Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικο πρόβλημα σε αμάξι.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή Ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικο πρόβλημα σε αμάξι.

    Καλησέρα.
    Εχω το εξής προβλημα στο αμάξι μου.
    Ο αισθητηρας λάμδα δέν ζεστενειτε η αντισταση που εχει δηλαδή δέν τον ζεστενει με αποτελεσμα μην δουλευει και να βαγαζει λαμπάκι.
    Ο λάμδα είναι καινουριος ολες οι ασφάλειες ελενγμένες ολες οι φυσες και τα καλώδια ελενγμένα απο ηλεκτρολόγο χωρις τον εντοπισμο οποιουδήποτε προβλήματος.Με τελικό πόρισμα αφου δέν βρήκαμε τι φταέει πάμε για αλλαγή εγκεφάλου...
    Ταυτοχρονα με όλα αυτα εχω θέμα με την μπαταρία κάθε πρωι που βάζω μπρός για να πάω δουλεια και κάθε μεσιμέρι που γυρνάω οι μιζιές μου είναι ψωφιες..εκανα και ταξιδι πριν λίγες μέρες και πάλι ψοφιες οι μιζιες μου, σε φαση αν δέν πάρει για άκομα 2 δευτερόλεπτα το αμάξι δέν θα πέρνει μπρός.
    Τα βολτ είναι 13,7-14 στους πόλους της μπαταρίας όσο αυτο λειτουργει..οποτε αυτο μας λέει οτι ο δυναμος ειναι καλός και η μπαταρία είναι στα τελευταία της σωστα?
    και η ερωτηση μου είναι η εξής: Υπάρχει περίπτωση η πεσμενη μπαταρια ακομα και οταν λειτουργει ο κηνητήρας μου να προκαλέι αυτο το πρόβλημα με τον λάμδα?
    η ταση στα καλώδια του λάμδα ειναι τσεκαρισμενη οταν δουλευει ο κηνητήρας είναι ιδια με τησ μπαταριας 13-14 βολτ.
    γειωσεις καλωδιώσεις κτλ είναι τσεκαρισμένα σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων ο οποιός μου είπε οτι είναι ολα κομπλέ.
    Ο λάμδα είνε μετρημένος με αντισταση 8,8 ohm..
    Υπάρχει περίπτωση να έχουμε μέν τάση 13-14 βόλτ αλλά να μήν έχουμε ένταση σε όλο το σύστημα του αυτοκινήτου με αποτελεσμα να μήν ζεστενεται ο λάμδα?
    οι απαίτήσεις μιας αντίστασης 8,8 ohm για να ζεσταθεί ποιοες είναι σε ρευμα?
    Opel corsa 1.4 rwinport 2004/ μπαταρία δέν ξερω πότε μπήκε το αμάξι ειναι μεταχειρισμένο αγορασμένο..
    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Θα μας πεις και πόσα βολτ είναι η μπαταρία όταν είναι σβηστός ο κινητήρας;
    Επίσης ο λάμδα μετράει οξυγόνο στο καυσαέριο και ρυθμίζει την παροχή μείγματος, πλούσιο ή φτωχό.
    Επίσης το λαμπάκι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ο λάμδα, εκτός και αν το συνδέσατε στον εγκέφαλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Την μπαταρία δεν την ελέγχεις όταν είναι αναμμένο το αμάξι. Ένας τρόπος να το δεις είναι όταν μιζάρεις το αυτοκίνητο αν πέσει κάτω από ένα όριο η τάση τότε είναι για αλλαγή (νομίζω 9-10 βολτ) αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο. Τώρα όσο για το πρόβλημα σου άσε τον εγκέφαλο αρχικά και άλλαξε μπαταρία γιατί το πιθανότερο να είναι αυτό. Έχω corsa d και όταν ήταν να αλλάξω μπαταρία μου αναβόσβηναν τα λαμπάκια του ABS του ESP του τιμονιού και τα Check (engine και ηλεκτρονικό)σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο καθώς και άλλα. Γενικά τα can bus αυτοκίνητα παθαίνουν ένα αμόκ όταν πέφτει η μπαταρία(έχω και άλλα παραδείγματα). Τέλος όταν την αλλάξεις θα πας να σου κάνουν και reset τα σφάλματα για να μπορείς να το παρακολουθήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    φίλε μου οι σωστοί επαγγελματίες έχουν αναλυτή μπαταρίας, που μετράει τη σύνθετη αντίσταση και λέει αν ειναι καλή ή όχι.

    Επίσης λες ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας Λ, έβαλες το διαγνωστικό της opel πάνω να μας πεις το σφάλμα?

    Εγώ έχω skoda του 2002 και έχει Test που πατάω το φρένο στο ρελαντί και ανεβάζει συγκεκριμένες στροφές και ελέγχει καταλύτη και τους 2 αισθητήρες Λ.
    Επίσης βλέπεις τη θερμοκρασία του αισθητήρα απο το διαγνωστικό , βλέπεις και τη τάση εξόδου του αισθητήρα , και το manual του κινητήρα σου λέει τις επιτρομένες τιμές. Αυτά τα έκανες με το διαγνωστικό ?

    Μετά λες ότι έχει τάση κανονικά η αντίσταση του αισθητήρα ! και λες να αλλάξεις εγκέφαλο ! είναι δυνατόν ? τι δουλειά έχει ο εγκέφαλος όταν ανοίγει κανονικά το ρελέ και πάει τάση στον αισθητήρα ?
    Στα 8ohm είναι λίγο παραπάνω απο 1Α , αρκετά μικρό φορτίο , απίθανο νομίζω να έχει πρόβλημα η μπαταρία ,
    Κανένας παλμογράφος υπάρχει να δεις αν πηγαίνει η έξοδος του αισθήτηρα Λ στον εγκέφαλο ?
    είναι ένα σήμα στο 1volt περίπου αρκετά ευαίσθητο

    Το original διαγνωστικό της opel το έβαλες πάνω ? χωρίς αυτό η διάγνωση είναι στη τύχη, γιατί υπάρχουν και universal διαγνωστικά που όμως δεν υποστηρίζουν όλες τις λειτουργίες. Επίσης τα αυτοκίνητα έχουν 2 αισθητήρες Λ πλέον , έναν πριν το καταλύτη και έναν μετά

    Με ένα αμπερόμετρο σε σειρά με τη τροφοδοσία του αισθητήρα μπορείς να δεις πόσο ρεύμα τραβάει,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 08-11-15 στις 17:09

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Το σφάλμα ειναι συγκεκριμένο για βραχυκύκλωμα ή ανοιχτό κύκλωμα στο σήμα εισόδου,
    οπότε εκεί αφού δεις ότι το σήμα φτάνει στη φύσα λές ότι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος

    Μετά αν δεν πιάνει τη θερμοκρασία ο αισθητήρας πάλι ειναι διαφορετικό σφάλμα,
    εκεί κοιτάς αν πάει τάση στα άκρα και κοιτάς για το ρελέ (αν έχει )ή αν έχει πρόβλημα ο αισθητήρας.
    Εσένα τι σφάλμα βγάζει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    καταρχάς ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.
    Διαγνωστικό έχω εγώ και παρακολουθω το αμάξι οχι της οπελ αλλα βγάζει κοδικους βλάβων κτλ πχ οι βλάβες που βγάζει ως penting και μετα απο κάποια χιλιομετρα ως λαμπάκι ειναι P0130 ΚΑΙ P0135 κυκλωμα λάμδα και κυκλωμα αντιστασης του λάμδα,τα κάνω εγώ ρεσετ και γενικα παρακολουθω τασεις απο τους λάμδα.
    ο 2ος λειτουργει κανονικά ο 1ος ειναι που εχει πρόβλημα ειναι μονιμα open loop due insuffisient tempreture αν καταλάβατε τι ενωω, δέν ποιανει ποτε την θερμοκρασία που πρέπει ο λάμδα με αποτελεσμα να μην δουλευει σωστα. και το αμαξι βγάζει δουλευει συνεχος σε ανοιχτό βρονχο λόγο system failure..εχω κάνει αρκετα τέστ μέχρι και έξω τον εχω βγάλει στα χέρια μου που λέει ο λόγος και έβαλα μπρός εχωντας πάνω στο αμάξι τον παλιό λάμδα και δέν ζεσταθηκα καθόλου ουτε ελάχιστα..ο ηλεκτρολόγος που το πήγα ισος δέν την τσέκαρε την μπαταρια γιατι όταν πήγα του είπα να τσεκάρει για το πρόβλημα με τον λάμδα.
    Οταν ειναι σβηστος ο κινητηρας εχει 12 βολτ αλλα αν πχ αφήσω τη μίζα ανοιχτη χωρις να κάνω τιποτα μετα απο 3 λεπτα θα εχει πέσει στα 8 και δέν θα πέρνει μπρός..αν κάνω καμια βόλτα πάει στα 12 και έχει ρευμα για μιζια ξανα.
    Ο λάμδα ξέρω τι κάνει ο δικός μου λάμδα εκτός απο τα 2 καλώδια σήματος-γε'ιωση σήματος εχει ακόμα 2 για την αντισταση του ρευμα και γειωση.
    τα καλώδια της αντιστασης τα εχω μετρήσει πολες φορές έχουν τάση 14 βολτ αλλα ο λάμδα δέν ζεστενεται!και ειναι καλός οχι καμένος καινουριος και ελενγμένος με το πολυμετρο στα 8,8 ohm η αντισταση του χωρις να βραχυκυκλώνει κάπου..
    Θα κανω τον ελενχο να δώ πόσο πάει στη μιζια και θα ξαναγράψω αλλα κα΄τι μου λεέι οτι θα πέσει αρκετα..
    πώς τα εξηγείτε ολα αυτα? εχω καμια 10αρια μέρες τωρα με τα πολύμετρα και ψαχνω και μετραω ξανα και ξανα και ξανα...
    υπάρχει δηλαδη πιθανοτητα να ειναι απο την μπαταρια μου?αφου εχω τάση στο κυκλωμα οταν δουλευει η μηχανη οπος είπα 14 βολτ,
    Οι παλμογράφοι δειχνουν κανινικα κινηση απλα στον 1ο λάμδα που ειναι και το πρόβλημα ειναι μονιμος πλουσιο 0,5 και πάνω μόνιμα αυτο ίσος γίνετε γιατι ειναι κρυος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    κατι που ξεχασα να πώ ειναι οτι ο εγκέφαλος δίνει εντολη για να ζεσταθει ο λάμδα στην ουσια ελενχει την γειωση του οχι την τάση του εξου και η κατάληξη σε εγκέφαλο απο τους μαστορους.
    με λίγα λόγια δέν ξερουμε οτι είναι εγκέφαλος απλά αποκλείσαμε όλα τα άλα...
    Γιαυτο θελω κιάλες γνώμες... μπαταρία είναι η μόνη που δέν ελένχθηκε..λέτε να είναι αυτο και να πεδευομαι τσάμπα τόσες μέρες..και δέν την αλλάζω γιατι σκευτικα οτι εφόσον όλα τα οιπολοιπα λειτουργουν..

    ΥΓ : το αμάξι δουλευει κανονικα απλά ειναι μόνιμα σε open loop αγνωει δηλαδή τους λάμδα παρόλο που αυτοι στέλνουν σήμα στον εγκέφαλο και ψεκάζει με βάση άλους παραμέτρους

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σφάλμα ειναι συγκεκριμένο για βραχυκύκλωμα ή ανοιχτό κύκλωμα στο σήμα εισόδου,
    οπότε εκεί αφού δεις ότι το σήμα φτάνει στη φύσα λές ότι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος

    Μετά αν δεν πιάνει τη θερμοκρασία ο αισθητήρας πάλι ειναι διαφορετικό σφάλμα,
    εκεί κοιτάς αν πάει τάση στα άκρα και κοιτάς για το ρελέ (αν έχει )ή αν έχει πρόβλημα ο αισθητήρας.
    Εσένα τι σφάλμα βγάζει ?
    Ρελε ασφάλειες ολα ελανγμένα μομπλε/

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εγώ λέω να βρεις το original πρόγραμμα της opel, υπάρχουν και λύσεις με κλώνους,
    εγώ βλέπω live data , αν έχει ανοίξει η θέρμανση του αισθητήρα, τις εξόδους που βγάζει , αν είναι πάνω κάτω απο το όριο,
    κάνει και τεστ και βλέπεις αν ζεσταίνεται και τι τάση έχει στα άκρα του και πόσους βαθμούς ανεβάζει.

    Στη τελική πήγαινε στην opel αλλά πρέπει να χαραμίσει χρόνο κάποιος για να τα δει αυτά , όχι να στο βάλει πάνω να δει σφάλματα και τέλειωσε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    ΆΛΛΑΞΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ πρώτα. Συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτος αλλά είναι το πιθανότερο και το φτηνότερο που μπορείς να κάνεις και είμαι και παθών
    Έτσι κι αλλιώς θέλει αλλαγή. αν με την μίζα ανοιχτή στα 3 λεπτά πάει στο 8 βολτ είναι ψόφια.
    Επίσης χωρίς να είμαι του χώρου και χωρίς να θέλω να κατακρίνω τον μάστορα που πήγες γιατί να είναι εγκέφαλος και να μην είναι κάτι άλλο πχ bcm (λογικά μέσω αυτής ελέγχει τον λάμδα)

    Άσχετο ποιο διαγνωστικό χρησιμοποιείς;

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kontras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (10-11-15)

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-14, 12:35
  2. Ηχοσυστημα στο αμάξι
    By theo211 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 03:47
  3. pc subwoofer στο αμάξι
    By pGothor in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-11, 13:30
  4. Πρόβλημα με ενισχυτή στο αμάξι
    By PCMan in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 03:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας