Σελίδα 203 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 103 153 193 201 202 203 204 205 213 253 303 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.021 έως 2.030 από 4369

Θέμα: Παραγωγή ενέργειας!!! [Απάτη Ζωγράφου] [Ψευδοεπιστήμη]

  1. #2021
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει τονιστει οτι ΧΑΛΑΡΑ αντιμετωπιζουμε το ολο θεμα ,ενω εσυ τα παιρνεις ΟΛΑ τοις μετρητοις και μαλιστα της απολυτου . Δεν διαβαζεις ευαγγελιο εδω και αν παραλληλα απειλεις την ελευθεροστομια η και την ελευθεριοτητα του τοπικ ,απειλωντας θεους και δαιμονες με διαγραφες αλλα Παπ ,τοτε τι να πω;
    Δεν απειλώ κανέναν. Πόσο μάλλον με διαγραφές! Αυτό το ΧΑΛΑΡΑ όμως με εκφράσεις "ξέχνα το υφάκι 1000 καρδιναλλίων" και " μήπως είναι ένδειξη ημιμάθιας " δεν ...ταιριάζει. Εμένα προσωπικά με ενοχλεί να μου απευθύνει έτσι τον λόγο κάποιος παντελώς άγνωστος. Θα καταλάβαινα την ειρωνία και το αστείο αν έλειπαν τέτοιες λεκτικές ακροβασίες στα όρια της προσβολής. Ακόμη και όταν οι πολύ κοντινοί μου άνθρωποι με λένε ημιμαθή ή ανίκανο έχουν συγκεκριμένους λόγους και το κάνουν με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Εσείς έτσι στο ΧΑΛΑΡΑ με αποκαλείτε ημιμαθή και ανίκανο για έναν ...απατεώνα, ψέυτη ηλεκτρολόγο που αυτο-αποκαλείται φυσικός. Δεν το δέχομαι. Ούτε για αστείο. Επίσης δεν απείλησα την ελευθεροστομία του τοπικ, ούτε θεούς, ούτε δαίμονες... Την ελευθεριότητα όμως δεν την δέχομαι τουλάχιστον στο όνομά μου ( ή στο ψευδώνυμο τέλος πάντων... ) όταν αγγίζει τα όρια της προσβολής. Αν εσάς δεν σας προσβάλει στο όνομα της ..ελευθεριότητας κάπιου ...τόπικ σε ένα φόρουμ να σας λένε ημιμαθή και ανίκανο ε τότε συγγνώμη αλλά δεν έχω την ίδια άποψη...
    Δεν έχω καθόλου αγωνία για τις κοτσάνες που θα πετάξει πάλι ο άσχετος, ψεύτης ηλεκτρολόγος....
    "Ειναι το πιο γνωστο διδυμο εφευρετων ανα το πανελληνιο" αυτό πάλι είναι στα πλαίσια της ...ελευθεριότητας του ..τόπικ; Όταν τέτοιες εκφράσεις κύριε nepomuk σας ...ξεφεύγουν στα πλαίσια ( δήθεν ) κάποιας ελευθεριότητας και ελευθεροστομίας, όπως και σε προηγούμενη ανάρτηση "...ακόμη κι αν δεν είναι μούφα η εφεύρεση" τότε κατά την ταπεινή μου γνώμη λέτε ψέματα όταν ισχυρίζεστε ότι δεν πιστεύεται στην ( δήθεν ) εφεύρεση... Δεν είναι κακό αυτό. Ίσα - ίσα. Περιμένω πως και πως κάποιον με αντίθετη άποψη από εμένα να κάνουμε μια κουβέντα της προκοπής. Όχι όμως ίξεις αφίξεις... Μην γράφετε την μια ότι είναι απάτη και την άλλη ότι είναι ...εφευρέτης ( και μάλιστα ανα το ...πανελλήνιο γνωστός ) και την παράλη "..έστω κι αν είναι μούφα".
    Εμένα προσωπικά επίσης δεν μου αρέσει ο τρόπος που γράφετε και το λέω αυτό για να είμαι ειλικρηνής απέναντί σας και να δείτε ότι δεν μπορώ να ...διαγράψω κανέναν εδώ. Δεν μου αρέσει το πως κατηγορείτε την ( δήθεν ) εφεύρεση και σε ανύποπτο χρόνο πετάτε σπόντες για τον ...εφευρέτη που έκανε σκόνη άλλους και που είναι στο πανελλήνιο γνωστός και ... και... και έτσι ...θρυλείτε ... και άκουσα από κάποιον που άκουσε από τον φίλο του ότι το υπυργείο άμυνας έστησε κρυφά εργαστήρια... Ή είναι απάτη ή δεν είναι κύριε nepomuk. Δεν μπορεί να είναι ...λίγο απάτη. Δεν μου αρέσει επίσης ο οικολογικο-οικονομικο-πολιτιστικός αχταρμάς στα γραφόμενά σας γιατί απλά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ψευδο-επιστήμη του άσχετου, ψεύτη ηλεκτρολόγου. Φυσικά και δεν σας απειλώ. Αν νοιώθετε απειλημένος μπορείτε να το αναφέρετε στους υπερσυντονιστές εδώ και να είστε σίγουροι θα πράξουν τα δέοντα. Δεν μου αρέσουν οι έμεσες προσβολές του στυλ "Δεν διαβαζεις ευαγγελιο εδω" και "ενω εσυ τα παιρνεις ΟΛΑ τοις μετρητοις και μαλιστα της απολυτου"... Σαν ενήλικες μορφωμένοι άνθρωποι που είμαστε όλοι έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε τα γραφόμενα των άλλων...
    Όσο για τον κύριο Παπαδέλο προσπάθησε να μου απαντήσει στο ( επίσημο... ) forum αλλά επειδή συνέχισα να ρωτάω με διέγραψαν. Δεν νομίζω να το έκανε ο ίδιος αλλά μετά σταμάτησε κι αυτός να μου μιλά...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (15-04-18)

  3. #2022
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    nepomuk θα ήθελα να σε ρωτήσω αν εξυπηρετεί κάτι αυτός ο τρόπος γραφής σου. Γιατί δεν μιλάς ξεκάθαρα και ευθέως, ώστε να γίνει κατανοητό στον καθένα τι πιστεύεις. μου θύμισε είναι η αλήθεια και κάποιον που έγραφε για κουλούρες ως κεραίες παλιότερα.


    θα προσπαθησω να μη μασησω τα λογια μου .Στα οικονομικα ,πχ χρηματιστηριο τι σημαινει "Παιρνω Θεση " ;
    Σε μια διαφαινομενη η υποτιθεμενη Φουσκα , μπαλαφαρα ,φαρσοκωμωδια , πυροτεχνημα η ενα Τεραστιο Σπαμ , τι θεση
    να παρει κανεις ; Αναμενει να κατσει καπως η σκονη κτλπ ...
    Εν προκειμενω : το Αμερικανικο δικτυο PBS και ο τεχνολογικος του συντακτης που επεσκεφθη τον Πετρο στην κατοικια του κτλπ ,
    ολη αυτη η ιστορια ηταν μια πληρωμενη διαφημηστικη καταχωρηση επο πλευρας ΠΖ ; Τα κερατιατικα ποιος τα πληρωσε ;
    Αν το ενδιαφερον του PBS ηταν ειλικρινες , εστω για να διακριβωσει το μεγεθος μιας φουσκας , τοτε ορθως ασχολουμαστε εδω .
    Το ιδιο ισχυει και για την ημεριδα στο Aegean College , ΑΝ ,ΑΝ ,ΑΝ παρευρεθησαν ακαδημαικοι , φυσικοι , χημικοι ,κτλπ και ελαβε χωρα διαλογος
    off the record , ακομα και αν κατατροπωσαν τον ερευνητη και παλι ορθως ασχολουμαστε και φρονω οτι ορθως κραταω "πισινη" και επιφυλασσομαι.

    Για τον Ενεργιτη : ο Παπ μας αποκαλει και τους δυο ρεμαλια , οταν δεν μας ταυτιζει , οτι κρυβομαστε πισω απο πολλαπλα vpn και μυρια οσα μυθευματα.
    Ζητω ταπεινα συγγνωμη για το ημιμαθης και το ανικανος στην κατανοηση της Κβαντομηχανικης . Εμενα προσωπικα αφορουν και τα δυο.
    Για τον αχταρμα : Προφανως και τα μπερδευω , τα κανω σαλατα , χυμα ολα κτλπ . Μπροστα στην μεγαλοσυνη ,την συναφεια και σαφηνεια του
    φ/β Free energey σχετικα με την μεγαλη εφευρεση και το παγκοσμιο ενεργειακο προβλημα , ευλαβικα υποκλινομαι.

    -2 Not allowed! Not allowed!

  4. #2023
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν προκειμενω : το Αμερικανικο δικτυο PBS και ο τεχνολογικος του συντακτης που επεσκεφθη τον Πετρο στην κατοικια του κτλπ ,
    ολη αυτη η ιστορια ηταν μια πληρωμενη διαφημηστικη καταχωρηση επο πλευρας ΠΖ ; Τα κερατιατικα ποιος τα πληρωσε ;
    Αν το ενδιαφερον του PBS ηταν ειλικρινες , εστω για να διακριβωσει το μεγεθος μιας φουσκας , τοτε ορθως ασχολουμαστε εδω .
    Το ιδιο ισχυει και για την ημεριδα στο Aegean College , ΑΝ ,ΑΝ ,ΑΝ παρευρεθησαν ακαδημαικοι , φυσικοι , χημικοι ,κτλπ και ελαβε χωρα διαλογος
    off the record , ακομα και αν κατατροπωσαν τον ερευνητη και παλι ορθως ασχολουμαστε και φρονω οτι ορθως κραταω "πισινη" και επιφυλασσομαι.
    Επειδή έχω ασχολήθει πάρα πολύ με αυτή την απάτη για πολούς και διάφορους λόγους θα προσπαθήσω να απαντήσω:

    • Σχετικά με το PBS. Όταν ρωτήθηκε ο Miles O'Brien1, ο επιστημονικός συντάκτης του PBS για την προβολή του αμφιλεγόμενου κοματιού στο PBS είπε ( κατά λέξη ): "Mistakes happen."2 Σημείωση: Όταν το κομμάτι αυτό προβλήθηκε στο PBS ο O'Brien ήταν σε αναρωτική άδεια (έχασε το χέρι από τον καρπό...)! To ίδιο το PBS ανέφερε σε απολογητικό σχόλιό του ότι θα έπρεπε να είναι περισότερο σκεπτικιστές και προσεκτικοί. Το πως κατάφερε μια τέτοια απίστευτη απάτη να φτάσει μέχρι εκεί είναι ένα θέμα και θα πρέπει να συζητηθεί κάποια στιγμή. Τo ότι έφτασε όμως μέχρι εκεί δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Σκωπτικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι την πάτησαν σαν ...Αμερικανάκια οι ...Αμερικάνοι!
    • Για την ημερίδα στο Aegean College και γενικότερα την δημοσιότητα που έδωσε η ένωση ελλήνων φυσικών ( ντρέπομαι και να γράφω πλέον αυτόν τον τίτλο με κεφαλαία... ) είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα για το οποίο ο κύριος Φιλντίσης ελέγχεται! Οι υπόλοιποι που παρεβρίσκονταν απλά δεν έκαναν ...τίποτα. Κάθονταν και άκουγαν τον ψεύτη, ηλεκτρολόγο, αυτο-αποκαλούμενο φυσικό να αραδειάζει την μια κοτσάνα μετά την άλλη και δεν κουνήθηκε φύλλο! Τον άκουσαν να ...καταρίπτει ( συγγνώμη να ...παρακάμπτει ) βασικές αρχές της φυσικής ( όχι ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό...3 ) και ένας - μια δεν σηκώθηκε να πει "τι χαζομάρες είναι αυτές που ακούμε;". Σε μια ...ημερίδα ήμουν κι εγώ. Δυστυχώς ο απατεώνας, ψεύτης, ηλεκτρολόγος δεν μπόρεσε να παρευρεθεί λόγω ανωτέρας βίας. Όταν ρώτησα τον κύριο Φιλντίση για την ...περιβόητη επιστολή της ε.ε.φ για την ( δήθεν ) εφεύρεση Ζωγράφου στην αρχή εκανε πως δεν καταλάβαινε για ποιό πράγμα μιλάω και όταν επέμενα και του έδειξα φωτοτυπία είπε πως δεν μπορούσε να απαντήσει συγκεκριμένα εκείνη τη στιγμη και βιαζόταν να φύγει... Περιτό να πω ότι μετά από τρία τέταρτα ήταν ακόμη στον χώρο πίνοντας καφέ...
    • Κανένας δεν τον "κατατρόπωσε τον ερευνητή" on camera ή οff camera, γιατί δεν υπάρχει ...ερευνητής. Δεν μπορεί να συμετάσχει σε επιστημονική κουβέντα. Παρουσιάζει το φαινόμενο Seebek και λέει ότι μπορεί να βοηθήσει στην μακροχρόνια αποθήκευση ενέργειας. Έτσι για την συνέχιση της κουβέντας και για να καταλάβουμε πόσο ...ερευνητής είναι ο άσχετος ηλεκτρολόγος το φαινόμενο Seebek ανακαλύφθηκε το ...1821! Ναι την εποχή της ελληνικής επανάστασης... Παρουσιάζει induction heater και λέει ( ναι παρουσία επιστημόνων όλα αυτά! ) ότι είναι μια πολύ ακριβή ...τεχνολογία ( με 15 ευρώ κατασκευάζεις ένα τέτοιο... ) !!!! Και ότι αυτός την έκανε ...προσιτή. Αυτός να συμετέχει σε επιστημονική κουβέντα; Η κουβέντα από ένα σημείο και μετά θα διακοπεί γιατί θα ...γελάνε όλοι οι υπόλοιποι.
    • "...κρατάω "πισινη" και επιφυλάσσομαι" σημαίνει κύριε nepomuk ότι έχετε ...αμφιβολίες για το αν είναι απάτη ή όχι; Τέλεια! Πότε θα αρχίσουμε την κουβέντα λοιπόν; Επιστημονική κουβέντα όμως χωρίς πολιτικο-οικονομικο-παραφιλολογικές αποκλίσεις... Να γράψω σε μια καταχώρηση εδώ όλες τις χαζομάρες, ανακρίβειες, φάσκω κι αντιφάσκω, αερολογίες που έχει πει ο ( δήθεν ) εφευρέτης, ψέυτης, ηλεκτρολόγος; Αφού έχετε αμφιβολίες και κρατάτε ...πισινή θα απαντήσετε; Ή τουλάχιστον θα φέρετε τον κύριο Παπαδέλο ή οποιονδήποτε άλλο να απαντήσει; Δεν μπορείτε να φανταστείτε ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ περιμένω μια τέτοια κουβέντα!!


    1 https://milesobrien.com/about/miles-obrien/
    2 "Λάθη συμβαίνουν"
    3 Έτσι προχωρά η φυσική. Αλλά για να ...καταρίψεις ( ή έστω να ...παρακάμψεις ) μια αρχή το κάνεις με επιστημονικό τρόπο : δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά - έλεγχο από ομάδα επιστημόνων. Οι χαζομαρούλες του στυλ: "θα μας κλέψουν την πατέντα" είναι παντελώς άσχετες με την δημοσίευση της ...Ηλεκτροφασματικής Θεωρίας ( όχι δικά μου λόγια)! Δυο χρόνια τώρα ακούμε για αυτή την περιβόητη θεωρία και το μόνο που ακούσαμε ήταν όταν ο άσχετος ηλεκτρολόγος ...ανακάλυψε ότι τα φωτόνια μεταφέρουν ενέργεια!!! Και με μια άσχετη αερολογία: "...παρά μόνο μια ελάχιστη διαφορά μεταξύ της δέλτα τζε και της δέλτα ήτα που μπορεί να παρατηρηθεί και αυτή η διαφορά είναι ίση με τον πολύ μικρό εντροπικό όρο ταυ δέλτα ες, που σε τελική ανάλυση είναι ασήμαντος. Άρα; Παρακάμπτεται η αποαγορευτική αρχή Καρνώ!" Αυτή η πρόταση είναι ακριβής απομαγνητοφώνηση των λεγομένων του άσχετου ηλεκτρολόγου όταν είπε ότι θα διαβάσει μια ...σελίδα από την ...Ηλεκτροφασματική Θεωρία!!!!! Μόνο αυτή την πρόταση διάβασε! Όπως ακριβώς την γράφω εδώ! Το βίντεο είναι εκεί στο zouglagr μπορείτε να το δείτε! Και με αυτή την μπούρδα με ολίγη από εντροπία ...παρέκαμψε την απαγορευτική αρχή Καρνώ... Ναι αυτός είναι ο ίδιος άσχετος που περιέφερε η ε.ε.φ. στις ημερίδες της...

    Υ.Γ.
    Να γράψω ένα κατεβατό εδώ με όλες τις αερολογίες του άσχετου, ψεύτη, ηλεκτρολόγου, αυτο-αποκαλούμενου φυσικού; Να μην μπω όμως σε τόσο κόπο χωρίς να απαντήσει κάποιος...

    Υ.Γ 2
    Γιατί τόση ειρωνία κύριε nepomuk;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπροστα στην μεγαλοσυνη ,την συναφεια και σαφηνεια του φ/β Free energey σχετικα με την μεγαλη εφευρεση και το παγκοσμιο ενεργειακο προβλημα , ευλαβικα υποκλινομαι.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (15-04-18)

  6. #2024
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστημονική κουβέντα όμως χωρίς πολιτικο-οικονομικο-παραφιλολογικές αποκλίσεις...
    Και αυτό ακριβώς παρακαλώ να γίνεται από εδώ και πέρα.

    Οποιαδήποτε προσπάθεια απομάκρυνσης της συζήτησης από την επιστημονική της βάση, δεν έχει θέση στο παρόν forum. Πηγαίνετε να ξεδώσετε στις διαδικτυακές ομάδες φανατικής υποστήριξης ΠΖ και οι οποίες καταπίνουν αμάσητο και χωρίς καθόλου κριτική σκέψη το οτιδήποτε συμφωνεί με αυτά που θέλουν να ακούσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (16-04-18)

  8. #2025
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Υ.Γ 2
    Γιατί τόση ειρωνία κύριε nepomuk;

    Κυριε Ενεργιτη με το μπαρδον , με το συμπαθειο . Η ειρωνια σε σενα απευθυνοταν; η στο φ/β free energy ΕΠΙΣΗΜΑ αναγνωρισμενο απο τον Μουστακια ;
    Κατα καποιον τροπο το θεμα εδω αποτελει το "αντιπαλον δεος " του (πζ)φ/β . Σωστα ; Απεναντι στην αρλουμπα πως απαντας ; με τετραγωνη λογικη ;
    οπως το παρει κανεις .Θα το κανεις μια - δυο , απο εκει και περα στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα .
    Για την ΕΕΦ θυμιζω τι ειχε γραψει προ αμνημονευτων χρονων ενα μελος εδω : " Για ιδιοτελεις σκοπους επαιξε το χαρτι Πζ."
    Εκτιμω οτι: Εκ του αποτελεσματος τους στοχoυς που εθεσε τους πετυχε .(Management by objective) .Γνωριζει κανεις στο Πανελληνιο τον αντιπροεδρο της ΕΕΧ ;
    Μπορει να μην εγινε ρομπα , αλλα και ποιος το γνωριζει ;Management driven by Moral Values ?
    «Τι γαρ ωφελείται άνθρωπος εάν τον κόσμον όλον κερδήσει, την δε ψυχήν αυτού ζημιωθεί;» [Ματθ. ιστ’ 26]

    Edit: Επι του πιεστηριου .. τι λεγαμε για την αρλουμπα ; Ριξε μια ματια τι γραφει ο Στυλοβατης των φ/β(πζ) καποιος κυριος Γιωργος Ραπτης.
    Η οποια δικια μου "αβαντα" ωχρια και ειναι φανερο οτι γινεται χαριν λογου για να αναβει η συζητηση.

    https://www.facebook.com/groups/Petr...8155115514105/

    -2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nepomuk : 15-04-18 στις 21:35

  9. #2026
    Μέλος
    Όνομα
    ΜeNeLaoS
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    τελικα ουτε σημερα δεν παρουσιαστηκε αυτη η τοσο σημαντικη εφευρεση?

    παρ'οτι εχει ανακοινωθει απο τις 17 μαρτιου? Εδω και εναν ολοκληρο μηνα?

    καλα τι ειναι πια σημαντικοτερο απο τη συσκευη που θα ξεχρεωσει την Ελλαδα και θα κανει πλουσιους ολους τους Ελληνες ? (σας θυμιζει λιγο Σωρρα το παραμυθι? )

    ακομα και να τους εκοβε το ρευμα η ΔΕΗ που λεει ο λογος, θα συνεδεαν το στουντιο πανω στη μηχαναρα και θα ειχανε ρευμα να φανε και οι κοτες!

    ποιος σκοτεινες δυναμεις εμποδιζουν την παρουσιαση της εφευρεσης?

    εχει σχεση ο βομβαρδισμος της Συριας με την επιστημονικη ομαδα ΠΖ?

    τι ειπε ο Πουτιν καθως αφοδευε πελιμενια στην τουαλετα του Κρεμλινου, για τη διασπαση του μοριου του νερου?

    ποια ειναι σημερα στα διεθνη χρηματηστηρια η τιμη του ισχυρου υδρογονου και ποια του αλλου του φτηνου του παρακατιανου?

    απο που κλανει το μπαρμπουνι?

    ολα αυτα και αλλα πολλα επιστημονικα που φοβοσαστε να ρωτησετε, συντομα στις οθονες σας απο τους εγκυρους ντεντεκτιβς των διαδικτυακων ομαδων στηριξης ΠΖ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πρωϊνος Χαφιές : 16-04-18 στις 03:40

  10. #2027
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πρωϊνος Χαφιές Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο που κλανει το μπαρμπουνι?
    Δεν κλάνει, γι αυτό είναι κόκκινο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #2028
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Γιώργο (nepomuk), η συζήτηση εδώ έχει ξεφύγει, κυρίως λόγω απαράδεκτων, εκ μέρους σου, χαρακτηρισμών και σχολίων σε βάρος του Κώστα (Free Energy). Είναι δυνατόν να τον συγκρίνεις και αντιπαραθέτεις με τον Sotiris Papadelos;
    Λογαριασμό στο φ/μπ δεν έχω, οπότε άντλησα από τα μηνύματά σου μερικές «μαργαρίτες» του «θετικού επιστήμονα», όπως τον αποκαλείς. Μάλιστα, σε κάποιο ποστ μας ζητάς να τις σχολιάσουμε:


    Sotiris Papadelos Εχω την εντύπωση πως ο όρος κβαντική υπέρθεση με απροσδιοριστία αποτελέσματος κατα την παρακολούθηση του, οπου η ύλη συμπεριφέρεται σαν κύμα κατα τη μη παρακολούθησης της, ενώ σαν ύλη κατα την παρακολούθηση της , αποτελεί δόκιμο όρο της τεχνολογίας ΠΖ.

    Sotiris Papadelos Το υδρογόνο σε κανονικές συνθηκες εχει μεταλλικές ιδιότητες, δηλ αγωγιμότητα. Το μεταλλικό υδρογόνο που τοσο ακούγετε ειναι η στερεοποιηση του αερίου και η υπεραγωγιμοτητα του. Για να επιτευχθεί αυτο στη γη, αν εχει ήδη, απαιτούνται τεράστιες πιέσεις και θερμοκρασίες διαστήματος, απολύτως κενού -273C. Ο ΠΖ υποθέτω το μονο που έκανε ειναι να χρησιμοποιήσει όπως ο κάθε κατασκευαστής fuel cell, την απλή ηλεκτρικη αγωγιμότητα του ωστε να μην εχει καλώδια περί των πολυμερών μεμβρανών, αφού εχει προηγηθεί η ανταλλαγή ιόντων με το οξυγόνο και παραγωγή ρεύματος.

    Sotiris Papadelos Σωστά, το κρίσιμο σημείο ειναι κατα τη γνώμη μου το απελευθερομενο ηλεκτρομαγνητικα ταλαντευομενο υδρογόνο το οποίο δρα κβαντικά στις πολυμερείς μεμβράνες. Εκει ειναι η καρδιά της εφευρεσεως. Μπαταρίες ίσως απαιτηθούν σε εφαρμογή ηλεκτροκίνησης συμπληρωματικά παντα , διοτι σε απότομες επιτάχυνσεις απαιτούνται δυνατά ρεύματα που μονο οι εως τωρα μπαταρίες πολυμερές λιθίου μπορούν να αποδώσουν.

    Sotiris Papadelos Τωρα για την αλουμινα, όταν η ηλεκτρολυση της απαιτεί πολυ μεγαλύτερη ενέργεια απο απο την ηλεκτρολυση του νερού, τότε λογικά για να ειναι εφικτό μεσω παλμολυσης να πραγματοποιηθεί θα πρέπει να βρεθεί ειδικό υλικό που θα λειτουργει ως δυνατότερος μεγεθυντικός φακός ωστε να μπορει να γίνει μεσω ραδιοκύματων. Επίσης η ομάδα ΠΖ χρειάστηκε άνω των 20 ετών έρευνας για να βγάλει το επιτυχές αποτέλεσμα βέβαια οχι στην εποχή της πληροφορικής , ενα παρεμφερες διάστημα ισως χρειαστεί και για την αλουμινα.

    Σωτηρης : Ο νομος: Καμμια θερμική μηχανή δεν μπορει να εχει απόδοση 100%. Δηλ να βάζεις 1W και να παίρνεις 1W. Εδώ βάζει ο ΠΖ 0,3W και βγάζει 700W. Σίγουρα το παραβιάζει ΑΝ ηταν θερμική μηχανή. Δεν ειναι όμως, θα μπορουσε να χαρακτηριστεί περισσότερο καταλυτική αντίδραση (αν το εμβαθύνουμε ισως μιλήσουμε για κβαντική υπέρθεση, οπου το ινστιτούτο Bohr ειναι αξιοπιστο ίδρυμα προς αξιολόγηση, αλλα μην το παμε τοσο μακρυά ) που υπακούει στην γενική αρχή της διατήρησης της Ενέργειας.
    Η κβαντομηχανική εχει αρκετά κομμάτια της ανεξιχνίαστα, αν και χρησιμοποιείται σε καθημερινές εφαρμογές, όπως τα φωτοβολταϊκά, lasers drivers ακομα στα led, οπου ο εφευρέτης πήρε και Nobel. Μακάρι να το δούμε και στην υδρολυση σύντομα.
    παρόλο που ειναι ενδιαφέρον αυτή η διαδικασία της μείωσης της συχνότητα συντονισμού του νερού, δεν ειναι το κύριο κομμάτι. Το πως πετυχαίνει απο διεγερμενο υδρογόνο να παραγει τέτοια υψηλής ισχύ ενέργεια ειναι το επαναστατικό. Τα κλασσικά fuel cell θέλουν τουλαχιστον 6 πλαίσιο χώρο για τα 700 w. Δηλαδή διεγερμενα σωματίδια υδρογόνου συμπεριφέρονται κυμματικως στις πολυμερείς μεμβράνες οπου δημιουργείται η διαφορα δυναμικού με το οξυγόνο και μεταφέρεται μεσω περιεχομένου υδρογόνου σε ακροδέκτες, αποτελεί την μεγιστοποίηση του εγχειρήματος και φαντάζομαι η κβαντική του φύση.


    Το σχόλιο που μας ζητάς: Είναι ασχολίαστα όλα αυτά! Κανένα μέλος αυτού του Φόρουμ, που σέβεται τον εαυτό του, δε θα μπει σε κόπο να σχολιάσει αυτά τα κατεβατά, ακόμη και οι μαθητές του Λυκείου. Στο μόνο που βοηθάνε, είναι να καταλάβουμε πως και γιατί ο Π.Ζ. απέκτησε τόσο πολλούς φανατικούς «οπαδούς».
    Στο φόρουμ αυτό γράφουν και σχολιάζουν άτομα που είναι ιδικοί στα θέματα αυτά. Αυτό πρέπει να το δεχτείς, διότι στην αντίθετη περίπτωση γράφεις και σχολιάζεις σε λάθος Φόρουμ. Όταν οι εδώ λένε ότι η τάδε προσπάθεια είναι μάταιη, αυτό σημαίνει ότι είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί και καμία συζήτηση φιλοσοφικού ή κοινωνικό-πολιτικού περιεχομένου δεν αλλάζει αυτό το σημείο. Ευτυχώς, βλέπουν και καταλαβαίνουν τα πάντα: που είναι στημένη η Αλχημεία και που η Απάτη.
    Πρέπει να πάρεις μία απόφαση. Δεν γίνεται κατά 99 % να βρίσκεσαι στην «εδώ βάρκα» και κατά 1 % στην «εκεί». Αυτά γίνονται στο χώρο της Πολιτικής, αλλά όχι στη Φυσική και Φυσικοχημεία. Αν η πρόταση του Π.Ζ. παραβιάζει την Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας, αυτό σημαίνει ότι είναι ανέφικτη, και η όποια κουβέντα περί «καινοτομίας» ή μικρού «παραθύρου αισιοδοξίας», έστω κατά 1/1000000, είναι κούφια και αντιεπιστημονική.
    Βασίλειος.

    5 Not allowed! Not allowed!

  12. #2029
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η πρόταση του Π.Ζ. παραβιάζει την Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας, αυτό σημαίνει ότι είναι ανέφικτη, και η όποια κουβέντα περί «καινοτομίας» ή μικρού «παραθύρου αισιοδοξίας», έστω κατά 1/1000000, είναι κούφια και αντιεπιστημονική.
    Βασίλειος.
    Ακριβώς αυτό. Τα υπολοιπα όλα όσα γράφονται είναι για να έχουμε να λεμε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  13. #2030
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Διευκρινισεις : Σεβομαι τους δασκαλους ,τους εκπαιδευτικους , αλλοιως παμε χαμενοι ως κοινωνια.
    Καποτε διερωτηθηκα εδω στα ηλεκτρονικα .Μπορει ενας δασκαλος να ειναι απατεωνας ;
    Καταφατικη ηταν η απαντηση ηλεκτρονικου με το επιχειρημα οτι ανθρωπος ειναι και αυτος.
    Εφ'οσον ο καποτε διατελεσας και ωρομισθιος δασκαλος σχολων εμπορικου ναυτικου , ειναι τοσο
    μα τοσο κραυγαλεα και οφθαλμοφανεστατα αγυρτης , τσαρλατανος , απατεωνας κοκ , τοτε πως
    συγκεντρωσε τοσους κραχτες γυρω του ; Μετα την παροδο τοσου χρονου εχει στο πλευρο του αρκετους απο δαυτους ;
    Η αφελεια ειναι μονο δικη μου να του δινω μια πιθανοτητα στο εκατομμυριο ;
    Η ολη καμπανια του κυκλωματος (ΠΖ) ,η σεχτας , συμμοριας κτλπ , ειναι κυριως κοινωνικο-πολιτικη ;
    Ως τετοια δεν θα πρεπει να τυχει και του αναλογου σχολιασμου ;
    Παραλειπομενο : Πως εφτασα στο ηλεκτρονικα .gr ; Θετοντας στο ψαχτηρι τις λεξεις κλειδια ΠΖ , απατη απατεωνας .
    δοκιμαζοντας το πζ αλχημεια , αλχημιστης , δεν επεσα στα δικα μου σχολια σε καποιες σελιδες .


    Τον Σωτηρη Παπαδελο δεν τον γνωριζω , ουτε τι σοι "επιστημονας " ειναι . Ειμασταν ομως "μαζι" στο "επισημο" φορουμ πζ στον ζουγκλα.
    Πολλες ερωτησεις δικες μου κοπηκαν , οι δικες του μακροσκοπικα "εδειχναν " θετικο επιστημονα .
    Τεσπα καθ οτι ουτε κι εγω διαθετω λογαριασμο στο φ/β ,εκανα χρηση δανεικου απο προσφιλες προσωπο κατοπιν αδειας κτλπ
    και καποια στιγμη εθεσα στη προσωπικη σελιδα φ/β του κ Σωτηρη ενα σωρο ερωτησεις , κυριως στο οικονομικο σκελος .
    Θεωρειται ενα προσωπο κοντα στον εστω αγυρτη ερευνητη ... ειναι ευγενικος και μου εδωσε καποιες απαντησεις ,ενω απεφυγε πολλες.
    Παρεπεμψα τον κ Κωστα (free energy ), στον Παπαδελο μπας και βγαλει καποια ακρη με τα κβαντομηχανικα ... και αυτο ειναι ολο , δεν θελησα
    να προσβαλλω κανεναν .Εφ οσον απο ακαδημαικης πλευρας δηλωνεται κατηγορηματικα οτι τα γραφομενα του κ Σωτηρη ειναι ολα ανοησιες ,
    μπουρδες ,αναξια σχολιασμου κτλπ , το θεμα θεωρειται ληξαν .

    Χθεσινοβραδυνα : Πανικος κατα τον κυριο Ιεροεξεταστη του πζ (φ/β) fun club .Πιθανοτατα για τα γραφομενα εδω Κυριακατικα και οχι βεβαια για το
    μπλοκαρισμα της σελιδας στο ΥΤ. Τεσπα ο Μεγας παικτης και χρησιμοποιωντας ενα ΔΟΛΙΟ τεχνασμα ,μπλοκαρισε το δανεικο προφιλ φ/β που χρησιμοποιουσα
    στις σελιδες πζ (φ/β) .Αποτελεσμα : Δεν μπορω να κανω λαικ .Να σχολιασω ετσι κι αλλοιως δεν μπορουσα για δεν ημουν γραμμενος στο funclub.
    Ερωτημα : Προκειται για εκφραση Μοχθηριας , η ηταν ενα απλο παιγνιδι του στυλ " σου την εφερα " ; Τεσπα πηγαινα γυρευοντας και δεχομαι ασμενως το Γκολ.

    -2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 203 από 437 ΠρώτηΠρώτη ... 103 153 193 201 202 203 204 205 213 253 303 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελλάδα και παραγωγή ενέργειας
    By rch in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-14, 22:59
  2. Νέα απάτη economizer style??
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 12:51
  3. Απάτη σε μπαταρίες επαναφορτιζόμενου δραπανοκατσάβιδου
    By Γαληνίτης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-09, 22:55
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 23:05
  5. Ερώτηση για ηλεκτρονικό σε περιοχή Καισαριανής - Ζωγράφου
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 22:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας