Σελίδα 5 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 276

Θέμα: Εργοδηγός επινόησε ελπιδοφόρα αντισεισμική ευρεσιτεχνία!

  1. #41
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Ανεμογεννητρια τουρμπινα μια τετοια σε 10 τετραγωνικα χωρο εδινε με 5 μποφορ 3Kw


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχουν καταλάβει τι έχω κάνει και θα χάσουν την δουλειά τους και τα κονδύλια. Ο πρώην διευθυντής Π. Καρύδης ζήτησε από τον νέο διευθυντή Σπυράκο να κάνει το πείραμα και μόνο που δεν τον έδειραν. Το ίδιο του είχε ζητήσει και ο κύριος Παπαδρακάκης.
    Στον Μάκη πήγες?
    Εκεί θα βρεις άκρη, όπως ο Πέτρος

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  3. #43
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον Μάκη πήγες?
    Εκεί θα βρεις άκρη, όπως ο Πέτρος
    Εργοδηγός επινόησε ελπιδοφόρα αντισεισμική ευρεσιτεχνία!

    http://www.zougla.gr/greece/article/...i-evresitexnia

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Καλή Ανάσταση φίλοι μου!
    Η διαφορά που έχουμε σκεπτόμενοι τον αεραγωγό με τα ανεμιστηράκια είναι ότι εσείς πιστεύεται ότι την ενέργεια στα ανεμιστηράκια την δίνει η ηλεκτρική σκούπα
    Ενώ εγώ πιστεύω την δίνει η (διαφορά) πίεσης που γεννά τις κινήσεις όχι το αντίστροφο
    Σωστότερα οι δυνάμεις που γεννούν την πίεση...δηλαδή το ατμοσφαιρικό βάρος.
    Στην μεν πρώτη περίπτωση η ενέργεια εξαρτάτε από την ενέργεια της σκούπας στην δεύτερη περίπτωση από την διαφορά πίεσης των δύο άκρων.
    Όπως η διαφορά δυναμικού προκαλεί ηλεκτρικό ρεύμα (ροή φορτίων) έτσι και η διαφορά πίεσης μεταξύ δύο σημείων, προκαλεί τη ροή του ρευστού ή του αέρα.
    Αν ο αέρας στο ένα άκρο έχει σταθερή πίεση που την έχει από την ατμόσφαιρα και έχουμε από την άλλη την σκούπα να τραβάει συνεχώς θα έχουμε σταθερή ροή όπως την ροή της βρύσης. Η διαφορά της βρύσης με την ατμόσφαιρα είναι ότι την ατμόσφαιρα την επιστρέφουμε στην φύση από το ίδιο υψόμετρο εξαγωγής, χωρίς να χαλάσουμε ενέργεια όπως με το νερό για να το ξαναεπιστρέψουμε στο ίδιο υψομετρικό σημείο από όπου ξεκίνησε.
    Αν μία γεννήτρια δημιουργεί μικρή διαφορά δυναμικού τότε το φορτίο δεν θα αντέχει να ανάψει δεύτερη λάμπα. Αν όμως η γεννήτρια παράγει μεγάλη ισχύ τότε θα φωτίσει όλη την πόλη. Στην περίπτωσή μας η ισχυρή γεννήτρια κατ εμένα δεν είναι η σκούπα που καταναλώνει Α ενέργεια αλλά τα περίπου 10500 kg/m2 βάρους που εξασκεί η ατμόσφαιρα από την είσοδο του αέρα στον σωλήνα, αν φυσικά το άλλο στόμιο του σωλήνα περιέχει 1 μέτρο κενό.
    Δύο ίσες και αντίθετες δυνάμεις ισορροπούν.
    Δύο αντίθετες αλλά όχι ισοδύναμες δυνάμεις δεν ισορροπούν και νικά πάντα η πιο μεγάλη σπρώχνοντας την αδύναμη προς την μεριά της. Αν η ατμοσφαιρική πίεση είναι... που είναι και πιέζει με πάνω από 10500 kg/m2 και από την άλλη έχουμε ένα μέτρο κενό, τότε όλη η ατμόσφαιρα μέσα στον σωλήνα θα μετακινηθεί ένα μέτρο. Τι ενέργεια μπορεί να παράξει αυτή η μετακίνηση του αέρα μέσα στον σωλήνα ?

    Αν η αντίδραση των φτερών είναι μικρότερη των 10500 kg/m2 τότε θα τα γυρίσει όλα ναι ή όχι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 30-04-16 στις 18:10

  5. #45
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ........

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 30-04-16 στις 20:12
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    φιλε ιωαννη σισμικ όλα καλά να μας πάνε με θετική ενέργεια+

    τι νομίζεις πως εδω ειναι κανεις που εχει φτιάξει καμινάδα μεχρι τον ουρανό; εσυ κανεις λόγο για τις ηλιακές καμινάδες που σχεδιάζουν κ κατασκευάζουν σε άλλες χωρες.
    απαντήσεις εαν παρεις απο κάποιο μελος αυτου του φορουμ,, τι αξία θα έχουν; θα κατασκευάσεις καμινάδα;;

    να πας κανα ταξίδι εκει που εχουν τετοιες καμιναδες να τα δεις απο κοντά και να μαθεις, αυστραλία, ισπανία ξέρω εχουν



    και

    https://www.youtube.com/watch?v=0tWlP0knKQU


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 30-04-16 στις 21:11

  7. #47
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Αν έχουμε έναν αγωγό 10 μέτρων που η μία του άκρη έχει ένα διάφραγμα και μία βάνα. Το ένα από τα δέκα μέτρα του αγωγού με τον Α ή Β τρόπο του έχουμε δημιουργήσει κενό. Αυτό το κενό του ενός μέτρου μέσα στον σωλήνα το ξεχωρίζει από τον υπόλοιπο αέρα του σωλήνα των 9 μέτρων ένα διάφραγμα που έχει επάνω του μία βάνα. Ο αέρας των 9 μέτρων μέσα στον σωλήνα πιέζει με 10500 kg/m2 το διάφραγμα του κενού αέρα. Αν ανοίξουμε την βάνα ο αέρας θα μπει μέσα στο κενό του ενός μέτρου μέχρι να γεμίσει πλήρως το κενό με αέρα. Ο αέρας του σωλήνα των άλλων 9 μέτρων θα μετακινηθεί όλος 1 μ προς το κενό.
    Αν το ίδιο σύστημα το εφαρμόσουμε σε έναν αγωγό 10000 μέτρων με ένα μέτρο κενού..αγωγού...πάλη ένα μέτρο δεν θα μετακινηθούν τα υπόλοιπα 9999 μέτρα μέσα στον αγωγό? ( όπως το ντόμινο ) Δεν εξετάζω πόση ενέργεια χρειαζόμαστε για την δημιουργεία αυτού του ενός μέτρου κενού. Δεν με ενδιαφέρει αυτό.
    Αυτό που εξετάζω είναι αν θα γίνει η μετατόπιση του αέρα κατά 1 μέτρο των υπολοίπων 9999 μέτρων μέσα στον αγωγό. Αυτή η μετατόπιση με ενδιαφέρει αν θα γίνει.
    Σε αυτό δεν μπορεί να πει κανένας σας ότι δεν θα μετακινηθεί όλος ο αέρας των 9999 μέτρων κατά 1 μέτρο προς την διεύθυνση του κενού. Είναι αντίθετο στους νόμους της φύσης και των βιβλίων που μου λέτε να διαβάσω.... Διάβαζα στα σχολεία επί 8 χρόνια μηχανική για πολιτικούς μηχανικούς και για μηχανολόγους.
    Αν ο αγωγός έχει μήκος από την Αγγλία μέχρι την Ελλάδα πάλη κατά ένα μέτρο θα μετακινηθεί ο αέρας μέσα σε όλον τον αγωγό.
    Ο Αγωγός των 10 μέτρων θα παράγει όμως διαφορετική ενέργεια από τον αγωγό Ελλάδας Αγγλίας. Η ενέργεια όμως που θα ξοδέψουμε για την δημιουργία ενός μέτρου κενού θα είναι η ίδια και στους δύο αγωγούς. Η ενέργεια που θα πάρουμε όμως θα είναι τελείως διαφορετική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    θα έχουμε μετακίνηση (εκτόνωση) του αερίου μέχρι να έρθει σε ισορροπία (να εξισωθεί) η πίεση στο σύστημα.
    ΔΕΝ θα μετακινηθεί το αέριο κατά 1μ "αφήνωντας" 1μ κενό από την άλλη πλευρά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα έχουμε μετακίνηση (εκτόνωση) του αερίου μέχρι να έρθει σε ισορροπία (να εξισωθεί) η πίεση στο σύστημα.
    ΔΕΝ θα μετακινηθεί το αέριο κατά 1μ "αφήνωντας" 1μ κενό από την άλλη πλευρά.
    Αυτό είναι όλο το μυστικό που δεν καταλαβαίνουν. Ο αέρας δεν θα αφήσει κενό από την άλλη αν μετακινηθεί ένα μέτρο προς το κενό γιατί αυτό το κενό της άλλης πλευράς το αναπληρώνει αυτόματα το μεγάλο βενζινάδικο της ατμόσφαιρας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Καλό Πάσχα φίλοι μου!
    Θα μπορούσα να σας δείξω το πείραμα στο συγκρίσιμο αντισεισμικό σύστημα που έχω και να σας πω ότι και οι μηχανικοί που ήταν κόντρα μαζί μου έλεγαν ότι έλεγα βλακείες και αποδείχθηκε το αντίθετο.
    Θα μπορούσα να σας πω ότι αυτά που λέω υπάρχουν είδει σαν μεμονωμένες πατέντες και εγώ απλά τις έβαλα όλες μαζί.
    Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι αν δεν κάνεις λάθος δεν μαθαίνεις. Αυτό σας το λέει ένας άνθρωπος που καθημερινά με τα χέρια του σας κάνει σπίτια εδώ και 47 χρόνια.
    Αυτά που λέω καθημερινά και περνάν από το μυαλό μου τα κατασκευάζω μόνος μου κάθε μέρα στην πράξη.
    Είναι δύσκολο άνθρωποι τις πράξης να πουν κάτι και να μην γίνεται... γιατί έχουν μάθει να το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι γίνεται.
    Εγώ δεν είμαι εδώ μέσα ούτε για να πάρω πολλά μπράβο ούτε για να κάνω τον έξυπνο απέναντί σας ούτε για να τρολλάρω.
    Γιατί γράφω εδώ και γενικά και σε άλλα φόρουμ. Πρώτο σας θεωρώ Έλληνες και σαν πατριώτες σας αγαπώ.
    Δεν ανέχομαι από τους άλλους λαούς να μας κάνουν αυτά που ζούμε καθημερινά διότι αυτοί είναι τεχνολογικά ανώτεροι.
    Θέλω να σας μάθω το γίνεται Στην Ελλάδα η πρώτη λέξη είναι το μαλάκας και η δεύτερη το όχι δεν γίνεται ρε μαλάκα όχι πρέπει όλοι μας να σκεπτόμαστε θετικά γιατί όλα γίνονται

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δέκτης FM με μία λυχνία
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-18, 12:23
  2. Μία μικρή βοήθεια για μία SMD
    By megasmorf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 16:51
  3. "Ευρεσιτεχνίες" και ιδιοκτησία τους
    By GeorgeVita in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 01:22
  4. Λυχνία EF 89
    By john_ev in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 00:32
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 10:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας