Σελίδα 13 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 23 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 276

Θέμα: Εργοδηγός επινόησε ελπιδοφόρα αντισεισμική ευρεσιτεχνία!

  1. #121
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    rama oχι ακριβως.
    το δικτυο της ευδαπ χρησιμοποιει μεγαλες δεξαμενες οπου γεμιζουν απο μεγαλες αντλιες και αδειαζουν με την βαρυτητα.ετσι καθε περιοχη εχει την δικη της πιεση οπου εξαρταται και απο τον οροφο που βρίσκεσαι κλπ.
    Οπως σωστα λοιπον αναφερθηκε αν εκμεταλευτουμε αυτο το νερο οντως η ενεργεια που θα παρουμε δεν θα μας επιβαρυνει καθολου λοιπον.

    ΥΓ ενα μειον εχει .οτι για να παραχθει ενεργεια πρεπει να ανοιξουμε ολοι τις βρυσες.
    θα λυθει ομως και αυτο,λεπτομερειες.
    Εγώ στην Ίο μένω κοντά στην θάλασσα και έχω 12 bar, και φυσικά έχω βάλει μειωτήρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στην Ίο μένω κοντά στην θάλασσα και έχω 12 bar, και φυσικά έχω βάλει μειωτήρα.
    Υποθέτω πως δεν πληρώνεις ΔΕΗ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  3. #123
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω πως δεν πληρώνεις ΔΕΗ...
    Αν πληρώνω λέει ... για τρία σπίτια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πληρώνω λέει ... για τρία σπίτια.
    Μα με 12 bar πίεση στο νερό θα μπορούσες να μοιράσεις ρεύμα και στη γειτονιά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  5. #125
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Question

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα που μπαίνει άσχετα με την κλίμακα και το μέγεθος της επιτάχυνσης είναι γιατί το ένα μοντέλο (σχεδιασμού των πολιτικών μηχανικών) γίνεται κομμάτια και το ίδιο μοντέλο με το σύστημα μου δεν έπαθε τίποτα? ( οπότε δεν ξέρουμε την ένταση που αστοχεί ακόμα ) Αυτό μπορεί να το απαντήσει κάποιος?
    ...
    Εδώ μιλάμε για συγκρίσιμα αποτελέσματα πάνω στο ίδιο μοντέλο.

    Λοιπόν, σήμερα κάθησα σε Η/Υ και είδα αναλυτικά το video με τα δύο μοντέλα διότι όλες τις προηγούμενες ημέρες χρησιμοποιούσα mobile data από το κινητό μου.
    Να λοιπόν τι βλέπω εγώ:

    • Το συμβατικό μοντέλο είναι ήδη σπασμένο στη βάση του, πριν την αρχή της ταλάντωσης (στο 2:03 λεπτό).
    • Στο συμβατικό μοντέλο στο 2:04, πολύ πριν δεχτεί μεγάλες επιταχύνσεις, η εμπρός δεξιά κολώνα φαίνεται πως κινείται ήδη ανεξάρτητα από την πλάκα του ισογείου.
    • Το συμβατικό μοντέλο δεν έχει καμία σχέση με πραγματική πολυόροφη κατασκευή όπως τις γνωρίζουμε όλοι μας. Αναπηδά από την τράπεζα λόγω έλειψης θεμελίωσης και κάθε φορά που χτυπάει την μεταλλική επιφάνεια της τράπεζας θρυματίζεται όλο και περισσότερο.
    • Η τράπεζα που προκαλεί τις ταλαντώσεις είναι ξεκάθαρο πως δεν κινείται σε καμία περίπτωση ομαλά. Άρα οι όποιοι υπολογισμοί επιταχύνσεων βασίζονται σε πράξεις λαμβάνοντας υπ'οψιν χρόνους και αποστάσεις είναι σίγουρα λανθασμένες.
      Από το άλλο video φαίνεται ακόμα καλύτερα πως ο κινητήρας που προκαλεί τις ταλαντώσεις ζορίζεται και αναπηδά και ο ίδιος σε υπερβολικό βαθμό, άρα σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δημιουργήσει μία ελεγχόμενη σταθερή ημιτονοειδή κίνηση στην τράπεζα ώστε να μπορέσει να εξαχθεί το οποιοδήποτε επιστημονικά αποδεκτό συμπέρασμα.
      Ο μόνος ορθός τρόπος μετρήσεων είναι με βαθμονομημένα επιταχυνσιόμετρα όπως σου προτάθηκε και από άλλους.



    Και επειδή μου αρέσει να μιλάω με στοιχεία και όχι με υποθέσεις, ειδικότερα για το θέμα της (α)καταλληλότητας της τράπεζας δοκιμών, έκατσα και έκανα κάτι που προφανώς δεν το έκανε κανένας από την "επιστημονική" σας ομάδα.
    Ανάλυση δηλαδή του video που βρήκα στην καλύτερη δυνατή ποιότητα, frame-by-frame ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:
    • Download το video στη μέγιστη δυνατή ποιότητα από το youtube
    • Βαθμονόμηση της εικόνας βάσει των στοιχείων που μας έδωσες (πλάτος ταλάντωσης 0,22m) ώστε να εξαχθεί ο συντελεστής meters/pixel.
    • Εξαγωγή των συντεταγμένων (Χ,Υ) συγκεκριμένου σημείου της βάσης της τράπεζας καθώς κινείται, από την αρχή του της κίνησης στο frame 1480 (49,367s) έως frame 1849 (61,667s).
      Δεν έκανα για περισσότερο χρόνο διότι οι 370 μετρήσεις που πήρα είναι αρκετές για να αποδείξω τον ισχυρισμό μου. Τα δεδομένα των μετρήσεών μου είναι διαθέσιμα εδώ.
    • Δημιουργία σε λογιστικό φύλλο των διαγραμμάτων χρόνος-Χ και χρόνος-Υ.



    Τα διαγράμματα λοιπόν είναι αντιστοίχως τα ακόλουθα:




    Η μέθοδός μου δεν είναι τέλεια για διάφορους λόγους (κακή ποιότητα video, η γωνία λήψεως του video δεν ήταν ορθογώνια ως προς τους άξονες, ανθρώπινο σφάλμα κατά την επιλογή του σημείου σε κάθε frame κλπ) αλλά τα αποτελέσματα των μετρήσεων είναι τόσο κραυγαλέα ώστε όλα τα πιθανά σφάλματα που εισάγει η μέθοδός μου να είναι αμελητέα.


    Και οι ερωτήσεις/παρατηρήσεις μου ως απλός, μη σεισμολόγος, Μηχανικός, είναι οι εξής:
    1. Το γράφημα της μετατόπισης στον άξονα Χ σας φαίνεται ημιτονοειδές;
    2. Η συχνότητα ταλάντωσης προφανώς δεν είναι σταθερή. Αυτό θεωρείτε πως δεν επηρεάζει τις επιταχύνσεις που ασκούνται στο μοντέλο;
    3. Αν η τράπεζα κινείται μόνο στον οριζόντιο άξονα, πως δικαιολογείται η εικόνα του γραφήματος για την κατακόρυφη μετατόπιση;
    4. Όσο προχωράει το πείραμα έχουμε αναπηδήσεις στην τράπεζα δοκιμών. Αυτές δεν επηρεάζουν το σημείο θραύσης της (ήδη ρηγματωμένης από την αρχή του πειράματος) κατασκευής;
    5. Πώς είναι δυνατόν να είναι συγκρίσιμα τα οποιαδήποτε δεδομένα γίνονται σε μια τράπεζα η οποία ταλαντεύεται ανεξέλεγκτα ως προς τη διεύθυνση, συχνότητα και πλάτος ταλάντωσης;
    6. Υπάρχει επιστημονικό περιοδικό, peer reviewed μάλιστα, το οποίο να δεχτεί δεδομένα τέτοιων μη συγκρίσιμων δοκιμών και που να θεωρείται πως έχει το οποιοδήποτε επιστημονικό κύρος;

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 05-05-16 στις 11:11 Αιτία: διευκρινήσεις για το σημειο του video από το οποίο έγιναν οι μετρήσεις
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (04-05-16), seismic (05-05-16)

  7. #126
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    και επιταχυνσιομετρα να βαλει λειεπει το βασικο παλι.η θεμελιωση με την γη.αυτο θα προκαλεσει και σε συγκεκριμενη συχνοτητα τον συντονισμο.επισης λειπουν δομικα στοιχεια που αποροφουν τους κραδασμους απο τον σκελετο του κτιριου (κολωνες-δοκαρια).
    ηταν θεμα προς συζητηση ,τον μεγαλο σεισμο στην αττικη που ειχε γινει (1999?) και παρουσιαστηκαν προβληματα στις περισσοτερες κατοικιες με (συμπαγη βραχο στα θεμελια) και πυλωτη χωρις καθολου τοιχους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    seismic (05-05-16)

  9. #127
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Λοιπών φίλοι μου μου βάλατε πολλές ερωτήσεις προς απάντηση. Συγχαρητήρια για την παρατηρητικότητα στον kioan. Έχω απαντήσεις για όλα αλλά θα μου δώσετε χρόνο. Και θα ήθελα να ξέρω σε τι επίπεδο θέλετε τις απαντήσεις .... επιστημονικό ή απλά επεξηγηματικό?
    Ας αρχίσουμε από τον φίλο τον vasilimertzani.
    και επιταχυνσιομετρα να βαλει λειεπει το βασικο παλι.η θεμελιωση με την γη.αυτο θα προκαλεσει και σε συγκεκριμενη συχνοτητα τον συντονισμο.επισης
    Αν παρατηρήσεις την σεισμική βάση μπρος πίσω έχει στοπ που αυτά παίζουν τον ρόλο της βάσης. Ακόμα σε μερικά πειράματα έχω δέσει με σύρμα τις κολόνες αλλά αυτό δεν ήταν δυνατόν να κρατήσει και έσπαγε συνέχεια.
    Για να σας αναλύσω τι έχω κάνει πρέπει πρώτα να καταλάβετε τι παθαίνει μια οικοδομή όταν γίνεται ένας σεισμός.
    Αφού αναλύσουμε απλά τι παθαίνουν οι κολόνες και τα δοκάρια και σπάνε, μετά θα σας πω τι κάνουν οι μηχανικοί σήμερα για να λύσουν τα προβλήματα και μετά θα σας πω εγώ τι κάνω για να βοηθήσω την κατασκευή ώστε να είναι πάρα πολύ γερή.
    Πριν όμως ξεκινήσουμε δέστε και δώστε μεγάλη προσοχή σε αυτό το βίντεο.
    Πως δεν θα έχουμε αστοχίες των δομικών έργων στον σεισμό.

    Τι είναι ο συντονισμός και πως προκαλείται
    Όταν υπάρχει σεισμός ο πάνω όροφος έχει μεγαλύτερο πλάτος ταλάντωσης από ότι έχει ο πρώτος όροφος.
    Η ταλάντωση της κατασκευής είναι εξαναγκασμένη, και η συχνότητα της είναι ίδια με την συχνότητα του εδάφους. Όταν η συχνότητα του εδάφους ταυτίζεται με την ιδιοσυχνότητα της κατασκευής έχουμε συντονισμό. Κατά το συντονισμό η κατασκευή έχει το μέγιστο δυνατό πλάτος και τη μέγιστη δυνατή ενέργεια. Αν δεν υπάρχουν αποσβεστικές δυνάμεις, τότε το πλάτος της ταλάντωσης γίνεται θεωρητικά άπειρο. Έτσι, η ταλάντωση μπορεί να γίνει τόσο έντονη, ώστε να καταστραφεί η κατασκευή. Αν η προσφορά ενέργειας της μετατόπισης είναι μεγαλύτερη, τότε υπάρχει κίνδυνος καταστροφής της κατασκευής.
    επισης λειπουν δομικα στοιχεια που αποροφουν τους κραδασμους απο τον σκελετο του κτιριου (κολωνες-δοκαρια).

    Η κατασκευή του μοντέλου έχει και βάση και δοκάρια α) έχει βάση που λέγετε κοιτόστρωση και είναι αυτό που λέμε μία συνεχόμενη βάση με το κατάλληλο πάχος και οπλισμό. β) Η μεσαία πλάκα δεν έχει δοκούς διότι έχει πιο μεγάλο πάχος από τις κανονικές πλάκες. Αυτές οι πλάκες οι μηχανικοί τις ονομάζουν
    μυκητοειδής πλάκες. γ) Μία μεγάλη δοκός η οποία είναι ανεστραμμένη υπάρχει στο δώμα. Κολόνες υπάρχουν και είναι γωνιακές για να παραλαμβάνουν αμφίπλευρες ταλαντώσεις διαφορετικών κατευθύνσεων.
    ηταν θεμα προς συζητηση ,τον μεγαλο σεισμο στην αττικη που ειχε γινει (1999?) και παρουσιαστηκαν προβληματα στις περισσοτερες κατοικιες με (συμπαγη βραχο στα θεμελια) και πυλωτη χωρις καθολου τοιχους.
    Ο σεισμός μεταδίδεται όπως ο ήχος. Αν μεταξύ του επίκεντρου του σεισμού και της κατασκευής υπάρχει σκληρός βράχος τότε όλη η ενέργεια του σεισμού φτάνει κάτω από τις βάσεις. Αν μεσολαβεί χώμα έχουμε απόσβεση μεγάλου μέρους της σεισμικής έντασης. Ακόμα ο βράχος κάτω από την θεμελίωση μεταδίδει όλη την ένταση του σεισμού στο κτήριο. Αν υπάρχει χώμα δημιουργείτε απόσβεση και διαφορά φάσης στην μετακίνηση εδάφους κατασκευής.
    Για τις πιλοτές
    Δημιουργία μηχανισμού ορόφου.
    Η τοιχοπλήρωση των φατνωμάτων μιας κατασκευής συντελεί ευεργετικά στην μείωση των παραμορφωτικών μεγεθών. Τα ασύμμετρα φορτία συντελούν στις στεπτομεταφορικές παραμορφώσεις και στις ασύμμετρες καταπονήσεις του φέροντα. Αν σε ένα πολυώροφο κτίριο έχουμε έναν όροφο με λιγότερες ή διαφορετικής διάταξης τοιχοπληρώσεις από ότι έχουμε στους άλλους ορόφους και αν οι άλλοι όροφοι έχουν πρόσθετα ασύμμετρα φορτία υπάρχει πρόβλημα διότι δεν κατανέμονται ισομετρικά τα φορτία στον σεισμό. Ο όροφος με λιγότερες τοιχοπληρώσεις γίνεται πιο μαλακός και η ακαμψία των άλλων ορόφων μεταφέρει όλες τις εντάσεις στον μαλακό όροφο. Είναι δεδομένο ότι η πρώτη αστοχία θα εμφανιστεί σε αυτόν τον μαλακό όροφο. Και σε αυτό το πρόβλημα του μηχανισμού ορόφου η ευρεσιτεχνία βοηθάει αποτελεσματικά να λυθεί διότι ελέγχει την μετατόπιση των διαφραγμάτων των άκαμπτων πλακών έτσι ώστε να διατηρούν μίαν αξονική ευθεία έστω και λίγο κεκλιμένη. Οπότε αφού μπορεί να ελέγξει την διαφορά φάσης των πλακών τότε μπορεί να ελέγξει και την ελαστικότητα των υποστυλωμάτων στον μαλακό όροφο. Ο σχεδιασμός και εδώ έχει τον βασικό ρόλο. Για την αποφυγή του μηχανισμού ορόφου η νέα μέθοδος όπλισης προτείνει περισσότερα περιφερειακά επιμήκη υποστυλώματα πακτωμένα αμφίπλευρα στα άκρατους στο δώμα, με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας. Αν αυτό δεν είναι εφικτό λόγο των αρχιτεκτονικών αναγκών για περισσότερο φως και διορατικότητα του τοπίου ( μεγάλα ανοίγματα θέας και φωτισμού ) τότε η ευρεσιτεχνία προτείνει άλλο σχεδιασμό. Αντί να πακτώσουμε με το έδαφος τα περιφερειακά επιμήκη υποστυλώματα, πακτώνουμε στα τέσσερα άκρα του ένα κεντρικό φρεάτιο ανελκυστήρα το οποίο μέσο των διαφραγμάτων των άκαμπτων πλακών παρεμποδίζει την παραμόρφωση ολόκληρου του πλαισιοτού φορέα. Αν ο φορέας είναι γεωμετρικά ασύμμετρος για να αποφύγουμε τις στρεπτομεταφορικές παραμορφώσεις μπορούμε να τοποθετήσουμε σε κατάλληλα επιμέρους σημεία της κατασκευής περισσότερα του ενός άκαμπτα επιμήκη υποστυλώματα, σχήματος ( + ) , ( - ) , ( Γ ) πακτωμένα αμφίπλευρα στα άκρα τους στο δώμα, με το έδαφος. Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε και άλλους μηχανισμούς προστασίας πάνω στην κατασκευή, όπως π.χ οριζόντια σεισμική μόνωση τότε αφήνοντας σεισμικούς αρμούς στο ύψος των διαφραγμάτων μεταξύ αυτών και τα πακτωμένα άκαμπτα φέροντα στοιχεία οι οποίοι αρμοί μεγαλώνουν καθ ύψος τότε επιτυγχάνουμε την συνεργασία αυτών των δύο αντισεισμικών μηχανισμών. Βασικά αυτοί οι δύο αντισεισμικοί μηχανισμοί είναι δύο διαφορετικά συστήματα δόμησης. Ο μεν μηχανισμός της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης αποτελείται από έναν ελαστικό φέροντα με μικρής διατομής υποστυλώματα και μερική σεισμική απομόνωση του εδάφους από τον φέροντα οργανισμό, και μέσα σε αυτόν τοποθετείτε ένας άλλος ανεξάρτητος άκαμπτος φέροντας ( ή και περισσότεροι ) πακτωμένος στα άκρα του δώματός του με το έδαφος που σκοπό έχει να ελέγξει δυναμικά και να συγκρατήσει μέσα στα όρια του ελαστικού φάσματος ταλάντωσης τον άλλο μηχανισμό της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης καθώς και να ελέγχει την διαφορά φάσης των καθ ύψος πλακών του. Με αυτή την διπλά αντισεισμική μέθοδο επιτυγχάνουμε τριπλή προστασία διότι α) Η ελαστικότητα του φέροντα από την μία αποθηκεύει την σεισμική ενέργεια μέσα του και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βοηθά τον άκαμπτο φέροντα διότι του μειώνει τα πλαγιοαξονικά κρουστικά φορτία. Το άκαμπτο προτεταμένο με το έδαφος φέρον στοιχείο από την άλλη, λόγο του σεισμικού αρμού το καθιστά ανεξάρτητο και κατ αυτόν τον τρόπο δεν επιβαρύνεται με τα στατικά φορτία του ελαστικού φέροντα οργανισμού. Αυτό μας δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε για την κατασκευή του άκαμπτου φρεατίου σκυρόδεμα συνήθους απλής θλιπτικής αντοχής, ή να έχουμε την δυνατότητα εφαρμογής μεγαλύτερης θλιπτικής έντασης ( προέντασης ) έτσι ώστε να αυξήσουμε τις προδιαγραφές του προς στις τέμνουσες βάσης και τα οριζόντια κρουστικά φορτία που θα δέχεται. Η ευρεσιτεχνία προτείνει δύο μεθόδους σχεδιασμού για την δημιουργία διπλού αντισεισμικού μηχανισμού οι οποίες παρουσιάζονται πάρα κάτω.
    Σχήμα 1) με εφέδρανα
    Σχήμα 2) με αδρανή υλικά αντί εφέδρανα.
    Αυτή είναι μία πολύ πιο οικονομική σχεδιαζόμενη οριζόντια σεισμική μόνωση από ότι κοστίζουν τα εφέδρανα διότι αποφεύγουμε τον ξυλότυπο της διπλής βάσης καθώς και το κόστος των μηχανισμών τους. Αυτή η προτεινόμενη οικονομική λύση σχεδιασμού προέρχεται από την μεθοδολογία σχεδιασμού της ευρεσιτεχνίας.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 04-05-16 στις 20:09

  10. #128
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Θα απαντήσω πρώτα στον φίλο τον kioan για να του λύσω κάθε απορεία και μετά τα άλλα.
    • Το συμβατικό μοντέλο είναι ήδη σπασμένο στη βάση του, πριν την αρχή της ταλάντωσης (στο 2:03 λεπτό).
    • Στο συμβατικό μοντέλο στο 2:04, πολύ πριν δεχτεί μεγάλες επιταχύνσεις, η εμπρός δεξιά κολώνα φαίνεται πως κινείται ήδη ανεξάρτητα από την πλάκα του ισογείου.
    Αυτό το μοντέλο έκανε όλα τα πειράματα. Είναι το ίδιο μοντέλο σε διαφορετικά βίντεο. Θα σου πω την σειρά που έκανα τα πειράματα για να καταλάβεις γιατί είναι σπασμένο.
    α) Το πρώτο πείραμα ήταν αυτό. Είχε επάνω το σύστημά μου. Το μοντέλο αυτό είναι 1400 kg και το μηχάνημα είχε την δύναμη να το κουνήσει με επιτάχυνση 0,55 g
    https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
    β) Το δεύτερο πείραμα δεν είχε το σύστημά μου επάνω διότι είχα αφαιρέσει τους κοχλίες από τις ντίζες κάτω από την βάση. Οι βίδες παρέμεναν ενσωματωμένες πάνω στο μοντέλο. Δεν μπορούσα να το κουνήσω με την ίδια ένταση που κούνησα το προηγούμενο διότι φάνηκε από την αρχή ότι θα μου έφευγε πάνω από την βάση. https://www.youtube.com/watch?v=Ux8TzWYvuQ0
    Το μοντέλο πάλη δεν έπαθε τίποτα γιατί η επιτάχυνση που το κούνησα ήταν πολύ μικρή και το μοντέλο πάρα πολύ γερό.
    γ) Θέλοντας να ολοκληρώσω το πείραμα και να δω αποτελέσματα έκανα το εξής.
    Έπιασα τον μεγάλο τροχό και έκοψα περιμετρικά μερικά κομμάτια σκυροδέματος ώστε να δημιουργήσω γωνιακές κολόνες.
    Αυτό έκανε πιο τρωτό το μοντέλο για να σπάσει. Ακόμα αφαίρεσα τις μισές ντίζες που το κρατούσαν διότι κόπηκαν με τον τροχό όταν αφαιρούσα μέρος του σκυροδέματος.
    Τώρα το μοντέλο ζύγιζε κοντά 800 kg και το μηχάνημα μπορούσε να το κουνήσει με μεγαλύτερη επιτάχυνση. Αυτό είναι και το βασικό πείραμα με την μεγαλύτερη επιτάχυνση που έπιασε. https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
    δ) Μετά είχα δύο επιλογές. Ή να το κούναγα χωρίς το σύστημά μου ή να βίδωνα την σεισμική βάση με την βάση της κατασκευής για να δω αν αυτό ήταν χρήσιμο όσο ήταν το βίδωμα δώματος βάσης που είχα κάνει πριν. Και αυτό έκανα ... βίδωσα με τέσσερις βίδες την βάση της κατασκευής με την σιδερένια σεισμική βάση και έκανα αυτό το πείραμα. https://www.youtube.com/watch?v=ZsSJJhOfwq0
    Αυτό άντεξε περισσότερο από αυτό με χωρίς το σύστημα ... αλλά όπως είδες και αυτό έσπασε με μικρή επιτάχυνση.
    Πάντως μου έδειξε ότι καλό είναι να πακτώνουμε και τους πεδιλοδοκούς με το έδαφος για μεγαλύτερη αντοχή.
    ε) Μετά το κούνησα χωρίς τίποτα ούτε βίδες ούτε με το σύστημά μου. Για να μην μου φύγει πάνω από την βάση το έδεσα και με σύρματα.
    Άρχισα να το κουνάω σιγά σιγά ώστε να πάθει ζημιά πριν μου φύγει πάνω από την σεισμική βάση. Πάντως έσπασε πολύ πριν πιάσω την επιτάχυνση που έπιασα όταν έκανα το πείραμα με το σύστημά μου.
    Το μηχάνημα που το κούνησα είναι μηχανή πετρελαίου 11,5 hp και έχει γκάζι και δύο ταχύτητες Στο τελευταίο πείραμα το δοκίμιο έσπασε στην πρώτη ταχύτητα. Στο πείραμα με το σύστημά μου εκεί που πιάνει τα πολλά g ( προς το τέλος ) είχα βάλει την δεύτερη ταχύτητα και τέρμα γκάζι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 04-05-16 στις 21:45

  11. #129
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    • Το συμβατικό μοντέλο δεν έχει καμία σχέση με πραγματική πολυόροφη κατασκευή όπως τις γνωρίζουμε όλοι μας. Αναπηδά από την τράπεζα λόγω έλειψης θεμελίωσης και κάθε φορά που χτυπάει την μεταλλική επιφάνεια της τράπεζας θρυματίζεται όλο και περισσότερο.
    Εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση. Βάσεις έχει ( κοιτόστρωση ) Θες να πεις ότι δεν είναι μέσα στο έδαφος ώστε η οικοδομή να είναι σαν βιδωμένη με το έδαφος. Το ερώτημα λυπών είναι το εξής. Αν οι βάσεις είναι μέσα στο έδαφος είναι πακτωμένες με αυτό?
    Όχι δεν είναι. Για τον λόγο αυτόν οι μηχανικοί κατασκευάζουν τους πεδιλοδοκούς.
    Τι προσπαθούν να σταματήσουν με την κατασκευή των πεδιλοδοκών? = Την ροπή ανατροπής της κάθε μία κολόνας τις κατασκευής. Δηλαδή το ανασήκωμα της βάσης.
    Οι ιδιομορφές που παίρνει ο σκελετός είναι πάρα πολλές, τόσες όσες και οι διαφόρων κατευθύνσεων μετατοπίσεις του σεισμού οι οποίες παραμορφώνουν τον σκελετό, και αστοχεί. Το ιδανικό θα ήταν αν μπορούσαμε να κατασκευάσουμε έναν σκελετό οικοδομής ο οποίος κατά την διάρκεια του σεισμού να μετατοπίζει όλες του τις πλάκες με το ίδιο πλάτος ταλάντωσης που έχει το έδαφος, χωρίς διαφορά φάσης, διατηρώντας την ίδια μορφή κατά την διέγερση του σεισμού. Κατ αυτόν τον τρόπο δεν θα είχαμε καμία παραμόρφωση του σκελετού, οπότε καμία αστοχία. Η έρευνα που κάνω πάνω στον αντισεισμικό σχεδιασμό των κατασκευών αποσκοπεί ακριβώς σε αυτό. Αυτό το πέτυχα κατασκευάζοντας μεγάλα επιμήκη άκαμπτα υποστυλώματα με σχήμα κάτοψης, - , + , Γ , ή Τ στα οποία εφαρμόζω μία δύναμη σε όλα τα άκρατους στο δώμα, ( ώστε να δουλεύει όλη η διατομή σε αμφίπλευρες καταπονήσεις ) προερχόμενη από το έδαφος. Αυτή η δύναμη αποσκοπεί στο να σταματήσει αμφίπλευρα την στροφή των υποστυλωμάτων και την καμπυλότητα που δημιουργείται στον κορμό τους, οπότε και την παραμόρφωση που δημιουργεί την αστοχία σε όλο τον φέροντα. Στον σεισμό τα υποστυλώματα χάνουν την εκκεντρότητα ανασηκώνοντας την βάση τους, δημιουργώντας στροφές σε όλους στους κόμβους της κατασκευής. Για αυτό υπάρχει όριο εκκεντρότητας, δηλαδή όριο περιοχής της βάσης που ανασηκώνεται από την ροπή ανατροπής. Για να περιορίσουμε τις στροφές στη βάση βάζουμε ισχυρές πεδιλοδοκούς στα υποστυλώματα. Στα μεγάλα επιμήκη υποστυλώματα, (τοιχία) λόγω των μεγάλων ροπών που κατεβάζουν είναι πρακτικά αδύνατη η παρεμπόδιση της στροφής με τον κλασικό τρόπο κατασκευής των πεδιλοδοκών. Αυτό το ανασήκωμα της βάσης σε συνδυασμό με την ελαστικότητα που παρουσιάζει ο κορμός των επιμήκη υποστυλωμάτων έχει σαν αποτέλεσμα όταν το ένα υποστύλωμα του πλαισίου σηκώνει προς τα επάνω το ένα άκρο της δοκού, την ίδια στιγμή το άλλο υποστύλωμα στο άλλο άκρο της το κατεβάζει βίαια προς τα κάτω. Αυτό καταπονεί την δοκό με τάσεις στροφών διαφορετικής κατεύθυνσης στα δύο άκρα, παραμορφώνοντας τον κορμό της σε σχήμα S Την ίδια παραμόρφωση στον κορμό του υφίσταται και το επιμήκη υποστύλωμα, λόγο των στροφών ( ροπών ) που παρουσιάζονται στους κόμβους, και την διαφορά φάσης μετατόπισης των καθ ύψος πλακών. Για να σταματήσουμε τo ανασήκωμα της βάσης πακτώνουμε με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας την βάση με το έδαφος. Αν όμως θέλουμε να σταματήσουμε και το ολικό ανασήκωμα του δώματος του υποστυλώματος που προέρχεται από το ανασήκωμα της βάσης αλλά και από την ελαστικότητα του κορμού του, τότε το καλύτερο σημείο για την επιβολή αντίθετων τάσεων ισορροπίας είναι το δώμα. Αυτή η αντίθετη τάση στο δώμα πρέπει να προέρχεται από μία εξωτερική πηγή, και όχι εφαρμοζόμενη από πηγή ευρισκόμενη πάνω στον ίδιο τον φέροντα. Αυτή η εξωτερική πηγή είναι το έδαφος κάτω από την βάση. Από εκεί αντλώ αυτήν την εξωτερική δύναμη. Στο έδαφος κάτω από την βάση ανοίγουμε μια γεώτρηση, και πακτώνουμε ( με την βοήθεια της άγκυρας του μηχανισμού της ευρεσιτεχνίας ) στα πρανή της, και με την βοήθεια ενός τένοντα που περνά ελεύθερος μέσα από μία σωλήνα το υποστύλωμα, μεταφέρουμε αυτήν την δύναμη που πήραμε από το έδαφος, πάνω από το δώμα. Εκεί πάνω από το δώμα τοποθετούμε ένα στοπ με μία βίδα, για να σταματήσουμε την άνοδο του δώματος των επιμήκη υποστυλωμάτων, η οποία υφίσταται κατά τον σεισμό, και παραμορφώνει όλες τις πλάκες. Με αυτόν τον τρόπο ελέγχουμε το πλάτος ταλάντωσης όλης την κατασκευής. Δηλαδή την παραμόρφωση που προκαλεί την αστοχία. Κατ αυτόν τον τρόπο δεν έχουμε αλλαγές στην ιδιομορφία του φέροντα, διότι διατηρεί την ίδια μορφή που έχει πριν από τον σεισμό, και κατά τον σεισμό. Η αντίδραση του μηχανισμού στην άνοδο του δώματος των επιμήκη υποστυλωμάτων και η άλλη αντίδραση στο αντικριστό κάτω μέρος της βάσης των εκτρέπουν την πλάγια φόρτιση του σεισμού στην κατακόρυφη τομή των η οποία είναι μεγάλη και ισχυρή. Με αυτήν την εκτροπή της πλάγιας φόρτισης του σεισμού στην κατακόρυφη τομή των υποστυλωμάτων, καταργούνται οι στροφές στους κόμβους διότι τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού τις αναλαμβάνουν 100% τα επιμήκη υποστυλώματα, διότι αδυνατούν να στρέψουν τον κορμό τους.


    Αυτή η αντίδραση στο δώμα και στο Π της βάσης σταματά την παραμόρφωση της κατασκευής σαν μία έχτρα αντίδραση βοηθώντας έχτρα την μέθοδο των μηχανικών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #130
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Και οι ερωτήσεις/παρατηρήσεις μου ως απλός, μη σεισμολόγος, Μηχανικός, είναι οι εξής:

    1. Το γράφημα της μετατόπισης στον άξονα Χ σας φαίνεται ημιτονοειδές;
    2. Η συχνότητα ταλάντωσης προφανώς δεν είναι σταθερή. Αυτό θεωρείτε πως δεν επηρεάζει τις επιταχύνσεις που ασκούνται στο μοντέλο;
    3. Αν η τράπεζα κινείται μόνο στον οριζόντιο άξονα, πως δικαιολογείται η εικόνα του γραφήματος για την κατακόρυφη μετατόπιση;
    4. Όσο προχωράει το πείραμα έχουμε αναπηδήσεις στην τράπεζα δοκιμών. Αυτές δεν επηρεάζουν το σημείο θραύσης της (ήδη ρηγματωμένης από την αρχή του πειράματος) κατασκευής;
    5. Πώς είναι δυνατόν να είναι συγκρίσιμα τα οποιαδήποτε δεδομένα γίνονται σε μια τράπεζα η οποία ταλαντεύεται ανεξέλεγκτα ως προς τη διεύθυνση, συχνότητα και πλάτος ταλάντωσης;

    Η παλινδρόμηση δεν είναι μόνο κατά έναν άξονα αλλά κατά δύο. Ποτέ δεν είπα ότι είναι μόνο κατά έναν.
    Η μέτρηση της επιτάχυνσης μετριέται κατά έναν άξονα ( Υ ) και κατά τον άλλο άξονα ( Χ ) ξεχωριστά. Δεν μπορείς να τους προσθέσεις και να πεις ο Υ = 1,77 και + ο Χ = Ο,55 = τόσο. Η σεισμική βάση κινείται με ρουλεμάν πάνω σε σιδερένιες δοκούς κυκλικής μορφής σχήματος Π Δηλαδή οι άκρες της δοκού έχουν απόκλιση 5 cm στα δύο άκρα ( είναι πιο χαμηλές από το κέντρο και δημιουργούν τοξωτή μορφή ) Ακόμα τα ρουλεμάν είναι μικρότερα κατά 5 cm από το Π της σιδηροδοκού όπου μέσα εκεί πηγαινοέρχονται. Κατά το κούνημα τα ρουλεμάν σηκώνονταν προς τα πάνω από την ροπή ανατροπής. Οπότε είχανε και κρουστικά φαινόμενα μέσα στο Π. Εδώ φαίνεται η βάση από κάτω. https://www.youtube.com/watch?v=KR9G0DZjbRM

    Στις σεισμικές βάσεις δοκιμάζουν τα μοντέλα σε διαφορετικές ταχύτητες.
    Αυτό έκανα και εγώ. Αυτό όμως που μετράει είναι η μέγιστη επιτάχυνση που εφαρμόζετε.
    Τα μηχανήματα κάνουν και μικρο αποκλείσεις λάθους. Τα μαθηματικά δεν κάνουν λάθος.
    Τα αποτελέσματα που έβγαλα ήταν το μίνιμουμ. Άν έβαζα και την κατακόρυφη επιτάχυνση τότε θα ήταν πολύ πάρα πάνω.
    Οι κατασκευές στην Ελλάδα κατασκευάζονται να αντέχουν 0,36 g χωρίς να παθαίνουν ζημιές, στα 0,50 g να έχουν επιδιορθώσημες ζημιές και στα 0,70 g ο θεός και η ψυχή μας.

    Στην Ελλάδα διαθέτουμε εδώ και πολλά χρόνια από τους πιο σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς στον κόσμο! Εν τούτης οι κατασκευές δεν αντέχουν σε οποιοδήποτε μεγάλο σεισμό. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές στον κόσμο. Αυτοί οι αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή είναι Α) Κατά πόσο ισχυρός είναι ο σεισμός, και το κυριότερο πόση θα είναι η τελική επιτάχυνση που θα φθάσει κάτω από την βάση της κατασκευής. Β) Κατά πόσο επιφανειακός είναι. Γ) Κατά πόσο κοντά στην κατασκευή μας είναι. Δ) Κατά πόσο απορροφά τους κραδασμούς το έδαφος μεταφοράς των σεισμικών κυμάτων εκτεινόμενο από το επίκεντρο του σεισμού μέχρι και τις βάσεις της κατασκευής μας Σκοπός μας σήμερα με την πεπατημένη μέθοδο του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσουμε δομές που: α) σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν δεν θα πάθουν τίποτα, β) σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών. Άρα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο "απόλυτα" στις αντισεισμικές κατασκευές. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο "ποιοτικές" κατασκευές που σημαίνει εφαρμογή τουλάχιστον των απαιτήσεων όλων των κανονισμών. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς. Στον τελευταίο ισχυρό σεισμό στην Κεφαλονιά είχαμε καταστροφές. Γενικά τα σπίτια άντεξαν και έσωσαν πολλές ζωές, αλλά καταστροφές σε κατασκευές υπήρξαν. Άλλωστε το λέει και ο κανονισμός ( Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας. ) Ο σεισμός στο φτωχό Νεπάλ ήταν 900 φορές πιο μεγάλος από ότι ήταν στην Κεφαλονιά. Αν αυτός ο σεισμός γίνει σε κατοικημένη περιοχή με μικρό εστιακό βάθος δεν θα μας σώσει ο σύγχρονος αντισεισμικός σχεδιασμός της Ελλάδας. Τα θύματα θα είναι λιγότερα μεν, αλλά οι καταστροφές πολύ μεγάλες. Το πόσο μεγάλες καταστροφές και το πόσα πολλά θύματα θα έχουμε εξαρτάτε από την επιτάχυνση του σεισμού που τελικά θα φθάσει κάτω από τις κατασκευές, και λιγότερο από το πόσο σύγχρονοι είναι οι κανονισμοί. Οπότε από τα αναφερθέντα συμπεραίνουμε τα εξής. α) Κανένας κανονισμός δεν είναι απόλυτος. β) Οι κατασκευές είναι πολύ ακριβές και δεν είναι δυνατόν οι πάντες να απολαμβάνουν την ασφάλεια που πρέπει να έχουν. Εγώ βλέπω ένα μεγάλο κενό που λέγετε ... όπου φτωχός και η μοίρα του. Και βλέπω ακόμα ότι το αν πάθουμε καταστροφές από τον σεισμό ή όχι είναι και θέμα τύχης, η οποία εξαρτάτε από τους αστάθμητους παράγοντες. Φυσικά είναι και θέμα σχεδιασμού. Συμπέρασμα... δεν υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός σήμερα, και δεν πρέπει να αναφερόμαστε σε απόλυτο σχεδιασμό. Οπότε υπάρχει μεγάλη ανάγκη σήμερα να εφεύρουμε έναν πιο σύγχρονο αντισεισμικό σχεδιασμό ο οποίος να ανταποκρίνεται στον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό, με μικρότερο κατασκευαστικό κόστος. Αρκεί ένα αναπάντητο ερώτημα για να καταρριφθεί μια συγκεκριμένη θεωρία για χάρη κάποιας καινούριας. Το ερώτημα που τίθεται στον σημερινό σύγχρονο αντισεισμικό κανονισμό είναι το εξής. Μπορεί ο σύγχρονος αντισεισμικός κανονισμός υπό μία πολύ ισχυρή σεισμική διέγερση να περιορίσει και να ελέγξει το εύρος του πλάτους ταλάντωση της κατασκευής ώστε αυτή να παραμένει πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή, ανεξαρτήτως της έντασης που θα έχει η μετατόπιση του εδάφους, και του χρόνου διέγερσης? Βασικά μπορεί να ελέγξει το εύρος της παραμόρφωσης που προκαλεί ο πολύ μεγάλος σεισμός στην κατασκευή? Φυσικά και δεν μπορεί. Ο σύγχρονος κανονισμός το λέει καθαρά. ( Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας. ) Η προτεινόμενη μέθοδος του αντισεισμικού συστήματος μπορεί να το κάνει. Μπορεί να ελέγξει την παραμόρφωση ολόκληρου του φέροντα οργανισμού του κτηρίου και να το κρατάει πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή ταλάντωσης, σταματώντας αυτό να ταλαντωθεί περισσότερο και να περάσει σε ανελαστική συμπεριφορά κατά την οποία έχουμε αστοχίες και καταρρεύσεις. Αυτό είναι το ΝΕΟΝ που επιτυγχάνει η αντισεισμική προτεινόμενη ευρεσιτεχνία, και όχι μόνο. Πως επιτυγχάνει η προτεινόμενη ευρεσιτεχνία να ελέγξει την ταλάντωση των κατασκευών ( αρχικά.. με απλά λόγια ) Αν πάνω σε ένα τραπέζι τοποθετήσεις δύο υποστυλώματα. Το ένα το βιδώνεις με το τραπέζι και το άλλο απλά ακουμπά πάνω στο τραπέζι. Αν ένας κουνήσει το τραπέζι, το υποστύλωμα που απλά ακουμπάει ασύνδετο πάνω στο τραπέζι θα ανατραπεί από την ταλάντωση που υφίσταται Το βιδωμένο στο τραπέζι υποστύλωμα αντέχει απεριόριστες πλάγιες ταλαντώσεις χωρίς να ανατραπεί, ή να παραμορφώσει τον κορμό του. Αυτό ακριβώς εφαρμόσαμε σε κάθε υποστύλωμα της κατασκευής, για να αντέχει απεριόριστες πλάγιες ταλαντώσεις. Κατά την ταλάντωση που προκαλεί ο σεισμός, το κάθε υποστύλωμα της κατασκευής σηκώσει την βάση του, σηκώνει το δώμα του, και χάνει την εκκεντρότητά του. Τότε ο κάθε ένας κόμβος αλλάζει μοίρες και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να στρέφει παραμορφώνοντας τον κορμό του σώματος του υποστυλώματος και της δοκού και τα σπάει. Ενώνοντας αμφίπλευρα το δώμα κάθε ενός επιμήκη υποστυλώματος με το έδαφος με τον μηχανισμό της αντισεισμικής ευρεσιτεχνίας σταματάμε το ανασήκωμα του δώματός τους και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σταματά και το ανασήκωμα της βάσης τους και να μην χάνουν την εκκεντρότητά τους. Αυτό σημαίνει ότι και οι κόμβοι δεν αλλάζουν τις μοίρες τους, και δεν στρέφουν παραμορφώνοντας τους κορμούς των δοκών και των υποστυλωμάτων. Κατ αυτόν τον τρόπο βοηθάμε τους κορμούς των φερόντων στοιχείων με μία έχτρα μεγάλη απόκριση προς τις σεισμικές φορτίσεις του σεισμού, διότι καταργούμε τις ροπές των κόμβων, κατορθώνοντας με αυτόν τον τρόπο να έχουμε τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό. Και αν κάνουμε κάτι πολύ ισχυρό, που δεν χρειαζόμαστε να είναι τόσο ισχυρό, τότε αφαιρώντας κυβικά μπετόν από τις βάσης, καθώς και γραμμικό οπλισμό χάλυβα θα έχουμε και φθηνές κατασκευές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 13 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 23 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δέκτης FM με μία λυχνία
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-18, 12:23
  2. Μία μικρή βοήθεια για μία SMD
    By megasmorf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 16:51
  3. "Ευρεσιτεχνίες" και ιδιοκτησία τους
    By GeorgeVita in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 01:22
  4. Λυχνία EF 89
    By john_ev in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 00:32
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 10:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας