Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 63

Θέμα: 3d printer

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Βρε παλικάρια... Μια και έχετε 3D εκτυπωτή δεν κάνετε το κουτι που θέλει στο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=87688 ο electronio ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  2. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    μέσω μίας διαφήμισης στο facebook έμαθα για τον sourcerabbit 3d printer που φαίνεται αξιόλογο προϊόν και είναι MADE IN GREECE, σε λογική πιστεύω τιμή για τα χαρακτηριστικά του και γι αυτό πιστεύω ότι άξιζε η αναφορά του στο forum.
    Επίσης ο κατασκευαστής του φτιάχνει και CNC Routers!
    https://www.sourcerabbit.com/Shop/pr...3d-printer.htm
    https://www.sourcerabbit.com

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....
    δυστηχώς δεν ειναι τπτ απο τα δύο του φθηνά. Ο εκτυπωτής ειναι εμπνευσένος απο το prusa τον I3 και όσο αφορά στο cnc που έχει ειναι πολύ ακριβό σε σχέση με τα openbuilds ρουτερ. Ειναι πολύ δύσκολο να παραγει πλεον κάποιος κάτι φθηνο στην ελλάδα για διαφορους λόγους, αλλα εν πάσι περιπτώση οι συγκεκριμένοι ( και οι περισσότεροι πλεον) εκτυπωτές που κυκλοφορούν φέρουν πλακέτα ramps που γενικά ειναι πολύ παραμετροποιήσιμη αλλα και όχι φιλική.

    Αυτος ειναι και ο λόγος που πολλοι τους παραταανε αφου τους πέρνουν.

    ¨οσο αφορά στον electronio κοιταξα στο ποστ αλλα δεν καταλαβα τι ψάχνει .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    ο prusa έχει 999 ευρώ συναρμολογημένος ενώ ο sourcerabbit έχει 599, οπότε ο ελληνικός είναι πολύ πιο φθηνός από το prusa, αν και ο prusa έχει πλέον επιπλέον βελτιώσεις όπως αυτόματη διόρθωση ώς προς τη γεωμετρία του εκτυπωτή κλπ.... όμως δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να αγοράσον τον Prusa. Φυσικά υπάρχουν και κινέζικοι με λιγότερο απο 200 ευρώ αλλά δεν νομίζω οτι είναι σωστό να συγκρίνουμε την ποιότητα του κινέζικου που είναι φτιαγμένος από Plexiglass με τον Ελληνικό που είναι μεταλικής κατασκευής. Ίσως η καλύτερη σύγκριση θα ήταν με κάτι σαν τον Wanhao i3, με τα περίπου 400 ευρώ, όπου ο Ελληνιός υπερτερεί στον όγκο εκτύπωσης (που είναι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά που καθορίζουν την τιμή ενός 3d printer.).
    Κατα συνέέπια, ο Ελληνικός δεν είναι ούτε ο φθηνότερος ούτε ο καλύτερος 3d printer, έρχεται όμως με μία λογική τιμή, πιστεύω, για την κατηγορία του και γι αυτό πιστεύω άξιζε η αναφορά σε αυτήν, όπως και να τον έχει υπόψην του όποιος ενδιαφέρεται για αγορά 3d printer. Επίσης είναι μία παρακίνηση ώστε αν τον διαθέτει κάποιος να γράξει σχόλια γι αυτόν.
    Τα 3d ρουτερ έχουν μεγάλο εύρος τιμών που σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει με την χρήση για την οποία προορίονται... αν δηλαδή θα το πάρει ένας ταμπελατζής που θα το δουλεύει κάθε μέρα είναι διατεθειμένος να δώσει πολύ μεγαλύτερα ποσά από αυτά που ζητά ένας ερασυτεχνικός router που θα έχει ελαφριά χρήση. Δεν μπορώ λοιπόν να ξέρω αν είναι καλή ή όχι η τιμή του εφόσον δεν ξέρω την αντοχή του... όμως πστεύω οτι θα είναι καλύτερος ποιοτικά από τα φθηνά κινέζικα...

    Αν είναι εύκολο γράψε μας λίγα λόγια για το σε τι υστερεί το ramps. το ramps δεν είναι μια απλή πλακέτα που ενενώνει το arduino με τα stepper motor drivers κλπ? Σε ένα έτοιμο μηχάνημα η ύπαρξη ramps έχει να προβληματίσει σε κάτι τον τελικό χρήστη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο prusa έχει 999 ευρώ συναρμολογημένος ενώ ο sourcerabbit έχει 599, οπότε ο ελληνικός είναι πολύ πιο φθηνός από το prusa, αν και ο prusa έχει πλέον επιπλέον βελτιώσεις όπως αυτόματη διόρθωση ώς προς τη γεωμετρία του εκτυπωτή κλπ.... όμως δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να αγοράσον τον Prusa. Φυσικά υπάρχουν και κινέζικοι με λιγότερο απο 200 ευρώ αλλά δεν νομίζω οτι είναι σωστό να συγκρίνουμε την ποιότητα του κινέζικου που είναι φτιαγμένος από Plexiglass με τον Ελληνικό που είναι μεταλικής κατασκευής. Ίσως η καλύτερη σύγκριση θα ήταν με κάτι σαν τον Wanhao i3, με τα περίπου 400 ευρώ, όπου ο Ελληνιός υπερτερεί στον όγκο εκτύπωσης (που είναι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά που καθορίζουν την τιμή ενός 3d printer.).
    Κατα συνέέπια, ο Ελληνικός δεν είναι ούτε ο φθηνότερος ούτε ο καλύτερος 3d printer, έρχεται όμως με μία λογική τιμή, πιστεύω, για την κατηγορία του και γι αυτό πιστεύω άξιζε η αναφορά σε αυτήν, όπως και να τον έχει υπόψην του όποιος ενδιαφέρεται για αγορά 3d printer. Επίσης είναι μία παρακίνηση ώστε αν τον διαθέτει κάποιος να γράξει σχόλια γι αυτόν.
    http://shop.prusa3d.com/en/3d-printe...3-mk2-kit.html απο τον ίδιο τον Ιωσήφ....!

    Τώρα πιο κάτω δεν θα πάω αναλύοντας.. Θα πώ μονο ότι σήμερα στα 600 ευρώ παιρνεις απίστευτα μηχανήματα. Και ουτε ο Prusa ειναι ένας απο αυτα αλλα ουτε sourcerabbit.

    Οσο αφορά σε ακρυλικο vs σιδήρου θα σου πώ θα σε ρωτήσω κάτι . θα αντικαταστούσες όλα τα πλαστικά εξαρτήματα του αυτοκινητου σου με μεταλλικά. .? Οι εκτυπωτές δεν χρειάζονται βάρος καθότι δεν κοβουν και δεν έχουν αντισταση. Ακαμψία χρειάζονται και για αυτο υπάρχουν και πολλοι πλαστικοι ειτε ακρυλικοι ειστε ξύλινοι .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 3d ρουτερ έχουν μεγάλο εύρος τιμών που σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει με την χρήση για την οποία προορίονται... αν δηλαδή θα το πάρει ένας ταμπελατζής που θα το δουλεύει κάθε μέρα είναι διατεθειμένος να δώσει πολύ μεγαλύτερα ποσά από αυτά που ζητά ένας ερασυτεχνικός router που θα έχει ελαφριά χρήση. Δεν μπορώ λοιπόν να ξέρω αν είναι καλή ή όχι η τιμή του εφόσον δεν ξέρω την αντοχή του... όμως πστεύω οτι θα είναι καλύτερος ποιοτικά από τα φθηνά κινέζικα...
    Σε αυτά τα λεφτά για να μήν το αναλύω και αυτο παραπάνω παιρνεις ρουτερ απο το openbuild Που κόβει την σειρά 60ΧΧ αλουμινιου. Καταλαβαινεις για τι δυνάμεις μιλάμε. Το συγκεκριμένο το ρούτερ που ( δεν ξέρω αν το έχουν μονο σαν διαφημιστικό που δεν νομίζω) θα καιγόταν στα 5χιλ. κοψίματος.
    Αν παρακολουθήσεις λίγο τα cnczone θα δεις ότι οι αμερικάνοι που στον τομέα τυο cnc ειναι με διαφορά πρώτοι πολλές φορές σοκάρονται με την ποιοτητα των κινέζικων μηχανημάτων. Δυστηχώς η κινα θα μας φάει όλους....! Ετυχε δε και έπεσα σε ποστ προ 5 ημερών οπου άνθρωπος αγόρασε κινέζικο που αντιστειχουσαι σε πάνω απο 120000 με καμια 13000. Ολο το φόρα επαθε πλάκα. Στο ιδιο μήκος κυματος και πριν 1 μηνα έπεσα σε συζήτηση που ειχε ξεκινήσει απο αυστραλούς με το ιδιο αντικειμενο .
    ΟΙ κινέζοι πλεον ειναι μονοδρομος στην ρομποτική και τα παρεμφερη της.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι εύκολο γράψε μας λίγα λόγια για το σε τι υστερεί το ramps. το ramps δεν είναι μια απλή πλακέτα που ενενώνει το arduino με τα stepper motor drivers κλπ? Σε ένα έτοιμο μηχάνημα η ύπαρξη ramps έχει να προβληματίσει σε κάτι τον τελικό χρήστη?
    ο χρήστης δεν θα γινει ποτέ τελικός ...! αυτο εγραψα οτι το ραμπς που όντως ειναι μια πλακέτα που στεκεται σαν ενδιάμεση του 2560 του μεγκα και του εκτυπωτή θέλει πάρα πολλές γνώσεις για να μπορέσεις να εκτυπώσεις. αν ένας χρήστης που όντως εχει φτάσει σε καλά επιπεδα δοκιμάσει ειναι σίγουρο ότι θα εκτυπώσει . Εγώ με 28 κιλα εκτυπωσης απο τα οποια περιπου 10 χρηστικά άν ειχα ξεκινήσει με ραμπς θα τα ειχα πετάξει απο το παραθυρο τα μηχανηματα.

    Γενικά ολη η κοινότητα των λεγομενων reprap προσπαθει να κάνει το αντικειμενο user friendly. η ramps δεν ειναι . Εγώ προσωπικά ειχα δυο σετ με ραμπσ το ένα το χάρισα και το άλλο το εχω στο σακουλάκι του μπας και ποτε μου χρειαστει ...! Γενικά όσο αφορά στο hardware τους υστερει πολύ απέναντι στα smoothieboard ( που δεν έχω παοψη ) και στα duet ( που σας έχω ζαλίσει πολλες φορες) Το κολπο με το ramps ειναι ότι κατεφερα οι κινέζοι και το αντιγραψαν και αυτο βολευε την ομάδα του Arduino γιατι σαν τελικό αποτελεσμα μπορει να χάσαν λεφτά αλλα το arduino επεκτάθηκε πάρα πολύ . κιαι αν τα κοιτάξεις και side by side θα δειες ότι άν πάρεις την αυθεντική πλακέτα και την συγκρινεις τιμολογιακα με τους ανταγωνιστές του θα δεις ότι χανει κατα κράτος. απλά τα ramps σου κοστιζει περιπου 35 ευρώ τελική ( χωρίς οθόνη) ενω τα άλλα ξεκινάνε απο 70 και πάνε οσοθεςδωσε.

    Τέλος

    Γενικά υπάρχει κάτι στον επαγγελματισμο των ελληνων που ουτε σαν απατεώνας το καταλαβα ούτε τώρα το πίάνω. Αυτο ειναι η λογική ότι αμα κάτι κάνει τοσο γιατι εγώ να πάω να το πουλήσω πιο κάτω.

    Εγώ πάντα ημουν της αποψης ότι για να βρεις κάτι ποσο πουλιέται το μονο που πρεπει να δεις ειναι πόσο σου κόστισε, και όχι αυτο που μου λένε διάφοροι ότι κοιτα το πόσο το πουλάνε οι άλλοι .

    Νομίζω ότι οι κινέζοι όταν βγήκαν στην αγορά δεν ειδαν πόσο το πουλάνε οι άλλοι αλλα πόσο κοστίζει σε αυτο.υς. προσωπικκές πεποιθήσεις παντα, ετσι ...

    ραμπς εχει ο θανασης και επισης εχει και προυσα τον οποιο απο ότι εχω καταλάβει τον έχει φτιάζει μονος του απο αλουμινιο. αυτος μπορει να πει περισσότερα για την πλακέτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (24-09-17)

  7. #56
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Σε έτοιμο μηχάνημα όλες οι παράμετροι είναι περασμένες
    Ο χρήσης δεν πειράζει τίποτα

    εχω τον pursa I3 και εκτός από τη θερμοκρασία δεν πειράζω τίποτα άλλο. τις βασικές παραμέτρους τις είχε
    αλλά και η αναβάθμιση που του έκανα μόνος μου (να μετρά το τραπέζι), πάλι δεν χάλασε τίποτα.
    Πάντως καλή προσπάθεια
    αν και του συστήνω να βάλει την αυτόματη ευθυγράμμιση του τραπεζιού

    ***** αυτό το πράσινο που άλειψε το τραπέζι στο 5 βιντεο ξερετε τι είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (24-09-17)

  9. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έτοιμο μηχάνημα όλες οι παράμετροι είναι περασμένες
    Ο χρήσης δεν πειράζει τίποτα

    εχω τον pursa I3 και εκτός από τη θερμοκρασία δεν πειράζω τίποτα άλλο. τις βασικές παραμέτρους τις είχε
    αλλά και η αναβάθμιση που του έκανα μόνος μου (να μετρά το τραπέζι), πάλι δεν χάλασε τίποτα.
    Πάντως καλή προσπάθεια
    αν και του συστήνω να βάλει την αυτόματη ευθυγράμμιση του τραπεζιού

    ***** αυτό το πράσινο που άλειψε το τραπέζι στο 5 βιντεο ξερετε τι είναι?
    κάνε μου μια χάρη για να καταλαβαινουμε και τι μας φταει και πες πόσο τον πλήρωσες και πότε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #58
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    250$ απο το ebay
    τον εχω 11 μηνες
    μεταφορικά τον έδινε free gia Ελλάδα ΛΟΛ εεε
    αλλά τον έφερα με DHL se 7 ημέρες

    από ότι έχω δει τόσο κάνουν και σήμερα

    Αυτό το πράσινο που αλείβει το τραπέζι τι ειναι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μεταφορικα αλλα 250 γιατι ηρθε με DHL
    αυτο με αφησε λίγο μαλ****κα.

    @ chip . δεν χαλιεμαι που υπάρχουν τέτοιες προσπάθειες στην ελλαδα. ουτως η αλλως στο ιδιο καζάνι βράζουμε όλοι μας. και εν πάσι περιπτώση η αναπτυξη του τοπου συναιπάγεται και αναπτυξη της ατομικοτητας μας και το αναποδο, αλλα νομίζω ότι πρεπει να βάλουμε τα δυνατα μας που btw η ιστορία εχει δειξει ότι ειναι τα δυνατοτερα όλων στον γαλαξία.

    Δυστηχώς ομως επιδυκνιουμε μια κατάσταση που και εκει έχουμε πρωτεια. και τώρα ειμαστε σσε αυτην την επιδειξή.

    δεν ειναι τυχαιο στο εμπορικό κομμάτι ότι οποιαδήποτε νεα εταιρία σκοτώνει τιμές άμα θέλει να παραγκωνίσει τον ανταγωνισμο. δειτε τον zara τον οποιο ποτε δεν συμπάθησα ποσο εχει ανεβάεσει πλέον τις τιμες

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #60
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    @ κωλο μποτ που ποσταρε ....! καταλαβαινεται τώρα γιατι λέξεις κλειδια στο ιντερνετ πρεπει να τις γραφουμε ανορθογραφα ή καθόλου . ο ρουφιάνος γκουγκλλλ παντου μοιράζει δεδομένα τα οποια τα παιρνουν εννιοτε και μαλάκες που βάζουν τα μποτςς να κανουν τις βρωμοδουλειες τους.

    αυτο το πρώτο που διαφημιζει έχει γεμισει τους υπολογιστες των παιδιών με ιους και σπαιγουερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3D printer και PCB
    By G.G. in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 13:28
  2. Οδηγός, παρουσίαση 3D Printer
    By georgekem in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-15, 02:28
  3. Laser or Inkjet Printer
    By babilis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 10:08
  4. 3D Printer
    By draco1 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 00:20
  5. 3Doodler - Handheld 3D Printer
    By SV1JRT in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 20:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας