Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Επιλογή UPS για αντλία νερού

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    από ότι διάβασα έχει αυτόματη εκκίνηση(προφανώς μέσο κάποιου φλοτέρ και ενσωματωμένου αυτοματισμού με μπαταρία).
    δεν γνωρίζω πόσο δύσκολο θα είναι για εσένα να μπει κάπου. αν και η δυνατότητα να τραβάει από κάποιο βάθος σου δίνει την δυνατότητα να την βάλεις κάπου μακριά.
    αυτό που θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή είναι ότι έχεις να κάνεις με μια κατάσταση που θα σου χρειαστεί 4-5 φορές τον χρόνο(δεν ξέρω αν σου συμβαίνει ποιο τακτικά) με αποτέλεσμα να πέφτουμε στα δίχτυα ενός κακοήθη τύπου που λέγετε Μερφη.
    όσο ποιο πολύπλοκα γίνονται όλα και μαζεύονται πολλά πράγματα που μπορεί να αστοχήσουν τόσο ποιο εύκολα θα βρεθούμε να μην μας δουλέψει όταν το χρειαστούμε.
    σκέψου.
    αντλία ηλεκτρική που θα χρειαστεί να δουλέψει σε κάποια κατάσταση άρα αν έχει ψοφήσει θα το μάθεις τότε(οπότε ότι και να έχεις έτυμο να την τροφοδοτήσεις άχρηστο θα είναι πάλι)
    μετά πάμε στο UPS ή inverter που έχουμε ΚΑι μπαταρίες που πρέπει να έχουμε στο νου να ελέγχουμε ότι από το καθισιό(ακόμα και αν της έχουμε συνέχεια σε φόρτιση) ΚΑΙ μια ηλεκτρονική συσκευή που θα πρέπει να τραβήξει και να κάνει την μετατροπή. άρα.
    μια διαδικασία που μέχρι να φτάσει στην αντλία σου μπορεί από μια υπέρταση του δικτύου να σου κάψει κάτι (πχ έπεσε κεραυνός την ώρα της καταιγίδας) ή αποφάσισε(τρόπος του λέγειν) κατά την εκκίνηση της αντλίας που είχε να δουλέψει κάνα 6μηνο να ζορίσει στην αρχή και να σου γυρίσει σε προστασία (ή και να σου δώσει στα χέρια τίποτα μοσφετ)και να τρέχεις πάλι την τελευταία στιγμή να βρεις αλλού.
    η γεννήτρια σου μειώνει φυσικά κάποιες αστοχίες ενδιάμεσα(όχι την αρχική βλάβη στην αντλία) αλλά δεν παύει να βασίζεσαι πάλι σε 2 ανεξάρτητα εργαλεία για να κάνεις μια δουλειά(εκτός αν εκμεταλλευτείς την γεννήτρια και γενικά σε διακοπές να τροφοδοτείς μερικά πράγματα στο σπίτι).
    στην απευθείας βενζινοκίνητη αντλία ακόμα και να μην σου δουλέψει ο αυτοματισμός πας και τραβάς το κορδόνι και την βάζεις χειροκίνητα μπροστά. έχεις να βασιστείς σε ένα και μόνο μηχάνημα.
    αυτά στα λέω γιατί χρειάζεσαι μια λύση σε ένα πρόβλημα που από αυτό εξαρτάτε η περιουσία σου από καταστροφή και πρέπει ΟΤΑΝ χρειαστεί να μπορεί να δουλέψει ή και να το κάνεις να δουλέψει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (23-10-15), nestoras (23-10-15)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα Inverter/charger που παίζουν οι τιμές για ένα σύστημα με τα χαρακτηριστικά που περιέγραψες?
    Μιλώντας αποκλειστικά για έναν καλό inverter-charger και μία καλή μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης, το συνολικό κόστος θα είναι σίγουρα πάνω από 1000 ευρώ ίσως και πάνω από 1500 ευρώ ανάλογα με τα μηχανήματα.
    Όμως είναι η απόλυτη λύση στο πρόβλημα "back-up" αφού λειτουργεί εντελώς αυτόματα, αθόρυβα, χωρίς ανάγκες συντήρησης και με ταχύτητα line-interactive UPS.
    Το σύστημα μπορεί να επεκταθεί για μεγαλύτερη αυτονομία και (με τον κατάλληλο inverter-charger) για μεγαλύτερη ισχύ.
    Κάνοντας μία δοκιμαστική διακοπή μία φορά τον χρόνο έχεις μία εικόνα της κατάστασης της μπαταρίας σου μιας και ένα χαρακτηριστικό των καλών μπαταριών βαθιάς εκφόρτισης είναι ότι δεν "πέφτουν" απότομα. Εκτιμώ ότι με την χρήση που αναφέρεις μια καλή μπαταρία θα βγάλει τουλάχιστον 5 - 6 χρόνια.
    Η γεννήτρια είναι μία λύση αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις γεννήτρια στο σπίτι σου (θόρυβος - χώρος - καυσαέρια).
    Πάντως δεν είναι φθηνή λύση και αυτή αφού έχει αποδειχθεί ότι οι γεννήτριες των 300 - 500 ευρώ είναι αρκετά αναξιόπιστες για να βασιστείς. Θα πρέπει να δαπανήσεις πάνω από 1000 - 1500 ευρώ για καλή γεννήτρια με αξιόπιστο σύστημα αυτόματης εκκίνησης που πέρα από μία ετήσια προληπτική συντήρηση δεν θα χρειάζεται κάτι άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Με έχετε μπριζώσει για τα καλά, αλλά για καλό σκοπό. Διάβασα και αυτό το κείμενο, κι έχω μπεί σε πολλές σκέψεις.
    http://www.tripplite.com/shared/lite...hite-paper.pdf
    Το κακό είναι οτι δεν μπορώ να διαθέσω τέτοια ποσά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Κάτσε να σε "φτιάξω" λίγο ακόμα...

    Το σημαντικότερο μέρος είναι ο inverter/charger.
    Θα προτιμούσα να είναι
    επεκτάσιμος (με παραλληλισμό όμοιων μηχανημάτων για διπλασιασμό, τριπλασιασμό, κλπ. της ισχύος),
    24βολτος (ώστε ευθύς εξ' αρχής αλλά κυρίως σε ενδεχόμενη επέκταση να έχω μικρότερες εντάσεις ρεύματος στις μπαταρίες)
    με μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης (ώστε να μπορώ να επέμβω / προσαρμόσω την λειτουργία του ακριβώς στην εφαρμογή μου και στον τρόπο φόρτισης των μπαταριών μου)

    Οι μπαταρίες είναι αρκετά σημαντικές αλλά αν πρόκειται μόνο για χρήση back-up θα αρκούσε να έχουν αντοχή της τάξης των 400 - 500 κύκλων (@ 80% DoD). Μία χωρητικότητα 200Ah (C20) στα 24V έχει αποθηκευμένη ενέργεια της τάξης των 2000 - 4000Wh ανάλογα με τον ρυθμό εκφόρτισης.
    Σταδιακά και ανάλογα με τα φορτία που θέλω να υποστηρίξω μπορώ να επαυξήσω αργότερα την χωρητικότητα.
    Τελείωσες εδώ με το back-up.

    Θα ήθελα μελλοντικά να υποστηρίξω τα εξής φορτία: Φωτισμός, ψυγείο, πρίζα TV / PC, αντλία ομβρίων, συναγερμός.
    Τα φορτία αυτά (εκτός της αντλίας) έχουν καθημερινή κατανάλωση ανάλογα με την ισχυ τους και τον χρόνο χρήσης τους.
    Θα μπορούσα με προσθήκη κατάλληλης ποσότητας φωτοβολταϊκών να μετατρέψω το σύστημα back-up σε σύστημα εξοικονόμησης ενέργειας και back-up.
    Αξιοποιώντας τις δυνατότητες παραμετροποίησης του inverter/charger, θα ρυθμίσω το σύστημα έτσι ώστε είναι μόνιμα συνδεδεμένο με την παροχή της ΔΕΗ αλλά δεν θα συνδέεται σε αυτήν παρά μόνο όταν το επίπεδο φόρτισης των μπαταριών θα πέφτει κάτω από το όριο που θα έχω ορίσει.
    Με αυτόν τον τρόπο το σύστημα θα αξιοποιεί την ενέργεια των φωτοβολταϊκών και θα επιτυγχάνει εξοικονόμηση ενώ θα έχει πάντα απόθεμα ενέργειας για την περίπτωση που προκύψει διακοπή ενέργειας κατά την διάρκεια της νύχτας.
    Για αυτήν την λειτουργία θα ήταν προτιμότερο οι μπαταρίες να έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα και μεγαλύτερη αντοχή σε κύκλους (άνω των 1000 κύκλων @ 80% DoD) ώστε να εκμεταλλεύεται όσο καλύτερα γίνεται την ηλιακή ενέργεια.

    Η επέκταση μπορεί να συνεχιστεί με περισσότερα φωτοβολταϊκά, inverter/charger και μπαταρίες ώστε το σύστημα να εξυπηρετεί όλο και περισσότερα φορτία μέχρι η παροχή της ΔΕΗ να είναι εφεδρική αντί για κύρια πηγή ενέργειας. Το ιδανικό θα ήταν να φτάσουμε σε ποσοστό εξοικονόμησης της τάξης του 75 - 90%.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    σε αυτά που λέει ο Κώστας θα συμφωνήσω αλλά μιλάμε πάλι για κάποιο ποσό εκκίνησης που ξεφεύγει πολύ από το κεφάλαιο του Άγγελου. οπότε γιαυτό παρέμεινα στο πλεονεκτήματα μειονεκτήματα σε κάτι κοντά στα λεφτά που διαθέτει. τώρα αν μπει σε τρυπάκι να πάει ποιο βαθιά και να αρχίσει να χτίζει κάτι προς αυτό που προτείνεις δεν το συζητάμε καθόλου. εσύ να δω πώς θα ξεμπλέξεις που θα πρέπει να του δώσεις όλές τις απαντήσεις στα ερωτήματα που θα σου θέσει(είσαι ο ποιό κατάλληλος γιαυτό) οπότε την έκατσες την βάρκα

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Γιάνννη, χρωστάω κέρασμα για τα καλά σου λόγια!
    Έχω δει πολλές φορές την περίπτωση να δίνει κάποιος λίγα (σχετικά) χρήματα, να μην κάνει την δουλειά του και να καταλήγουν να είναι εντελώς χαμένα.
    Το κόστος ήταν, είναι και θα είναι πάντα ένας σημαντικός παράγοντας για κάθε αγορά. Όμως δεν πρέπει να είναι ο σημαντικότερος.
    Είναι προτιμότερο να καθυστερήσει η λύση ενός προβλήματος για να γίνει όπως πρέπει να γίνει. Τότε τα χρήματα θα έχουν "πιάσει τόπο" και εκ των υστέρων θα λέμε "χαλάλι".
    Τα έχω δει πολλές φορές στην πράξη και τα δύο σενάρια....ειδικά το πρώτο με τα "λίγα" χρήματα.

    Στην περίπτωση του Άγγελου νομίζω ότι η όλη συζήτηση τον βοηθάει να καταλάβει τα "υπέρ" και τα "κατά" για κάθε προτεινόμενη λύση.
    Δεν ξέρω αν είμαι "κατάλληλος" αλλά είναι χαρά μου να "μπλέκω" για τέτοια θέματα ειδικά αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον ουσιαστικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ενδεικτικά αναφέρω ότι ψυγείο 100W γονατίζει Ups online 1000VA - 700W στην εκκίνηση. Μέτρησα περίπου 5Α (1100W) για 0.3sec. Οπότε σκέψου ένα μοτέρ 750W ότι θέλει τεράστια ισχύ στην εκκίνηση. Το ups επίσης πρέπει να βγάζει καθαρό ημίτονο και όχι τετραγωνισμένο γιατί θα το πάρεις στο χέρι. Οι inverter καλής ποιότητας μπορεί να είναι καλύτερη λύση, αλλά και εδώ πρέπει να δεις τι ρεύμα εκκίνησης μπορεί να δώσουν. Το κόστος είναι σίγουρα πάνω από 300€ για καινούριο εξοπλισμό. (μην σου πω πάνω από 1000).

    Μήπως υπάρχει αντλία 12V για αυτές τις δουλειές; Το έχει δει κανείς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεικτικά αναφέρω ότι ψυγείο 100W γονατίζει Ups online 1000VA - 700W στην εκκίνηση. Μέτρησα περίπου 5Α (1100W) για 0.3sec. Οπότε σκέψου ένα μοτέρ 750W ότι θέλει τεράστια ισχύ στην εκκίνηση. Το ups επίσης πρέπει να βγάζει καθαρό ημίτονο και όχι τετραγωνισμένο γιατί θα το πάρεις στο χέρι. Οι inverter καλής ποιότητας μπορεί να είναι καλύτερη λύση, αλλά και εδώ πρέπει να δεις τι ρεύμα εκκίνησης μπορεί να δώσουν. Το κόστος είναι σίγουρα πάνω από 300€ για καινούριο εξοπλισμό. (μην σου πω πάνω από 1000).

    Μήπως υπάρχει αντλία 12V για αυτές τις δουλειές; Το έχει δει κανείς;
    οριστε. Πρεπει να υπολογισει φορτιστες μπαταριες κλπ.
    http://www.eval.gr/ProductCategory/3...9D%CE%91%CE%A3

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Βασίλη. πολύ μικρές μου φαίνονται αυτές βρε. με 30 λίτρα το λεπτό ούτε ένα κυβικό την ώρα. μάλλον για καμιά μπανιέρα κάνουν παρά για πλημμύρα . να υπενθυμίσουμε ότι έχουμε να κάνουμε με όμβρια νερά και όχι καθαρά. και είναι σημαντικό και έχουν τεράστια διαφορά.
    Κώστα με βάση όσα έχω δει να γράφεις κρίνω αν είσαι κατάλληλος ή όχι. μέχρι στιγμή δεν σε βρήκα κάπου λάθος στα συγκεκριμένα θέματα οπότε γιαυτό σε προτείνω(την προμήθεια μετά. στον καφέ. 15% είπαμε έτσι? )

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη. πολύ μικρές μου φαίνονται αυτές βρε. με 30 λίτρα το λεπτό ούτε ένα κυβικό την ώρα. μάλλον για καμιά μπανιέρα κάνουν παρά για πλημμύρα . να υπενθυμίσουμε ότι έχουμε να κάνουμε με όμβρια νερά και όχι καθαρά. και είναι σημαντικό και έχουν τεράστια διαφορά.
    Κώστα με βάση όσα έχω δει να γράφεις κρίνω αν είσαι κατάλληλος ή όχι. μέχρι στιγμή δεν σε βρήκα κάπου λάθος στα συγκεκριμένα θέματα οπότε γιαυτό σε προτείνω(την προμήθεια μετά. στον καφέ. 15% είπαμε έτσι? )
    Αντλιες σεντινας ειναι (ο χωρος μηχανοστασιου σε μικρα σκαφη,γιωτ κλπ).Κανουν για ομβρια ,αυτη εδω http://www.eval.gr/Product/2228/%CE%...RULE_MATE_1100

    ειναι 70λτ/λεπτο.παραπανω θα δυσκολευτει/παραγγελια να βρει.Και παλι υπο προυποθεση αν του κανει γιατι πρεπει να δουμε το διαγραμμα παροχη/μανομετρικο για να δουμε αν κανει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντλία νερού
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 17:27
  2. Τροφοδοτικό για 24V αντλία
    By Leon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-15, 10:37
  3. Αντλία (νερού) Αλιευτικού Σκάφους
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 23:33
  4. Τηλεχειρισμός με GSM (για π.χ. αντλία γεώτρησης)
    By klik in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-13, 15:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας