Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Διαρροη Ρεύματος.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου πω. μπορεί η διαρροή να είναι από την φάση αλλά όχι σε βαθμό καθαρής επαφής ώστε να δημιουργεί τέτοια διαρροή που θα προκαλέσει βραχυκύκλωμα. σκέψου το ας πούμε ένα μουλιασμένο καλώδιο ή μουχλιασμένο που μπορεί να περνάνε κάποια λίγα αμπερ ή και mA.
    Μιχάλη τα καλώδια που τρέχουν στον τοίχο είναι ΝΥΑ? η διακλαδώσεις είναι λες στα φωτιστικά. τα φωτιστικά είναι επιτοιχα? και αν είναι όπως λες η σύνδεση μέσα στα φωτιστικά εννοείς μέσα εκεί που είναι η λάμπα ή πίσω από την βάση?, στην είσοδο και έξοδο από τον τοίχο οι σωλήνες είναι προς τα κάτω?(έστω και 3-4 εκατοστά) στην ευθεία? προς τα επάνω?

    αν έχεις πολύμετρο που μετρά πολύ υψηλά στα Ωμ( από 20ΜΩ και πάνω) μέτρα με κατεβασμένη την ασφάλεια (ή και βγαλμένη την φάση από την ασφάλεια)και βγαλμένο τον ουδέτερο της γραμμής. μεταξύ ουδετέρου και γείωσης(στην μπάρα της γείωσης) και μεταξύ φάσης και γείωσης(πάλι στην μπάρα). αν έχεις χαμηλή τιμή(κάποια ΚΩ ή και Ωμ) τότε άρχισε από το τελευταίο φωτιστικό να αποσυνδέεις τις γραμμές προς το πρώτο και δες που βρίσκετε η διαρροή. ναι χρειάζεται μέγκερ για ποιο σιγουριά αλλά και έτσι μπορείς να την εντοπίσεις.
    Τα φωτιστικα ειναι εξωτερικα επιτοιχα τυπου απλικας και οι ενωσεις γινονται μεσα στο φωτιστικο με καπς. Τα καλωδια ειναι ΝΥΥ σε σωληνα και ειναι στην ιδια ευθεια με τα φωτιστικα. Θα δοκιμασω να τα αποσυνδεσω ολα αυριο. Το ρελε δεν μου τον ριχνει αμεσως αλλα μετα απο καποια λεπτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Παιδιά όταν πέφτει το ρελέ κόβει την φάση και τον ουδέτερο η μόνο την φάση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    και τα δυο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (26-10-15)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Το ρώτησα γιατί μου είπε κάποιος ότι αν θέλω να απομονώσω το ρελέ όταν πέφτει και να ξανά δώσω ρεύμα στο κύκλωμα για χρόνο τόσο όσο να βρεθεί η διαρροή και να επισκευαστεί το πρόβλημα, μπορώ να κάνω μπαϊ πας μόνο τη φάση του ρελέ με ένα ραγοδιακόπτη, και όταν πέφτει το ρελέ να οπλίζω τον ραγοδιακόπτη και να ξανά δίνω ρεύμα στο κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καταρχήν το να ξαναδώσεις ρεύμα σε μια εγκατάσταση που έχει διαρροή ακυρώνοντας το ρελε είναι σαν να ρισκάρεις βάζοντας το χέρι σε ένα ντουί παίζοντας αν είναι η όχι ανοιχτός ο διακόπτης. αν σε μια διαρροή με το να καταβάσεις τις ασφάλειες δεν απομονώνετε το πρόβλημα τότε δεν πρέπει να τροφοδοτείτε καθόλου η εγκατάσταση. άλλωστε(επιτέλους) έχει απαγορευτεί και από τους κανονισμούς το μπαϊπάς.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (26-10-15)

  8. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα είναι σε μια ηλεκτρική κουζίνα η οποία είχε υγρασία και έριχνε το ρελέ (θέλω να ζητήσω συγνώμη στο φίλο που μπήκα στο θέμα του με ένα δικό μου θέμα, αν πειράζει ας το διαχωρίσει κάποιος διαχειριστής) έβγαλα την γείωση και την άφησα να δουλέψει για λίγη ώρα μέχρι να στεγνώσει η υγρασία. Όταν σύνδεσα τη γείωση το ρελέ δεν ξανά έπεσε, η κουζίνα δούλευε κανονικά.
    Μου ζήτησε ο ιδιοκτήτης αυτό που έκανα αν θα μπορεί να το κάνει και αυτός σε περίπτωση που το ξανά κάνει η κουζίνα, και σκέφτηκα να τον κάνω στον πίνακα ένα μπαϊ πας ώστε να μπορεί να το κάνει και μόνος του. Το ξέρω ότι είναι επικίνδυνο και ότι απαγορεύεται... και σκέφτομαι αν πρέπει να το κάνω. Τονίζοντας πρώτα στον ιδιοκτήτη ότι όταν ακυρώσει το ρελέ και χρησιμοποιήσει το μπαϊ πας να μη πιάσει τα μεταλλικά μέρη του φούρνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εννοείται ότι ΔΕΝ πρέπει να του το κάνεις. πέρα της απαγόρευσης.
    Α) γιατί ΔΕΝ είναι εσύ ώστε να ξέρει πώς τη και γιατί γίνετε κάτι.
    Β) γιατί θα το κάνει στην κουζίνα και αύριο στο πλυντήριο και μεθαύριο που ξέρεις που
    και Γ) γιατί θα παραμείνει δια παντός σηκωμένο επειδή ότι και να εξηγήσεις ΔΕΝ θα το καταλάβουν με αποτέλεσμα τα μπαϊπάς να μένουν πάντα σηκωμένα.

    4 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (26-10-15)

  11. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι σε μια ηλεκτρική κουζίνα η οποία είχε υγρασία και έριχνε το ρελέ (θέλω να ζητήσω συγνώμη στο φίλο που μπήκα στο θέμα του με ένα δικό μου θέμα, αν πειράζει ας το διαχωρίσει κάποιος διαχειριστής) έβγαλα την γείωση και την άφησα να δουλέψει για λίγη ώρα μέχρι να στεγνώσει η υγρασία. Όταν σύνδεσα τη γείωση το ρελέ δεν ξανά έπεσε, η κουζίνα δούλευε κανονικά.
    Μου ζήτησε ο ιδιοκτήτης αυτό που έκανα αν θα μπορεί να το κάνει και αυτός σε περίπτωση που το ξανά κάνει η κουζίνα, και σκέφτηκα να τον κάνω στον πίνακα ένα μπαϊ πας ώστε να μπορεί να το κάνει και μόνος του. Το ξέρω ότι είναι επικίνδυνο και ότι απαγορεύεται... και σκέφτομαι αν πρέπει να το κάνω. Τονίζοντας πρώτα στον ιδιοκτήτη ότι όταν ακυρώσει το ρελέ και χρησιμοποιήσει το μπαϊ πας να μη πιάσει τα μεταλλικά μέρη του φούρνου.
    Ούτε να το σκέφτεσαι για bypass εκτός αν θες να παραγγείλεις/ σου παραγγείλουν σύντομα φέρετρο. Είσαι τυχερός που το σπίτι έχει ρελέ ηλεκτροπληξίας. Επίσης επαναλαμβανόμενη διαρροή σε βρεγμένη κουζίνα σημαίνει βλάβη που θέλει αντικατάσταση του ματιού πχ. Οι κουζίνες είναι φτιαγμένες για να βρέχονται σε κάποια όρια τα μάτια π.χ. Αν αρχίσουν και έχουν διαρροή με λίγο νερό σημαίνει ότι θέλουν επισκευή. Οι θάνατοι από ηλεκτροπληξία γίνονται εκεί που δεν υπάρχει ρελέ κυρίως. Συγνώμη για το μακάβριο ύφος μου αλλά μόνο αυτό θα σε γλιτώσει. Καλύτερα απομόνωσε την ηλ.κουζίνα, αν η βλάβη είναι μεγάλη και ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει, και πάρε ένα μικρό κουζινάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 25-10-15 στις 06:31

  12. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν θα το κάνω γιατί με φοβίζει η όλη διαδικασία, και μετά τις απαντήσεις σας κατάλαβα ότι με το ρεύμα δεν πρέπει να κάνουμε πειράματα.

    Στάλθηκε από το ME173X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν θα το κάνω γιατί με φοβίζει η όλη διαδικασία, και μετά τις απαντήσεις σας κατάλαβα ότι με το ρεύμα δεν πρέπει να κάνουμε πειράματα.

    δηλαδη πας και κανεις ηλεκτρολογικες εργασιες εσυ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαρροη σε φιλτρο γραμμης
    By olddog in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 19:36
  2. διαρροη ρευματος
    By Gaou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-15, 22:58
  3. Ειναι διαρροη??
    By sv7jke in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 07:50
  4. διαρροη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-12, 22:30
  5. Διαρροη ρευματος σε τοστιέρα
    By jeik in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-10, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας