Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 65

Θέμα: Πως δουλευει ενας ηλιακος θερμοσιφωνας?

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Μια τετραμελής οικογένεια θέλει κανα 2 ωρο την ημέρα θερμοσίφωνα. Δηλαδή κοντά στις 8 kwh = 1.5€. Ας πούμε οτι ο ηλιακός παίζει καλά για 6 μήνες μόνο τον χρόνο. Άρα θα μας αποσβένει περί τα 1.5 * 180 = 270 € το χρόνο. Δε θα αντέξει τουλ 3 χρόνια? (Εμένα έχει αντέξει ο πρώτος~30 χρόνια , τον χάρησα και ακόμα δουλεύει, ο δεύτερος φέτος μόλις που ενηλικιώθηκε -18- και συνεχίζει). Αυτά με μάλλον μηδενική συντήρηση πέρα από κανα ξεχιωνισμα. Μακάρι να χαμε εμβαδό να μαζεύαμε ήλιο οχι μόνο για ΖΝΧ αλλά και για άλλα "εξυπνότερα" κόλπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Ωραιους υπολογισμους κανεις.
    Δυωρο θερμοσιφωνα;να παρει 8kwh?
    Τον χειμωνα πως θα παρει 8kwh?με τα δυο πανελ;δεν τα υπολογιζεις καλα φιλε μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Τον χειμώνα δεν τον υπολογίζει στις μέρες που 'παράγει' ο ηλιακός.
    Λέει 'ας πούμε ότι ο ηλιακός παίζει 6 μήνες το χρόνο.'

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Δε θα αντέξει τουλ 3 χρόνια?
    αδερφε μου με συγχωρεις ... 3 χρονια ??? ... ημαρτον ! τον ηλιακο τον βαζουμε για βαθος τουλαχιστον 10-15 χρονια ! στα τρια χρονια μονο το αρμαφλεξ στους πλαστικους σωληνες αλαζεις , ελληνικης κατασκευης ο δικος μου ( μαλτεζος ) 200 λιτρα ...
    τα αρμαφλεξ βαριεμαι πλεον και δεν τα αλαζω , ειναι γυμνοι α σωληνες .... μια χαρα βγαζει ζεστο ....
    μπας και πουλας ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον χειμώνα δεν τον υπολογίζει στις μέρες που 'παράγει' ο ηλιακός.
    Λέει 'ας πούμε ότι ο ηλιακός παίζει 6 μήνες το χρόνο.'
    Ναι το ειδα Πανο.
    Το καλοκαιρι ομως πανω απο 20 λεπτα δεν αναβει.ανοιξη φθινοπωρο παει στα σαραντα λεπτά περιπου .τον χειμωνα μπορει να φτασει και 1,5ωρα και απο την φαμιλια δεν ειναι και οικονομοι.ειχα 160ρη και δεν εφτανε το νερο παρα πολλες μερες το χρονο.

    Street .στραβα το πηρες μαλλον.
    Εμενα κρατησε 5 χρονια και αυτα σκαρτα.εγγυηση δεν ειχε λογω ελλιπης συντηρησης(που την εκανα εγω καθε χρόνο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Υπέρ:
    Έχεις ζεστό νερό κατευθείαν μπαίνοντας στο σπίτι σου και δεν περιμένεις μισήώρα να ζεσταθεί το νερό ανάβοντας τον.
    Μπορείς να συνδέσεις ζεστό νερό στο πλυντήριο (αλλά με θερμοκρασιακή βρύση γιανα ορίζεις θερμοκρασία, μη σου πλένει στους 85 βαθμούς και ψάχνεις τα ρούχα)
    Αν υπάρξει διαρροή δεν πλημμυρίζει το πατάρι σου (αρκετές φορές το ταψάκι τουηλεκτρικού δεν αρκεί για προστασία)
    Μεγαλύτερος όγκος ζεστού νερού (160 - 200 λίτρα)

    Κατά:
    Σαφώς υψηλότερο κόστος του ηλεκτρικού
    Σε περίπτωση συνεχόμενης συννεφιάς χρησιμοποιείς ηλεκτρική ενέργεια για ναζεστάνεις όχι 80 αλλά 180 λίτρα (περισσότερη ώρα, περισσότερη ενέργεια)
    Επιπλέον μέτρα προστασίας και συντήρησης (ιδίως το χειμώνα)

    Δια ταύτα:
    ΣΥΜΦΕΡΕΙ ο ηλιακός για πολυμελή οικογένεια για την ευκολία και επαρκή ποσότηταζεστού νερού, ΙΔΙΩΣ στη νησιωτική και νότια Ελλάδα και σε πολυκατοικίες όπου ηδιαδρομή των σωληνώσεων δεν υπερβαίνει τα 10 μέτρα.
    (Σε 6ροφη πολυκατοικία αν είσαι στο ισόγειο έχεις καταναλώσει 30 λίτρα νερού μέχρι νασου έρθει το ζεστό)


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ηλιακά αποδίδουν κυρίως στην τσέπη του κατασκευαστή και σε μονάδες δωματίων όπου η χρήση ζεστού νερού είναι πολύ μεγάλη.

    Ο οικιακός χρήστης ηλιακού κατ' εμέ είναι αμφίβολο αν θα κάνει απόσβεση. Εάν πάθει κάποια ζημιά από χαλάζι ή τρύπημα δοχείου κλπ τότε σίγουρα απόσβεση δεν γίνεται. Μόνη περίπτωση για να αξίζει είναι η κατασκευή εφόσον μπορεί να την κάνει από τον ίδιο τον χρήστη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω στην ταρατσα μου ηλιακο σχεδον 27 χρονια τωρα ! δεν εχει παθει το παραμικρο ποτε ( φτου μην το ματιασω ) οι δικοι μου τον ειχαν αγορασει τοτε 600000 δραχμες ! παλιοτερα ειχαμε και πλυντηριο που συνδεοταν με αυτον , αρα ? τα λεφτα του τα εβγαλε πολυ πολυ παραπανω ...
    STIEBEL ELTRON made in Germany από το 1990 έως σήμερα. Αγορά κάτι περισσότερο από 200.000δρχ. Στα 25 χρόνια λειτουργίας συμπληρώσαμε 2-3 φορές αντιψυκτικό. Στην Ελλάδα ζεστό νερό από ηλιακό θερμοσίφωνα έχει τουλάχιστον 8-9 μήνες το χρόνο. Και μέσα στο καταχείμωνο αν είναι με 2-3 ώρες ήλιου την κατάλληλη ώρα ζεσταίνει μια χαρά το νερό.

    Η αλήθεια είναι ότι αργεί να κάνει την απόσβεση αλλά αν επιλέξεις σωστά υλικά κάποια στιγμή θα την κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanivallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέρ:
    (Σε 6ροφη πολυκατοικία αν είσαι στο ισόγειο έχεις καταναλώσει 30 λίτρα νερού μέχρι νασου έρθει το ζεστό)
    αυτο δεν ισχυει καθοτι βαζεις κυκλοφορητες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μέσα στο καταχείμωνο αν είναι με 2-3 ώρες ήλιου την κατάλληλη ώρα ζεσταίνει μια χαρά το νερό.
    Τον χειμώνα βάζουμε το κατάλληλο εργαλείο (δίχως μπαταρίες / αντιστάσεις κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    δεν υπαρχουν " κατα " στον ηλιακο ! καταρχας ειναι χαζο να τον συνδεσεις με το ρευμα εναν ηλιακο ! βαζεις ενα ταχυθερμοσιφωνο στην χειροτερη αν δεν εχεις μποιλερ .... απ την αλλη η αντισταση στον δικο μου που τον εχω συνδεδεμενο ειναι 3800 βατ ! θα τον αναψω και σε 45λεπτα μεσα θα ζεστανει 200 λιτρα νερο για δυο μερες με συνεφια ... και με κρυο 2-3 βαθμους εξω , αν βγει και λιγος ηλιος ... τελος ...
    STIEBEL ELTRON made in Germany
    εαν παθει κατι το καζανι ( αυτο φοβαμαι 27 χρονια μετραει ) θα προτιμησω παλι ελληνικο !
    συμπληρώσαμε 2-3 φορές αντιψυκτικό
    ανεκδοτο δεν ξερω καν τ ειναι αυτο και ουτε ξερω πως το βαζουν δεν εχουμε βαλει ποτε ... !!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον street για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    micalis (17-11-15)

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  3. Πως δουλευει ενας zvs??
    By michaelcom in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 18:39
  4. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 19:33
  5. DC-DC CHOPPER..πως δουλευει;;;
    By manousos_p in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-12, 10:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας