Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: ATX τροφοδοτικο παγκου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα καλά, το 7912 όμως το έχεις κολήσει με σιλικονη,οταν ζεσταθεί θα ξεκολήσει και θα ακουμπησει καπου που δε πρπεπει, επίσης πρέπει να μονοσεις τις μπόρνες κάτω απο το καπακι του τροφοδιοτικου
    Το 7912 μετα βιας φτανει τους 30 βαθμους, επισης το ενα ποδαρακι ειναι κολλημενο πανω στο σασι και οι μπορνες εσωτερικα ειναι τοποθετημενες ετσι ωστε να εχουν αερα απο ο,τιδηποτε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    και από φορτία πως πάει??? έβαλες πχ στα 12v κανα 2-3 αμπέρ και δεν σου έκοψε την έξοδο??? στο λέω αυτό γιατί σε αυτά τα τροφοδοτικά τετοιυ τυ η ανάδραση είναι μια... και τι εννοώ.. υπάρχει ένα δικτύωμα από αντιστάσεις που παίρνουν τάση από τα 12v τα 5v και μια από τις αρνητικές τάσεις... αυτό για το pc είναι μια χαρά ΑΛΛΆ όταν πας εσύ να δουλέψεις μόνο με μια από τις τάσεις πχ στα 5V τότε οι άλλες τάσεις επειδή θα είναι στο αέρα θα βγουν εκτός ορίων λόγο του οτι θα "ανοίξει" το παλμοτροφοδοτικο για να σου κρατήσει την τάση στο rail που δουλεύεις σταθερή, με αποτέλεσμα να κόψει το τροφοδοτικό από υπέρταση στην έξοδο... όλα αυτά στα λέω φιλικά... και ελπίζω χωρίς παρεξήγηση.. και επίσης οι εικόνα με το 7912 που δείχνεις είναι για εμένα τουλάχιστον επικίνδυνη, όχι οτι θα σε σκοτώσει αλλά... ελπίζω το 7912 να μην είναι με θερμοκόλλα στο σασί... επίσης η έξοδο από την "12-24" στην μπανάνα το λαμακι είναι πολύ κοντά στο παξιμάδι από την ασφαλειοθήκη...
    Επίσης πολλοί νομίζουν ότι αυτά τα τροφοδοτικά είναι καλά επειδή είναι μέσα σε pc.. στην ουσία είναι "σκουπίδια" γιατί καμία από την τάσεις τους δεν είναι σταθερή (γιατί δεν χρειάζεται να είναι) μιας και καμιά από τις τάσεις τους δεν δίνει άμεσα πουθενά μέσα στα κυκλώματα του pc.. αντίθετα παντού υπάρχουν άλλα dc-dc τροφοδοτικά οπότε και λίγο "παράσιτο" να μας πετάει το κυρίως δεν μας πειράζει.... και επειδή η κατασκευή σου είναι για δοκιμές είναι κρίμα να δοκιμάζεις κάνα arduino και να τρελαίνεται χωρίς λόγο μόνο και μόνο επειδή του δίνεις τάση από αυτό το τροφοδοτικό...
    άποψη μου είναι να φτιάξεις το κλασικό σμαρτκιτ 0-30v 0-3a να μάθεις πάνω σε αυτό.. και μετά, με τον καιρό θα ξέρεις πλέον τι τροφοδοτικό καλό θα χρειαστεί να φτιάξεις!! και ξαναλέω... φιλικά όλα αυτά και απλά προσπαθώντας να σου κερδίσω χρόνο..
    Οπως θα δεις στις φωτογραφιες παραπανω δουλευαν και τα 2 τροφοδοτικα (12 +12 = 24) στα 4 Αμπερ επι 1 ωρα. Τοσο τα ιδια τα τροφοδοτικα οσο και το τρανζιστορ δε ξεπερασαν τους 45 βαθμους. Επισης δοκιμασα τα 5βολτ μονα τους οπως ειπες με ενα ηλεκτρικο κατσαβιδι, εκκινηση 3Α και προβλημα κανενα

    Καμια παρεξηγηση, ισα ισα, ευχαριστω για τις συμβουλες. Ο κυριοτερος λογος που μπηκα στη διαδικασια αυτη ηταν το μηδενικο κοστος

    Σε αυτο που θα συμφωνησω ειναι τα σημαδεμενα κοκκινα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    σπυρακο εχω και εγω το honeytek και μου παρουσιάσει το φαινόμενο οτι παρουσιαζει διακυμανση στις μετρησεις συνεχεια. μικρη αλλα υπαρκτη.
    Πχ μετραω μια 9βολτη και η τιμή δε σταθεροποιειται οσο ανανεωνεται η τιμη στην οθονη αλλα παει 8.57 8.59 8.60 8.57 κ.ο.κ. Μετα τη μετραω με αλλο πολυμετρο καρφι πχ 8.57 V. To κανει τυχαια...
    Το ανοιξα τις προαλλες καθαρισα πλακετα, αλλαξα και λιγο θέση στο buzzer μηπως εκανε παρεμβολες, εβαλα επιπλεον κολληση στα στηριγματα των probes αλλα το κουσουρακι παραμενει. Κατα τα αλλα ειναι βραχος και με το σκληρο του επιλογέα κάνεις και μπρατσα!
    Το εχω τωρα 3-4 μηνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι λιγο 'καπως' αυτο το θεμα να βρισκεται στην ενοτητα ΄΄Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών΄΄
    Οχι πως με θιγει, αλλα ιδια κατηγορια με το σεμεδακι λεντ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #14
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Χαχαχαχαχα Σπύρο μην το παίρνεις στραβά, εγώ το μετέφερα και ίσως μεταφέρω και άλλα,(δεν τελείωσα χτες γιατί ήταν αργά) επειδή υπάρχουν κατασκευές που είναι τροποποιήσεις άλλων συσκευών σκεφτόμουν να γίνει και μετονομασία του θέματος που να περιέχει και τροποποιήσεις.

    Με ενδιαφέρει η γνώμη σας αν είναι σωστό η όχι και πράττουμε ανάλογα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Γνωμη μου ειναι να μπαινει καθε χρησιμη κατασκευη εστω και για εναν, που εχει επαρκεις πληροφοριες ωστε αυτος ο ενας να μπορει να υλοποιησει
    Ετσι και αλλιως το 90% των παρουσιασεων ειναι απο 'δανεικες' κατασκευες μιας και το διαδικτυο ειναι η κυρια εμπνευση!!

    Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Γνωμη μου ειναι να μετονομαστει σε παρουσιαση κατασκευων εξαέρωσης και να μπαινουν θεματα με ελλειπεις πληροφοριες ή κατασκευες που ΚΑΝΕΙΣ δε προκειτε να υλοποιησει για ευνοητους λογους

    2 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πρότεινα το
    ''Κατασκευές εξοπλισμού και οργάνων'' και ''Πειραματικές κατασκευές''

    Edit: Συγνώμη για το off topic

    1 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοτικο ATX που σφυριζει
    By BeetleJuice in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-16, 18:35
  2. ATX τροφοδοτικο Pinout
    By xaris_sm in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 20:19
  3. Τροφοδοτικο του υπολογιστη σε τροφοδοτικο παγκου ?
    By Steveo0o182o0o in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 12:11
  4. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΑΓΚΟΥ
    By aris285 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 07:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας