Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 32 από 32

Θέμα: Διαρροη Ρεύματος.

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Μέγιστος χρόνος αποκοπής με RCD 0.4 δευτερόλεπτα, με MCB 5 δευτερόλεπτα, Αυτά τα 5 δευτερόλεπτα νομίζω ότι είναι αρκετά να σου δώσουν ένα καλό ισχυρό σοκ , και όχι απλά ένα γαργαλιτο, Πριν έξη μήνες ο συνεταιρος μου έκανε χειραψία με τον Άγιο Πέτρο μέσω διαρροης σε κύκλωμα 16Α ΕΝ6089-8 τύπου Β και με Ze της τάξεως των 0,40 Ω. Σε ξύλινο πάτωμα και με μπότες ασφαλείας, γιατί πολύ απλά το ρεύμα μπορεί να περάσει από χέρι σε χέρι. Το αποτέλεσμα , να σπάσει το κόκαλο μεταξύ στήθος και λαιμό , να ξεκολλήσει ο μυς στο στήθος , και στο μπράτσο, μία πολύωρη εγχείρηση, και έξη μήνες εκτός δουλειάς. Οπότε πότε προσοχή

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου διορθώσω με όλο τον σεβασμό και για τις γνώσεις σου, ότι το ρελέ όταν είναι κατεβασμένο κόβει μόνο την φάση και όχι τον ουδέτερο. Το μέτρησα με βολτομετρο όπως ήταν πάνω στον πίνακα και μετρώντας φάση και ουδέτερο, μου έδινε τάση από την φάση εισόδου στο ρελέ και στις δύο επαφές του ουδέτερου, ενώ από την έξοδο της φάσης επειδή είναι κομμένη δίνει μηδενική τάση.
    Όσο για τον προηγούμενο φίλο να τον αναφέρω ότι κατέχω την ηλεκτρολογία χρόνια, εκτός τις εγκαταστάσεις ασχολήθηκα με αυτοματισμούς, με υποβρύχιες πομώνες, με πίνακες αστέρα τρίγωνο, με ιδιοκατασκευές και άλλα πολλά, και το αν είμαι ηλεκτρολόγος και επαγγελματίας το δείχνει το πλούσιο βιογραφικό μου όλα αυτά τα χρόνια.

    Στάλθηκε από το ME173X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Είναι πραγματικά κρίμα να παραθέτεις τα προσόντα σου και ταυτόχρονα να λες αυτά που λες για το ρελέ διαρροής, τα οποία φυσικά είναι πέρα για πέρα λάθος... Όλα τα ρελέ διαρροής κόβουν και τον ουδέτερο από τότε που πρωτοβγήκαν. Οι μετρήσεις που έκανες δεν σημαίνουν βέβαια ότι το ρελέ διαρροής δεν κόβει τον ουδέτερο, αλλά πολύ απλά ότι στην εγκατάσταση υπήρχαν συσκευές με αντιπαρασιτικά φίλτρα τα οποία μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν πυκνωτές συνδεδεμένους μεταξύ ουδετέρου και γης... Έτσι λοιπόν η μέτρηση που έκανες εσύ ήταν στην ουσία να βάλεις ένα πυκνωτή σε σειρά με το πολύμετρό σου και να μετρήσεις μεταξύ φάσης - γης... Η ένδειξη σε αυτή την περίπτωση είναι φυσικά 230V~...

    Δυστυχώς, για μια φορά ακόμα, αντί να ψάξουμε να βρούμε τί πραγματικά συμβαίνει βγάλαμε το συμπέρασμά μας και είναι και σωστό γιατί είμαστε και έμπειροι με προϋπηρεσία... Κρίμα... Πάρε ένα ρελέ διαρροής στα χέρια σου και μέτρα τις επαφές του με το ωμόμετρο όταν είναι ο μοχλός πάνω ή κάτω... Ή στα μονοφασικά (διπολικά) ρελέ διαρροής που δεν έχουν σήμανση φάσης ή ουδετέρου ο ένας πόλος δεν διακόπτει; Και αν εγώ συνδέσω εκεί τη φάση; Το σχεδιάγραμμα που έχει ζωγραφισμένο πάνω του το ρελέ δεν το πρόσεξες; Δείχνει διακόπτη στον πόλο του ουδετέρου ναι ή όχι;

    Συγγνώμη για το ύφος μου αν φαίνεται κάπως ειρωνικό, σου ζητάω συγγνώμη καθότι εσύ ήσουν στ' αλήθεια ευγενικός.

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (29-10-15)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαρροη σε φιλτρο γραμμης
    By olddog in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 20:36
  2. διαρροη ρευματος
    By Gaou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-15, 23:58
  3. Ειναι διαρροη??
    By sv7jke in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 08:50
  4. διαρροη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-12, 23:30
  5. Διαρροη ρευματος σε τοστιέρα
    By jeik in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-10, 18:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας