Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Διακόσμηση Νο1

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb Διακόσμηση Νο1

    Αυτη ειναι μια απο τις κατασκευές μου που παρουσιάζω εδω στην σειρα παρουσιάσεων που θα ακολουθήσει με τιτλο Διακόσμηση - χωρου, δωματιου, γραφειου, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές κατασκευές.

    Το διακοσμητικό Νο1 ειναι μια κατασκευή κατάλληλη για γραφείο και ειναι ηλεκτρομαγνητική τραμπάλα, δηλαδή κανει κίνηση τραμπάλας μια αριστερά μια δεξιά συνεχώς. ο τρόπος που γινεται η κίνηση ειναι ο εξης: η οριζόντια μπαρα μηκους 30εκ έχει στις 2 ακρες της απο εναν μαγνητη.
    ακριβώς κατω απο τον καθε μαγνητη υπάρχει μια βαση επανω στην οποια υπάρχει το "ενεργό πηνίο".

    το πηνίο βασικά ειναι ανενεργό αλλα γινεται ενεργό κάθε φορά που το πλησιάζει ενας μαγνητης.
    έτσι το ενεργό πηνίο γινεται ηλεκτρομαγνήτης με πολικότητα ίδια με αυτη του κινουμενου μαγνητη,
    και επειδή οι ομώνυμοι μαγνητικοί πόλοι απωθούνται ο κινούμενος μαγνητης κινει την τραμπάλα συνεχώς για όσο έχει ηλεκτρικό ρευμα και λειτουργει.

    το ενεργό πηνίο θα δουμε πως χρησιμοποιω σε πολλες κατασκευές με διαφορετικους τρόπους.
    το ενεργο πηνίο ειναι η ηλεκτρονική κατασκευή που φαινεται στις φωτο.
    αυτο έφτιαξα επάνω σε ενα μικρο κομματι διατρητης πλακέτας, εχει λιγα υλικά, το αισθητήριο Hall που ανιχνευει το μαγνητικο πεδίο, το τρανσιστορ PNP που μπορει ειναι μικροτερο απο το TIP42C, μπορει να ειναι PNP TO126 όπως BD136, 140, 170, 229, 238 και αλλα με ικανότητα ρευματος 1Α ή περισσότερο.

    το ενεργό πηνίο καταναλώνει ελάχιστη ενέργεια, με τροφοδοσία 6 εως 9 βολτ μέτρησα παλμους των 0.070Α περίπου 0.60W μια φορά το δευτερόλεπτο.
    ο χρόνος της μηχανικής ταλάντευσης μπορει να ειναι μεταβλητός και έχει σχέση με το ύψος που έχει το ενεργό πηνίο απο τον μαγνήτη, όσο πιο κοντά βρίσκεται τόσο μεγαλύτερη η συχνότητα ταλαντευσης.

    με αυτα τα χαρακτηριστικά και με μπαταρίες όπως αυτές που χρησιμοποιώ επαναφορτιζόμενες Ni-MH η κατασκευή λειτουργει μέρες και με φ/β πανελ για φορτιση.

    το ενεργό πηνίο παρουσιάζω πρώτος στην ελλαδα δεν εχω δει να φτιάχνει άλλος τέτοιο, υπάρχουν όμως μερικά κινέζικα διακοσμητικά που εχουν παρόμοιο κυκλωμα και λειτουργία, παράδειγμα αναφέρω στην ταινία iron man 2 movie pendulum

    !
    η κατασκευή εχει γίνει με πλεξικλας και για άξονα έχω βαλει βελόνα. το πηνίο ειναι τυλιγμένο σε πλαστική συσκευασία χαλκου αποκόλλησης εξαρτηματων. ειναι πηνιόσυρμα διαμέτρου 0.3χιλ περιπου 15Ω


    10 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 21-11-15 στις 23:56

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (16-11-15), IRF (22-11-15), Lord Vek (15-11-15), Τέσλα (09-01-16), ultra (15-11-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ενεργό πηνίο παρουσιάζω πρώτος στην ελλαδα δεν εχω δει να φτιάχνει άλλος τέτοιο, υπάρχουν όμως μερικά κινέζικα διακοσμητικά που εχουν παρόμοιο κυκλωμα και λειτουργία, παράδειγμα αναφέρω στην ταινία iron man 2 movie pendulum

    Αυτό που έχω εγώ (το έχω αγοράσει πριν 20 χρόνια τουλάχιστον) έχει μόνο έναν ήλεκτρομαγνήτη με πολλές σπείρες που τροφοδοτείται μονίμως από μια εννιάβολτη μπαταρία. Κανένα ενεργό στοιχείο. Συγχαρητήρια για την ιδέα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    μπορει να σκεφτει καποιος πως ενα μερος της κινητικης ενέργειας προέρχεται απο τα ενεργα πηνία και ενα αλλο μέρος προέρχεται απο τους μαγνητες. το οτι τα πηνία ενεργοποιούνται μόνο την κατάλληλη στιγμη για συντομο χρόνο ειναι το πλεονέκτημα των ενεργων πηνίων.

    φανταστείτε αυτη την κατασκευή μεγενθυμένη Χ 10 δηλαδή τα 30εκ μηκος να γινουν 3μέτρα.
    θα ηταν πολυ μεγαλο για διακόσμηση χώρου αλλα τι θα μπορουσε να κανει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Αυτο το απορροφητικο φυτιλι, μονο για τετοιες εφαρμογες ειναι...

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Ωραίο είναι!
    Για διακοσμητική εφαρμογή, θα σου πρότεινα ένα πειραματισμό. Δεν ξέρω αν γίνεται στην πράξη, αλλά θα είχε φάση οπτικά.
    Πάνω στην τραμπάλα να κυλάει μία μπίλια πέρα-δώθε η οποία θα αλλάζει πορεία έγκαιρα και ποτέ δεν θα προλαβαίνει να φτάσει στην άκρη για να πέσει. Φαντάζομαι θα πρέπει να είναι αρκετά ελαφριά/μικρή για να δουλέψει, και κατά προτίμηση μη-μεταλλική για να μην επηρεάζει τα πεδία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (16-11-15)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Σπυρο ωραιο περημενω να δω και το Νο2.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    καθε εβδομαδα εως και το 2016 θα παρουσιάζω μια κατασκευη σχετική με διακόσμηση.
    αυτα ειναι εργα τέχνης που τα έκανα για προσωπική μου ευχαρίστηση αλλα θα προσπαθησω να προωθήσω σε βιτρινες καταστημάτων για να τραβουν τα βλεμματα των περαστικών.
    μια φιλη μου ειπε να τα παω σε γκαλερι συγχρονης τεχνης οπως στην μπανχοφ στρασε στην ζυριχη.
    το ενεργο πηνίο μου φαινεται πως εχει πολλες εφαρμογες, θα δουμε μερικες

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου. Το αισθητήριο Hall το πουλάνε μόνο Αθήνα; το έφερες από Γερμανία ή το έβγαλες από ανεμιστήρα υπολογιστή. Κάπου είδα σαν σχέδιο ενεργό πηνίο αλλά με "αισθητήρα προσέγγισης μαγνήτη"είχε και δεύτερο πηνίο δίπλα στο ενεργό με πολλές σπείρες (ψιλό σύρμα) και darlington transistor, φυσικά σε μια τελείως διαφορετική κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    τα αγόρασα προ καπιταλ κοντρολ απο χονκ κογκ σε τιμη χωμα
    5pcs New A3144 A3144E OH3144E Hall Effect Sensor ITEM PRICE:EUR 0.92

    αυτο που περιγραφεις ειναι η κινέζικη εκδοχή που έγραψε πως αγόρασε ο γιώργος στο ποστ #2.
    εκεινα τα πουλάνε περιπου 15ε και ειναι εντελως διαφορετικά απο το δικο μου, δεν εχουν αισθητηριο hall αλλα δευτερο τυλιγμα στον ηλεκτρομαγνητη.
    ειχα κανει ενα παρομοιο κυκλωμα με διπλο τυλιγμα και ειχα παρουσιάσει κατασκευη σε ένα αλλο θέμα "το αυγο του Τεσλα", οπου γυριζε ενας μαγνητης με 10000rpm.
    συγκρινω τα 2 διαφορετικου τυπου κυκλωματα και αυτο με το αισθητηριο hall ειναι ανώτερο με καλυτερη λειτουργία.
    σε επόμενες παρουσιάσεις κατασκευων διακοσμησης θα δειξω πως το ενεργο πηνίο γυρίζει εναν μαγνητικό ρότορα μοτερ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    IRF (22-11-15)

Παρόμοια Θέματα

  1. Διακόσμηση Νο9
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 17:58
  2. Διακόσμηση Νο8
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-16, 13:33
  3. Διακόσμηση Νο7
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-16, 08:55
  4. Διακόσμηση Νο6
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-15, 13:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας