοδούλες 3.5x10mm fyi...
    https://i.imgur.com/pwt2lno.jpg
    Για το UNI-T είχα πάρει πριν χρόνια από τοπικό μαγαζί σωστές Bussmann σαν αυτές που είχε, αυτές ήταν ακριβές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για τις κοντές 10mm ασφάλειες του AN113D το είχα αναφέρει σε άλλο thread, κι εγώ πάντως κάτι φτηνές γυάλινες από eBay πήρα που είχαν και συρματάκι κολλημένο στις άκρες...


    Για το UNI-T είχα πάρει πριν χρόνια από τοπικό μαγαζί σωστές Bussmann σαν αυτές που είχε, αυτές ήταν ακριβές.
    Ναι ειχα κανει και εγω ενα νημα για αυτες τισ μικρες.
    Θα ψαξω να βρω σαν αυτες που εχει το unit σε ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #94
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdouze Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ναι ειχα κανει και εγω ενα νημα για αυτες τισ μικρες...
    Σε εκείνο το thread σου είχα πει να κοιτάξεις στην ΤΜΕ που τις έχει σαν "10.3x38mm", για το ANENG δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 10€ για ασφάλειες αλλά και για το UNI-T οι τιμές είναι καλές αν έχεις κι άλλα πράγματα που θες να πάρεις, αλλιώς τα 10€ μεταφορικά είναι κάπως μπόλικα και μπορεί να είναι πιο φτηνές από Φανό κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    BUSSMANN και LITTELFUSE από Ευρώπη:

    https://www.tme.eu/gr/en/katalog/fus..._field=1000011

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sdouze (20-02-21)

  6. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    πολυ θεωρητικα η ασφαλεια οταν καει μπορει να κανει υπερπηδηση γι αυτο και υπαρχει πιστοποιηση τασης. Στο AC πρακτικα ειναι απο απιθανο εως αδυνατο μια γυαλινη ασφαλεια να προκαλεσει κατι τετοιο ακομα και σε τασεις πολυ υψηλοτερες, αλλα στο DC πρεπει να χρησιμοποιειται ασφαλεια πιστοποιημενη για ταση υψηλοτερη απ αυτη που θα χρησιμοποιηθει γιατι ΑΝ τυχει καποια στραβη η υπερπηδηση ειναι παρα πολυ πιθανη. Στα πολυμετρα γενικα βαζουμε ασφαλειες για πολυμετρα

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sdouze (20-02-21)

  8. #96
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Το AN113D δεν είναι πολύμετρο για σοβαρές τάσεις, οπότε προσωπικά δεν με ενοχλεί να έχει γυάλινη ασφάλεια, όχι ότι το σωστό δεν είναι να βάζεις την σωστά ασφάλεια βέβαια. Το πολύμετρο αυτό είναι για τον πάγκο του ερασιτέχνη που παίζει με τίποτα Arduino, για τάσεις από το 0-30V τροφοδοτικό του, τίποτα μικρά ρεύματα, καμία μέτρηση αντίστασης κτλ.

    Δεν είναι αυτό το παιχνίδι των 15ευρώ για να το έχει ηλεκτρολόγος επαγγελματίας, να πας ας πούμε να μετρήσεις τάση σε κανένα πίνακα και να έχεις ξεχάσει τους ακροδέκτες στα mA/A, όχι η ασφάλεια αλλά όλο το πολύμετρο θα σου σκάσει στα χέρια...
    Για τέτοιες δουλείες θέλεις κάτι επιπέδου Fluke (έστω και φτηνά) που ξέρεις ότι όταν λέει "CAT III 600/1000V" ισχύει, είναι φτιαγμένο για να αντέχει τέτοιες τάσεις και έχει τεσταριστεί σε εργαστήριο, δεν είναι απλά μία ετικέτα που τύπωσε ο Κινέζος και όποιον πάρει ο Χάρος...

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sdouze (20-02-21)

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελική επιλογή πολυμέτρου..
    By SeAfasia in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 16:13
  2. Βοήθεια στην επιλογή μεγαφώνου
    By kntoks in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 20:16
  3. Επιλογή πολυμέτρου.
    By georgz in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-10, 23:40
  4. Παλμογράφος - Βοήθεια στην επιλογή...
    By agorts in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-09, 21:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας