Σελίδα 175 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 75 125 165 173 174 175 176 177 185 225 275 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.741 έως 1.750 από 4369

Θέμα: Παραγωγή ενέργειας!!! [Απάτη Ζωγράφου] [Ψευδοεπιστήμη]

  1. #1741
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Ε'ιναι διαφορετικό..... Την ενέργεια που παίρνεις καθώς αναδύεται η πρώτη μπάλα την δίνεις ακριβώς ίδια όταν πιέζεις την κάτω μπάλα μέασα στο δοχείο. Η άνωση είναι ακριβώς η ίδια, μόνο που έχει αντίθετη φορά. Πρέπει να δαπανίσεις ενέργεια για να εισάγεις μια μπάλα στο δοχείο, ανεξάρτητα από το που θα την βάλεις. Κολλάω στο οτι οι υπόλοιπες εντελώς βυθισμένες μπάλες δεν παράγουν ενέργεια καθώς κινούνται προς τα πάνω???

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #1742
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε'ιναι διαφορετικό..... Την ενέργεια που παίρνεις καθώς αναδύεται η πρώτη μπάλα την δίνεις ακριβώς ίδια όταν πιέζεις την κάτω μπάλα μέασα στο δοχείο. Η άνωση είναι ακριβώς η ίδια, μόνο που έχει αντίθετη φορά. Πρέπει να δαπανίσεις ενέργεια για να εισάγεις μια μπάλα στο δοχείο, ανεξάρτητα από το που θα την βάλεις. Κολλάω στο οτι οι υπόλοιπες εντελώς βυθισμένες μπάλες δεν παράγουν ενέργεια καθώς κινούνται προς τα πάνω???


    ας σκεφτώ και εγώ λιγάκι. έχω σε μια δεξαμενή (βλέπε σχήμα) που για λόγους ευκολίας τα αντικείμενα μας τα έχουμε σε στρογγυλά νούμερα χωρητικότητας για ευκολία υπολογισμών.

    αχχχ.jpg
    έχουμε λοιπόν βάθος 110 εκατοστά νερό. αντί για μπαλάκια έχουμε κύβους διαστάσεων 10Χ10Χ10 εκατοστά άρα χωρητικότητας ενός λίτρου. έχουμε για ευκολία τον κάθε κύβο σε απόσταση 10 εκατοστά μεταξύ τους (που δεν έχει σημασία ακόμα και να ήταν 1 εκατοστό και θα το καταλάβεις μετά) οπότε στο ύψος της δεξαμενής μου χωράνε 5 κύβοι. έχουμε δηλαδή 5 κύβους με χωρητικότητα 5 λίτρων άρα η δύναμη της άνωσης μου μπακαλίστικα θα έλεγα ιδανικά είναι 5 κιλά (οι κύβοι μου είναι από εξωγήινο υλικό και ζυγίζουν μηδέν γραμμάρια)
    άρα στον κύβο (α) θα ασκήσω δύναμη άνωσης (χ) = 5 κιλά. έρχομαι στον κύβο (β) που έχω αφαιρέσει από επάνω του τους άλλους κύβους για λόγους ευκολίας στους υπολογισμούς. έχουμε οπότε μια τάπα στον πάτο της δεξαμενής με εμβαδόν 10Χ10 εκ. αλλά έχω από επάνω της ύψος νερού 110εκ . ας υπολογίσω πόσο νερό πιέζει αυτή την τάπα. 10Χ10Χ110 = 11 λίτρα νερό. τα 11 λίτρα ζυγίζουν 11κιλα. άρα θα έχω μια δύναμη (ψ)=11 κιλά. επομένως αν πούμε ότι η τάπα (α) και(β) είναι η ίδια τάπα τότε θα προσπαθώ να την τραβήξω με δύναμη 5 κιλά όταν η πίεση του νερού τις δεξαμενής θα την σπρώχνει προς τα κάτω με 11 κιλά. οπότε σκέψου. ακόμα και 1 χιλιοστό να αφήσω καινό μεταξύ των κύβων μου, υπάρχει ποτέ περίπτωση να καταφέρω να έχω μεγαλύτερη δύναμη άνωσης? μπακαλίστικα όλα αυτά και σίγουρα επιστημονικά και με καλύτερα μαθηματικά τα παιδιά θα μπορέσουν να στο αποδείξουν ακόμα καλύτερα.

    γα όποιο θεωρητικό, εκφραστικό και μαθηματικό λάθος έκανα , παρακαλώ με το μαλακό οι υπόλοιποι.

    4 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #1743
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο! Η ενέργεια που χρειάζεται για να εισαγεις την μπάλα απο τον πάτο δεν είναι ίση με την ενέργεια που κερδίζεις από την αναδυόμενη! Είναι ίση με την ενέργεια που κερδίζεις κατά την άνοδο από τον πάτο μέχρι την επιφάνεια. Πάω να φάω τώρα ήσυχος την επόμενη γύρα σεφταλειών

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #1744
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Όπως ακριβώς τα είπε ο Γιάννης είναι. Η άνωση προκύπτει ως το διανυσματικό άθροισμα των δυνάμεων που ασκούνται σε ένα σώμα από το ρευστό μέσα στο οποίο βρίσκεται.

    Στην περίπτωση ενός πλήρως εμβαπτισμένου σώματος οι δυνάμεις είναι όπως στο σχήμα:



    Εάν το σώμα ήταν στην τσιμούχα στον πάτο της δεξαμενής, έτοιμο να μπει όπως περιέγραψες, δε θα είχε άνωση καθώς η μόνη δύναμη που θα δεχόταν θα ήταν η υδροστατική πίεση στην επάνω πλευρά του. Αυτή οφείλεται στο βάρος του υγρού που βρίσκεται επάνω από την επιφάνεια.

    Εξορισμού λοιπόν η δύναμη που θα ασκούνταν στην πάνω πλευρά του σώματος που ετοιμάζεται να μπει από τον πάτο της δεξαμενής, θα ήταν μικρότερη από τη συνισταμένη άνωση όλων των αντικειμένων που είναι από πάνω του.

    4 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #1745
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.037

    Προεπιλογή

    Και οι διάφορες τριβές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #1746
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Εννοείται υπάρχουν τριβές απλά τις αγνοήσαμε για να αποδείξουμε πως ακόμα και υπό ιδανικές συνθήκες αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι ακατόρθωτο βάσει των νόμων της φυσικής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #1747
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Αυτό γιατι δεν θα δούλευε? Πέρα του προφανές της διαρροής της τσιμούχας?

    Αρχικό μήνυμα από pstratos (βλ. ποστ 1739).

    Είναι σωστός ο Γιάννης (lepuras): το ύποπτο σημείο της κατασκευής βρίσκεται στο σημείο εισόδου των σφαιρών στο νερό, καθώς η είσοδός τους δεν είναι "αθώα", αλλά συνοδεύεται με παροχή ενέργειας, όπως την περιγράφει ο Γιάννης, σε γενικές γραμμές.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 28-12-17 στις 22:19

  8. #1748
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Σωστά. Το νερό ασκεί αντίθετη δύναμη στη μπάλα κατά την είσοδο της στην τρύπα. Και δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος, να παρακάμψει κι αυτόν το νόμο! Άσε που δε θα τον αφήσουν τα συμφέροντα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #1749
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    H παγίδα στην σκέψη ήταν το αρχικό λάθος στο δεύτερό μου μήνυμα. Υπέθεσα οτι η ενέργεια που κερδίζεις από την ανάδυση της μπάλας στην επιφάνεια είναι ίση με την ενέργεια που χρειάζεσαι για να εισάγεις την μπάλα από τον πάτο. (Αγνόησα την υδροστατική πίεση ) Έτσι μου έμενε καθαρό κέρδος η άνοδος των υπολοίπων προς την επιφάνεια, και να το αεικίνητο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #1750
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Δίνετε ιδέες τώρα και προβλέπω να παρουσιάζει στο "καλημέρα υδρογόνο" μλκίες με μπαλάκια και τσιμούχες.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 175 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 75 125 165 173 174 175 176 177 185 225 275 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελλάδα και παραγωγή ενέργειας
    By rch in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-14, 22:59
  2. Νέα απάτη economizer style??
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 12:51
  3. Απάτη σε μπαταρίες επαναφορτιζόμενου δραπανοκατσάβιδου
    By Γαληνίτης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-09, 22:55
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 23:05
  5. Ερώτηση για ηλεκτρονικό σε περιοχή Καισαριανής - Ζωγράφου
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 22:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας