Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Εκτυπωτής Πλακετών

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Καποια στιγμη πριν απο μερικους μηνες που ρωτησα ποσο κανει το στηλο .....
    100€ δεν ειναι και λιγα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    καταρχήν ωραια σκέψη εν αρχή καταδευτερον ετεροχρονησμένη. όσο αφορά σε δύο πράγματα που ειπώθηκαν και διαφωνώ ειναι ότι οι εκτυπωτές ξεκινήσαν ακριβοι και οτι ήταν πατενταρισμένοι . οι εκτυπωτές στο ευρύ κοινο στην σημερινή μορφή ξεκινήσαν φθηνοι και ακριβοι και συνεχιζουν ακριβώς ετσι . οι τιμές για εμενα εινια ιδιες ουτε πεσαν αλλα ουτε ανεβήκαν (τουλαχιστον οσο τους παρακολουθώ απο το 2011). αυτο φυσικά οφειλεται στο ότι ήταν απο την πολύ αρχή τους ( (ο πρώτος ρεπραπ δημοσιευτηκε το 2007) η ομαδα δημιουργίας του reprap "ανοιχτου" χαρακτήρα εξέλιξη .

    τώρα για τους τυπάδες μου φαινεται πολύ αργά . ηδη υπάρχουν πολλοι τροποι δημιουργίας πλακετών αλλα ο εκτυπωτής ( εγώ πιστευω στους Laser ) θα υπερισχύσει όλων των εργαλείων. τα μονα ρουτερ που θα μεινουν θα ειναι αυτα του ξύλου απλα επειδή κανενα μηχανημα ότι και να κάνεις δεν μπορει ( καλα λέμε τώρα) να συνθέσει ξύλο καθαρό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....τώρα για τους τυπάδες μου φαινεται πολύ αργά . ηδη υπάρχουν πολλοι τροποι δημιουργίας πλακετών αλλα ο εκτυπωτής ( εγώ πιστευω στους Laser ) θα υπερισχύσει όλων των εργαλείων. τα μονα ρουτερ που θα μεινουν θα ειναι αυτα του ξύλου απλα επειδή κανενα μηχανημα ότι και να κάνεις δεν μπορει ( καλα λέμε τώρα) να συνθέσει ξύλο καθαρό.
    Όλοι οι τρόποι που αναφέρεσαι προϋπήρχαν αυτού του εκτυπωτή. Κατά την άποψή μου απευθύνεται σε μεγάλες εταιρίες που θέλουν να μειώσουν το χρόνο παραγωγής πρωτοτύπων. Αν το καταφέρνει να μειώσει τον χρόνο σχεδιασμού, νομίζω για αυτές τις εταιρίες δεν είναι τίποτε το αρχικό κόστος ούτε και τα αναλώσιμα. Ο Εκτυπωτής δεν πρόκειται να αντικαταστήσει καμία μέθοδο παραγωγής.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Posiflex θερμικός εκτυπωτής
    By QRTSIDAKIS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-17, 15:38
  2. Εκτυπωτής
    By Δημήτρηςκα in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-12, 00:17
  3. 3D Εκτυπωτής
    By Neuraxia in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-11, 20:57
  4. Εκτυπωτής
    By esvvidi in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-11, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας