Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 51

Θέμα: CNC DIY Γνώμες

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Να ρωτησω κατι σχετικα με τα lead screw,εχω δει σε πολλους 3d εκτυπωτες στον αξονα x και y να βγαζουν τoν ιμαντα χρονισμου και να
    βαζουν lead screw.Με την αλλαγη αυτη υπαρχει καποια βελτιωση??Υπαρχει διαφορα ως προς το αποτελεσμα??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 31-01-16 στις 01:04

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    σαφώς και υπάρχει βελτιωση . αυτοι που το κάνουν ομως έχουν φτάσει στα όρια τους τους εκτυπωτές οπότε ψαχνοντας το κάτι παραπάνω κάνουν αυτήν την αναβάθμιση. στο αποτελεσμα το ειδικο ναι υπάρχει διαφορα. στο γενικο πρεπει να κάνεις πολύ δουλεια σε ένα cnc (εκτυπωτη κτ΄) ωστε να δεις κάποια διαφορα.

    αυτο το κάνουν κυριως για λογους ταχύτητας και μεγαλύτερου βάρους στις κεφαλές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παυλο,απλα αν εγω τροποποιησω τον υπαρχων ή φτιαξω εναν αλλον με lead screw σε ολους τους αξονες γιατι με ball screw δεν
    νομιζω λογο κοστους θα εχω καλυτερα αποτελεσματα??Δεν λεω οτι τωρα με χαλαει το αποτελεσμα απλα ετσι να γινετε κουβεντα.
    Παντως ναι θελει πολυ δουλεια για κατι τετοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Με το τραπεζοειδές σπείρωμα (leadscrew) ξεχνάς τις ταχύτητες και τις επιταχύνσεις που επιτυγχάνονται με τους ιμάντες, επίσης η ακρίβεια είναι πάνω κάτω η ίδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Χρήστο η γνώμη μου είναι πριν ξεκινήσεις να το φτιάξεις με Ballscrew ή leedscrew που στοιχίζουν πάρε τους άξονες και τα γραμμικά ρουλεμάν και κάντο σε διαστάσεις τουλάχιστον Α4 και πάρε βηματικά μοτέρ σε ΝΕΜΑ 24 270 oz και με απλή βίδα 8 ή 10χιλ. .
    Όταν θα διορθώσεις τα προβλήματα που σίγουρα θα συναντήσεις την πρώτη φορά εύκολα μετά αντικαθιστάς τις απλές βίδες με Ballscrew ή leedscrew.
    Το θέμα είναι ότι πέρνωντας τα βασικά μοτεράξονες σε καλή ποιότητα ( και δύναμη για τα μοτερ με τον ανάλογο Controler ) μετά δεν θα σου πάνε χαμένα.
    Αλωστε είναι κρίμα να έχεις ένα cnc και να το δουλεύεις μόνο για πλακέτες ενώ μπορείς να κάνεις και τόσα άλλα πράγματα.
    Αυτά στα λέω φιλικά από προσωπική εμπειρία.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    παιδιά,ποιο πρόγραμμα για cnc θα χρησιμοποιήσετε;
    Υπάρχουν free;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    εγω μιλησα για τους 3d, οπου φυσικά δεν ξέρω τι μηχανημα εχεις. εχω δει εκτυπωτες που φερουν τετοια ειδους κινηση και μου πέσαν τα σαγονια απο την ταχυτητα τους και την ακριβεια/επαναληψιμοτητα τους. πολυ θα μου αρεσε να ειχα ballscrew ή leadscrew αλλα ξέρω ότι θελω ακομα πολύ για να φτασω να τα χρησιμοποιώ. απο την αλλη αν ειχα τα χρήματα μπορει να εκαν και κανεναν αξονα ετσι ( ώστε να μην μένουμε μονο στην κουβέντα ). εγω αυτην την στιγμη εχω βιδα m5 στον z και περα απο ενδεχομενη ακριβεια δεν μπορω να καταλαβω αλλη διαφορα.

    τέλος καθότι ακριβότερη κινηση εξασφαλιζει μεγαλυτερη διαρκεια ζωής τουλαχιστον απο τους ιμαντες. εκτος λοιπον ότι συμφωνω με αυτα που προακουστηκαν θελω να προσθέσω ότι λογου του μεγαλυτερου χρονου ζωής η προμήθεια τετοιου συστηματος ειναι μια επενδυση για ότι μηχάνημα και να έχεις ( ενγκρεϊβερ, εκτυπωτη κτλ.).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 31-01-16 στις 15:36

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (31-01-16)

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Κατι τελευταιο ωστε να μην χαλασω το θεμα παραπανω,διαβασα οτι αν εχεις την απλη ντιζα και φτιαξεις κατι σαν
    anti-backslash με δυο παξιμαδια θα εχεις και εκει καποια ακριβεια απο το να εχεις ενα παξιμαδι στην κινηση σου,ισχυει κατι τετοιο??

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι τελευταιο ωστε να μην χαλασω το θεμα παραπανω,διαβασα οτι αν εχεις την απλη ντιζα και φτιαξεις κατι σαν
    anti-backslash με δυο παξιμαδια θα εχεις και εκει καποια ακριβεια απο το να εχεις ενα παξιμαδι στην κινηση σου,ισχυει κατι τετοιο??
    ποιο θέμα το εχουμε σχισει το θέμα...!

    εγώ στο δικο μου έχω όντως αυτο το wannabe anti-backslash. επειδή εμενα εχει στον z αυτην την κινηση τοτε το ένα απο τα δυο παξιμάδια που αναφέρεεις το γλύτωσα λογο βαρύτητας. εχω ομως ένα και επισης και ελατήριο οπου αυτα δεν τα γλυτώνεις.

    μια χαρα ισχυει . και τα πανακριβα συστήματα κάπως ετσι λειτουργουν. αυτο με τις δύο βίδες δεν ξέρω που το διάβασες γιατι ενω το ειχα σκεφτει και εγώ δεν το ειχα διαρευσει πουθενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Παυλο το ειχα διαβασει πριν πολυ καιρο σε ενα ρωσικο φορουμ ειχε και εικονες μαλιστα αλλα δεν το κρατησα.
    Αραγε με απλη ντιζα και ενα anti-backslash φτανει κοντα σε ακριβεια με ενα lead screw??
    Μονο με δοκιμη πιστευω μπορει καποιος να απαντησει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DIY Home Computer με DIY CPU σε VHDL (Cyclove IV FPGA). Lion system
    By llion in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-19, 14:27
  2. Mετατροπη DIY CNC σε CNC 3040
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 07:11
  3. tme.eu γνώμες
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-13, 12:24
  4. DIY CNC εκδοση '2'
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 22:58
  5. Γνώμες για κεραία.
    By aladin in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-11, 23:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας