Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 86

Θέμα: corsa 2007, ABS και το τέλος των ηλεκτρονικών...

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Θεωρούσαν ότι με minimum λίγα εκατομμύρια contacts before fault, θα ήταν καλυμμένοι. Τότε ήταν η εποχή που άρχισαν να χρησιμοποιούνται fet στα αυτοκίνητα αντί για ρελέ για τέτοια φορτία. Αυτά τα νούμερα όμως τρέχαν πολύ γρήγορα, ειδικά αν κάποιος/α οδηγούσε σαν τη Βλαχοπούλου (τιμόνι συνέχεια αριστερά-δεξιά στην ευθεία)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (15-11-15)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Βρε κλικ μιλάμε για 2002 και δεν χρισημοπιουσαν φετ ? Τα igbt είχαν βγει από το 90 και τα mosfet ήταν ντεμοντε το 95 . περίεργο μου φενεται . επίσης με τους κραδασμούς και το τρέμουλο πάλι μπορεί να πήγαινε λίγο δεξιά αριστερά στο ρελαντί , ειδικά αν είχαν χαλάσει οι βάσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Στην αυτοκινητοβιομηχανία δεν χρησιμοποιούσαν τότε fet για μεγάλα ρεύματα. Πιθανά δεν θεωρούσαν ασφαλή την προσέγγιση αυτή, διότι ένα καμένο fet συχνά συμπεριφέρεται σαν βραχυκύκλωμα. Ίσως να είχε σχέση και με τους ηλεκτρολόγους εποχής, που δεν ήταν έμπειροι σε τέτοιες προσεγγύσεις ακόμα. Τότε πάντως η st είχε κάνει μεγάλη καμπάνια για τα FET και τα SSR για να μπούν στο χώρο αυτό αντικαθιστώντας τα ρελέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (15-11-15)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    κλασικό υβριδικό κύκλωμα
    Στο υβριδικά κυκλώματα το standar είναι να είναι γυμνα. Η βάση του υβριδικού κυκλώματος είναι τριοξείδιο του αργιλίου (αλουμίνα) Al2O3. Ενώ το αλουμίνιο είναι καλό αγωγός το οξείδιο του είναι πολύ κακος αγωγός, αλλά έχει πολυ καλές θερμοκρασιακές ιδιότητες (πολύ καλός αγωγός οπότε απάγει τη θερμότητα ενώ νομίζω έχει μικρό συντελεστή διαστολής).
    Δεν υπάρχει λόγος σε ένα chip που είναι custom να το βάλουν σε πλαστικό... αντίθετα υπάρχει καλός λόγος να μην το βάλουν σε πλαστικό και να το βάλουν απ ευθείας πάνω στο υβριδικό. Και ο λόγος είναι οτι η σύνδεση του (χωρις πλαστικό περίβλημα) γίνεται με bonding (όπως ενώνονται τα ποδαράκια από τα τσιπάκια) άρα δεν θα σπάσει κάποια κόληση στα τραντάγματα του αυτοκινήτου. Επίσης η απευθείας τοποθέτηση του πάνω στο υβριδικό εξασφαλίζει καλύτερη αποβολή θερμότητας (απευθείας από την πλάτη του chip προς την αλουμίνα) ...

    επίσης παράπλευρο όφελος (για τον κατασκευαστή)
    οτι δεν θα μπορέσει και να επισκευαστεί ποτέ μία τέτοια πλακέτα πράγμα που αρέσει στις εταιρίες αφού τα αυτοκίνητα πωλουνται κάτω του κόστους και περιμενουν να βγάλουν κέρδη από τα ανταλλακτικά

    Τσιπ σου βγ'αζω το καπέλο. Ωραίος! Τελικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον f_chronis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (15-11-15)

  8. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αυτοκινητοβιομηχανία δεν χρησιμοποιούσαν τότε fet για μεγάλα ρεύματα. Πιθανά δεν θεωρούσαν ασφαλή την προσέγγιση αυτή, διότι ένα καμένο fet συχνά συμπεριφέρεται σαν βραχυκύκλωμα. Ίσως να είχε σχέση και με τους ηλεκτρολόγους εποχής, που δεν ήταν έμπειροι σε τέτοιες προσεγγύσεις ακόμα. Τότε πάντως η st είχε κάνει μεγάλη καμπάνια για τα FET και τα SSR για να μπούν στο χώρο αυτό αντικαθιστώντας τα ρελέ.

    Ηλεκτρολόγοι της εποχής... Ενώ τώρα... Ότι δεν βρίσκουν φταίει ο "εγκέφαλος"! και δεν φταίνε αυτοί. Εκπαίδευση μηδέν στα συνεργεία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Τι περιμένετε ρε παιδιά αυτός που τελείωσε με το ζόρι το σχολείο να ξέρει τι είναι το pwm και το cross count του λάμδα? Τι είναι τι can bus και το lin ? Εγώ πρώτα έμαθα μικροελεγκτές και μετά κατάλαβα πως λειτουργούν οι αισθητήρες του κινητήρα . αυτοί πως να τα ξέρουν ? Και στο δικό μου το διαγνωστικό το έχω λιώσει και έχω διαβάσει όλο το datasheet του κινητήρα , αυτοί που δεν ξέρουν αγγλικά τι θα διαβάσουν ? Έχω ένα φίλο που πουλάει κινέζικα διαγνωστικά , ή βασική τους προϋπόθεση είναι να είναι στα ελληνικά άσχετα αν με τις.μεταφράσεις δεν βγαζεις άκρη

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 15-11-15 στις 18:55

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (15-11-15)

  11. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι περιμένετε ρε παιδιά αυτός που τελείωσε με το ζόρι το σχολείο να ξέρει τι είναι το pwm και το cross count του λάμδα? Τι είναι τι can bus και το lin ? Εγώ πρώτα έμαθα μικροελεγκτές και μετά κατάλαβα πως λειτουργούν οι αισθητήρες του κινητήρα . αυτοί πως να τα ξέρουν ? Και στο δικό μου το διαγνωστικό το έχω λιώσει και έχω διαβάσει όλο το datasheet του κινητήρα , αυτοί που δεν ξέρουν αγγλικά τι θα διαβάσουν ? Έχω ένα φίλο που πουλάει κινέζικα διαγνωστικά , ή βασική τους προϋπόθεση είναι να είναι στα ελληνικά άσχετα αν με τις.μεταφράσεις δεν βγαζεις άκρη
    Οι ηλεκτρολογοι δεν ξερουν απο αυτα τα συστηματα. Δεν ειναι ηλεκτρονικοι. Οταν στα σημερινα αυτοκινητα ολα περνανε απο εγκεφαλους και εγκεφαλακια τι να κανει ο ηλεκτρολογος; ακομα και οι πλαφονιερες πανε πανω σε εγκεφαλους.
    Παλια ο καθε ηλεκτρολογος του ελεγες δεν αναβει το πισω δεξι στοπ πχ ενω η λαμπα ηταν καινουρια, ακολουθουσε την γραμμη και επισκευαζε την βλαβη. Τωρα σου λεει αλλαξε τον ταδε εγκεφαλο και τερμα. Για αυτο και στα "εξουσιοδοτημενα" δεν βλεπεις μουτζουρα στα νυχια και βαλβολινες στα ρουχα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #28
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Ορίστε και μια από bosch
    σωστα πληροφοριακα ειναι απο diesel κινητηρα και ειναι επισκευασιμη η συγκεκριμενη , εως ενα σημειο .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστα πληροφοριακα ειναι απο diesel κινητηρα και ειναι επισκευασιμη η συγκεκριμενη , εως ενα σημειο .....
    Δηλαδή το ecu του abs έχει διάφορα από το diesel σε βενζίνη ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Δεν είναι από ABS είναι από ECU αλλά δε θυμάμαι αν είναι cummins ο κινητήρας.
    Τον είχα ανοίξει για να φωτίσω με UV κάποιες περιοχές στη μνήμη για επαναπρογραμματισμό.
    Ο συγκεκριμένος έχει βίδες δε θέλει ξήλωμα. Νομίζω έχω μέσα δυο αν θέλε περισσότερες φωτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-16, 22:51
  2. Ξεκίνημα στον κόσμο των ηλεκτρονικών
    By rwmsof in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-09, 19:17
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-08, 10:25
  4. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 20:48
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-07, 03:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας