Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: συνδεση διακοπτη αυτοκινητου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αντρεας
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή συνδεση διακοπτη αυτοκινητου

    καλησπερα!!!ηθελα να μου πειτε πως να συδεσω αυτο τον διακοπτη με φωτεινη ένδειξη!!!θελω να το βαλω για τα προβολακια του αυτοκίνητου!!!και εχω μονο μονο δυο καλώδια!!το (+) και το (-)..πως θα το κανω για να αναβει το φως του διακοπτη οταν εχω αναψει το προβολακια!!ο διακοπτης αυτος εχει 4 pin!!!ohjikj1408451469645.jpgrvihaz1408451469062.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stratocaster
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Ο συγκεκριμένος διακόπτης είναι για 230 V AC και δεν πρόκειται να ''ανάβει'' το λαμπάκι του στα 12 VDC που θέλεις εσύ. Επίσης τα προβολάκια πρέπει να συνδεθούν με ρελέ, για να μην καεί ο διακόπτης. Μια λύση είναι με εξωτερικό λαμπάκι 12 V, να παίρνεις τάση από τον διακόπτη όταν τον πατάς, για να έχεις ένδειξη ότι τα προβολάκια σου είναι αναμένα. 'Η να ανοίξεις τον διακόπτη και να βγάλεις το λαμπάκι νέον μαζί με την αντίσταση και να τα αντικαταστήσεις με ένα Led και μια αντίσταση σε σειρά 1,5 kΩ. Η δεύτερη λύση είναι πολύ μπελαλίδικη και θέλει προσοχή μετά στο ξανακλείσιμο του διακόπτη. Ή να βάλεις εξωτερικό Led με βάση που να λειτουργεί στα 12 V. Χωρίς τίτλο#5.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stratocaster : 05-10-15 στις 20:58

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αντρεας
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    δεν εχω τον συγκεκριμένο ειναι ενας πιο μικρος που τον ειχε το αμαξι απο τοτε που το πηρα αλλα αναβε αυτος κατι λαμπεσ κατω απο το κάθισμα!!!και εγω θελω να τον κανω να ανβει οταν ανοιγω τα προβολακια!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φιλε μου θα πρεπει υποχρεωτικα να χρησιμοποιησεις ρελε. επίσης αυτος ο διακοπτης εκτος του οτι δεν κανει δεν ειναι και ωραιος. επελεξε εναν αλλον πιο μικρο, καλυτερο εμφανισιακα και με ταση τα 12 v.
    επίσης το αλλο που ειπες οτι ανεβαν λαμπες κατω απο το καθισμα τι ειναι? για τι αυτοκινητο μιλαμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αντρεας
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    ειναι για ενα mg zr!!!αν παρω εναν τετοιο με 3 πιν θελει παλι ρελε??και πως θα γινει η συνδεση?ismdbf1342083185629.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Εάν οι λάμπες που θα τροφοδοτήσεις τραβάνε παραπάνω ρεύμα από αυτό που γράφει ο διακόπτης πάνω του, ναι, θέλει πάλι ρελέ. Ο πόλος που έχει διαφορετικό χρώμα από τους άλλους πρέπει να συνδεθεί με ένα καλώδιο πάνω στο σώμα του αυτοκινήτου (είναι για το ενσωματωμένο λαμπάκι του διακόπτη). Από τους δυο πόλους ιδίου χρώματος που έμειναν, ο ακριανός πάει στο + της τροφοδοσίας και από τον μεσαίο φεύγει ένα καλώδιο για να πάει στις λάμπες ή στο πηνίο του ρελέ, αν βάλεις. Το άλλο άκρο των λαμπών ή του πηνίου του ρελέ γειώνεται πάνω στο σώμα του αυτοκινήτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση ενος διακοπτη εξωτερικου
    By Panagiotis1988 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-18, 00:08
  2. Συνδεση διακοπτη μπαρας
    By wolverine in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 01:02
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΟΔΙΟΥ ΣΕ ΕΦΕ ΚΙΘΑΡΑΣ
    By personaldrummer in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 23:50
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 11:52
  5. Συνδεση διακοπτη DPDT.
    By bretos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 21:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας