Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Mini αυτοματισμός θερμοσίφωνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή Mini αυτοματισμός θερμοσίφωνα

    Λόγω του ότι ξεχνάω συνεχώς ανοιχτό τον θερμοσίφωνα, σκέφτηκα να στήσω ένα σύστημα που θα τον κλείνει αυτόματα μετά από κάποια ώρα. Θα δώσουμε 50-60 ευρώ, αλλά θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...

    Η σκέψη μου είναι η εξής: Ένα μπουτόν [SVN311] πατιέται στιγμιαία και ένα χρονικό [EZN002] βλέπει τάση. Το χρονικό οπλίζει ένα ρελέ [ESC225] και μετράει όσο χρόνο το έχω ρυθμίσει (λογικά κάνα μισάωρο). Στο ρελέ, παράλληλα με το θερμοσίφωνα, είναι συνδεδεμένη και μία λυχνία [SVN122], να βλέπουμε τι γίνεται. Όλο το σύστημα παίρνει από μικροαυτόματο [MWN106] καλού-κακού. Μόλις περάσει ο χρόνος, το χρονικό αφοπλίζει το ρελέ, κόβοντας το ρεύμα στο θερμοσίφωνα.

    Όλοι οι κωδικοί των υλικών είναι από HAGER.

    Σωστή η σκέψη μου; Παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες, είτε στα υλικά, ή οπουδήποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Έχει ξανασυζητηθεί, δεν έχεις κάνει σκέψεις για σβήσιμο με μπουτόν, θα μπορούσε να γίνει και αυτό και μάλιστα με χρονικό on delay (και όχι off delay που σκέφτηκες) που είναι πιο εύκολο να βρεθεί και πιο φτηνό. Επίσης ο μικροαυτόματος είναι προτιμότερο να είναι ο MCN100.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Εγω παλι θα το εκανα πολυ πιο απλο το συστημα με χρονικο delay on και πηνιο εργασιας στον διακοπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Υπάρχει πηνίο εργασίας για διακόπτες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Στην ΑΒΒ πχ κανε αναζητηση.
    Για S2C-A2 24685. *Πηνίο εργασιας για ανοιγμα απο αποσταση μικροδιακοπτων.υπαρχουν και πηνια ελλειψεως,τηλεχειρισμου,προστασιας υπερτασης.

    *Ειμαι απο κινητο και δεν τα καλοβλεπω.ειναι και το f2c-a2 47531 πηνιο εργασιας.

    .εχουν και telemeqanique,hager αν θυμαμαι καλα και αλλες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Το πρώτο που δείχνεις είναι πηνίο εργασίας για μικροαυτομάτους (ίσως και για ρελέ διαρροής, δεν το έψαξα) και δεν κάνει για ραγοδιακόπτες.

    Το δεύτερο βασίζεται σε μοτέρ για την κίνηση και αν συνδυαστεί με διακόπτη (δεν ξέρω καν αν γίνεται) ο διακόπτης κατά το αυτόματο σβήσιμο θα μείνει στη μέση της διαδρομής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο που δείχνεις είναι πηνίο εργασίας για μικροαυτομάτους (ίσως και για ρελέ διαρροής, δεν το έψαξα) και δεν κάνει για ραγοδιακόπτες.

    Το δεύτερο βασίζεται σε μοτέρ για την κίνηση και αν συνδυαστεί με διακόπτη (δεν ξέρω καν αν γίνεται) ο διακόπτης κατά το αυτόματο σβήσιμο θα μείνει στη μέση της διαδρομής.
    https://library.e.abb.com/public/b54...4_20052014.pdf

    αν δεις στην σελιδα 46 τον διακοπτη γραφει στην μεση αριστερα ,διπλα απο το χειριστηριο το κοκκινο (δειχνει αυτο το καπακακι ),οτι ειναι συμβατο με ολα τα προιοντα.Εκει μεσα κουμπωνουν πηνια εργασιας-ελλειψεως κλπ.Ο πρωτος κωδικος ειναι http://www.technomat-shop.com/index....oduct_id=35764

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Πράγματι έτσι φαίνεται. Πάντως οι τελευταίοι διακόπτες της ABB που έχω δοκιμάσει θέλουν σπρώξιμο προς τα κάτω για να πάνε στο OFF οπότε δεν θα μπορούσαν να συνδυαστούν με πηνίο εργασίας, αν τώρα τους άλλαξε δεν γνωρίζω. Πάντως στα πηνία εργασίας αναφέρει μόνο για μικροαυτομάτους και ρελέ διαρροής ενώ στους ραγοδιακόπτες στο σχήμα δείχνει να κουμπώνει πάνω βοηθητικές επαφές και όχι πηνία εργασίας ή ελλείψεως τάσεως. Μόνο η λέξη "όλα" στην ολοσέλιδη φωτογραφία του ραγοδιακόπτη αφήνει ελπίδες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Τι να πω.οντως η απορια σου στεκει,λογω της δυναμης που θελει ο διακοπτης να ανοιξει.πανε πολλα χρονια και δεν μπορω να θυμηθω που τους ειχα χρησιμοποιησει.
    Αν καποιος εχει διακοπτη ας ανοιξει ενα πλαϊνό καπακι να δει αν πεφτει πιεζοντας το .να μας λυθεί η απορια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτοματισμός Γεννήτριας
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 19:03
  2. Αυτοματισμός εξαερισμού.
    By sifis35 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 21:25
  3. Αυτοματισμός Γκαραζόπορτας
    By xmaze in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 11:00
  4. Αυτοματισμός Φωτοβολταικου
    By master3763 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-09, 19:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας