Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: [Αυτοματιστής] χωρίς εμπειρία σε υψηλές τάσεις (τα πρώτα βήματα)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή [Αυτοματιστής] χωρίς εμπειρία σε 230Vac (τα πρώτα βήματα)

    Χαίρεται,

    Είμαι 28 χρονών έχω αποφοιτήσει από το ΤΕΙ Αυτοματισμού Χαλκίδας εδώ και πολλά χρόνια( στα 4 χρόνια ακριβώς με πρακτική τελείωσα ).
    Κατα βάση εργαζόμουν σε άσχετες δουλειές με το αντικείμενο ενώ ελάχιστες στο κομμάτι των ηλεκτρονικών και προγραμματισμός SCADA(software).
    Το αντικείμενο της σχολής δυστυχώς το έχω κάνει χόμπυ και κάνω άλλα πράγματα λόγω κρίσης θέλω να πιστεύω κι όχι ασχετοσύνης.

    Για να σας προλάβω και να μην με πείτε άσχετο θα γράψω κάποια πράγματα για μένα και μετά αυτά τα οποία θέλω να βελτιωθώ.

    Τα καλά
    Ημουν πολύ καλος μαθητής-φοιτητής όπως θέλετε πείτε το. Πήρα πτυχίο 7.23 που θεωρείτε πάρα πολύ καλός βαθμός στο ΤΕΙ μου.
    Γνωρίζω από ηλεκτρονικά θεωρία καθώς και προγραμματισμό PLC, μικροελεγκτών, εφαρμογών υπολογιστών, apps android.
    Φτιάχνω ιστοσελίδες ( αν και όχι επαγγελματικά, δεν το έχω ψάξει πολύ )
    Σχεδιάζω κυκλώματα με GSM, GPS, αισθητήρες, διαύλους, SD κάρτες, embedded systems κλπ κλπ.
    Ξέρω και ΣΑΕ θεωρία(αλίμονο) την οποία έχω χρησιμοποιήσει και σε πράξη πάνω στα χόμπυ μου με τους μικροελεγκτές. ( Και δεν μιλάω για απλά ένα PID ελεγκτή )
    Επίσης πιάνουν τα χέρια μου γενικά με μαστοριλίκια στο σπίτι αλλά και διάφορες κατασκευές.
    Εννοείται ότι είμαι ορεξάτος και ανυπόμονος να μάθω και να πράξω.( με ασφάλεια πάντα )

    Τα άσχημα στα οποία θέλω να βελτιωθώ
    Φοβάμαι τάσεις μεγαλύτερες από 100 βόλτ. Δηλαδή το πολύ να μετρήσω με πολύμετρο μιά μπρίζα και να αλλάξω έναν διακόπτη ή φωτιστικό. Απλά πράγματα.
    Σε ένα εργοστάσιο που είχα δουλέψει ένα καλοκαίρι θυμάμαι άλλα λέγανε τα σχέδια άλλα ήταν συνδεδεμένα όπως έλεγε ο παλιός ηλεκτρολόγος( εγώ βοηθός του ) και με χάωσε αυτό μέχρι σήμερα.
    Ντρέπομαι που το λέω αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με 230V επαγγελματικά.
    Πάντα δούλευα με κυκλώματα εώς 30Volt το πολύ.
    Δεν έχω φτιάξει ποτέ πίνακα ηλεκτρολογικό. Εστω με επίβλεψη. Και το ηλεκτρολογικό σχέδιο το έμαθα μέσω ίντερνετ. Αν το έμαθα!!! Θεωρία χωρίς πράξη είναι 0.

    Σε μερικές δουλειές που ήμουν μικρότερος(πριν πάρω πτυχίο) και μου λέγανε άλλοι μηχανικοί τι να κάνω φοβόμουν το εξής.
    Μήπως εκείνη την στιγμή που δουλεύω σε ένα καλώδιο εκτός τάσης πάει κάποιος και σηκώσει μιά ασφάλεια καταλάθος. Χαζός φόβος αλλά με έκανε να χωθώ ακόμη περισσότερο στα ηλεκτρονικά χαμηλής τάσης και στους μικροελεγκτές
    και να φτάσω εδώ που βρίσκομαι τώρα.

    Δεν έχουμε δικαιώματα από το ΤΕΙ μου για ηλεκτρολογικές εργασίες. Να σας πω δεν το έχω ψάξει ακριβώς τι είναι αυτό το εργασιακό δικαίωμα. Απλά ξέρω ότι δεν το έχω. Δεν ξέρω που να το ψάξω να το δω γραμμένο ή όχι.

    Εκτός από τα τεχνικά ζητήματα δεν γνωρίζω και την νομοθεσία και ούτε έχω ασχοληθεί με την γραφειοκρατία.
    Πχ δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να δουλέψω σαν ηλεκτρολόγος να κάνω μερεμέτια σε σπίτια με μπλοκάκι( αν είχα εμπειρία φυσικά)

    Δεν ξέρω επίσης κανονισμούς ασφαλείας. κλπ κλπ. Που τους βρίσκω. Τι ισχύει.


    Συμπέρασμα

    Εγραψα τα πάντα όπως τα σκέφτομαι και με βασανίζουν από την μέρα που πήρα πτυχίο. Γιατί τρελαίνομαι για την σχολή μου και έχω ψώνιο θέλω να ξέρω τα πάντα. Η τουλάχιστον πέρα από τα βασικά.

    Τι με συμβουλεύεται να κάνω ώστε να τα καταφέρω. Και το ρωτάω γιατί νοιώθω μισός επαγγελματίας. Αύριο μεθαύριο θα πάω σε καμιά δουλειά και θα πω δεν ξέρω να φτιάχνω πίνακα?
    Βασικά θα ψηνόμουν να βρώ κανέναν ηλεκτρολόγο στον Βόλο να πάω μερικές φορές παρέα μαζί του σαν να δουλεύω και να μου δείξει 5 πράγματα να μην φοβάμαι.

    Δείτε αυτό το θέμα που άνοιξα σαν ερωτοαπαντήσεις για τα πρώτα βήματα ενός ηλεκτρολόγου από ΤΕΙ. Και σαν μεταφορά εμπειρίας από βετεράνους σε νέους πιθανούς επαγγελματίες.
    Πιστεύω πολλοί θα είναι σαν εμένα αλλά ντρέπονταν να ρωτήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Control_Theory : 20-12-15 στις 16:47

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Τα 230 δεν ειναι υψηλη ταση , ετσι οπως ειδα τον τιτλο νομισα οτι μιλουσες για μεση ταση σε βιομηχανικα. Παρολα αυτα και τα 230 μια χαρα σε στελνουν στον αγυριστο και πολυ καλα κανεις και τα φοβασαι. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ντρεπεσαι σε αυτη την κουκουρουκου χωρα που δε σου δινει απλα καμια επαγγελματικη ευκαιρια .
    Δεν μπορει σοβαρος ανθρωπος να σου ζητησει να κανεις ηλεκτρολογικες εργασιες για τις οποιες δεν εχεις εκπαιδευτει και δεν εχεις εμπειρια αλλωστε ο αυτοματιστης δεν εχει τα επαγγελματικα δικαιωματα του ηλεκτρολογου.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnnyb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (21-12-15)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Το θέμα δέν είναι απλά να βρείς έναν ηλεκτρολόγο, αλλά να βρείς ΣΩΣΤΟ ηλεκτρολόγο.

    Δηλαδή κάποιον που να έχει τα κατάλληλα όργανα μέτρησης, εργαλεία κτλ και να ξέρει να τα χρησιμοποιεί, να γνωρίζει και να τηρεί τους κανονισμούς ασφαλείας, να ενημερώνεται συνεχώς για νέες τεχνολογίες κτλ.

    Δέν έχει νόημα να πάς με κάποιον σκιτζή, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να αποκτήσεις και σύ τις ημιτελείς γνώσεις και κακές συνήθειές του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    καταρχας εισαι 28...εχεις τελειωσει τοσα χρονια οπως λες και δεν εχεις καθολου εμπηρεια στα πρακτικα ζητηματα?μην με παρεξηγησεις κανεανς ηλεκτρολογος η ηλεκτρονικος στο 2015 δεν θα κατσει αν σου δειξει(ουτε να σου πει κολπα και μυστικα)οποτε πρεπει να μπεις στην χρυση ευκαιρια και να ψαξεις για θεση βοηθου ηλεκτρολογου μηπως και ετσι μαθεις κατι...αν και με συζητηση με εναν απο τους καλυτερους ηλεκτρολογους στην αθηνα και με τεραστια πειρα μου ειπε οτι η κατασταση στην αγορα ειναι οχι μονοι πεσμενη αλλα παρακαλανε να τους παρουν τηλ...

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχας εισαι 28...εχεις τελειωσει τοσα χρονια οπως λες και δεν εχεις καθολου εμπηρεια στα πρακτικα ζητηματα?μην με παρεξηγησεις κανεανς ηλεκτρολογος η ηλεκτρονικος στο 2015 δεν θα κατσει αν σου δειξει(ουτε να σου πει κολπα και μυστικα)οποτε πρεπει να μπεις στην χρυση ευκαιρια και να ψαξεις για θεση βοηθου ηλεκτρολογου μηπως και ετσι μαθεις κατι...αν και με συζητηση με εναν απο τους καλυτερους ηλεκτρολογους στην αθηνα και με τεραστια πειρα μου ειπε οτι η κατασταση στην αγορα ειναι οχι μονοι πεσμενη αλλα παρακαλανε να τους παρουν τηλ...
    Γενικά σκέφτομαι να φύγω εξωτερικό και να δουλέψω ή με μικροελεγκτές(embedded systems) ή με PLC.
    Θέλω να μάθω κάποια πράγματα γιατί εκεί ίσως χρειαστεί να συνδέω PLC σε πίνακα και να είμαι μόνος μου.

    Γενικά χρόοονια τώρα βλέπω τέτοια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    μακαρι αγαπητε μου φιλε...η πρωτη επιλογη για ηλεκτρολουγους και ειναι κοντα ειναι γερμανια και μετα βορας...αλλα πρεπει να ξερεις παρα πολυ καλα τ γερμανικα...δυστηχως δεν τα ξερω και τα συχαινομαι...ψαξου και μην μενεις ποτε στασιμος...δες το τι θελει η αγορα απο τον κλαδο σου...αν δεν εχεις αλλο εισοδημα ψαξε παραλληλα και αλλη ασχετη δουλεια απο την δικια σου

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Silas
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε μου

    Πτυχιο 7.5 και ακομα θυμαμαι Λερο/Κουμπουλη να λενε - Τελειωστε απο δω και θα κολυμπατε στο χρημα..

    Τα μπρατσακια μου ψαχνω.

    Αν εχεις την δυνατοτητα/ορεξη μην το σκεφτεσαι. Αγγλια πχ εχει πολυ embedded.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    για ποια χρονολογια μιλας μιχαλη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε μου

    Πτυχιο 7.5 και ακομα θυμαμαι Λερο/Κουμπουλη να λενε - Τελειωστε απο δω και θα κολυμπατε στο χρημα..

    Τα μπρατσακια μου ψαχνω.

    Αν εχεις την δυνατοτητα/ορεξη μην το σκεφτεσαι. Αγγλια πχ εχει πολυ embedded.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Ναι κι έχουν δίκιο αλλά για έξω μόνο. Εγώ είμαι AA06021. Μπήκα to 2006. Με τον Κουμπουλή δεν έκανα ποτέ μάθημα για κάποιο λόγο. Μόνο περαστικό τον έβλεπα. Ο Λερός είναι λατρεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Silas
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    2001 μπηκα
    2003 πηγα πρωτη φορα
    2006 τελειωσα.

    Μα τι να το κανεις εαν εχουν δικιο για εξω μονο? Χαιρω πολυ αλλα δεν πηγα εξω να σπουδασω. Εδω πηγα. Τεσπα αυτο ειναι αλλο θεμα.

    Ναι... τα μαθηματα του ηταν η στανταρ ωρα καφε στο κτιριο Ε. Και γω ειναι ζητημα αν εχω κανει 4 μαθηματα μαζι του. Η σχολη οταν πιασεις τι ειναι αυτο που προσπαθει να σου εξηγησει, ειναι οντως ΠΟΛΥ ωραια.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καλάι για υψηλές θερμοκρασίες
    By panagiotispir in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-15, 00:37
  2. Πρώτα βήματα μετά από πολύ καιρό...
    By nikjohn in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 10:46
  3. Βοήθεια. Πως να κάνω τα πρώτα βήματα
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-11, 17:34
  4. Πρόβλημα με τα ηχεία, λιγότερες υψηλές συχνότητες στο ένα.
    By capthookb in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-06, 02:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας