Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικο πρόβλημα σε αμάξι.

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Σου βγάζει σφάλμα system failure , όχι σφάλμα θερμοκρασίας ,αυτό δεν καταλαβαίνεις . στην αρχή μέχρι να ζεσταθεί είναι σε open loop.στο δικο μου διαγνωστικό λεει fail μεχρι να ζεσταθει και ο καταλητης και αισθητήρας λ ,αυτο δεν σημαίνει οτι ειναι χαλασμένο σε όλα τα αυτοκίνητα έτσι είναι
    Επίσης δεν βλέπεις αν δίνει εντολή για να ανοίξει ή αντίσταση . μου αρέσει που λες δεν χρειάζεται τεστ. Μαλακες είναι οι σχεδιαστές του αυτοκινήτου που το έχουν βάλει και λες ότι δεν χρειάζεται .
    Επίσης μιας και ξέρεις , θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το σήμα δεν είναι dc ταση αλλά ημιτονοειδές και ο εγκέφαλος κάνει δειγματοληψία , για αυτό μετράς με παλμογράφο το cross count ,τη συχνότητα του σήματος γιατί αν δεν είναι σωστή διαβάζει λάθος τιμές . τέλος πάντων δεν βλεπω να καταλαβαίνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    καταράς δέν είπα οτι ξέρω άν ηξερα δέν θα έγραφα εδώ.

    Εχει μαλιάσει η γλώσα μου πάμε ξανα..
    Μου βγάζει oppen loop due insufficient tempreture για κάνα μισάωρο ακομα και και τέζα να το πηγαινω ακομα και να βράζει ολοκληρη η μηχανη εκανα 180 χιλιομετρα διαδρομή και εδινε incufficient tempreture οποτε το εσβηνα και το ξαναέβαζα μπρός πριν βγαλει system falure δέν το έκανα ενα πρωινο ετσι λίγο και μετα μπήκα να γράψω εδώ πρίν γράχω εχουν προηγηθεί επισκεψεις σε συνεργεια ηλεκτολογειο και παρα πολλές δικές μου δοκιμές, οποτε ετσι που τα λέω ειναι.
    το system falure φιλε μου μάς λέει οτι κάτι σκάλωσε και κόμπλαρα τωρα το τί σκάλωσε πάνε βρές το, το μόνο παραλογο στην ιστορία είναι το insufficient tempreture εφοσον το βγάζει ακόμα και οταν καίει η μηχανή η οτι αργεί πάρα πολυ να το γυρίσει σε closed loop και βγαίνει system failure αυτη η θερμοκρασία ξέρουμε που αναφέρεται?
    ο αισθητηρας του ψυκτικου λειτουργει κανονικά, εχω διαβάσει οτι υπάρχει ακόμα ένας αισθητήρας θερμοκρασίας μηχανής ο οποιος στελνει σήμα στον εγκέφαλο αλλά το δικό μου δέν έχει εκτός και άν είναι καπου και δέν τον έχω εντοπίσει.
    Τα συνεργεια φίλε μου καλά και χρυσά ειναι αλα οι αθρώποι θέλουν να βγάλουν χρήμα δέν τους νιάζει αν εσυ θές να φτιάξεις το αμάξι βάζουν πάνω διαγνωστικο έβγαλε αυτο το σφάλμα αλλαγη αισθητήρας κατευθείαν κανένας δέν θα κάτσει να ασχοληθεί εκτός αν δέν εχει δουλεια,,
    Εχθές ενας μλκας 65 χρονον χρόνια μέσα στα συνεργεια ηθελε να μου αλλάξει μάφ γιατι εκει ειναι λεεί το πρόβλημα μου.. οτι να ναι 60-65 χρονόν κάνει αυτη τη δουλεια δέν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια και αντι να βρει κατεθείαν τι έχει το αμάξι ξεκινησε να μου αλλάζει πράματα.. πήρα το αμάξι και έφυγα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastoras007 : 11-11-15 στις 10:07

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Ε τότε μόνο να κοιταγες αν δίνει εντολή ο εγκέφαλος και ποσό για να ζεστάνει τον αισθητήρα .

    Όταν μου είχε χαλάσει το μοτέρ του τιμονιού πήγα σε ηλεκτρολόγο και βάζει διαγνωστικό και του έλεγε στα ελληνικά , τρόμπα τιμονιού !! Το μοτέρ το έλεγε τρόμπα στα ελληνικά.
    Βάζω λοιπόν το διαγνωστικό της fiat , συνδέονται στον εγκέφαλο του τιμονιού και έβλεπα live ,τη τάση του αισθητήρα ροπής , το ρεύμα που τραβάει το μοτέρ και ένα καρό αλλά !

    Αλλά τα μάτια του λαγού και αλλά της κουκουβάγιας , αυτό θέλω να σου πω , ότι με το διαγνωστικό αυγό δεν βγαζεις ασφαλή συμπεράσματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδια.
    Το πρόβλημα μου ηταν στον εγκέφαλο τελικά..αλλάχτηκε με μεταχειρισμένο και το αμάξι είναι πένα τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mastoras007 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (27-11-15)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δηλαδή είχε χαλάσει ο A/d του εγκεφάλου ? αφού έχει άπειρη αντίσταση στην είσοδο πως γίνεται να καεί ?
    αλήθεια τα a/d σήματα πάνε απευθείας στον μΕ ή απομονώνονται με κάποιο τρόπο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Δέν ξέρω τι σημένουν οι συντομογραφίες που γράφεις...
    η αντισταση του λάμδα πάντος ελενχετε απο τον εγκέφαλο, σθγκεκριμένα ο εγκέφαλος ελένχει την γείωση της γεωνει η οχι οποτε πρέπει. μετα την αλλαγή και ρυθμηση του εγκεφάλου ολα μου τα προβλήματα λύθηκαν.
    Δουλευει σε closed loop μετα απο λίγα δευτερόλεπτα αφου βάλω μπρός.
    Ακόμα και οκαταλήτης έγινε complete μετα απο 2-3 μέρες οχι κατευθείαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastoras007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέν ξέρω τι σημένουν οι συντομογραφίες που γράφεις...
    η αντισταση του λάμδα πάντος ελενχετε απο τον εγκέφαλο, σθγκεκριμένα ο εγκέφαλος ελένχει την γείωση της γεωνει η οχι οποτε πρέπει. μετα την αλλαγή και ρυθμηση του εγκεφάλου ολα μου τα προβλήματα λύθηκαν.
    Δουλευει σε closed loop μετα απο λίγα δευτερόλεπτα αφου βάλω μπρός.
    Ακόμα και οκαταλήτης έγινε complete μετα απο 2-3 μέρες οχι κατευθείαν.
    Μπροστα σου εγιναν οι εργασιες επισκευης-αντικαταστασης?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Το να καεί έξοδος που ελέγχει το θερμικό στοιχείο είναι πιο λογικό νομίζω , αν και πάλι δύσκολο γιατί υπάρχει Προστασία, αλίμονο αν καιγόταν ή έξοδος επειδή χάλασε η αντίσταση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-11-15 στις 16:14

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    το πρόβλημα απότι μου είπε ο μαστορας είναι οτι διάβαζε λάθος παλμό ο εγκέφαλος ενο ο παλός ήταν σωστός.
    Οχι δέν τον άλλαξε μπροστα μου το είχα το αμάξι συνεργείο 3-4 μέρες.
    Τον παλιο εγκέφαλο τον έχω καμια μέρα που θα έχω χρόνο θα τον βάλω πάνω να δώ απο περιέργεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε , διάβασα με μεγάλη προσοχή το πρόβλημα σου και έλπιζα στο
    Τέλος να σε προλάβω και να σε βοηθήσω να κάνεις την διάγνωση πριν αλλάξεις τον εγκέφαλο αλλά
    δεν πειράζει αν θέλεις βάζεις πάνω τον παλιό και κάνουμε διάγνωση.

    Ο αισθητήρας λ που έχεις εσύ έχει 4 καλώδια 2 άσπρα , ένα γκρι και ένα μαύρο, σωστά ?

    Με τον κινητήρα αναμμένο το ένα άσπρο πρέπει να έχει τάση μπαταρίας (13,5V – 14,5V)
    Το άλλο άσπρο θα έχει 0V ή παλμό , δηλαδή Π.Χ. για 0,5 δευτερόλεπτα θα είναι 0V
    Και για 0,5 δευτερόλεπτα θα είναι 13V.
    Το γκρι θα είναι 0V και το μαύρο θα έχει μια τάση από 0V έως 1V

    Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω ότι ο εγκέφαλος δεν έχει τον τρόπο να μετρήσει την πραγματική θερμοκρασία του λ αλλά
    την συμπεραίνει με έμμεσο τρόπο.

    Μετρά αυτά τα τέσσερα καλώδια και θα τα ξανά πούμε.

    καλό παιχνίδι !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον DT200 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (29-11-15)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-14, 12:35
  2. Ηχοσυστημα στο αμάξι
    By theo211 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 03:47
  3. pc subwoofer στο αμάξι
    By pGothor in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-11, 13:30
  4. Πρόβλημα με ενισχυτή στο αμάξι
    By PCMan in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 03:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας