Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 65

Θέμα: Πως δουλευει ενας ηλιακος θερμοσιφωνας?

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπαρχουν " κατα " στον ηλιακο ! καταρχας ειναι χαζο να τον συνδεσεις με το ρευμα εναν ηλιακο !
    Για σκέψου ότι ακόμη και 40 π.χ. βαθμούς θερμοκρασία να καταφέρει τον χειμώνα . Με την ύπαρξη της αντίστασης στο ίδιο μπόιλερ του ηλιακού αυτό θα είναι αυτονόητα και πάλι πλεονέκτημα (έναντι κάποιου απλού θερμοσίφωνου που ξεκινάει με νερό δικτύου και θερμοκρασία π.χ. 15 βαθμούς)
    Μαλτέζος ρε και ξερό ψωμί.

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπαρχουν " κατα " στον ηλιακο ! καταρχας ειναι χαζο να τον συνδεσεις με το ρευμα εναν ηλιακο ! βαζεις ενα ταχυθερμοσιφωνο στην χειροτερη αν δεν εχεις μποιλερ .... απ την αλλη η αντισταση στον δικο μου που τον εχω συνδεδεμενο ειναι 3800 βατ ! θα τον αναψω και σε 45λεπτα μεσα θα ζεστανει 200 λιτρα νερο για δυο μερες με συνεφια ... και με κρυο 2-3 βαθμους εξω , αν βγει και λιγος ηλιος ... τελος ...
    Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό λίγο????
    Από τη μια λες είναι χαζό να συνδέεις ηλιακό με ηλεκτρική αντίσταση και από την άλλη αγοράζεις έξτρα ταχυθερμοσίφωνο με αντίσταση 3800 βατ για να ζεστάνεις 200 λίτρα νερό???
    Κάπου σε χάνω

    update: Μάλλον εννοείς την αντίσταση του θερμοσίφωνα 3800 βατ ...οκ
    Για ταχυθερμοσίφωνα να ξέρεις ότι για να έχεις απόδοση χρειάζεσαι τριφασικό ρεύμα, με μονοφασικό μόνο στην κουζίνα για τα πιάτα κάνει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanivallos : 17-11-15 στις 22:43 Αιτία: εννόησα!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ηλιακά αποδίδουν κυρίως στην τσέπη του κατασκευαστή και σε μονάδες δωματίων όπου η χρήση ζεστού νερού είναι πολύ μεγάλη.

    Ο οικιακός χρήστης ηλιακού κατ' εμέ είναι αμφίβολο αν θα κάνει απόσβεση. Εάν πάθει κάποια ζημιά από χαλάζι ή τρύπημα δοχείου κλπ τότε σίγουρα απόσβεση δεν γίνεται. Μόνη περίπτωση για να αξίζει είναι η κατασκευή εφόσον μπορεί να την κάνει από τον ίδιο τον χρήστη.
    μονο απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν ειχες ποτε ηλιακο.
    σιγουρα κανεις λαθος. η αγορα του και η τοποθετηση του οχι μονο κανουν αποσβεση αλλα ειναι πολυ πιο βολικα απο οτιδηποτε αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Λόγω διάταξης του σπιτιού μου, υπάρχει μεγάλη σπατάλη νερού μέχρι να έρθει το ζεστό νερό του ηλιακού στο μπάνιο που το χρησιμοποιούν οι κυρίες. Αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα. Αλλά η αλήθεια είναι οτι άμα έχει ήλιο και ζεστάνει το νερό, μιλάμε οτι είναι καυτό εντελώς.
    Για τους κατασκευαστές τώρα, έχω βάλει ένα Ελληνικό με 195 λίτρα και 4τμ συλλέκτες. Με την τοποθέτηση, για κάνα χρόνο δεν είχε κατοικηθεί το σπίτι. Μετά δούλεψε άψογα για ένα χρόνο, και στη συνέχεια άρχισε να διαρρέει το νερό από το πρωτεύον κύκλωμα. Στην αρχή συμπλήρωνα το νερό, ώσπου μετά από δύο χρόνια ήθελε συμπλήρωμα κάθε βδομάδα και σιχάθηκα τη διαδικασία. Στην περίπτωσή μου δεν είναι και εύκολο, αφού θέλει σκαρφάλωμα με φορητή σκάλα στα κεραμίδια γιατί δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση. Τον ίδιο καιρό, τρύπησαν και οι πλάκες και το πρωτεύον δεν κρατάει πλέον καθόλου νερό μέσα. Ελλείψη χρημάτων για επισκευή / αλλαγή, τον έχω παρατήσει και δουλεύω με το ηλεκτρομπόϊλερ για ζεστό νερό όλο το χρόνο.
    Λάθος μου που προτίμησα Ελληνικό σύστημα, κι όχι κάποιο σοβαρό ξένο κατασκευαστή.

    2 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Αυτό ακριβώς εννοούσα, οτι ακόμα και ΜΟΝΟ 3 χρόνια να αντέξει μάλλον τα έχει βγάλει τα λεφτά του. οι δικοί μου ήταν BP Calpac και όπως δείχνουν τα πράματα θα τα φθάσουν τα 30 χρόνια. Δεν ξέρω τι παίζει με τα συγχρονα αντιψυκτικά, έχω ακούσει οτι εξατμίζονται, ξεθυμένουν κλπ - μάλλον οτι θελουν μας λένε οι πωλητές. Στα δικά μου συστήματα πάντα έβαζα mono-ethylene-glycol (τοξική ! ) και δεν μου έχει μεχρι τώρα κάτι κακό

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν ειχες ποτε ηλιακο.
    σιγουρα κανεις λαθος. η αγορα του και η τοποθετηση του οχι μονο κανουν αποσβεση αλλα ειναι πολυ πιο βολικα απο οτιδηποτε αλλο.
    Πολύ παλιά δούλευα σε εργοστάσιο παραγωγής ηλιακών θερμοσίφωνων (στην Σίνδο Θεσσαλονίκης). Τότε πωλούνταν 27.000 δρχ και μάλιστα επιδοτούνταν από το κράτος λόγω μείωσης της ενέργειας (όπως τώρα τα φωτοβολταικά). Με την τιμή εκείνη ακόμη και τότε ήταν ακριβά αλλά με την επιδότηση συνέφερε αρκετά. Επίσης τότε τα φτιάχναμε με καλά υλικά.

    Στην πορεία τα υλικά έγιναν χειρότερα και η τιμή πήρε την ανηφόρα ενώ η επιδότηση κόπηκε. Το κέρδος που παίρνει ο χρήστης από τον ηλιακό έγινε άμεσα συγκρίσιμο με το κόστος που καλείται να καταβάλει για να τον αποκτήσει και εγκαταστήσει. Δηλαδή καταβάλεις σήμερα ένα σεβαστό ποσό και περιμένεις 15 χρόνια για να αποσβέσεις την αξία της επένδυσης σου για να αρχίσει να αποδίδει όφελος. Στο διάστημα αυτό κινδυνεύεις να χάσεις χρήματα από χαλάζι ή κακή επιλογή ηλιακού. Έχω γνωστό που του χάλασε 3 φορές και το επισκεύασε με μεγάλο κόστος και πολύ ταλαιπωρία. Άλλη γνωστή που άλλαξε σπίτι και η απεγκατάσταση και εγκατάσταση κόστισε σαν να πήρε καινούριο. Όσοι είναι τυχεροί το έχουν >20 χρόνια χωρίς πρόβλημα οπότε το έχουν κάνει απόσβεση και παίρνουν όφελος. Αλλά δεν είναι όλοι τυχεροί.

    Το χειμώνα ανεβάζει 25-30 βαθμούς αν έχει ηλιοφάνεια (η ακτινοβολία δεν είναι κάθετη οπότε πέφτει πολύ η απόδοση). Το καλοκαίρι που το νερό καίει ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας δεν χρειάζεται παραπάνω από 5 με 10 λεπτά για να ζεστάνει το νερό.
    Γι' αυτό η άποψη μου παραμένει ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι πολύ καλός αν τον κατασκευάσεις μόνος σου (χαμηλό κόστος) ή αν υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση για ζεστό νερό το καλοκαίρι (ενοικιαζόμενα δωμάτια).
    Ότι οι άμεσα κερδισμένοι είναι ο κατασκευαστής και η τράπεζα (άμα τον αγοράσεις με δανεικά) και εσύ αυτός που ρισκάρεις και πιθανόν να μείνεις με τον μουτζούρη.

    Όπως ανέφερα και στο αρχικό μήνυμα είναι η άποψη μου. Δεν είναι υποχρεωτικό να συμπίπτει με τις υπόλοιπες. Συζήτηση κάνουμε και ο καθένας λέει την δική του άποψη. Άλλωστε αν όλοι συμφωνούμε στην ίδια άποψη δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σκέψου ότι ακόμη και 40 π.χ. βαθμούς θερμοκρασία να καταφέρει τον χειμώνα . Με την ύπαρξη της αντίστασης στο ίδιο μπόιλερ του ηλιακού αυτό θα είναι αυτονόητα και πάλι πλεονέκτημα (έναντι κάποιου απλού θερμοσίφωνου που ξεκινάει με νερό δικτύου και θερμοκρασία π.χ. 15 βαθμούς)
    Μαλτέζος ρε και ξερό ψωμί.
    40 βαθμοι αλλα εχει να ζεστανει 200λτ.Ενω ενας 60ρης 80ρης στο παταρι εχει 20 βαθμους .Η ενεργεια που θα χρειαστει ειναι πολυ λιγοτερη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ παλιά δούλευα σε εργοστάσιο παραγωγής ηλιακών θερμοσίφωνων (στην Σίνδο Θεσσαλονίκης). Τότε πωλούνταν 27.000 δρχ και μάλιστα επιδοτούνταν από το κράτος λόγω μείωσης της ενέργειας (όπως τώρα τα φωτοβολταικά). Με την τιμή εκείνη ακόμη και τότε ήταν ακριβά αλλά με την επιδότηση συνέφερε αρκετά. Επίσης τότε τα φτιάχναμε με καλά υλικά.

    Στην πορεία τα υλικά έγιναν χειρότερα και η τιμή πήρε την ανηφόρα ενώ η επιδότηση κόπηκε. Το κέρδος που παίρνει ο χρήστης από τον ηλιακό έγινε άμεσα συγκρίσιμο με το κόστος που καλείται να καταβάλει για να τον αποκτήσει και εγκαταστήσει. Δηλαδή καταβάλεις σήμερα ένα σεβαστό ποσό και περιμένεις 15 χρόνια για να αποσβέσεις την αξία της επένδυσης σου για να αρχίσει να αποδίδει όφελος. Στο διάστημα αυτό κινδυνεύεις να χάσεις χρήματα από χαλάζι ή κακή επιλογή ηλιακού. Έχω γνωστό που του χάλασε 3 φορές και το επισκεύασε με μεγάλο κόστος και πολύ ταλαιπωρία. Άλλη γνωστή που άλλαξε σπίτι και η απεγκατάσταση και εγκατάσταση κόστισε σαν να πήρε καινούριο. Όσοι είναι τυχεροί το έχουν >20 χρόνια χωρίς πρόβλημα οπότε το έχουν κάνει απόσβεση και παίρνουν όφελος. Αλλά δεν είναι όλοι τυχεροί.

    Το χειμώνα ανεβάζει 25-30 βαθμούς αν έχει ηλιοφάνεια (η ακτινοβολία δεν είναι κάθετη οπότε πέφτει πολύ η απόδοση). Το καλοκαίρι που το νερό καίει ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας δεν χρειάζεται παραπάνω από 5 με 10 λεπτά για να ζεστάνει το νερό.
    Γι' αυτό η άποψη μου παραμένει ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι πολύ καλός αν τον κατασκευάσεις μόνος σου (χαμηλό κόστος) ή αν υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση για ζεστό νερό το καλοκαίρι (ενοικιαζόμενα δωμάτια).
    Ότι οι άμεσα κερδισμένοι είναι ο κατασκευαστής και η τράπεζα (άμα τον αγοράσεις με δανεικά) και εσύ αυτός που ρισκάρεις και πιθανόν να μείνεις με τον μουτζούρη.

    Όπως ανέφερα και στο αρχικό μήνυμα είναι η άποψη μου. Δεν είναι υποχρεωτικό να συμπίπτει με τις υπόλοιπες. Συζήτηση κάνουμε και ο καθένας λέει την δική του άποψη. Άλλωστε αν όλοι συμφωνούμε στην ίδια άποψη δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση.
    Ετσι ειναι ,οπως τα λες.Εγω ειχα παντα ηλιακο.τωρα δουλευω με ηλεκτρικο συνεχεια.Το καλοκαιρι οκ ,σε πολυ λιγο χρονο κανουμε ολοι μπανιο.Το χειμωνα 160λτ δεν φταναν οποτε Καθε μερα τον αναβαμε(δεν φταιει ο ηλιακος,εχω αλλαξει δυο) .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Δεν με ξενίζει το γεγονός ότι πολλές φορές φτάνουμε να συζητάμε το αυτονόητο (εν προκειμένω το όφελος από τη χρήση ηλιακού).
    Επιχειρήματα του στυλ "έχω μια γνωστή που της χάλασε στα 2 χρόνια" ή "ο μπατζανάκης μου δεν του φτάνει το νερό" τα βρίσκω τουλάχιστον αστεία με το σκεπτικό ότι με τόσους ηλιακούς που υπάρχουν (αν ανέβει κανείς στον Υμητό και κοιτάξει προς τα κάτω κυριολεκτικά θα τυφλωθεί από τις πάμπολλες αντανακλάσεις συλλεκτών) θα έπρεπε ο καθένας μας να ξέρει τουλάχιστον 5-6 δυσαρεστημένους χρήστες στον περίγυρό του.
    Κι επειδή βλέπω κάποιους να μιλάνε για την πιθανότητα δαπανηρής βλάβης (δε νομίζω να είναι κάτι συνηθισμένο, τουλάχιστον στους ηλιακούς που δεν είναι της "πυρκαγιάς") πολύ περισσότερες πιθανότητες έχουμε για αντίστοιχη βλάβη στο (έστω και παρκαρισμένο) όχημά μας αλλά κανείς δεν το θεώρησε σαν επιχείρημα μη απόκτησης.
    Όπως και να 'χει όποιος προτιμά μια ημερήσια ενεργειακή κατανάλωση τουλάχιστον 4kW, η οποία υπερκαλύπτει όλες τις άλλες στο σπίτι και η οποία θα μπορούσε να είχε καλυφθεί με το παραπάνω το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, πολύ απλά μένει με τον ηλεκτρικό του. Βρίσκω τουλάχιστον αστείο σε τεχνικό φόρουμ να παραβλέπουμε τα αποτελέσματα από τα κομπιουτεράκια και να επιχειρηματολογούμε σαν "τσιγγάνες τουρκογύφτισες" (και αν, πιθανόν, ίσως, μπορεί, σε 3 τέρμενα)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη haris_216 : 18-11-15 στις 11:05

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    .................Λάθος μου που προτίμησα Ελληνικό σύστημα, κι όχι κάποιο σοβαρό ξένο κατασκευαστή.
    Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι η Ελλάδα έχει μία από τις καλύτερες ποιοτικά βιομηχανίες (δεν εννοώ συγκεκριμένη εταιρία αλλά τον κλάδο γενικότερα) στο θέμα της παραγωγής ζεστού νερού από ήλιο. Για την ακρίβεια η Ελλάδα και το Ισραήλ με διαφοροποίηση ότι η μία (Ελλάδα) επικεντρώνεται περισσότερο στα "κλειστού κυκλώματος" ενώ η άλλη (Ισραήλ) στα ανοικτού.
    Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι όλα σε αυτές τις χώρες είναι καλά αφού σαφέστατα και μπορείς να βρεις "τενεκέδες" σε κάθε χώρο.
    Κι επίσης οι θερμοσίφωνες "ξένων" κατασκευαστών με λογότυπα που παραπέμπουν σε εταιρίες...πετρελαιοειδών ή σε εταιρίες που κάνουν από οικιακές συσκευές μέχρι...βαγόνια τρένων ουδεμία σχέση έχουν πλέον με τις εταιρίες που νομίζουμε ότι σχετίζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως έχω ελληνικό Manessman (άγνωστη μάρκα, προφανώς παίρνουν διάφορα κομμάτια και φτιάχνουν θερμοσίφωνα) από το '93 και δουλεύει μια χαρά.
    Έχει κάνει πολλές φορές απόσβεση το κόστος του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό η άποψη μου παραμένει ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι πολύ καλός αν τον κατασκευάσεις μόνος σου (χαμηλό κόστος) ή αν υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση για ζεστό νερό το καλοκαίρι (ενοικιαζόμενα δωμάτια).
    Τι εννοείς 'να τον κατασκευάσεις μόνος σου';

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 10:25
  2. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 09:26
  3. Πως δουλευει ενας zvs??
    By michaelcom in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 19:39
  4. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 20:33
  5. DC-DC CHOPPER..πως δουλευει;;;
    By manousos_p in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-12, 11:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας