Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Μάρκες Φ/Π

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή Μάρκες Φ/Π

    Είμαι σε φάση που ψάχνω να αγοράσω φωτοβολταικα πανελ,κ έχω χάσει λίγο την μπάλα από μάρκες.Αραγε ποιες είναι 3-4 αξιόπιστες μάρκες μονοκρυσταλικων για το κλίμα/ ζεστες της Ελλαδας;πχ SHARP,Luxor,Ja solar.Καθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Για να πάρεις μια ιδέα για τα Ja Solar που έχει το eshop.
    Εχτές έβαλα ένα shelly em για να βλέπω την παραγόμενη ενέργεια σε ένα Ja Solar 535W.

    Clipboard Image (1).png

    Αυτή ήταν η παραγόμενη ισχύς στη διάρκεια της ημέρας. Συνολικά μου έδωσε λίγο πάνω από τα 3KWh. Ο προσανατολισμός του πάνελ είναι προς το νότο με απόκλιση περίπου 5 μοίρες και το πάνελ να είναι σε γωνία 25 μοιρών.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (11-09-22)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι 2-3 αξιόπιστες μάρκες.Αξιοπιστες σε βάθος χρόνου,μιας κ τα φωτοβολταικα τα αποσβένεις κ κερδίζεις με τα έτη λειτουργιας.Δυστηχως,σαν ασχετος απο φ/π, πέρα από τα sharp δεν γνωρίζω άλλη "επωνυμη" μάρκα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Και εγώ άσχετος είμαι με τις μάρκες των Φ/Β. Στην αρχή έλεγε η παρέα να βάλουμε Luxor, αλλά επειδή δεν βρίσκαμε κοντά στην Αθήνα καταλήξαμε στα πάνελ του e-shop. Το πόσο καλά είναι τα Ja Solar θα το δείξει ο χρόνος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Το πόσο καλά είναι τα πάνελ του α ή β μαγαζιού θα το δείξει ο χρόνος όπως είπε και ο Αλέξανδρος.
    Εχω δει να καταστρέφεται μονάδα 80kw με πλαίσια που ακολουθούν την πορεία του ήλιου μετά από τον μεγάλο σεισμό! Εννοώ ότι τα πάνελ των πλαισίων βραχυκύκλωσαν εσωτερικά ή αποκόπηκαν εσωτερικά οι συνδέσεις τους σε ποσοστό άνω του 70%. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες πέρα από την φθορά του χρόνου που δεν τους λαμβάνουμε υπόψιν όχι μόνο εμείς σαν πελάτες αλλά ούτε και οι κατασκευαστές.
    Προσωπικά επιλέγω τα φτηνότερα πάνελ για να "πονέσω" λιγότερο αν συμβεί οτιδήποτε. Άλλωστε η απόδοση μεταξύ φτηνού και ακριβού πάνελ δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά από άποψη υλικών όσο από τους υπόλοιπους παράγοντες(εγκατάσταση, προσανατολισμός, καιρικές συνθήκες, κλπ.)
    Αστοχίες υλικών μπορεί να συμβούν τόσο στα φτηνά όσο και στα ακριβά, όπως συμβαίνει σε κάθε είδος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον konpan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (12-09-22)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά,ίσως τελικά να έχει βάσει το φθηνότερο,ώστε στην στραβή να είναι πιο εύκολο να αντικαταστήσεις με λιγότερο "πονο"......

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Η ερώτησή σου θα είχε νόημα πριν από ~15 χρόνια όταν τα Φ/Β ήταν πολύ ακριβότερα και οι κινέζοι ακόμα μάθαιναν να τα κατασκευάζουν με αποτέλεσμα να πάσχουν από "παιδικά προβλήματα".
    Τώρα πλέον τα περισσότερα (ακόμη και κάποια με Ιαπωνική ή Ευρωπαϊκή φίρμα) κατασκευάζονται στην Κίνα και είναι πολύ πιο "ώριμα" ως προς την ποιότητα κατασκευής τους.
    Το κόστος τους επίσης είναι σημαντικά χαμηλότερο και ίσως δεν έχει νόημα η πολύ αυστηρή αναζήτηση.
    Αν από αυτά που βρίσκεις διαθέσιμα απορρίψεις τα πολύ ακριβά και τα πολύ φθηνά, αυτά που απομένουν είναι κατά κανόνα ασφαλής επιλογή.
    Εξαρτάται βέβαια και από τις ιδιαιτερότητες της εφαρμογής (αν υπάρχουν τέτοιες).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-09-22)

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Το έθεσες εξαιρετικά.Αυτο θέλω να κάνω ουσιαστικά, να κινηθώ σε ένα μέσο εύρος τιμής.Γι αυτό κ μίλησα για 'αξιοπιστα',και όχι για τα 'καλύτερα'.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Για ενα πανελ πολυ καλή αποδοση για το καλοκαιρί, καλύπτεις ανετα τις βασικές ανάγκες ενός μικρού σπιτιού, πως εχεις κανει τη συνδεση ? με καποιο inveterter ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πάρεις μια ιδέα για τα Ja Solar που έχει το eshop.
    Εχτές έβαλα ένα shelly em για να βλέπω την παραγόμενη ενέργεια σε ένα Ja Solar 535W.

    Clipboard Image (1).png

    Αυτή ήταν η παραγόμενη ισχύς στη διάρκεια της ημέρας. Συνολικά μου έδωσε λίγο πάνω από τα 3KWh. Ο προσανατολισμός του πάνελ είναι προς το νότο με απόκλιση περίπου 5 μοίρες και το πάνελ να είναι σε γωνία 25 μοιρών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ενα πανελ πολυ καλή αποδοση για το καλοκαιρί, καλύπτεις ανετα τις βασικές ανάγκες ενός μικρού σπιτιού, πως εχεις κανει τη συνδεση ? με καποιο inveterter ?
    Προς το παρόν έχω 4 πάνελ με το καθένα να δίνει σε ξεχωριστό micro grid tie inverter 700W. Έχω τριφασικό οπότε μοιράζω τα inverters ανάλογα με τις καταναλώσεις που έχω. Τα 4 μέχρι στιγμής μου έχουν δώσει από 9 (την Τρίτη με αρκετή συννεφιά) μέχρι 13KWh. Πάντα μιλάω για ημερήσια παραγωγή. Ετοιμάζω χώρο για άλλα δύο γιατί η ημερήσια κατανάλωση που έχω υπερβαίνει την παραγόμενη ενέργεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας