Σελίδα 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 128

Θέμα: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΜΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟ ΕΛΕΓΧΟ

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ας μου επιτραπεί κι εμένα σε αυτό το σημείο να παρέμβω...
    Αυτό που βλέπετε είναι όλο έργο του Μπάμπη -κατασκευή, συναρμολόγηση, ρύθμιση και κάποιος περιορισμένος προγραμματισμός.
    Ή υλοποίηση όλη δηλαδή έγινε από αυτό το παιδί κατά το 95%. Χρειάστηκε μόνον όπως είχε πει τότε μια βοήθεια στη συγγραφή και συρραφή του κώδικα του arduino, καθώς και μερικές διευθετήσεις για κάποιες έξτρα λειτουργίες, βοήθεια την οποία προσωπικά δεν αρνήθηκα, μιας και έτυχε να γνωριζω να ξεχωριζω τις μελισσες απο τις σφηκες.

    Ή κατασκευή αυτή λειτουργεί άψογα με τη βοήθεια μιας 7Ah 12V μπαταρίας για μερικά δευτερόλεπτα έως 2-3 λεπτά το 24ωρο με μια χαμηλή απορρόφηση ρεύματος από μερικές δεκάδες mA. Ξεκινώντας απομνημονεύει το αποβαρο της κυψέλης με τη βοήθεια δύο διακοπτών που σβήνουν την EEPROM και αποθηκεύουν το αποβαρο και από εκεί και μετά όλα γίνονται μόνα τους. Ο πολύ χαμηλής κατανάλωσης χρονοδιακόπτης που φαίνεται, ενεργοποιεί το σύστημα για μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα ώστε να μπορέσει να ζυγίσει και να στείλει ένα SMS στον κάτοχο. Μπορεί να δεχθεί με βύσμα εξωτερική σειριακή LCD οθόνη για να βλέπει ο χρήστης όλη την πληροφορία και να κάνει τις αρχικές ρυθμίσεις, ενώ μπορεί όλα αυτά να τα δίνει σειριακά και σε έναν φορητό υπολογιστή.

    Το LM7805 που φαίνεται εξυπηρετεί μόνο την ξεχωριστή τροφοδοσία της οθόνης και αυτό για να μην κάνει
    flickering ο φωτισμός και το contrast ειδικά όταν αποστέλλει το modem βυθίζοντας την τάση. Άρα ένας low drop με έναν γραμμικό σταθεροποιητή, λίγη -συνολικα-διαφορα θα είχε...

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Πόσο κόστισαν τα υλικά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς άρχισε να το πουλάς , βγάλε μερικές πλακέτες και κάνε δουλειά , αν εφτασες μέχρι εδώ είμαι κρίμα να το αφήσεις έτσι

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (16-01-16)

  5. #54
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    καταρχην τα συγχαρητηρια μου για τος κατασκευες σας ... και μπραβο , αλλα συγνωμη που θα σας την χαλασω παιδια και θα πω απλα ... πως ειναι δυνατον να βγαζετε ακρη απο ενα τετοιο πραγμα σχεδον αχρηστο που απλα βγηκε για εμπορικους λογους χωρις καν να γνωριζετε τα βασικα μιας κυψελης και μετα ενος μελισσοκομειου πχ 10 κυψελων ... οσο για την θερμοκρασια και την υγρασια μεσα σε μια κυψελη απλα δεν το σχολιαζω ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην παρέα.

    Είχα φτιάξει προ δύο ετών περίπου μια ζυγαριά με έναν pic16f887 με το tc35 της siemens, που στην κυριολεξία μου έβγαλε την πιστη, και με διπλό αισθητήριο θερμοκρασίας και υγρασιας το ΑΜ2305 σε I2C επικοινωνία , κόστος 28€ τοτε, με επιπλέον max232 για το gsm modem, την ενίσχυση της τάσης απο τη γέφυρα του load sensor την είχε αναλάβει ένας AD620, τότε δεν είχα βρει κάτι σχετικό με το ΗΧ711, και ένα μικρό πάνελ των 20w για φόρτιση της μπαταρίας γιατι η συσκευή είναι πάντα ανοιχτή και λειτουργεί ως εξής. Την καλώ, μου ακυρώνει την κλήση, παίρνει τις μετρήσεις και μου στέλνει sms, με το βάρος την θερμοκρασία, και την υγρασία. Ενα πρόβλημα όμως που μου παρουσιάστηκε και δεν μπορεσα να το λύσω είναι η διακύμανση στις τιμές, μέσα σε χρονικό διάστημα μισής ώρας, χωρίς να μεταβάλεται το φορτίο πάνω στην ζυγαρια, (η μεταβολή μπορεί να έφτανε και το ένα κιλό).
    Προγραμμάτισα τον PIC να παίρνει πέντε μετρήσεις και να μου στέλνει τον μέσο όρο αλλά και πάλι τα ίδια. Πιθανόν κάτι να επηρέαζε τον μΕ.
    Τέλος πάντων επειδή είδα ότι υπήρξε αυτό το σχετικό post , σκέφτηκα και εγώ να το ξαναφτιάξω με Arduino τώρα και με τα ΗΧ711 και DHT11. Εχω κατεβάσει και τις βιβλιοθήκες τους. Επειδή δεν έχω πολύ καιρό που έχω ξεκινήσει τον Arduinο, λιγη βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη, φίλε manolena μιας και βλέπω ότι έχεις κάνει ήδη την κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angelkos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Είχα φτιάξει προ δύο ετών περίπου μια ζυγαριά με έναν pic16f887 με το tc35 της siemens, που στην κυριολεξία μου έβγαλε την πιστη, και με διπλό αισθητήριο θερμοκρασίας και υγρασιας το ΑΜ2305 σε I2C επικοινωνία , κόστος 28€ τοτε, με επιπλέον max232 για το gsm modem, την ενίσχυση της τάσης απο τη γέφυρα του load sensor την είχε αναλάβει ένας AD620, τότε δεν είχα βρει κάτι σχετικό με το ΗΧ711, και ένα μικρό πάνελ των 20w γι φόρτιση της μπαταρίας γιατι η συσκευή είναι πάντα ανοιχτή και λειτουργεί ως εξής. Την καλώ, μου ακυρώνει την κλήση, πέρνει τις μετρήσεις και μου στέλνει sms, με το βάρος την θερμοκρασία, και την υγρασία. Ενα πρόβλημα όμως που μου παρουσιάστηκε και δεν μπορεσα να το λύσω είναι η διακύμανση στις τιμές, μέσα σε χρονικό διάστημα μισής ώρας, χωρίς να μεταβάλεται το φορτιό πάνω στην ζυγαρια, (η μεταβολή μπορεί να έφτανε και το ένα κιλό).
    Προγραμμάτισα τον PIC να παίρνει πέντε μετρήσεις και να μου στέλνει τον μέσο όρο αλλά και πάλι τα ίδια. Πιθανόν κάτι να επηρέαζε τον μΕ.
    Τέλος πάντων επειδή είδα ότι υπήρξε αυτό το σχετικό post , σκέφτηκα και εγώ να το ξαναφτιάξω με Arduino τώρα και με τα ΗΧ711 και DHT11. Εχω κατεβάσει και τις βιβλιοθήκες τους. Επειδή δεν έχω πολύ καιρό που έχω ξεκινήσει τον Arduinο, λιγη βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη, φίλε manolena μιας και βλέπω ότι έχεις κάνει ήδη την κατασκευή.
    Μπράβο κι εσένα. Μόνο 28 ευρώ κόστισε?
    Με σίδερα κι όλα? Θα εννοείς μόνο τα ηλεκτρονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην τα συγχαρητηρια μου για τος κατασκευες σας ... και μπραβο , αλλα συγνωμη που θα σας την χαλασω παιδια και θα πω απλα ... πως ειναι δυνατον να βγαζετε ακρη απο ενα τετοιο πραγμα σχεδον αχρηστο που απλα βγηκε για εμπορικους λογους χωρις καν να γνωριζετε τα βασικα μιας κυψελης και μετα ενος μελισσοκομειου πχ 10 κυψελων ... οσο για την θερμοκρασια και την υγρασια μεσα σε μια κυψελη απλα δεν το σχολιαζω ....
    Είσαι μελισσοκόμος? Γιατί το λες αυτό. Σχολίασε το να μάθουμε.
    (Τα παραπάνω δεν τα γράφω ειρωνικά. Ειλικρινά θέλω να μάθω.)

    Γιατί μου την βίδωσε να φτιάξω μία αλλά με προσγειώνεις.


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Θες ψηφιακό φίλτρο δεν είναι απλό.
    Κάτι εξυπξο και απλό είναι να παίρνεις 20 50 μετρήσεις πχ και να κανείς ταξινόμηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Μάλλον δεν καταλαβες. 28€ μόνο το ΑΜ2305. Ολη η κατασκευή μαζί με το κουτί μέχρι να τελειοποιηθεί έφτασε τα 200. Βέβαια τώρα είναι όλα πιο φθηνά. Πιστεύω πως με ένα 100ρικο είσαι κομπλέ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angelkos : 15-01-16 στις 20:43

  11. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    σε άπειρες δοκιμές που έκανα τοπικά (χωρις gsm) οι μετρήσεις ήταν κανονικές χωρίς σφάλμα. Προφανώς το πρόβλημα το δημιουργεί η εκπομπή του gsm.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αισθητηρας βαρους (load sensor) απο ζυγαρια.
    By katmadas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 19:18
  2. Ελεγχος
    By georgegr77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-11, 10:01
  3. Ελεγχος
    By pinboy in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 16:20
  4. ηλεκτρονικη ζυγαρια
    By trelopsyxakias in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-08, 01:38
  5. ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΕΣΩ ΚΑΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ
    By GREEK_FORCE in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-07, 11:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας