Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πολύμετρο ασφάλειες και βολτ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή Πολύμετρο ασφάλειες και βολτ

    Γεια σας έχω αυτό το πολύμετρο το οποίο υποτίθεται μετράει 750v το άνοιξα και μέσα έχει δύο κεραμικές 250v είναι δυνατόν να μετρήσει πάνω από 250v χωρίς να καούν και άρα δεν ισχύει ότι μετράει 750v;; Όχι δεν έχω σκοπό να μετρήσω παραπάνω απλά ρωτώ να ξέρω αν είναι απάτη.

    https://ae01.alicdn.com/kf/H08be9c0c...0Q90.jpg_.webp

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Οι ασφάλειες θα σου καούν στα αμπέρ και όχι στα βόλτ. μια χαρά τα μετράει όλα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 19-02-21 στις 21:32

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μπάτζι Ο Κίτρινος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας έχω αυτό το πολύμετρο το οποίο υποτίθεται μετράει 750v το άνοιξα και μέσα έχει δύο κεραμικές 250v είναι δυνατόν να μετρήσει πάνω από 250v χωρίς να καούν και άρα δεν ισχύει ότι μετράει 750v;; Όχι δεν έχω σκοπό να μετρήσω παραπάνω απλά ρωτώ να ξέρω αν είναι απάτη.

    https://ae01.alicdn.com/kf/H08be9c0c...0Q90.jpg_.webp
    Καλησπέρα, για πες δυο κουβέντες για το πολύμετρο, το έχω παραγγείλει και το περιμένω...

    Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.037

    Προεπιλογή

    Οι ασφάλεις (αν αυτές εννοείς κεραμικές) μπαίνουν πάντα σε σειρά με το κύκλωμα.

    Άρα αυτές είναι για να προστατεύσουν το πολύμετρο αν μετρήσεις ΡΕΥΜΑ πάνω από τα όριά του σε κάθε κλίμακα. ΔΕΝ προστατεύουν από τάση.

    Θα πρέπει να αναζητήσεις περισσότερη Θεωρία Μετρήσεων γιατί αντιλαμβάνομαι κάποιο έλλειμα και ίσως αυτό να είναι:

    1. Επικίνδυνο για σένα και το όργανο
    2. Γενικά επικίνδυνο να παίρνεις λάθος μετρήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Ναι είναι η αλήθεια ότι δεν θυμάμαι τίποτα πια αν και κάποτε τελείωσα ηλεκτρολόγος αλλά ως εκεί. Βέβαια ασχολούμαι όλη μου την ζωή με επισκευές και πατέντες με ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά για απλά πράγματα είναι οκ αλλά σίγουρα δεν θα φτιάξω ένα κύκλωμα από το 0. Να αλλάξω κάνα πυκνωτή κάνα τρανζίστορ ναι αλλά δεν παίζω με το ρεύμα και δεν θα συναντήσω και ποτέ κάτι πλέον του μονοφασικου αν και συνήθως με συνεχές θα καταπιάνομαι και φυσικά προσέχω και τα αμπέρ. Αλλά έβλεπα τα uni t με τα ίδια λεφτά να έχουν 600v και νόμιζα ότι το δικό μου θα είναι για μέχρι 250ν δεν ξέρω πως λειτουργεί η ασφάλεια του κυκλώματος τους

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ασφάλεις (αν αυτές εννοείς κεραμικές) μπαίνουν πάντα σε σειρά με το κύκλωμα.

    Άρα αυτές είναι για να προστατεύσουν το πολύμετρο αν μετρήσεις ΡΕΥΜΑ πάνω από τα όριά του σε κάθε κλίμακα. ΔΕΝ προστατεύουν από τάση.

    Θα πρέπει να αναζητήσεις περισσότερη Θεωρία Μετρήσεων γιατί αντιλαμβάνομαι κάποιο έλλειμα και ίσως αυτό να είναι:

    1. Επικίνδυνο για σένα και το όργανο
    2. Γενικά επικίνδυνο να παίρνεις λάθος μετρήσεις.
    Ναι είναι η αλήθεια ότι δεν θυμάμαι τίποτα πια αν και κάποτε τελείωσα ηλεκτρολόγος αλλά ως εκεί. Βέβαια ασχολούμαι όλη μου την ζωή με επισκευές και πατέντες με ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά για απλά πράγματα είναι οκ αλλά σίγουρα δεν θα φτιάξω ένα κύκλωμα από το 0. Να αλλάξω κάνα πυκνωτή κάνα τρανζίστορ ναι αλλά δεν παίζω με το ρεύμα και δεν θα συναντήσω και ποτέ κάτι πλέον του μονοφασικου αν και συνήθως με συνεχές θα καταπιάνομαι και φυσικά προσέχω και τα αμπέρ. Αλλά έβλεπα τα uni t με τα ίδια λεφτά να έχουν 600v και νόμιζα ότι το δικό μου θα είναι για μέχρι 250ν δεν ξέρω πως λειτουργεί η ασφάλεια του κυκλώματος τους

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ασφάλειες θα σου καούν στα αμπέρ και όχι στα βόλτ. μια χαρά τα μετράει όλα
    Οκ θενξ απλά είδα ότι κάποια φοράνε 600ν και πίστεψα ότι αυτό θα είναι μόνο για απλό μονοφασικό και τέλος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis0547 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, για πες δυο κουβέντες για το πολύμετρο, το έχω παραγγείλει και το περιμένω...

    Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Έχω δουλέψει μόνο τάση, live και ncv που ανιχνεύει ρεύμα πχ στον τοίχο. Το ncv είναι σαν να μην το χει. Είναι τραγικό! Καλώδια έξω από τοίχο πιάνει αλλά εντός η τις μπριζες άστο καλύτερα. Ίσως να χει κι άλλα κουσουρια αλλά δεν το χω ψάξει ακόμα. Θα επέλεγα το uni t 139c που χει ασφάλειες 600ν στα ίδια λεφτά αλλά αυτό μου φάνηκε να έχει πιο πολλά καλουδια πάνω του αλλά δεν φαίνεται κακό εκτός σίγουρα του ncv.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 19:59
  2. μετασχηματιστης 220 βολτ-2.5 βολτ 5.000 αμπερ
    By gammysat in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 14:57
  3. διατομές καλωδίου και ασφάλειες
    By kostakisone in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-13, 15:20
  4. Variac και ασφάλειες
    By john_guitar in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 13:04
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-11, 14:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας