Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Επιλογή UPS για αντλία νερού

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας, όχι μόνο για τις ιδέες που προτείνετε αλλά και για το διάβασμα που με "αναγκάζετε" να κάνω και να μάθω καλύτερα το θέμα.
    Γενικά είμαι κι εγώ της σχολής σκέψης "αν είναι να το κάνεις, κάν'το σωστά". Για παράδειγμα έχω βρεί σε πολύ ελκυστικές τιμές κάτι Κινεζιές inverter/charger, αλλά επειδή είδα και την ποιότητα κάποιων καλύτερων και ακριβότερων συστημάτων, κάνω ξανά και ξανά τους υπολογισμούς μου.
    Σε γενικές γραμμές, οι αντλίες της κατηγορίας των 1hp ~ 750W καλύπτονται άνετα από σωστά inverter/charger καθαρού ημιτόνου των 1000W, τα οποία μπορούν να δίνουν και 3000W για 20 δευτερόλεπτα. Δοκιμασμένα στην πράξη, κι όχι στη θεωρία.
    Το σύστημα backup που θέλω να φτιάξω μπορεί να μην χρησιμοποιηθεί ποτέ, αλλά θέλω να εξασφαλίσω ότι θα δουλέψει 100% και όταν κοιμάμαι ή απουσιάζω. Δεν θέλω να είναι αντλία βασισμένη σε μηχανή εσωτερικής καύσης, διότι ξέρω αρκετά από μηχανές ώστε να φοβάμαι τον Μέρφυ, όπως ειπώθηκε και στην αρχή του νήματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  2. #22
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ναι αλλά στα σκάφη, γιώτ δεν νομίζω να έχουν και την λάσπη που συνήθως έχουμε στα σπίτια κατα την διάρκεια βροχόπτωσης.
    δεν διαφωνώ για την ικανότητά τους αλλά η ποσότητα με προβληματίζει. σε περιπτώσεις όπως του Άγγελου πρέπει μπορούν να καλύπτουν κάποια κυβικά την ώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας, όχι μόνο για τις ιδέες που προτείνετε αλλά και για το διάβασμα που με "αναγκάζετε" να κάνω και να μάθω καλύτερα το θέμα.
    Γενικά είμαι κι εγώ της σχολής σκέψης "αν είναι να το κάνεις, κάν'το σωστά". Για παράδειγμα έχω βρεί σε πολύ ελκυστικές τιμές κάτι Κινεζιές inverter/charger, αλλά επειδή είδα και την ποιότητα κάποιων καλύτερων και ακριβότερων συστημάτων, κάνω ξανά και ξανά τους υπολογισμούς μου.
    Σε γενικές γραμμές, οι αντλίες της κατηγορίας των 1hp ~ 750W καλύπτονται άνετα από σωστά inverter/charger καθαρού ημιτόνου των 1000W, τα οποία μπορούν να δίνουν και 3000W για 20 δευτερόλεπτα. Δοκιμασμένα στην πράξη, κι όχι στη θεωρία.
    Το σύστημα backup που θέλω να φτιάξω μπορεί να μην χρησιμοποιηθεί ποτέ, αλλά θέλω να εξασφαλίσω ότι θα δουλέψει 100% και όταν κοιμάμαι ή απουσιάζω. Δεν θέλω να είναι αντλία βασισμένη σε μηχανή εσωτερικής καύσης, διότι ξέρω αρκετά από μηχανές ώστε να φοβάμαι τον Μέρφυ, όπως ειπώθηκε και στην αρχή του νήματος.
    οπότε Άγγελε άν θέλεις να δείξεις τη έχεις υπόψιν σου να δουν και τα παιδιά που ξέρουν να σου πουν αν έχουν κάποια παρατήρηση.
    να υποθέσω ότι πας και για άλλο μπατζετ τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Ετσι ακριβώς είναι Γιάννη, στη σεντίνα έχεις μικροποσότητες, ενώ στα όμβρια μιλάμε για πολύ μεγάλη ροή. Η αντλία πρέπει να μπορεί να μεταφέρει πολλά κυβικά την ώρα για τη δεδομένη υψομετρική διαφορά

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Κάποιες ποιοτικές (νομίζω) περιπτώσεις είναι
    http://www.tortech.com.au/pure-sine-...power-inverter
    και

    http://www.aimscorp.net/1000-Watt-Inverter-Charger.html
    για αναλυτικά κοιτάξτε το αρχείο
    http://www.aimscorp.net/documents/PICOGLF10W12V120V.pdf
    Εχουν και δυνατότητα εκκίνησης γεννήτριας, για όσους ενδιαφέρονται


    Ενδεχομένως να αξίζει περισσότερο η όποια επιλογή να γίνει στα 24VDC για να είναι πιο ήπια τα ρεύματα. Σχεδόν όλα τα καλά μοντέλα έχουν επιλογή για 12/24 και στα πολλά KW εξόδου και στα 48VDC.

    Για καθαρή κινεζιά, οι επιλογές είναι κυριολεκτικά άπειρες
    http://www.alibaba.com/trade/search?...true+sine+wave

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Άγγελε, αν θέλεις κάποιο ποιοτικό inverter-charger με δυνατότητα επέκτασης και με δυνατότητα παραμετροποίησης της λειτουργίας του θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού. Ενδεικτικά αναφέρω SMA, Outback, Victron, Studer, Magnum, κλπ.
    Τα προαναφερόμενα έχουν σχεδόν όλα 5ετή εγγύηση και αποδεδειγμένη αξιοπιστία.
    Για την κατηγορία ισχύος που θέλεις είναι περίπου στην διπλάσια τιμή ή και περισσότερο.
    Έχουν μικρή σχέση όμως με τα μηχανήματα που κοιτάς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Μου αρέσει η προδιαγραφή που δίνει ο inverter για το πόσους ίππους μοτέρ μπορεί να σηκώσει. Είναι πολύ σημαντικό. Φαίνεται καλή λύση και περιέχει και charger. Όλα σε ένα. Δεν ξέρω τώρα για κόστος αφού θες και μια μεγάλη μπαταρία

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Καλημερα,
    Σημεραξεκινησα και εγω να ψαχνω για ups ακριβως για την ιδια εφαρμογη.
    Απλα σε μενα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα.
    Μετα απο αρκετη παρακολουθηση της αντλιας για μερες, ειτε με βροχη ειτε χωρις η αντλια δουλευει για 45 δευτερολεπτα καθε μια ωρα.
    Η αντλια ειναι 500 βατ και προσανατολιστικα σε ενα 1500va line interactive.
    Η αυτονομια που χρειαζομαστε ειναι 24 ωρες δηλαδη 24 επι 45 δευτερα λειτουργειας.
    Διαβαζοντας το νημα κωλησα λιγο και εγω με το ρευμα εκινησης.
    Λετε να το γονατιζει το 1500αρι?
    Να παω και εγω σε inverter?

    Δεν θελω να χαλασω το θεμα....αν ειναι να ανοιξω αλλο.


    Δεν θελω να χαλασω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Φάνη, κι εγώ στην ίδια λογική ξεκίνησα το ψάξιμο, αλλά τελικά άλλες οι απαιτήσεις για την αδιάλειπτη συνέχιση της λειτουργίας κάποιων σταθερών καταναλώσεων, όπως ένα PC, κι άλλες για την εκκίνηση ενός μοτέρ.
    Και σίγουρα με το inverter/charger μπορείς να διαλέξεις καλύτερα τι μπαταρία θα βάλεις, ανάλογα με την αυτονομία που επιδιώκεις.
    Πάντως για την περίπτωσή σου, όπου προφανώς έχεις μία σταθερή χαμηλή ροή υδάτων (αποστράγγιση θεμελίων?) κι όχι απότομες μπόρες, ίσως να μπορείς να καλυφθείς καλύτερα και φθηνότερα και από μία χαμηλότερης ισχύος αντλία 12V που θα τροφοδοτείται απ' ευθείας από μπαταρία+φορτιστή. Κι ας δουλεύει για 2 λεπτά ανά ώρα, αντί 45 δ.

    Κώστα, αν πάω σε SMA κλπ θα πρέπει να τα σκάσω χοντρά, και δεν έχω τη δυνατότητα δυστυχώς, ούτε τώρα ούτε θα την έχω αργότερα.

    ΥΓ Για να είμαι και ακριβής, η αντλία μου είναι 780W κι όχι 750 που είχα αναφέρει. Ψιλά γράμματα, αλλά... Σύμφωνα με τις προδιαγραφές της, στα ~1,8μ υψομετρικό που τη δουλεύω, μπορεί και διώχνει πάνω από 12 κυβικά μέτρα την ώρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Ναι οντως απλα ελεγα αν εβαζα μεγαλυτερο να την παλευε.
    Οντως για θεμελια ειναι.
    12 βολτ αντλια ε;
    Δεν εχεις και αδικο.
    Με εναν ρυθμιστη φορτισης μια μπαταρια και ενα τροφοδοτικο θα γινει καλυτερα η δουλεια.
    αν γνωριζεις και καμια αξιοπιστη αντλια να κοιταξω θα ηταν τελεια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντλία νερού
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 17:27
  2. Τροφοδοτικό για 24V αντλία
    By Leon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-15, 10:37
  3. Αντλία (νερού) Αλιευτικού Σκάφους
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 23:33
  4. Τηλεχειρισμός με GSM (για π.χ. αντλία γεώτρησης)
    By klik in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-13, 15:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας