Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 39 από 39

Θέμα: Μετρηση θερμοκρασιας με Arduino

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Ακριβως Μανο.


    Περα απο αυτο, δεν καταλαβαινω τι θες να κανεις.


    Εκαψες εναν Arduino που φορουσε ATMEGA328 , σωστα ; Πιστευεις οτι καηκε ολο το υπολοιπο αλλα εμεινε ανεπαφος ο μΕ; Παντα το αντιθετο γινεται κατα 99%. Για αυτο σου ζητησα να δεις στα ποδαρακια του μΕ αν Vcc-Gnd ειναι βραχυκυκλωμενα.

    Για το ISP programming υπαρχουν τα παντα στο ιντερνετ με 2-3 κλικ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    Μπορεί και μην είναι Stepper
    Η bmw τουλάχιστον μέχρι το 2006 δεν χρησμοπουσε stepper
    Αν γυρίσεις τον δείκτη με το χέρι νιώθεις κλικ κλικ κλικ ή είναι μια ομαλή κίνηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από herctrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και μην είναι Stepper
    Η bmw τουλάχιστον μέχρι το 2006 δεν χρησμοπουσε stepper
    Αν γυρίσεις τον δείκτη με το χέρι νιώθεις κλικ κλικ κλικ ή είναι μια ομαλή κίνηση
    ομαλη κινηση ειναι Ηρακλη αλλα επηδει δεν ξερουν η δεν θελουν να βοηθησουν αναγκαστικα θα παραγγειλω μινι στεπερ να τα βαλω στα υπαρχον καντραν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bobiras : 22-10-15 στις 16:14

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη timekeeper
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bobiras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ομαλη κινηση ειναι Ηρακλη αλλα επιδει δεν ξερουν δεν θελουν να βοηθησουν αναγκαστικα θα παραγγειλω μινι στεπερ να τα βαλω στα υπαρχον καντραν.
    Μη βιάζεσαι ρε φίλε, κατευθείαν δεν θέλουν να βοηθήσουν... Βάλε μια κοντινή φωτογραφία που να φαίνεται part number, κάποιος κωδικός ή καλωδίωση να δούμε μπας και κάποιος κάτι ξέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη βιάζεσαι ρε φίλε, κατευθείαν δεν θέλουν να βοηθήσουν... Βάλε μια κοντινή φωτογραφία που να φαίνεται part number, κάποιος κωδικός ή καλωδίωση να δούμε μπας και κάποιος κάτι ξέρει.
    γτ λες να παρεξηγηθη κανεις την αληθεια ειπα.... εδω εχω δει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ PROJECTS αυτο που εκανα εγω ηταν ενα τπτ και αυτο το project απο φορουμ του εξωτερικου μου εδωσαν λυση . οριστε http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82814 αλλα ο κωδικος που λεει πανω δεν υπαρχει πουθενα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Πετας ενα κωδικα και αοριστολογιες για τη συνδεση που εκανες και γραφεις:

    "με το μονο που δουλεξε και εκανα κατι ειναι αυτος ο κωδικας που τον δοκιμασε ο φιλλος που ειχε το shield γτ εγω δεν εχω τετοιο να κανω δοκιμες με το κωδικα για αυτο θελω να το φτιαξω χωρις το shield"


    Eκανες εναν κωδικα,με ξενες βιβλιοθηκες,το δοκιμασε φιλος,δουλεψε 'καπως',δε λες πως τον συνδεσε,κραζεις.


    Σου απαντησα στο thread εκεινο προσπαθωντας να βοηθησω αλλα δεν εβγαλα ακρη.Εαν θελεις βοηθεια, βοηθα να καταλαβουμε πως/γιατι/με τι .


    Δε νομιζω να σε εγραψε κανεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη timekeeper
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bobiras Εμφάνιση μηνυμάτων
    γτ λες να παρεξηγηθη κανεις την αληθεια ειπα.... εδω εχω δει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ PROJECTS αυτο που εκανα εγω ηταν ενα τπτ και αυτο το project απο φορουμ του εξωτερικου μου εδωσαν λυση . οριστε http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82814 αλλα ο κωδικος που λεει πανω δεν υπαρχει πουθενα
    Χωρίς διάθεση να σε προσβάλω, εδώ βοηθάμε ο ένας τον άλλον επειδή θέλουμε κι όχι επειδή κάποιος πληρώνεται. Επομένως αν κάποιος δεν ξέρει, έχει δουλειά, δεν προλαβαίνει κτλ δεν είναι υποχρεωμένος να ασχοληθεί με κανέναν. Φιλικά αυτό.
    Πάμε τώρα. Μπορείς με ένα πολύμετρο να μετρήσεις την αντίσταση των καλωδίων ανά 2; ΔΛδ μέτρα αντίσταση ανάμεσα στο 1 2, 1 3 κτλ ΧΩΡΙΣ να τα γεφυρώνεις με τα χέρια σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετας ενα κωδικα και αοριστολογιες για τη συνδεση που εκανες και γραφεις:
    Eκανες εναν κωδικα,με ξενες βιβλιοθηκες,το δοκιμασε φιλος,δουλεψε 'καπως',δε λες πως τον συνδεσε,
    κραζεις.
    αερολογιες απο που το εβγαλες το συμπερασμα αυτο?? τη αλλο να σου πω? αααα ναι το πως το συνδεσα. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82814 εδω εχω ανεβασει φοτο του shield που δοκιμασα ωπος και το κωδικα που ειναι προφανες και λεει τη συνδεσει......Select which 'port' M1, M2, M3 or M4. In this case, M1
    και ωπος εξηγησα αν εφαρμοσο ταση στο 1 και 4 η βελονα παει προς τα δεξια αρα αφου θελω τη βελονα να πηγαινει προς τα δεξια συνδεσα το + στο + και το - στο - πανω Μ1 το πως φερομουν και σαν τη το μοτερακι τα λεει ολα στο κωδικα αρα καλο θα ηταν πρωτα να διαβαζουμε.
    ποτε εκραξα καποιον?? ειπα οτι δεν μπωρουν η δεν θελουν να βοηθησουν. μην λετε κουβεντες που δεν εχω πει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς διάθεση να σε προσβάλω, εδώ βοηθάμε ο ένας τον άλλον επειδή θέλουμε κι όχι επειδή κάποιος πληρώνεται. Επομένως αν κάποιος δεν ξέρει, έχει δουλειά, δεν προλαβαίνει κτλ δεν είναι υποχρεωμένος να ασχοληθεί με κανέναν. Φιλικά αυτό.
    Πάμε τώρα. Μπορείς με ένα πολύμετρο να μετρήσεις την αντίσταση των καλωδίων ανά 2; ΔΛδ μέτρα αντίσταση ανάμεσα στο 1 2, 1 3 κτλ ΧΩΡΙΣ να τα γεφυρώνεις με τα χέρια σου.
    για αυτο περιμενω καινουργια στεπερ να ερθουν γτ με τα υπαρχων δεν βρισκω ουτε ακρη ουτε datasheet για να μην υποχρεος σε κανεναν γιατη ωπος ειπες δεν ειναι υποχρεομενοι να βοηθησουν...... μου ακουγετε ιδιο με το δεν θελουν να βοηθησουν χωρις παρεξηγησει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bobiras : 23-10-15 στις 12:51

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρηση αντιστασης με ARDUINO
    By michaelcom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 10:44
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 08:49
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 17:25
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-10, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας