Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 53

Θέμα: ΥΠΟΠΙΝΑΚΑΣ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης Κ.
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή ΥΠΟΠΙΝΑΚΑΣ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ

    Καλησπέρα,
    Είμαικαινούριος στο φορουμ και γενικότερακαινούριος στο χώρο (φοιτητής ακόμα)και θα ήθελα κάποια βοήθεια..
    Ζωσε διαμέρισμα πυ βρίσκεται στον δεύτεροόροφο κι έχει 3φασικό ρεύμα. Έχουμεμια κλειστή πυλωτή στην οποία θέλω ναεγκαταστήσω τάση. Όχι τίποτα το βαρύ.Σκέφτομαι μια αναμονή για γκαραζόπορτα,δύο γραμμές για πρίζες (σχετικά χαμηλέςκαταναλώσεις: ηλ. εργαλεία, κοφλέρ καιμικροσυσκευές) και μία για φωτισμό.
    Τοπρόβλημα μου είναι το πως θα κατεβάσωτη γραμμή από τον κεντρικό πίνακα τουσπιτιού.
    Ηπιο λογική πορεία στα μάτια μου είναιαυτή..
    10.jpg αλλά θα παρανομήσω μάλλον..

    Κι έπειτα σκέφτηκα το εξής..
    1.jpg3.jpg4.jpg7.jpg9.jpg (μέσα από το δωματιάκι τις ύδρευσης που βρίσκεται δίπλα απ' την ντουλάπα με τις χελώνες)

    μέσω της κοιλοδοκού με πετ καλώδιο ίσως και σπιράλ αν το χωρέσω..

    φαντάζομαι πως δεν είναι τόσο καλή λύση λόγω υλικού, αλλά και γραμμής σε κοινόχρηστο χώρο, αλλά ίσως είναι η μοναδική..

    κάθε άποψη θα ήταν βοήθεια..ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Ούτως ή άλλως είσαι ήδη παράνομος, με το να κλείσεις pilotis.
    Να περάσεις και τις γραμμές από κοινόχρηστους χώρους, είναι ακόμα χειρότερο.
    Ειδικά δε μέσα από "κάγκελο" που το πιάνουν όλοι, φτάνεις σε εγκληματικά όρια.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με το Άγγελο. Αν κάπου κοπεί το καλώδιο και το πιάσει κάνας άνθρωπος, πας μέσα τρέχοντας.
    Η γνώμη μου. Μπαλαντέζα, πρίζα μπαλκόνι, πετάς, κάνεις την δουλειά σου, μαζεύεις, κύριος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης Κ.
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Φιλέ rama έχεις δίκιο απλά το να το ακούω κι από άλλον είναι η επιβεβαίωση. Όσο για τις πιλωτες δυστυχώς ισχύει το "ή κλειστές ή χάνω αργά πλην όμως σταθερά ότι έχω μέσα"
    Όσο για τη μπαλαντεζα απ το μπαλκόνι φιλέ πατέντες είναι λύση μόνο για κάτι προγραμματισμένο που θα χω να κανω σε καλή μέρα πάντα.
    Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Φοβερες φωτο
    Ωραια δουλεια.
    Στα ρόλογια που δειχνεις ειναι κλειδωμενο ντουλαπι;
    Καλυτερη οδευση γινεται απο εκςι που περναν τα παροχικα καλωδια ανοιξε ενα κουτακι να δεις αν χωραει καλωδιο,αν και φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις.
    Αλλη μια ιδεα ειναι κατοπιν συνενοησης βαζεις ενα μετρητη στον πινακα κοινοχρηστων και τραβας μια γραμμη.ειδαλως εξωτερικα απο την πολυκατοικία περναει γραμμη;

    ΥΓ παντα κατοπιν συνεννοησης μετους υπολοιπους ιδιοκτητες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης Κ.
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ vasilimertzani. Τα ντουλάπια με τα ρολόγια δεν κλειδώνουν. Το σπίράλ της παροχής θα ήταν το καλύτερο αλλά η οικοδομή είναι του 81 οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να το ελέγξω. Σε άλλη περίπτωση αλλού που είδα σπιράλ της εποχής με το ζόρι χωρούσε μονό καλώδιο 1.5άρι. Λίγο δύσκολο να μπει το 3*2.5 που θέλω. Αλλά θα το κοιτάξω και αυτό μήπως και. Εξωτερικά χύμα στον τοίχο θα 'ναι τελευταία λύση μάλλον.Είτε μπρος είτε πίσω μπαλκόνι.Αλλά και πάλι έχω ενδοιασμούς.
    Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν έχεις ενδοιασμούς και για λόγους ασφαλείας να βάλεις 3 χ 2,5τ.χ. LIYCY με μπλενταζ
    http://www.nazos.gr/index.php?act=vi...&productId=981
    που θα γειωθεί ώστε και να προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις θα ακουμπήσει η γείωση πρώτα πριν βρεις τον οποιοδήποτε πόλο εσωτερικά. το περνάς και σε ένα σπυραλ κουβίδη βαρέως τύπου να μην το κοπανίσει κανένας κατά λάθος και τουλάχιστον εξασφάλισες μην σκοτωθεί κανένας. ε μετά διάλεξε την καλύτερη διαδρομή να μην ενοχλήσεις και τους άλλους ιδιοκτήτες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Το liycy φίλε γιαννη ειναι low voltage καλωδιο για σηματοδοσια ή επικοινωνίες πχ rs485. Δεν ειναι σωστη λύση για κυκλώματα ισχυος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    γιατί Χρήστο? εφόσον το δείνουν για <<Τάση λειτουργείας: 250V (κορυφή 500V)>> που είναι το πρόβλημα να μπει και για τέτοια δουλειά?.
    μάλιστα σε μηχανήματα και μεγάλους αυτοματισμούς χρησημοποιήται πάρα πολύ και για τροφοδοσία κυρίως όταν από ινβερτερ τροφοδοτούν μοτερ, απροβλημάτιστα.
    πιστεύω ότι το ονομάσανε σήματος γιατί έχει τεράστια γκάμα σε πολυπολικά και μικρής διατομής καλώδια.
    δεν νομίζω τα μεγαλύτερης διατομής 1,5 - 2,5 να έχουν θέματα.
    ειλικρινά αν ξέρεις κάποιον απαγορευτικό λόγο πραγματικά θα ήθελα να τον ακούσω.
    ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (13-11-15)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί Χρήστο? εφόσον το δείνουν για <<Τάση λειτουργείας: 250V (κορυφή 500V)>> που είναι το πρόβλημα να μπει και για τέτοια δουλειά?.
    μάλιστα σε μηχανήματα και μεγάλους αυτοματισμούς χρησημοποιήται πάρα πολύ και για τροφοδοσία κυρίως όταν από ινβερτερ τροφοδοτούν μοτερ, απροβλημάτιστα.
    πιστεύω ότι το ονομάσανε σήματος γιατί έχει τεράστια γκάμα σε πολυπολικά και μικρής διατομής καλώδια.
    δεν νομίζω τα μεγαλύτερης διατομής 1,5 - 2,5 να έχουν θέματα.
    ειλικρινά αν ξέρεις κάποιον απαγορευτικό λόγο πραγματικά θα ήθελα να τον ακούσω.
    ευχαριστώ.
    Το δινουν για δεδομενα.Στα ισχυος απο οτι βλεπω εχει διαφορα στην ταση λειτουργιας μονο (ο,6/1Κv) .Θωρακιση δεν βρηκα καποιο για ισχυος,βρηκα μονο με οπλισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ARDUINO SKETCH ΓΙΑ ΓΚΑΡΑΖ
    By takhs764 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-15, 20:50
  2. ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΓΚΑΡΑΖ
    By takhs764 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 17:45
  3. ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΚΑΡΑΖ
    By GSR600 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 22:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας