Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Ευχαριστήριο στην ΡΟΥΣΣΑΚΗΣ ΑΒΒΕ (CTEK-Charger)

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Μας κουράζετε άδικα!

    http://www.ctek.com/cy/en/page/policies/warrantypolicy
    Warranty policy
    ...
    Products have 2, 3 or 5 years warranty depending on the product and model. See user manual.
    ...
    XS-800 User Manual GB (δεν βρήκα το "EL/GR"):
    WARRANTY
    ... The unit is warranted against defective workmanship or materials for 5 years from the date of purchase.
    ...
    XS-0.8 Εγχειρίδιο
    ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΓΓΥΗΣΗ
    ... Η εγγύηση ισχύει για κατασκευαστικές βλάβες και ελαττώματα υλικού για 5 έτη από την ημερομηνία της αγοράς.
    ...
    Και για να μη μας απασχολείτε και μεθαύριο, ημερομηνία αγοράς του "προς αντικατάσταση" καινoύριου XS-0.8 νοείται η ημερομηνία αντικατάστασης!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι
    ημερομηνία αγοράς του προς αντικατάσταση είναι η ημερομηνία αντικατάστασης όταν γίνεται επιστροφή χρημάτων (πιστωτικό τιμολόγιο) και αγορά καινούριου και όχι όταν η εταιρεία κάνει επισκευή ή αντικατάσταση... (όταν αγοράζεις κάτι με εγγύηση για 5 χρόνια η εγγύηση είναι οτι θα έχεις τις υπηρεσίες του για 5 έτη και όχι αν χαλάσει την τελευταία μέρα θα το έχεις για 10 χρόνια)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 25-10-15 στις 11:32

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Βασική αρχή είναι ότι τα προϊόντα κατασκευάζονται για να λειτουργούν!
    Νομικά, μπορεί να προσπαθήσει να υπερασπιστεί/αποδείξει ο καθένας ότι τον συμφέρει.
    Υποθετικά, αν σου χαλάσει κάτι 5 μέρες πριν τη λήξη της εγγύησης και σου παραδώσουν ένα νέο που θα χαλάσει σε μια βδομάδα είσαι/είναι εντάξει;

    Στην εμπειρία μου με τα ατμοσίδερα SEB>SEB>TEFAL είχα προϊόν για 6,5 χρόνια με 2-ετή εγγύηση για το καθένα. Εννοείται ότι όταν κάηκε εκτός εγγύησης το τρίτο, αν και είχα καλυφθεί πλήρως από την εταιρεία, άλλαξα μάρκα!

    Στην πραγματικότητα ακόμη και η νομοθεσία εγγυήσεων, περιγράφει ενδιάμεσα χρονικά διαστήματα για πλήρη αντικατάσταση, επισκευή ή μερική επισκευή, ακόμη και τεχνική πραγματογνωμοσύνη για απόδειξη της αιτίας βλάβης. Φαντάζομαι όμως ότι κάθε εταιρεία ζυγίζει το κόστος και την βλάβη λόγω δημοσιότητας και πράττει αναλόγως. Το πραγματικό κόστος των συσκευών είναι πραγματικά μικρό οπότε συχνά αξίζει η άμεση κάλυψη του πελάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    απλά λέω οτι η εταιρεία είναι καλυμένη τυπικά αν 5 μέρες πριν λύξει η εγγύηση σου το αλλάξει και το καινούριο χαλάσει 6 μέρες μετά (την επόμενη που θα λύξει η εγγύηση)....
    Φυσικά έτσι δεν θα ήμουν ικανοποιημένος σαν πελάτης γιατί θα θεωρούσα οτι είτε τα προϊόντα αυτά έχουν πολύ μικρή αξιοπιστία είτε μου έδωσαν ένα που δεν ήταν κοινούριο αλλά επισκευασμένο και μάλιστα όχι σωστά επισκευασμένο.... όμως δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω από το να μην αγοράσω ξανά αυτό το προϊόν... Από το κατάστημα όμως θα ήμουν ικανοποιημένος αφού για όσο ορίζει η εγγύηση θα με κάλυψε ενώ το να έχω πάρει ένα προϊόν που χαλάει εύκολα θα ήταν δικό μου λάθος....

    Συνήθως όταν ένα προιόν δεν υπάρχει ακριβώς το ίδιο (εχει αντικατασταθεί από άλλο προϊόν) δεν μπορεί να γίνει αντικατάσταση (και απο τον εισαγωγέα-για φορολογικούς λόγους αφού τα δελτία αποστολής εισόδου και εξόδου πρέπει να περιγράφουν τον ίδιο προϊόν) και κόβεται πιστωτικό τιμολόγιο οπότε επιστρέφεται το χρηματικό ποσό. Στη συνέχεια πρέπει το κατάστημα να δώσει τα χρήματα πίσω στον πελάτη (πάλι με πιστωτικό). Μετά απ αυτό ο πελάτης μπορεί να αγοράσει πάλι και φυσικά η εγγύηση αρχίζει από την αρχή. Σε κάποιες περιπτώσεις το κατάστημα κόβει τα παραστατικά και πουλάει νέο προϊόν (αυτό που έχει αντικαταστήσει το παλαιό μοντέλο) χωρίς να ενημερώσει τον πελάτη οτι θα μπορούσε να εισπράξει την αξία του προϊόντος. Μάλιστα αυτό μπορεί να ειναι και σε όφελος του καταστήματος (στα καταναλωτικά ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά είδη) αφού το ποσό που θα έπρεπε να επιστραφεί πιθανό να είναι μεγαλύτερο από την αξία του ποιο σύγχρονου προϊόντος.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 25-10-15 στις 16:28

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (25-10-15)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. liion charger
    By finos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-15, 11:51
  2. Mini USB lithium li-ion charger
    By anskotid in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-14, 19:49
  3. lead acid charger
    By TRIAC in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-11, 20:44
  4. solar panel charger-controller
    By lucas123 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 09:51
  5. motorcycle battery charger δουλευει
    By d.r soutras in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-05, 21:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας