Σελίδα 239 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 139 189 229 237 238 239 240 241 249 289 339 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.381 έως 2.390 από 4369

Θέμα: Παραγωγή ενέργειας!!! [Απάτη Ζωγράφου] [Ψευδοεπιστήμη]

  1. #2381
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Ένας φίλος μου που παρακολουθεί το forum εδώ με ρώτησε τώρα μόλις το εξής:

    "-Μα αν δεν υπάρχει θέμα ενίσχυσης λόγω συντονισμού γιατί υπάρχει ( σημείωση δικιά μου: ναι όντως υπάρχει ) απαγόρευση στους στρατιώτες όταν περνάνε με σχηματισμό μια γέφυρα να μην έχουν το ίδιο βήμα;"

    Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό λοιπόν μια και καλή για να σταματήσουν και οι ...επίδοξοι εθνοσωτήρες να το χρησιμοποιούν σαν ...επιχείρημα.

    Ναι μια γέφυρα μπορεί να αρχίσει να δονείται αν άνθρωποι κινούνται πάνω της με ένα συγκεκριμένο βηματισμό ή αν το σύνολο των διαφορετικών βηματισμών δημιουργεί μια συγκεκριμένη ταλάντωση. Χάρην απλουστεύσεως δεχόμαστε ότι ένα ανθρώπινο βήμα λειτουργεί σαν ένα μικρό "χτύπημα" με ένα σφυρί. Η δύναμη του χτυπήματος αυτού και η συχνότητα είναι ( σχετικά ) εύκολο να βρεθούν. Με πειράματα που έγιναν ( http://eprints.qut.edu.au/16450/1/Mi...ang_Thesis.pdf ) βρέθηκε ότι η δύναμη του βηματισμού στο ένα πόδι σε μέσο όρο είναι περίπου το μισό του βάρους του ανθρώπου. Αν δηλαδή ένας μέσος άνθρωπος με βάρος 60 κιλά βαδίζει πάνω σε μια γέφυρα η δύναμη που ασκεί το κάθε πόδι του σε κάθε βήμα είναι ( περίπου ) 30 κιλά. Η συχνότητα βαδίσματος "με ρυθμό1" κατά μέσο όρο ( δείτε πάλι την προηγούμενη εργασία ) είναι περίπου 2HZ. Άρα η δύναμη που ασκείται στην γέφυρα ανά δευτερόλεπτο είναι το βάρος του ανθρώπου. Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι 30 στρατιώτες βαδίζουν "με ρυθμό" 2HZ πάνω στην γέφυρα και το μέσο βάρος ενός από αυτούς είναι 60 κιλά τότε κάθε δευτερόλεπτο ασκείται στην γέφυρα μια δύναμη ισή με 30Χ60=1800 κιλά. Αυτό ισοδυναμεί με ένα σφυρί βάρους 1,8 τόνων να "χτυπά" την γέφυρα "με ρυθμό" 1 φορά το δευτερόλεπτο! Αμέσως καταλαβαίνουμε ότι εδώ υπάρχουν πολύ ισχυρές δυνάμεις! Αν τώρα αυτό το χτύπημα του σφυριού συμπέσει με την "συχνότητα μηχανικού συντονισμού2" της γέφυρας τότε η γέφυρα θα αρχίσει να δονείται. Προσοχή! Πουθενά δεν υπάρχει αύξηση ισχύος λόγω συντονισμού! Η γέφυρα θα δονείται με ισχύ 1800 κιλά. Τελεία. Λιγότερο μπορεί γιατι υπάρχουν απώλειες, περισσότερο όμως ΟΧΙ! Ευτυχώς για εμάς οι γέφυρες σήμερα φτιάχνονται για να αντέχουν πολύ περισσότερο. Τότε γιατί υπάρχει άραγε αυτή η απαγόρευση; Τι ακριβώς έγινε στο Λονδίνο πριν μερικά χρόνια3; Η απαγόρευση υπάρχει γιατί αυτές οι δονήσεις λόγω συντονισμού μπορούν να προκαλέσουν δομική αστοχία σε διάφορα υλικά της γέφυρας με μακροχρόνια άσχημα αποτελέσματα. Ίσως και την κατάρεσυη της ίδιας της γέφυρας! Δεν θα πέσει όμως ...λόγω ενίσχυσης της δύναμης βαδίσματος από συντονισμό! Θα πέσει γιατί η δύναμη που ασκείται από το βάδισμα είναι ήδη μεγάλη και ( με πολύ απλά λόγια ) "χτυπά" την γέφυρα στην συχνότητα μηχανικού συντονισμού της. Εκεί δηλαδή που το πλάτος της ταλάντωσης φτάνει στο μέγιστο με αποτέλεσμα να καταπονείται μηχανικά η γέφυρα!

    Οι διάφοροι ...εθνοσωτήρες όταν μιλάνε για στρατιώτες που περπατούν με βήμα πάνω σε μια γέφυρα σκοπίμως "ξεχνάνε" το βάρος των στρατιωτών! Λες και μπορεί ένας ή και λίγοι μόνο στρατιώτες να ρίξουν μια γέφυρα αν περπατάνε με βήμα...

    1 Αυτή η φράση: "με ρυθμό" είναι πολύ γενική και αόριστη. Απλά σημαίνει ότι δεν βαδίζω χαλαρά και ...όπως να 'ναι, αλλά με ένα συγκεκριμένο ρυθμό. Για τους στρατιώτες με ασφάλεια μπορούμε να δεχτούμε ότι είναι ο ρυθμός ενός εμβατηρίου στις παρελάσεις και για τους καθημερινούς ανθρώπους είναι ο ρυθμός του: "περπατώ λίγο πιο γρήγορα αλλά δεν τρέχω". Ναι πάλι γενικό κι αόριστο αλλά νομίζω καταλαβαίνουμε το νόημα.

    2 http://www.physics.rutgers.edu/~jackph/2005s/PS02.pdf

    3 https://skeptics.stackexchange.com/q...e-crossing-a-b

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (12-05-18)

  3. #2382
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δηλαδή ένας μέσος άνθρωπος με βάρος 60 κιλά


    σε ποιον απ ολους ?
    http://www.exploratorium.edu/ronh/weight/index.html


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #2383
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οι διάφοροι ...εθνοσωτήρες όταν μιλάνε για στρατιώτες που περπατούν με βήμα πάνω σε μια γέφυρα σκοπίμως "ξεχνάνε" το βάρος των στρατιωτών! Λες και μπορεί ένας ή και λίγοι μόνο στρατιώτες να ρίξουν μια γέφυρα αν περπατάνε με βήμα...


    Ένας φίλος μου (o Seismic) που παρακολουθεί το forum εδώ μου ειπε τώρα μόλις το εξής:
    Εχει ραμματα για τη γουνα σου , αλλα ειναι μπλοκαρισμενος εδω και δεν μπορει
    να υπερασπισθει ευατον .

    Εθνοσωτηρας ο Seismic ; Μπα δε νομιζω , να κονομησει θελει , το ιδιον οφελος πανω απ'ολα και το δηλωνει ΚΑΘΑΡΑ.
    Αυτο που τον χαντακωνει ειναι η αμεριστη υποστηριξη μεχρι ταυτισης με τον Μουστακια .
    Απο κει και περα Καμμια σχεση σαν χαρακτηρες , απλως συντασσεται με τους Ελληνες Εφευρετες.

    -2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nepomuk : 12-05-18 στις 18:00

  5. #2384
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #2385
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας φίλος μου (o Seismic) που παρακολουθεί το forum εδώ μου ειπε τώρα μόλις το εξής:
    Εχει ραμματα για τη γουνα σου , αλλα ειναι μπλοκαρισμενος εδω και δεν μπορει
    να υπερασπισθει ευατον .
    .
    Αν είναι μπλοκαρισμένος σημαίνει πως το παρόν φόρουμ δεν ενδιαφέρεται για τις απόψεις του, οπότε γιατί να τις μπαζεις από την πίσω πόρτα ?


    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #2386
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει ραμματα για τη γουνα σου
    Ο κύριος ...άπειρη ενέργεια από συντονισμό; Ας κάνει ένα λογαριασμό να μιλήσει. Πρέπει σώνει και καλά να είναι με το όνομα Seismic; Είμαι πολύ περίεργος να δω τι ...ράμματα έχει; Αν είναι σαν τις ανοησίες που έγραφε στο youtube θα γελάσουμε πολύ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk
    Απο κει και περα Καμμια σχεση σαν χαρακτηρες , απλως συντασσεται με τους Ελληνες Εφευρετες.
    Όχι και όχι. προσπάθησε ( ανεπιτυχώς ) να στηρίξει την ( ανύπαρκτη ) εφεύρεση. Με το σκεπτικό ότι και ο ψεύτης Ζωγράφος για συντονισμό μιλάει τα έκανε όλα ένα αχταρμα στο μυαλό του και ήρθε στο youtube με το κύρος του ...εφευρέτη ( δεν μπορώ να μιλήσω για αυτόν ακόμη με σιγουριά ) να υποστηρίξει τον George Pap. Όμοιος ομοίω αεί πελάζει. Δεν ήρθε να στηρίξει την δικιά του ...εφεύρεση! Δεν συντάσεται με κανέναν εφευρέτη αφού ο ψεύτης Ζωγράφος δεν είναι καν εφευρέτης. Του είπατε για την πατέντα που του προσφέρω; Τι έχει να πει; Του ...εξηγήσατε πώς ακριβώς λειτουργεί ο συντονισμός και ότι δεν ενισχύει την αρχική ισχύ;
    Πόσο δύσκολο είναι να κάνει ένα λογαριασμό εδώ να ...ράψει την γούνα μου;
    Απάντησε τουλάχιστον εσύ nepomuk: Ένας στρατιώτης σε ...συντονισμό με την γεφύρα, την ρίχνει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. #2387
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησε τουλάχιστον εσύ nepomuk: Ένας στρατιώτης σε ...συντονισμό με την γεφύρα, την ρίχνει;

    Οχι Κυριε FreeEnergy δεν τη ριχνει , και πολλοι να ειναι και να χοροπηδανε .

    Ο Λυμπερης ειναι ασχετος με την Φυσικη , πιο πολυ κι απο μενα , γιατι επιμενει ;
    Στα δομικα ομως ειναι απαιχτος . Εχω μιλησει με πολ μηχανικους , συνταξ/ους βεβαια και ..
    εναν κακο λογο δεν ακουσα .

    Off Topic , το ματι μου επεσε σε κατι αλλο , γιατι εκει εξω οι ερευνητες πασχιζουν .
    Δεν ειναι μονο οι υπερπυκνωτες γραφενιου του δικους μας (πζ) , τωρα εχουμε
    και Κανναβεως απο αγνο παρθενο χ@σισι σε φουντα τ.Καλαματας η και Πυργου .
    Ολα αυτα σε αρθρο του παντα "εγκυρου" Zentith Mag .

    hemp1.jpg

    https://zenithmag.wordpress.com/2015...1%CE%B3%CE%B5/


    Edit : α)Μια υψιφωνος (πολλες ισως) ενα κρυσταλινο ποτηρι της σαμπανιας , αν βαλει τα δυνατα της το κανει θρυψαλα ;

    β)Αν σε ενα μικρο δωματιο , απο μικροφωνισμους κτλπ , εχουμε στασιμα κυματα , ικανης εντασεως απο μεγαλα ηχεια
    κτλπ , οι υαλοπινακες απειλουνται με θρυματισμο ; ( Οι αποριες δικες μου ,ισως κακοδιατυπωμενες) .

    -4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nepomuk : 12-05-18 στις 20:34

  9. #2388
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk
    Δεν ειναι μονο οι υπερπυκνωτες γραφενιου του δικους μας (πζ)
    Δεν υπήρξαν ποτέ πυκνωτές κατασκευασμένοι από τον ψεύτη Ζωγράφο πόσο μάλλον ...υπερπυκνωτές γραφενίου! Έναν απλό πυκνωτή εμπορίου έδειξε ο άσχετος ( δήθεν ) εφευρέτης και ο Φιλντίσης χαμογελούσε ανόητα.
    Θα επιμείνω επίσης λιγάκι στο να ....σώσω την γούνα μου. Πού είναι ο Λυμπέρης οεο; Να έρθει να μου απαντήσει ο ίδιος αν ένας στρατιώτης ρίχνει την γεφύρα; Και γιατί κύριε nepomuk τον ...χαντάκωσες με την μία:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk
    Ο Λυμπερης ειναι ασχετος με την Φυσικη
    όταν ο ίδιος προσπαθούσε τόσο πολύ στο youtube να στηρίξει τις ανοησίες George Pap; Έδειχνε τύπους και σχεδιαγράμματα και τώρα εσείς κύριε nepomuk με την μια τον ...αποδομείτε; Πάει το κύρος έτσι του ...εφευρέτη Λυμπέρη. Όχι ότι πρέπει να ξέρει από φυσική για να κάνει μια ανακάλυψη. Μπορεί και να την κάνει εντελώς τυχαία! Αλλά να προσπαθεί να στηρίξει επιστημονικά τα αστήρικτα ( διάβαζε: αερολογίες George Pap ) όταν είναι άσχετος με την φυσική; Καλά το έλεγα εγώ: Όμοιος ομοίω αει πελάζει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  10. #2389
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων

    Off Topic , το ματι μου επεσε σε κατι αλλο , γιατι εκει εξω οι ερευνητες πασχιζουν .
    Δεν ειναι μονο οι υπερπυκνωτες γραφενιου του δικους μας (πζ)

    εχω παρει ποπ κορν και ξυραφακια

    τωρα εχουμε
    και Κανναβεως απο αγνο παρθενο χ@σισι σε φουντα τ.Καλαματας η και Πυργου .
    Ολα αυτα σε αρθρο του παντα "εγκυρου" Zentith Mag

    τωρα θα ειναι προσβολη να πω να κοψεις τις ...χοντρες?
    Κι απο καναβη μπορει να φτιαχτουν, κι απο καλαμποκι κι απο σογια κι απ οτιδηποτε μπορει να παραχθει βιοπλαστικο, ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΣΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ οποτε μιλαω σε τοιχο.

    btw κι απο γραφενιο γινεται, αλλα αυτα ειναι κολπα για μεγαλα παιδια οχι για το μπουφο απατεωνα που σας εχει πεισει πως ειναι εφευρετης

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #2390
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit : α)Μια υψιφωνος (πολλες ισως) ενα κρυσταλινο ποτηρι της σαμπανιας , αν βαλει τα δυνατα της το κανει θρυψαλα ;
    Το ποτήρι θα σπάσει ακόμη κι αν το χτυπήσεις πολύ σιγά με ένα σφυράκι! Τα ποτήρια που σπάνε ( ναι όντως σπάνε! ) είναι λεπτά ποτήρια. Το ποσό της ενέργειας που χρειάζεται είναι μικρό. Απλά χρειάζεται να είναι στην κατάλληλη συχνότητα για να μεγιστοποιηθεί το πλάτος της ταλάντωσης. Βάλε ένα χοντρό ποτήρι, ας πούμε μπύρας, μπροστά σε οποιονδήποτε υψίφωνο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    β)Αν σε ενα μικρο δωματιο , απο μικροφωνισμους κτλπ , εχουμε στασιμα κυματα , ικανης εντασεως απο μεγαλα ηχεια κτλπ , οι υαλοπινακες απειλουνται με θρυματισμο ; ( Οι αποριες δικες μου ,ισως κακοδιατυπωμενες) .
    Οι μικροφωνισμοί δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με συντονισμό. Έχουν να κάνουν με την ανατροφοδότηση ( feedback ). Ένα τυπικό σχεδιάγραμμα μικροφωνικής με ηχεία είναι:
    Μικρόφωνο --> Κάποιου είδος προενίσχυση + ενίσχυση --> Ηχεία
    Ο ήχος που βγαίνει ενισχυμένος από τα ηχεία ξαναμπαίνει στο κύκλωμα από το μικρόφωνο και ενισχύεται ξανά και ξανά δημιουργώντας το φαινόμενο που λέγεται μικροφωνισμός. Ναι βέβαια μπορείς να σπάσεις κυριολεκτικά τζάμια με ικανή ένταση από τα ηχεία. Αυτό δεν έχει να κάνει με συντονισμό. Τα ηχητικά κύμματα είναι ουσιαστικά ενέργεια που μεταδίδεται με πυκνώματα και αραιώματα στον αέρα. Είναι δηλαδή "κινούμενος αέρας" ( αδόκιμος όρος ) που δημιουργεί πίεση ( κυριολεκτική πίεση ) στα αντικείμενα. Έτσι ακούμε. Τα πυκνώματα αέρα του ηχητικού κύμματος φτάνουν στα αυτιά μας και σμπρώχνουν διαδοχικά μια μικρή μεμβράνη ( το ακουστικό τύμπανο ). Με ικανή ισχύ αυτή η πίεση του αέρα μπορεί να σπάσει τζάμια. Για δες αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=NyJofItgUKs και μάλιστα συγκεκριμένα στο 3:12!! Τα στάσιμα ηχητικά κύμματα είναι η συμβολή δύο αρχικών κυμμάτων με ίδιο πλάτος και ίδια συχνότητα τα οποία κινούνται αντίθετα το ένα με το άλλο. Το τελικό κύμα έχει διπλάσιο πλάτος από τα αρχικά κύμματα και αυτό γιατί ουσιαστικά είναι σαν να ..."προσθέτεις το ένα με το άλλο" ( όχι ακριβώς έτσι αλλά είναι μια καλή αναλογία ). Ούτε τα στάσιμα κύμματα έχουν σχέση με αύξηση ισχύος από συντονισμό.
    Πού είναι ο George Pap να πει τώρα ότι είμαι delaer φωτοβολταϊκών... Μου έλειψε ειλικρινά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

Σελίδα 239 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 139 189 229 237 238 239 240 241 249 289 339 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελλάδα και παραγωγή ενέργειας
    By rch in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-14, 23:59
  2. Νέα απάτη economizer style??
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 13:51
  3. Απάτη σε μπαταρίες επαναφορτιζόμενου δραπανοκατσάβιδου
    By Γαληνίτης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-09, 23:55
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 00:05
  5. Ερώτηση για ηλεκτρονικό σε περιοχή Καισαριανής - Ζωγράφου
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 23:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας