Σελίδα 96 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 46 86 94 95 96 97 98 106 146 196 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 951 έως 960 από 4369

Θέμα: Παραγωγή ενέργειας!!! [Απάτη Ζωγράφου] [Ψευδοεπιστήμη]

  1. #951
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykeas
    Όνομα
    Lykeas
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε επεξεργασία του μηνύματός σου και αν θέλεις βάλε απευθείας το video να ανοίγει εδώ μέσα.



    Είναι πολύ καλό για να περάσει απαρατήρητο
    Καλημέρα φίλε, ευχαριστώ για την συμβουλή, ήταν χρήσιμη. Τι έγινε; Πρόλαβες να κρυφτείς στο καταφύγιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #952
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykeas
    Όνομα
    Lykeas
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν οι πράκτορες και εγκάθετοι της Νέας Τάξης δεν μπορούν να αντικρούσουν κάτι με επιχειρήματα, καταφεύγουν στην ειρωνία και την γελοιοποίηση.
    Γεια χαρά φίλε, με μπέρδεψες, ποιους εννοείς πράκτορες και εγκάθετους της νέας τάξης; Εμένα; Τους Στρατηγούς-Υποστράτηγους; η τον δημοσιογράφο. Σε παρακαλώ, κάνε ποιο κατανοητή την σκέψη σου. Σε ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #953
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Πώς λέγεται αυτός που φυτρώνει εκεί που δεν τον σπέρνεις;

    Δόκτωρ Φριενέρτζι

    Σήμερα μάλιστα σας έχω και ένα μικρό δωράκι ( ή ...βάσανο, όπως το πάρει κανείς ). Είδα να σχολιάζετε την τελευταία εκπομπή του κυρίου Ζωγράφου και είπα να συνεισφέρω κι εγώ λιγάκι από την μεριά μου. Ορίστε λοιπόν:


    "Χωρίς καύσιμο, χωρίς ενέργεια" και ολίγη από Seebeck effect ανακατωμένα με την γνωστή πλέον επιστημονικολογία ( κοινώς ότι να ναι ).

    Δεν θα μπορούσα όμως να μην σχολιάσω και κάτι που ανέφερε ο Spark. Όταν ανέφερα ότι με ένα induction heater υπερθερμένει το νερό και κάνει πυρόλυση ο κύριος Ζωγράφος ο Spark απάντησε ότι αν το δοκιμάσω θα απογοητευτώ. Αυτό με προβλημάτισε πάρα πολύ γιατί είδα ότι ο Spark είναι γνώστης και έχει ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα. Έχει μάλιστα κάνει και ένα induction heater. Διαβάζοντας τις αναρτήσεις του Spark για αυτό το heater πρόσεξα κάτι πολύ σημαντικό. Ο κύριος Ζωγράφος προσθέτει στο νερό μέταλλο ενώ ο Spark όχι. Επίσης προσθέτει ( ο εφευρέτης ) και κάτι κολλοειδή, φίλος μου είπε παιζουν μεγάλο ρόλο. Τι πιστεύω λοιπόν ότι γίνεται ( αναθεωρημένη άποψη ): Το induction heater υπερ-θερμαίνει τα μέταλλα και αυτά με την σειρά τους κάνουν πυρόλυση του νερού. Για να γίνει πυρόλυση χρειάζονται 2000 - 2500 βαθμοί κελσίου. Δεν μπορεί το induction heater να δημιουργήσει τέτοιες θερμοκρασίες επαγωγικά σε μέταλλα μέσα στο νερό; Πιστεύω πως ναι. Αν συμπεριλάβουμε και τα κολλοειδή αργύρου μαζί τότε ναι έχουμε όλα τα απαραίτητα συστατικά για πυρόληση. Spark περιμένω το induction heater που παρείγγειλα αλλά μέχρι τότε γιατί δεν δοκιμάζεις εσύ με το δικό σου να ρίξεις κανα δυο κομμάτια μέταλλο μέσα και να δεις αν γίνεται πυρόλυση; Θα έχει πολύ ενδιαφέρον! Επειδή έχω ασχοληθεί με την αντοχή διαφόρων καθημερινών υλικών σου προτείνω ( αν ασχοληθείς τελικά... ) τις λεπίδες αυτές:

    Stainless steel ότι πρέπει ! Τις χρησιμοποίησε και ο κύριος Ζωγράφος για να δείξει ότι βρήκε την ...ιδιοσυχνότητα του μετάλλου! Έχουν υψηλή αντίσταση και θα βολέψουν μια χαρά!

    Περιμένοντας απάντηση από τον Spark...
    Περιμένοντας το induction heater...

    Δόκτωρ Φριενέρτζι

    Υ.Γ.

    Το κλειδί για όλα είναι η υπομονή. Έχεις κοτόπουλο όταν κλωσάς το αυγό, όχι όταν σπας το αυγό.( Arnold H. Glasow, 1905-1998, Αμερικανός γνωμικογράφος )

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #954
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    @Δόκτωρ Φριενέρτζι

    το induction heater ειναι κυκλωμα που δεν μπορεις να μεταβαλεις με ποτενσιομετρο την συχνότητα λειτουργίας του και εχει πολυ χαμηλη απόδοση
    -όπως μέτρησα κοντά στο 50% μετατροπή της ενεργειας, το υπόλοιπο 50% χάνεται σε θερμότητα επάνω στα μοσφετ/ψυκτρες- ετσι θεωρω πως ειναι ευκολο στην κατασκευή για αρχάριους αλλα όχι αποτελεσματικό.
    πολύ καλύτερα κυκλώματα απο το induction heater εχω και δοκιμάζω, που μεταβάλουν την συχνότητα λειτουργίας αλλα και το πλάτος του παλμού.
    μα βεβαια και έβαλα εντός του πηνίου μεταλλικό δοχείο με νερό
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80818

    αλλα και αναπτυγμένα συστήματα ηλεκτρόλυσης με υψηλή τάση
    https://www.youtube.com/watch?v=XyFiQFhCIdA
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82992

    λοιπον αντε να δουμε τι θα πετυχεις εσυ.
    η επιτυχία στην παραγωγη αεριων ΗΗΟ μετριέται σε λίτρα το λεπτό όχι με φουσκαλίτσες.
    ο Π.Ζ. δεν παράγει καυσιμα αέρια αρκετά για να ειναι επιτυχημενος, καπου εχει κρυμμένο γκαζάκι.
    και τελος εαν θελεις να δεις πραγματική ελευθερη ενέργεια τότε κατασκευασε πηνίο Τέσλα.
    αυτοι που δεν εχουν πειραματιστει με πηνίο Τέσλα δεν γνωρίζουν τις δυνατότητες του.



    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #955
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Φίλτατε Spark

    Δεν προσπαθώ να πετύχω τίποτα!

    Προσπαθώ να ξεσκεπάσω την απάτη που λέγεται: "παραγωγή υδρογόνου από την διάσπαση του νερού με πολύ υψηλές συχνότητες ( TeraHertz )". Επειδή σαν φυσικός που είμαι δέχομαι ότι μπορεί να γίνει αυτή η διάσπαση ( θεωρητικά πάντα ) αλλά όχι με τις συσκευές που μας δείχνει ο κύριος Ζωγράφος προσπαθώ να αποδείξω ότι κάποια απάτη γίνεται με induction heater.
    Όσο για τα πηνία Τέσλα ( και γενικότερα για τον Τέσλα τον ίδιο ) πιστεύω ότι είναι ένα άλλο διαφορετικό κεφάλαιο στην ιστορία της σύγχρονης επιστήμης. Ένα κεφάλαιο που δεν του δώθηκε η πρέπουσα προσοχή αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον κύριο Ζωγράφο και τους απίστευτους ισχυρισμούς του.

    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #956
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Δόκτωρ Φριενέρτζι

    το induction heater ειναι κυκλωμα που δεν μπορεις να μεταβαλεις με ποτενσιομετρο την συχνότητα λειτουργίας του και εχει πολυ χαμηλη απόδοση
    -όπως μέτρησα κοντά στο 50% μετατροπή της ενεργειας, το υπόλοιπο 50% χάνεται σε θερμότητα επάνω στα μοσφετ/ψυκτρες- ετσι θεωρω πως ειναι ευκολο στην κατασκευή για αρχάριους αλλα όχι αποτελεσματικό.
    πολύ καλύτερα κυκλώματα απο το induction heater εχω και δοκιμάζω, που μεταβάλουν την συχνότητα λειτουργίας αλλα και το πλάτος του παλμού.
    μα βεβαια και έβαλα εντός του πηνίου μεταλλικό δοχείο με νερό
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80818

    αλλα και αναπτυγμένα συστήματα ηλεκτρόλυσης με υψηλή τάση
    https://www.youtube.com/watch?v=XyFiQFhCIdA
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82992

    λοιπον αντε να δουμε τι θα πετυχεις εσυ.
    η επιτυχία στην παραγωγη αεριων ΗΗΟ μετριέται σε λίτρα το λεπτό όχι με φουσκαλίτσες.
    ο Π.Ζ. δεν παράγει καυσιμα αέρια αρκετά για να ειναι επιτυχημενος, καπου εχει κρυμμένο γκαζάκι.
    και τελος εαν θελεις να δεις πραγματική ελευθερη ενέργεια τότε κατασκευασε πηνίο Τέσλα.
    αυτοι που δεν εχουν πειραματιστει με πηνίο Τέσλα δεν γνωρίζουν τις δυνατότητες του.


    Σπύρο εσύ χρησιμοποιείς δωρεάν-ελεύθερη ενέργεια προερχόμενη από πηνίο tesla? Πως τη χρησιμοποιείς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #957
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δόκτορα.

    Δεν κάνει πυρόλυση απλά ζεσταίνει και βράζει το νερό δεν βάζει τίποτα άλλο. Ατμούς βλέπεις και το υποτιθέμενο υδρογόνο προέρχεται από αλλού.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #958
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Ειλικρινά σέβομαι τις απόψεις σας πάρα πολύ. Αλλά δεν είμαι μόνος μου σε αυτό! Όπως ο κύριος Ζωγράφος έχει την δική του ( μυστικη παρακαλώ! ) ομάδα των 50+ επιστημόνων, έτσι κι εγώ έχω ακόμη δυο! Έναν ακόμη φυσικό και έναν μαθηματικό. Μη βιαστείτε να σχολιάσετε την ειδικότητα μαθηματικός γιατί η αναλυτική του σκέψη είναι ΤΟ εργαλείο σε πολλά προβλήματα. Γιατί ( ακόμη και τώρα ) επιμένουμε με το induction heater; Έχουμε παρατηρήσει κάτι απλό αλλά συνάμα καθοριστικό στην όλη πορεία αυτής της εφεύρεσης. Ο κύριος Ζωγράφος κυριολεκτικά δείχνει σε όλο τον κόσμο το πως λειτουργούν οι συσκευές του. Όταν λέμε δείχνει εννοούμε κυριολεκτικά και ας λέει διάφορα για πατέντες και μυστικότητα.
    Υπάρχει έστω και ένας σε αυτό το φόρουμ που να μην έχει πειστεί ότι η συσκευή που δείχνει ο κύριος Ζωγράφος για την ...διάσπαση του μετάλλου ( αφού βρήκαν την ιδιοσυχνότητά του ) είναι ένα induction heater; Σβήνουν και τα φώτα για να φανεί το πύρωμα του μετάλλου, "δείτε τις φλόγες" αναφωνεί ο εφευρέτης σαν ένας νέος Αρχιμήδης ( Εύρηκα! ) και όλα είναι στην φόρα! Βλέπουμε το κύκλωμα, τα πηνία, τους πυκνωτές! Τα πάντα όλα! Δηλαδή αυτό δεν μπορούν να το αντιγράψουν;
    Έρχετε μετά ο εφευρέτης, δείχνει την ίδια ακριβώς συσκευή ( έστω και με το λίγο που άνοιξε την χαρτοταινία φαίνεται ότι είναι η ίδια ) μπανταρισμένη σαν μυστικό και λέει: "δείτε πως παράγεται υδρογόνο". Είναι σαν να λέει: "ορίστε σας δείχνω την ίδια συσκευή αλλά είστε τόσο τυφλοί που δεν το καταλαβαίνετε!" και γελάει από μέσα του! Ή ( ακόμη χειρότερα ΑΝ συμβαίνει αυτό ): "παιδιά πληρωθήκατε για να επιβεβαιώσετε κάτι που δεν υπάρχει, παιξτε το έκπληκτοι τώρα να το πιστέψουν τα χαϊβάνια που το βλέπουν από μακριά ακόμη κι αν είδαν χθες το ίδιο ανοιχτό!" και πάλι γελάει από μέσα του.
    Υπάρχει έστω και ένας που να μην ...παραξενεύεται με τις τόσες ανακολουθίες από εκπομπή σε εκπομπή; Είναι σαν να λέει κάποιος ( δεν είμαστε σίγουροι αν είναι προσωπικά ο κύριος Ζωγράφος ): "ότι θέλω λέω, όποτε θέλω το αλλάζω, ακόμη και παρουσία επιστημόνων αλλά κανείς δεν με βάζει στη θέση μου". Τόσοι επιστήμονες. Τόσοι δημοσιογράφοι. Τόσοι παρατρεχάμενοι δεξιά κι αριστερά. Κανείς δεν βλέπει τις ...προηγούμενες εκπομπές;
    ....
    Σε συζητήσεις μας για το πως είναι δυαντόν να συνεχίζεται αυτό το τσίρκο, έχουμε καταλήξει σε πολλά και διάφορα σενάρια. Ένα από αυτά είναι το γεγονός ότι ο κύριος Ζωγράφος είναι ντανταϊστής ( https://el.wikipedia.org/wiki/Ντανταϊσμός ). Μας δουλεύει όλους ψιλό γαζί και το χαίρεται πάρα πολύ! Μέχρι φυσικά να αρχίσουν να ζητάνε λεφτά οπότε πάει αλλού η ιστορία...

    Για να μην σας κουράζω περισσοτέρο θα σας αφήσω ( προς το παρον! Δεν γλιτώνετε εύκολα από εμένα ) με μια ...απειλή! Περιμένω να έρθει το induction heater!
    Όπως έλεγε και ο Ντοστογιέφσκι: Μερικά πράγματα δεν μπορεί κανείς να τα κρίνει, αν δεν τα έχει δοκιμάσει μόνος του.

    ΔόκτωρΦριενέρτζι
    Υ.Γ.
    Είκοσι χρόνια από τώρα θα είσαι πιο απογοητευμένος για τα πράγματα που δεν έκανες παρά για τα πράγματα που έκανες. (Mark Twain, 1835-1910, Αμερικανός συγγραφέας )

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #959
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συμπεριλάβουμε και τα κολλοειδή αργύρου μαζί τότε ναι έχουμε όλα τα απαραίτητα συστατικά για πυρόληση. Spark περιμένω το induction heater που παρείγγειλα αλλά μέχρι τότε γιατί δεν δοκιμάζεις εσύ με το δικό σου να ρίξεις κανα δυο κομμάτια μέταλλο μέσα και να δεις αν γίνεται πυρόλυση;
    Για να πετύχεις θέρμανση σε induction heater, η συχνότητα πρέπει να είναι μεγαλύτερη όσο μικραίνουν οι διαστάσεις των υπό θέρμανση μετάλλων. Για τις συνήθεις εφαρμογές (βιομηχανία, θερμαντικές εστίες κλπ) χρησιμοποιούνται συχνότητες μαγνητικού πεδίου απο μερικά kHz έως μερικές εκατοντάδες kHz.
    Αν θέλουμε να θερμάνουμε πολύ μικρά αντικείμενα απαιτούνται ακόμα μεγαλύτερες συχνότητες ώστε να αναπτυχθούν ικανής έντασης ρεύματα eddy μέσα στο υλικό.

    Όταν αναφερόμαστε σε κολλοειδή αργύρου έχουμε να κάνουμε με διαστάσεις σωματιδίων κάτω από μικρόμετρο. Για αυτές τις διαστάσεις θα χρειάζονταν (υποθετικά πάντα) συχνότητες αρκετών τάξεων μεγέθους μεγαλύτερες, που δεν ξέρω κατά ποσο είναι δυνατόν να επιτευχθούν πρακτικά.

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    IRF (05-06-16)

  11. #960
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Υποθέσεις εργασίας:

    1. Αν τα κολλοειδή αργύρου απλά αυξάνουν την αγωγιμότητα του νερού; Μήπως έτσι χρειάζεται χαμηλότερη συχνότητα;
    2. Τα κομμάτια μετάλλου που μπαίνουν μέσα ( από μια πρώτη οπτική αναγνώριση ) είναι τετράγωνα μικρά με πλευρά 2 εκ. Μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα για τη συχνότητα που χρειάζεται αυτό το μέγεθος;
    3. Αν τελικά δεν προσθέτει κολλοειδή αργύρου αλλά κάτι ...άλλο με αποτέλεσμα να χρειάζεται μικρότερη συχνότητα στο heater; Μπορεί να γίνει αυτό; Τι θα μπορούσε να είναι αυτό το κάτι άλλο;
    4. Αν το induction heater δουλεύει πράγματι σε πολύ μεγάλες συχνότητες πόση ενέργεια χρειάζεται ας πούμε για 1 γιγαχερτζ; Μπορεί με 5-12 βόλτ και ένα inverter να έχουμε 1 γιγαχερτζ στο heater;


    Καταλαβαίνω ότι η εμμονή μου με το induction heater φαίνεται περίεργη αλλά τελικά μου φαίνεται σαν η πιο ...λογική! Βοηθήστε παρακαλώ με οποιαδήποτε ιδέα έχετε!

    Όταν έχεις εξαλείψει το αδύνατο, αυτό που μένει, όσο απίθανο κι αν είναι, πρέπει να είναι η αλήθεια.( Σέρλοκ Χολμς )

    Δόκτωρ Φριενέρτζι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 96 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 46 86 94 95 96 97 98 106 146 196 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελλάδα και παραγωγή ενέργειας
    By rch in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-14, 22:59
  2. Νέα απάτη economizer style??
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 12:51
  3. Απάτη σε μπαταρίες επαναφορτιζόμενου δραπανοκατσάβιδου
    By Γαληνίτης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-09, 22:55
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 23:05
  5. Ερώτηση για ηλεκτρονικό σε περιοχή Καισαριανής - Ζωγράφου
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 22:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας