Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 89

Θέμα: Αντιεπαγγελματισμός 150 ευρω για μια αποκόλληση

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    150€ είναι πολλά. 5€ είναι λίγα. Θεωρώ 20-30 € είναι αρκετά για μια προσεκτική αποκόλληση. Και για να σας προλάβω, ναι ηλεκτρονικός είμαι, όχι δεν με ενδιαφέρει να πάρω την δουλειά.
    Τα περί ευθύνης μπορούν να ξεκαθαριστούν μεταξύ πελάτη και επαγγελματία, αφού δεν αναλαμβάνει ολόκληρη την επισκευή , αλλά μόνο κομμάτι της εργασίας.
    Αντιεπαγγελματικό είναι που έδωσε τόσο χαμηλή τιμή για την δουλειά χωρίς να δει την πλακέτα. Αντιεπαγγελματικό είναι επίσης που άλλαξε την τιμή μετά (και μάλιστα με τόση διαφορά). Υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που έχουν "μπει μέσα" γιατί δεν υπολόγισαν τα πάντα. Αλλά το προτίμησαν από το να χαλάσουν την φήμη τους. Το θέμα δεν είναι πόσα ήθελε. Είναι θέμα φερεγγυώτητας.

    8 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Killo_Watt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ο εγκέφαλος είναι αυτός ακριβώς που βλέπεις στην Φώτο. Η πλακέτα είναι διπλής χωρίς κάποια εσωτερική στρώση. Το κόστος μεταχειρισμένου του εγκεφάλου είναι 150 με 200 ευρώ. Εγώ ζήτησα μόνο ξεκόλλημα του chip καμία άλλη υπηρεσία από τον εν λόγο κύριο. Δηλαδή σε ένα λαπτοπ που κάνει 500ευρω για να κάνει reballing πόσο πρέπει να πάρει 1000 ευρώ που εκεί θα το λύσει θα το δέσει και θα κάνει και διάγνωση? Μην τρελαθούμε τελείως, απλά ο τύπος είδε ότι είναι εγκέφαλος και είπε ωραία τώρα θα του πιάσω τον κ@@@λο…

    ps Επειδή έχω δουλέψει αποκολητικο δεν κάνει καλή δουλειά στις επιμεταλλωμένης οπής. Η μόνη λύση είναι το φυτίλι αποκόλλησης σε αυτήν την περίπτωση αν δεν έχεις θερμό αέρα…
    Φίλε μου αν δεν σε ενδιαφέρει να καταστρέψεις το παλιό τσιπ μπορείς απλά να κόψεις με μυτερο κοφτάκι ένα ένα τα ποδαράκια από πάνω, όσο πιο κοντά μπορείς στο κέλυφος του τσιπ. Μετά ζεσταίνεις μια μια τις κολλήσεις από κάτω και πριν κρύωσουν χτυπάς την πλακέτα ελαφρά στον πάγκο για να πέσει ο κάθε ακροδέκτης.Ζεσταίνεις - χτυπάς - ζεσταίνεις - χτυπάς ....
    Είναι πολύ αποτελεσματικό και ασφαλές για την πλακέτα (αν και μπακάλικο). Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα χρειαστεί καν να αφαιρέσεις την εναπομείνουσα κόλληση.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    Αν και δεν είναι σωστή η μέθοδος όπως λες φίλε Χρόνη, καμιά φόρα όντως επιβάλλεται... Ειδικά εαν είναι κάποιο τσιπ το οποίο έχουν οξειδωθεί τα ποδαράκια του..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου αν δεν σε ενδιαφέρει να καταστρέψεις το παλιό τσιπ μπορείς απλά να κόψεις με μυτερο κοφτάκι ένα ένα τα ποδαράκια από πάνω, όσο πιο κοντά μπορείς στο κέλυφος του τσιπ. Μετά ζεσταίνεις μια μια τις κολλήσεις από κάτω και πριν κρύωσουν χτυπάς την πλακέτα ελαφρά στον πάγκο για να πέσει ο κάθε ακροδέκτης.Ζεσταίνεις - χτυπάς - ζεσταίνεις - χτυπάς ....
    Είναι πολύ αποτελεσματικό και ασφαλές για την πλακέτα (αν και μπακάλικο). Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα χρειαστεί καν να αφαιρέσεις την εναπομείνουσα κόλληση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    150€ είναι πολλά. 5€ είναι λίγα. Θεωρώ 20-30 € είναι αρκετά για μια προσεκτική αποκόλληση. Και για να σας προλάβω, ναι ηλεκτρονικός είμαι, όχι δεν με ενδιαφέρει να πάρω την δουλειά.
    Τα περί ευθύνης μπορούν να ξεκαθαριστούν μεταξύ πελάτη και επαγγελματία, αφού δεν αναλαμβάνει ολόκληρη την επισκευή , αλλά μόνο κομμάτι της εργασίας.
    Αντιεπαγγελματικό είναι που έδωσε τόσο χαμηλή τιμή για την δουλειά χωρίς να δει την πλακέτα. Αντιεπαγγελματικό είναι επίσης που άλλαξε την τιμή μετά (και μάλιστα με τόση διαφορά). Υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που έχουν "μπει μέσα" γιατί δεν υπολόγισαν τα πάντα. Αλλά το προτίμησαν από το να χαλάσουν την φήμη τους. Το θέμα δεν είναι πόσα ήθελε. Είναι θέμα φερεγγυώτητας.
    To αυτό.
    Εφόσον ο "πελάτης" είπε αρχικά:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Killo_Watt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έκανε επισκευή θα ξεκολλαγε απλά την eeprom που ήταν απλά ένα chipaki DIP ούτε καν smd. Δεν του το είπα άλλωστε φαντάζομαι θα το κατάλαβε όταν την πρώτη φορά που πήγα πχ. του μίλησα για πλακέτα επιμεταλλωμένης οπής δυο όψεων.
    Και απο το ταλιράκι, μόλις είδε τον εγκέφαλο είπε 150 ευρώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ... Εδώ μιλάς για ΑΠΛΗ ΠΛΑΚΕΤΑ? Ή κάνω λάθος?
    ΑΠΛΗ? ΚΑΙ ΣΚΕΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ? Εεεε?



    ΟΚ, πάλι για ΜΟΝΟ ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ!!!




    Αχααα! Περίεργη έννοια δίνεις στον ορισμό "απλή πλακέτα" ! Αν πήγες αυτό που δείχνεις... τότε ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ! Δεν ξέρω, αλλά λέω... ΜΗΠΩΣ αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ? Μήπως για να φτάσει να έχει πρόσβαση στα κάτω ποδαράκια του ολοκληρωμένου απαιτείται ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ? Το λέω γιατί μέχρι και κάποιο ποτενσιόμετρο βλέπω εγώ εκεί πάνω δεξιά!



    Επίσης απόλυτα ορθόν!

    Οι πλακέτες 2 όψεων με διαφανή ρητίνη για προστασία απο την υγρασία τι τις κάνουν και είναι απο άλλο πλανήτη?
    Το ολοκληρωμένο απο κάτω που το είδες? Και να έχει ολοκληρωμένο απο κάτω πρέπει να ξεμονταριστεί απο το αλουμινένιο κέλυφος που λειτουργεί σαν ψύκτρα για τα τρανζίστορ ισχύος που έχει και φυσικά πρέπει να βγεί και ένα ποντεσιόμετρο για να γίνει η αλλαγή οποιουδήποτε ολοκληρωμένου κυκλώματος.
    Και ναι, θα πρέπει να ασχοληθεί 10 λεπτά παραπάνω για να λύσει την πλακέτα απο τα υπόλοιπα αλλιώς μην ασχοληθείς καθόλου, ειδικά αν δουλέυεις με θερμό αέρα, το οποίο είναι αυτονόητο οτι θα λύσει 10 βίδες και δεν είναι extra στο κοστολόγιο.


    Τέλος πάντων, ο ηλεκτρονικός που πήγε ο συμφορουμίτης θα έπρεπε να έλεγε εξ αρχής τουλάχιστον: "φίλε μου φέρε μου την πλακέτα σου να την δώ και να σου πω μιας και η κάθε πλακέτα έχει άλλο τρόπο που την δουλεύεις". Ή κάτι παραπλήσιο.
    Απο την στιγμή που λες πέντε και μετά ζητάς εκατόν πενήντα αυτομάτως γίνεσαι ρεντίκωλο και ας είσαι ο γκουρού στα ηλεκτρονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη geoek4
    Όνομα
    askme
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    παντού
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΗΠΩΣ αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ? Μήπως για να φτάσει να έχει πρόσβαση στα κάτω ποδαράκια του ολοκληρωμένου απαιτείται ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ? Το λέω γιατί μέχρι και κάποιο ποτενσιόμετρο βλέπω εγώ εκεί πάνω δεξιά!
    Παιδια μην τρελαθούμε, με 4 βίδες λύνεται ο πάτος και φαινεται το κατω μέρος της πλακέτας. Ειναι παλιά ecu και μπαίνει χέρι άνετα
    Ο τύπος προφανώς δεν ηθελε να μπλέξει, μήπως κανει καμια ζημιά ή (το πιο πιθανό για μένα) ειχε σκοπό να το δώσει αλλου, όποτε σκέφτηκε χοντρικά το κόστος που θα το έδινε συν το κέρδος του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    θέλει ξεμοντάρισμα η πλακέτα, , επίσης τα pad καταστρέφονται εύκολα με υψηλή θερμοκρασία, εκεί τη γ@#$% και δεν παίζει μετά να κάνεις πατέντα στον εγκέφαλο , γιατί εν κινήσει μπορεί να γίνει μλκ.
    Θέλει απο πάνω flux με φιτίλι και φρέσκια κόλληση για να πάρεις ότι μπορείς απο πάνω και κάτω, και απο κάτω πιστόλι αναρρόφησης.
    Το πιο σωστό θα ήταν preheater νομίζω για να μην κάνεις ζημιά, ή να βαράει ο αέρας σε χαμηλή θερμοκρασία βοηθητικά .
    Εχει και 3 ψύκτρες εκεί μπορεί να θέλει ειδικό μικα και πάστα.
    Προφανώς δεν είναι δουλειά των 5ε αλλά και τα 150ε ίσως να είναι πολλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    χρονη εχεις καμια σχεση με philips?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Τα πάντα στο θέμα κόστους είναι σχετικά. Αν δοκιμάσει με απλή τρόμπα θα καταστρέψει τα πάντα.. Αν πάλι έχει σύστημα με προθέρμανση UV που του έχει κοστίσει 1500 ή και 2000 ευρώ ??? Επίσης άλλο κόστος έχει να ξεκολλήσεις ένα chip από ένα κουνουποδιώχτη κι άλλο κόστος να ξεκολλήσεις ένα chip από ένα δορυφόρο. Ολα είναι σχετικά γι αυτό αν δεν σε συμφέρει οικονομικά απλά αποχωρείς. Πάντως άσχετα με το κόστος αγοράς ενός αποκολητικού συστήματος υπάρχει και μία παράμετρος που μας διαφεύγει. Η πείρα και η γνώση δεν αγοράζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παιδιά ηρεμία.

    Αγαπητέ Killo_Watt μέ ξέρεις (και σε ξέρω) περίπου 10 χρόνια. Θα σου απαντήσω με ειλικρίνεια. Λοιπόν ο κάθε
    ηλεκτρονικός προσαρμόζει την τιμή σε αυτό που θα φτιάξει/επισκευάσει. Οπότε:

    Αν είναι όντως η φωτογραφία αυτή που έβαλες, εγώ βλέπω οτι είναι "πειραγμένη" απο την PowerBuilder Bee*R(acing)
    (αλήθεια συνοδεύεται απο το Limiter ?) η οποία εξειδικεύεται σε ... πολλούς ίππους. Αυτό συνεπάγεται πολλά χρήματα
    για "φτιαξίματα". Ίσως και μικρές περιουσίες μερικές φορές.





    Βλέποντας λοιπόν ο ηλεκτρονικός αυτές τις "στάμπες", καταλαβαίνει οτι είναι (το γράφει) για 180SX/Sylvia 13,14 ?.
    Οπότε και αυτός προσάρμοσε την τιμή σε αυτό που είδε.

    Τώρα αν τον πήρες τηλέφωνο και του είπες τηλεφωνικά "Να περάσω να ξεκολλήσεις ένα Chip ?", θα σου έλεγα και
    εγώ χωρίς να το δώ, "έλα ναι δεν θέλω χρήματα" (χέστηκα για τα 5€ ). Όταν όμως θα το έβλεπα ... Οκ 150€ δεν
    θα σου ζήταγα, αλλά σίγουρα ... οχι κάτω απο 80-100€.

    Δεν έχω κανένα λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, ... ξέρεις πάντα είμαι "ήπιων τόνων", αλλά κάποια
    πράγματα είναι άγραφοι νόμοι, και άγραφοι τιμοκατάλογοι ...

    Υ.Γ. Κάποτε πήγα και επισκεύασα μια συσκευή (κόστος μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ) στο πανεπιστήμιο Πατρών.
    Ο λόγος ?, απλά δεν πήγαινε κανένας (δεν ξέρω γιατί). Η "επίσημη εταιρεία" λοιπόν ζήταγε για επισκευή, όσο έχει
    ένα καλό αυτοκίνητο σήμερα. Δεν θες να ξέρεις πόσα ζήτησα/πήρα. Το συνολικό (δικό μου κόστος) δεν ήταν πάνω
    απο 10-15€.

    4 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Παιδιά μην τρελαθούμε, μια απλή πλακέτα είναι 2 layers και το ολοκληρωμένο σχετικά μόνο του με τιποτα υπερβολικά κοντά για να χαλάσει. 10 λεπτά υπόθεση αν θες να είσαι και προσεκτικός, με την προυπόθεση οτι θα του την πας λυμένη φυσικά. Του την πήγες λυμένη, η μέσα στο κουτί και με τις ψύκτρες όπως στη φωτό;
    Και τι σημαίνει οτι υπάρχει ευθύνη γι'αυτο ζητάει 150 ευρώ; Δηλαδή αν κατα το ξεκόλλημα ο εν λόγω "επαγγελματίας" σου ξηλώσει κανα pad η κανα track τι θα κάνει μετά θα σου αγοράσει καινούρια; Δε νομίζω, απλά θα κάνει τον κινέζο (αφού θα σου έχει πάρει 150 ευρώ).
    Το λάθος δικό του του που ζήτησε 5 ευρώ χωρις να την δει. Λαθος βέβαια χρεώνεσαι και εσύ αν δεν του πήγες σκέτη πλακέτα αλλά κάτι σαν αυτό της φωτογραφίας (αν και παλι υπερβολή είναι 145 ευρώ για το λύσιμο).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-15, 13:49
  2. Ερώτηση για programmer k-150 usb+ICSP cable
    By papado71 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-13, 13:41
  3. Αυτονομο 150 WATT για 12 ωρες .
    By christakosxo in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-11, 20:42
  4. Μετατροπή ενισχυτή για 4Χ150
    By leosedf in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-09, 23:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας