Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Πως θα κανω τον σκληρο μου δισκο λιγο πιο γρηγορο;;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνώμη έχεις λαπτοπ που παιρνει δύο σκληρους πάνω του? τα raid δεν παιζουνε σε Usb Μονο σε ide Και σατα .
    Μα το raid δεν το προτεινα εγω. Απλα δεν ηξερα τι ειναι ακριβως και πως ακριβως λειτουργει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    bre ναι δεν σου ειπα τπτ. λεγοντας ομως οτι εχεις δυο σκληρους και εναν σσ-ντι θεωρησα οτι μιλαμε για ντεκστοπ. παντως σε λαπτοπ εκτος απο αλλαγη με γρηγοροτερο δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. μου κάνει εντύπωση ομως που εχεις καταλάβει ότι ειναι οι δίσκοι αργοι και όχι το λαπτοπ. οι περισσότεροι θα ψαχναν να κανουν το λαπτοπ πιο γρήγορο.
    να ξέρεις ομως ότι παρτιτιον σε λαπτοπ ( και γενικά ) επιβραδυνουν τους δίσκους. αν επισης εχεις αρκετη μνήμη θα ελευθερωθει ο δίσκος αρκετα αμα του βγάλεις την εικονικη μνημη. και τέλος οι αποκατατμίσεις βοηθάνε αρκετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    απλοποιησε λιγο αυτο που θες να πεις ...η τ θες να κανεις για πιο λογο κλπ , εχεις ssd ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Μαλλον σας μπερδεψα. Συγνωμη. Ανεφερα τον ssd για να μην με παραπεμψετε στην αγορα του. Τους αλλους 2χ 7200rpm τους ανεφερα για να σας πω οτι εχω στην κατοχη μου και γρηγορους δισκους. Απλα αυτους τους τρεις δεν θελω να τους πειραξω.
    Τρεχουν ηδη σε αλλα συστηματα.

    Το προβλημα ειναι σε αυτον που τρεχει στο ενα λαπτοπ που ειναι μονοπυρηνος amd και 3gb ραμ.
    Δεν εχω τρελες απαιτησεις να παιζω παιχνιδια απλα θελω να το κανω λιγο πιο γρηγορο μεσω του δισκου επειδη σχετικα ο δισκος διαβαζει/γραφει συνεχεια με συνεπεια αν ειναι αργος, κανει αργο και ολο το συστημα. Ελπιζω να σας ξεμπερδεψα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Αν έχεις Windows, η απλή βελτίωση είναι με διαγραφή όλων των άχρηστων αρχείων (παλιά αυτόματα backups, hibernation, επαναφορά σε πολλά παλαιότερα σημεία) και ένα-δύο απανωτά defrags. Οποιοδήποτε anti-virus να κάνει scan του δίσκου μετά από δική σου εντολή. Ελεγξε τι άλλο τρέχει "για το καλό σου" από κάτω (logging, indexing, αυτόματες ενημερώσεις).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    φίλε μου καταρχήν οι 7200 δεν ειναι γρήγοροι ειναι πιο αργοι απο τους ssd και επισης πιο αργοι απο του 10000 οι οποίοι ήταν πανακριβοι και μικροι ( τουλαχιστον όταν ειχα προμηθευτει εγώ). το λαπτοπ σου ειναι πολύ αργό και το μονο που έχεις να κάνεις ειναι να κρατάς το δίσκο σου αδειο χρησιμοποιόντας άλλον εξωτερικο για τα αρχεία σου και το δεύτερο να πάς να πάρεις μνήμες πολλές μνήμες και να γυρίσεις το λειτουργικο σε 64 . πρεπει να βάλεις όση περισσοτερη μνημη υποστηρίζει το λαπτοπ.
    και πάλι ομως θα απογοητευτεις δεδομενου ότι για να βρεις τσιπάκια μεγαλα σε sodimm και ddr2 ( φαντάζομαι ) θα πληρώσεις μια περιουσία.
    .

    επειδή ομως μιλησες για software και όλες η παραπάνω λυσεις ειναι ημιμετρα και πανακριβες θα σου συνιστούσα Linux.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Όπως σωστά σου είπε ο Παύλος και ο Γιώργος, οι 7200άρηδες που έχεις, δεν είναι γρήγοροι. Γρήγοροι ήταν κάποτε ...
    πριν 5 χρόνια. Αυτή την στιγμή γρήγοροι είναι οι SSD (οχι όλοι). Το Laptop σού είναι παλιό, και η μόνη αναβάθμιση
    εκτός απο RAM είναι να έχεις στο OS του, SSD δίσκο. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ...

    Οπότε συνοψίζοντας πρέπει μα κάνεις :

    • "Καθάρισμα" αρχείων ...
    • Αύξηση RAΜ (με μια λογική και ανάλογα τι τρέχεις, κρίνεις πόση θα βάλεις, οχι όμως κάτω των 4GB/64Bit)
    • SSD δίσκο (στο λειτουργικό του - OS)

    Τώρα για Linux, εγώ δεν θα σου προτείνω, αυτό είναι άλλο θέμα, αν και είναι και αυτό μια λύση, όχι για μένα όμως.
    Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις. Και εννοείται δεν το φορτώνεις.



    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (13-11-15)

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Απλο ειναι βρε Δημητρη με 12βολτ τροφοδοσια ανεβαζει 7200 στροφες ανεβασε τον στα 13,8 και θα φτασεις σιγουρα γυρω στις 9200 στροφες σιγουρα θα πηγαινει καλυτερα ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    βαλε ενα τετοιο
    http://gp-motor.bossgoo.com/brushles...n-1430338.html

    και πραγματικα θα απογειωθει ο σκληρος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλο ειναι βρε Δημητρη με 12βολτ τροφοδοσια ανεβαζει 7200 στροφες ανεβασε τον στα 13,8 και θα φτασεις σιγουρα γυρω στις 9200 στροφες σιγουρα θα πηγαινει καλυτερα ....
    Θα βαλω παλμοτροφοδοτικο στους 124.70kHz.
    Ατιμε μπιλ γκειτς σε εφαγα....
    Και ομως κατι καταφερα. Μεσα απο τα windows, ετρεξα κατι antimalware και δεν βρηκε κατι. Απο ιους ειμαι καθαρος, και χωρις antivirus παρακαλω. Εκανα καθαρισμα στην registry απο σαβουρες, και μεσω msconfig ρυθμισα να ξεκινανε μονο τα βασικα προγραμματα. Επισης ρυθμισα την εικονικη μνημη του συστηματος απο 2GB σε 20GB, επισης και ρυθμισα τα windows να ειναι στημενα για αποδοση και οχι στον αυτοματο. και ειδα διαφορα στην αποδοση.

    Επισης φλασαρα το bios με νεοτερη εκδοση και εβαλα και ανανεωμενους οδηγους σε σκληρο δισκο και chipset.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dbnn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (14-11-15)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. πως να κανω ηλεκτροκινητο το ποδηλατο μου
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 22:51
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-13, 15:55
  3. προβλημα με σκληρο δισκο
    By gdimis in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 18:38
  4. Προβλημα με σκληρο δισκο
    By baladofatsas in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 18:39
  5. προβλημα με σκληρο δισκο!
    By AKIS in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 21:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας