Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 71

Θέμα: Σύνδεση πολυτεχνείου με αγορά εργασίας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη spinalgr1990
    Όνομα
    JONNIE
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή Σύνδεση πολυτεχνείου με αγορά εργασίας

    Το ερώτημα είναι γενικό...Αφορά δηλαδή, και τα παλαιότερα χρόνια (γτ πλέον δεν υπάρχουν δουλειές) και στο κατά πόσο πιστεύετε ότι βγήκατε έτοιμοι από την οποιαδήποτε πολυτεχνική σχολή που φοιτήσατε για να μπείτε άμεσα και να ανταπεξέλθετε στην αγορά εργασίας. Σας έδωσε δηλαδή τα ερεθίσματα, τις ικανότητες, τις βάσεις, τι ακριβώς;


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spinalgr1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα είναι γενικό...Αφορά δηλαδή, και τα παλαιότερα χρόνια (γτ πλέον δεν υπάρχουν δουλειές) και στο κατά πόσο πιστεύετε ότι βγήκατε έτοιμοι από την οποιαδήποτε πολυτεχνική σχολή που φοιτήσατε για να μπείτε άμεσα και να ανταπεξέλθετε στην αγορά εργασίας. Σας έδωσε δηλαδή τα ερεθίσματα, τις ικανότητες, τις βάσεις, τι ακριβώς;
    Σίγουρα τις βάσεις και την ικανότητα να ανταπεξέρχεσαι με προβλήματα... Όχι πως να αντιμετωπίσεις συγκεκριμένα προβλήματα αλλά πως να χειριστείς την κατάσταση ώστε να είσαι σε θέση να αντιμετώπισεις οποιοδήποτε πρόβλημα.

    Όσον αφορά στην αγορά εργασίας, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αποφοίτων τα τελευταία έτη ασχολήθηκαν με τα φωτοβολταϊκά (από Μηχανικοί σε μεγάλες εταιρείες μέχρι συντηρητές έξω στα χωράφια). Ένα μικρότερο ποσοστό μπαίνει σε μεγάλες Πολυεθνικές (πχ SIEMENS, NOKIA κτλ), ένα άλλο ποσοστό φεύγει στο εξωτερικό κι ένα πολύ μικρότερο ποσοστό ασχολείται με το ελεύθερο επάγγελμα.

    Η πραγματικότητα που νομίζω ότι ισχύει σε όλες τις Πολυτεχνικές Σχολές είναι ότι αν δεν ασχοληθείς μόνος σου με το αντικείμενο δεν πρόκειται ποτέ να βγεις "καλός" Μηχανικός. Το αντικείμενο είναι πολύ μεγάλο και σίγουρα όλοι βρίσκουν κάτι το οποίο θα τους αρέσει και θα ασχοληθούν περισσότερο (πχ άλλος με προγραμματισμούς, άλλος με ηλεκτρονικά ισχύος, άλλος με κεραίες κτλ). Θεωρώ ότι είναι καλό να είσαι καλός τουλάχιστον σε ένα από τα άπειρα αντικείμενα που μαθαίνεις. Κι όταν εννοώ να είσαι καλός όχι απλά να περάσεις το μάθημα με καλό βαθμό αλλά να ασχοληθείς σε βάθος!

    Έτοιμος για την "πιάτσα" δεν βγαίνει κανείς μέσα από τη Σχολή όσο καλούς βαθμούς κι αν έχει. Έτοιμος θα βγεις για να δουλέψεις σε κανένα Ερευνητικό έργο ή σε καμιά εταιρεία που θα σου κάνει ένα εξάμηνο σεμινάρια για να κάνεις αυτό που θέλουν. Αν είσαι στα τελειώματα ή έχεις τελειώσει πρόσφατα μην απογοητεύεσαι ακόμη αν θεωρείς ότι δεν νιώθεις δυνατός!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    στη κάθε σχολή μαθαίνεις τη βάση , εγώ τει τέλειωσα και κάθε μέρα λεω μακάρι να είχα τους βαθμούς για να έχω τις γνώσεις του πολυτεχνείου, απο τα μαθηματικά, τη φυσική, την ανάλυση κυκλωμάτων,
    το προγραμματισμό και ένα εκατομμύρια πράγματα. Αν δεν δουλέψεις όμως δεν αποκτάς εμπειρία, ούτε επεκτείνεις τις γνώσεις σου πέρα απο αυτά που έμαθες.
    Απλά στην Ελλάδα όλοι είδαν τη καραμέλα δεν έχεις εμπειρία, πάρε το μισθό της καθαρίστριας και βλέπουμε , και στα @@ μου αν σε έφαγαν τα χρόνια να πάρεις ένα πτυχίο.
    και στα @@ μου αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα τελικά στο χ Υ πρόβλημα.
    Οπότε μην μπαίνεις στο τρυπάκι αν είσαι έτοιμος ή δεν είσαι, όταν βρεις έναν τομέα που σου αρέσει, θα ασχολείσαι και θα διαβάζεις για αυτό καθημερινά ,άρα θα βελτιώνεσαι .
    Και οι "εργοδότες" το ξέρουν αυτό και το ήξεραν όταν υπήρχαν και συλλογικές συμβάσεις , μόλις καταργήθηκαν αμέσως έγιναν όλοι άχρηστοι

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (02-10-15)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Καταθέτω την εμπειρία μου από συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία για να μην ψαρώνουν οι απόφοιτοι. Έτυχε να καθίσω κοντά στην τζαμαρία του γραφείου αυτού που έκανε συνεντεύξεις για μία θέση 500 ευρώ 8-18:00++όσο πάει καθημερινές και Σάββατο 8-14:00. Σε όλους έδινε το ίδιο ποσό αλλά έλεγε:στον πρώτο αν είχες μια προϋπηρεσία τουλάχιστο πέντε χρόνια θα είχες διπλό μισθό, στον δεύτερο ναι καλή η προϋπηρεσία σας αλλά όλοι μου ήρθαν εδώ με προϋπηρεσία 10 χρόνια αν είχες ένα διδακτορικό τουλάχιστο, σε άλλον που είχε διδακτορικό και προϋπηρεσία στην Ελλάδα του είπε ναι όλοι έχουν διδακτορικό και προϋπηρεσία που μου ήρθαν σήμερα αλλά αν είχες δουλέψει στο εξωτερικό πέντε χρόνια τουλάχιστο. Σε όλους έδωσε και κάρτα της εταιρίας που είχε γράψει την διεύθυνση κατοικίας με το τηλ σπιτιού του γραμμένο με στυλό......................Πες ρε φίλε δίνω 500 ευρώ τέλος τι τα γυρεύεις τα άλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταθέτω την εμπειρία μου από συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία για να μην ψαρώνουν οι απόφοιτοι. Έτυχε να καθίσω κοντά στην τζαμαρία του γραφείου αυτού που έκανε συνεντεύξεις για μία θέση 500 ευρώ 8-18:00++όσο πάει καθημερινές και Σάββατο 8-14:00. Σε όλους έδινε το ίδιο ποσό αλλά έλεγε:στον πρώτο αν είχες μια προϋπηρεσία τουλάχιστο πέντε χρόνια θα είχες διπλό μισθό, στον δεύτερο ναι καλή η προϋπηρεσία σας αλλά όλοι μου ήρθαν εδώ με προϋπηρεσία 10 χρόνια αν είχες ένα διδακτορικό τουλάχιστο, σε άλλον που είχε διδακτορικό και προϋπηρεσία στην Ελλάδα του είπε ναι όλοι έχουν διδακτορικό και προϋπηρεσία που μου ήρθαν σήμερα αλλά αν είχες δουλέψει στο εξωτερικό πέντε χρόνια τουλάχιστο. Σε όλους έδωσε και κάρτα της εταιρίας που είχε γράψει την διεύθυνση κατοικίας με το τηλ σπιτιού του γραμμένο με στυλό......................Πες ρε φίλε δίνω 500 ευρώ τέλος τι τα γυρεύεις τα άλλα.
    Ολα αυτα που ελεγε ηταν επιεικως μ@λ@κιες.
    Απλα πατουσε πανω στους άνεργους ανθρωπους που ειναι στα όρια της καταστροφης και τους εδινε μια μπουκια ψωμι.
    Την καρτα με την διευθυνση του σπιτιου γιατι την εδινε;για να του πανε κανα δωρακι να τους βαλει στη δουλεια;

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αυτές τις μέρες πήγε ένας κοντινός μου άνθρωπος για συνέντευξη σε πολυεθνική με έδρα στη Γερμανία, με καλό μισθό και λεφτά πολυεθνικής.
    Το αντικείμενο δεν έχει σχέση με ηλεκτρονικά .
    Η διευθύντρια είπε ότι θέλουμε κάποιον να τον εκπαιδεύσουμε απο την αρχή , δεν χρειάζεται αν έχεις ειδικές γνώσεις που απαιτούνται.
    Αυτό που βλέπω πάντως είναι οτι με τα 500ε κανείς δεν κάθεται όλοι ψάχνονται, ούτε είναι σοβαρή η εταιρεία που τα δίνει

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτές τις μέρες πήγε ένας κοντινός μου άνθρωπος για συνέντευξη σε πολυεθνική με έδρα στη Γερμανία, με καλό μισθό και λεφτά πολυεθνικής.
    Το αντικείμενο δεν έχει σχέση με ηλεκτρονικά .
    Η διευθύντρια είπε ότι θέλουμε κάποιον να τον εκπαιδεύσουμε απο την αρχή , δεν χρειάζεται αν έχεις ειδικές γνώσεις που απαιτούνται.
    Αυτό που βλέπω πάντως είναι οτι με τα 500ε κανείς δεν κάθεται όλοι ψάχνονται, ούτε είναι σοβαρή η εταιρεία που τα δίνει
    Εμ λογικο δεν ειναι;πας εκει να βγαλεις κανα ψευτοεξοδο στην αρχη και μετα ψαχνεσαι συνεχεια για κατι αλλο.
    Με 500 ευρω αν τα εξοδα μετακινησης το λιγοτερο ειναι κανα 40αρι,εχεις 300 ευρω ενοικιο σου μενουν 160 ευρω....τι να κανεις με 160 ευρω....
    Απλα ειναι μια καλη λυση στην αρχη να βγαλεις κανα σπασμενο....
    Τραγικα πραγματα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταθέτω την εμπειρία μου από συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία για να μην ψαρώνουν οι απόφοιτοι. Έτυχε να καθίσω κοντά στην τζαμαρία του γραφείου αυτού που έκανε συνεντεύξεις για μία θέση 500 ευρώ 8-18:00++όσο πάει καθημερινές και Σάββατο 8-14:00. Σε όλους έδινε το ίδιο ποσό αλλά έλεγε:στον πρώτο αν είχες μια προϋπηρεσία τουλάχιστο πέντε χρόνια θα είχες διπλό μισθό, στον δεύτερο ναι καλή η προϋπηρεσία σας αλλά όλοι μου ήρθαν εδώ με προϋπηρεσία 10 χρόνια αν είχες ένα διδακτορικό τουλάχιστο, σε άλλον που είχε διδακτορικό και προϋπηρεσία στην Ελλάδα του είπε ναι όλοι έχουν διδακτορικό και προϋπηρεσία που μου ήρθαν σήμερα αλλά αν είχες δουλέψει στο εξωτερικό πέντε χρόνια τουλάχιστο. Σε όλους έδωσε και κάρτα της εταιρίας που είχε γράψει την διεύθυνση κατοικίας με το τηλ σπιτιού του γραμμένο με στυλό......................Πες ρε φίλε δίνω 500 ευρώ τέλος τι τα γυρεύεις τα άλλα.

    ...και τελικα παιρνουν ατομο με voucher

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Μην κατακρίνετε την όποια θέση εργασίας ακόμη και με 500 Ευρώ. Δημιουργήστε θέσεις εργασίας και καλοπληρώστε τες. Δεν σας εμποδίζει κανείς εκτός από την πραγματικότητα!.

    Εγώ όταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο είχα αποδοχές 40.000 Δρχ δηλαδή περίπου 120 ευρώ, και μην νομίσετε ότι έκανες και πολλά πράγματα με αυτά τα λεφτά τότε.
    Μην προσπαθείτε να ξεκινήσετε από την θέση του διευθυντού, ανάποδα πάει το πράγμα.

    Μην νομίζετε ότι σε όποιον παίρνει ένα πτυχίο η κοινωνία του χρωστάει μια καλή θέση με καλά λεφτά. Τα πτυχία τα αποκτάς με δική σου επιλογή επειδή πιστεύεις ότι έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις μια καλή θέση με καλά λεφτά, αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κατακρίνετε την όποια θέση εργασίας ακόμη και με 500 Ευρώ. Δημιουργήστε θέσεις εργασίας και καλοπληρώστε τες. Δεν σας εμποδίζει κανείς εκτός από την πραγματικότητα!.

    Εγώ όταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο είχα αποδοχές 40.000 Δρχ δηλαδή περίπου 120 ευρώ, και μην νομίσετε ότι έκανες και πολλά πράγματα με αυτά τα λεφτά τότε.
    Μην προσπαθείτε να ξεκινήσετε από την θέση του διευθυντού, ανάποδα πάει το πράγμα.

    Μην νομίζετε ότι σε όποιον παίρνει ένα πτυχίο η κοινωνία του χρωστάει μια καλή θέση με καλά λεφτά. Τα πτυχία τα αποκτάς με δική σου επιλογή επειδή πιστεύεις ότι έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις μια καλή θέση με καλά λεφτά, αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί.
    Το μόνο καλό με τις δουλειές των 500€ είναι ότι τα 500 είναι 500 και η ασφάλειά σου είναι πληρωμένη...
    Αν είσαι στο ελεύθερο επάγγελμα θα ξέρεις πολύ καλά ότι για να βάλεις 500 στην τσέπη θα πρέπει να βγάλεις 1500.

    Δυστυχώς το κράτος φορολογεί τους ελεύθερους επαγγελματίες σαν να είναι όλοι κλέφτες του δημοσίου! Σε σπρώχνει να πληρώνεσαι και να δουλεύεις μαύρα.

    Οπότε το να δημιουργήσει κάποιος θέσεις εργασίας δεν είναι και τόσο απλό στις μέρες μας. Σκέψου να έχεις να πληρώνεις τα δικά σου (φόρους, ασφάλειες, ΦΠΑ κτλ) και ταυτόχρονα να πληρώνεις μισθούς και ασφάλειες για τους εργαζόμενους που θα απασχολείς... Αναγκαστικά τον πρώτο καιρό ή θα δουλεψεις μόνος σου μέχρι να σου βγει το λάδι ή θα βρεις "μαύρους" βοηθούς. Κι αυτά με τα επιδοτούμενα προγράμματα κτλ είναι ψιλομύθος... Χρείαζεσαι 10, σου δίνουν 5, σε υποχρεώνουν να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα και στο τέλος σου μένει ένας υπολογιστής για το γραφείο και καμιά καρέκλα... Ευτυχώς δεν είχα προσωπική εμπειρία αλλά στους περισσότερους γνωστούς κάπως έτσι έγινε η ιστορία.

    Δεν είναι τυχαίο που όλοι μεταφέρουν τις εταιρείες τους στη Βουλγαρία με 10% ΦΠΑ και με τις διαδικασίες πολύ πιο απλουστευμένες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-18, 15:51
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 11:40
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-16, 18:09
  4. ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΙΕΚ ΑΚΜΗ
    By dimpet in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 13:54
  5. Αγορά εργασίας-διάκριση ΑΕΙ-ΤΕΙ
    By JIMKAF in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 16:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας