Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Καλώδιο για κάμερα από τον 7ο στο υπόγειο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Καλώδιο για κάμερα από τον 7ο στο υπόγειο

    Γεια χαρά σε όλους.
    Θέλω να βάλω κάμερα στο υπόγειο parking του σπιτιού, λόγω πολλών κλοπών. Εγώ μένω στον έβδομο όροφο. Για να περάσω εναέριο καλώδιο από τον 7ο στο υπόγειο είναι αδύνατο λόγω του ότι στην πολυκατοικία είναι όλοι παράξενοι και σίγουρα θα μου την πούνε για το καλώδιο. Οπότε ψάχνω λύσεις για <<αόρατο>> καλώδιο. Το καταγραφικό και το router θα μπούνε στο σπίτι. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να περάσω καλώδιο από τον πίνακα του σπιτιού (που έχει ασφάλεια για το ρεύμα που πάει στο υπόγειο), άρα περνάει καλώδιο από τον 7ο στο υπόγειο μέσα από τους τοίχους; Έχετε να μου προτείνετε καμία λύση;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Αν φτανει το wifi εκει κατω θα εβαζα ασυρματη wifi ip camera



    Αν δεν φτανει το wifi θα δοκιμαζα να επεκτείνω το δικτυο εκει που θα μπει μια Ip καμερα με ανταπτορες μεσω ηλεκτρικου δικτυου



    Τελος μια λυση ειναι και οι καμερες με ενσωματωμενη καρτα sd ( οπως η παραπανω )που καταγραφουν σε αυτη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnyb : 17-10-15 στις 15:55

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    χωρις να τα εχω δοκιμασει το πιο ευκολο για υλοποιηση ειναι μεταφορα σηματος με τα παροχικα καλωδια.
    Εγω βεβαια δεν το συνιστω και δεν θα το εκανα στο δικο μου σπιτι λογω της επεμβασης που πρεπει να γινει στο ρολοι της ΔΕΗ.
    Καλωδιο για μεταδοση σηματος μαζι με το παροχικο δεν το προτεινω,οπως βεβαια και αποκλειω να μπορουσε να περασει καποιος απο την υπαρχον σωληνωση 7 οροφων καλωδιο.Μοναδικη λυση αν παιξει κανενα ασυρματο συστημα καμερα ή ασυρματη μεταδοση σηματος.

    ΥΓ johny δεν προλαβα να δω την απαντηση σου αν και απο οτι ειδα τα ιδια προτειναμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Τι επέμβαση πρέπει να γίνει ? Αφού στην ίδια φάση είναι το υπόγειο και πάει από το πίνακα του .
    Αυτό με το ethernet μεσω της πριζας είναι το καλύτερο
    Πάρε και ένα φτηνό καταγραφικό hickvision που υποστηρίζει και 1-2 ip κάμερες και θα κανείς ωραία τη δουλειά σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    δυστηχως στην περιπτωση του φιλου η ip camera ειναι μονοδρομος για να αποφυγεις διαφορες καταστασεις..σε περιπτωση που δεν εχεις καλο σημα απο το ρουτερ εως κατω τοτε πρεπει στην καμερα να καρφωσεις μια κεραια se client mode 2.4ghz και επειδη το ρουτερ ειναι access point ωστε να κανεις ζευξη και απο εκει και περα κανεις οτι θελεις το σημα που θα λαμβανεις..

    η αλλη λυση ειναι να βαλεις μια αυτονομη καμερα απο αυτες που παιρνουν καρτες sd επανω και να καταγραφει με κινηση η να τραβα φωτογραφιες αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν θα βλεπεις σε πραγματικο χρονο τι γινεται κατω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 17-10-15 στις 20:08

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    κατι που δεν ειπαμε αν μπορουσεs να περασειs το καλωδιο μεσα απο την σωληνωση των τηλεφωνικων καλωδιων.φασαρια μεν αλλα γινεται. ισωs υπαρχει και spare ζευγοs για να δωσειs ταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Και γιατί να μην βάλει ,ethernet μέσω πρίζας ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι δε θα παίξει καλά/αξιόπιστα το ethernet over power line λόγω διακλαδώσεων και λόγω μεγάλης απόστασης.

    Εμένα μου έχει τύχει να κάνω την κατεβασιά με "μαύρο" καλώδιο μέσα από υδροροή από την ταράτσα μέχρι κάτω ή μέσα από κατεβασιές μηχανολογικών από όροφο σε όροφο ή από μπαλκόνι σε μπαλκόνι με σπιράλ σε κάποια εσωτερική γωνία της οικοδομής.
    Όλα εξαρτώνται από τον χώρο και από την εμπειρία του εγκαταστάτη. Η πιο σίγουρη λύση είναι το ethernet ή το ομοαξονικό από εκεί και πέρα ότιδήποτε περισσότερο από αυτά προσθέτει "ευαίσθητα" σημεία στην εγκατάσταση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι επέμβαση πρέπει να γίνει ? Αφού στην ίδια φάση είναι το υπόγειο και πάει από το πίνακα του .
    Αυτό με το ethernet μεσω της πριζας είναι το καλύτερο
    Πάρε και ένα φτηνό καταγραφικό hickvision που υποστηρίζει και 1-2 ip κάμερες και θα κανείς ωραία τη δουλειά σου
    το 99% των εγκαταστασεων η πριζα-φως στις αποθηκες ειναι απο τα κοινοχρηστα.Τα κανανε καποτε λογω οικονομιας να γλυτωσουν να κατεβαζουν απο τα διαμερισματα γραμμες.Αν τα συνδεσει εκει λοιπον δεν ξερω απο μπορει να παιξει με διαφορετικο ρολοι ΑΝ τυχει να ειναι και στην ιδια φαση βεβαια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Μα αφού λέει ότι έχει ασφάλεια στο πίνακα του. Δηλαδή ανέβασαν καλώδιο από τα κοινόχρηστα για να του βάλουν ασφάλεια στο πίνακα του ?

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 22:46
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 06:59
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-08, 10:28
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-08, 02:03
  5. Dimmer για τον φωτισμό της καμπίνας στο αυτοκίνητο
    By Alogatos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-06, 22:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας