Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΗΣΗ INVERTER

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Question ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΗΣΗ INVERTER

    Καλησπέρα παιδιά ....έχω μία ηλεκτροκόλληση inverter η οποία ξαφνικά δεν βγάζει ρεύμα στο ηλεκτρόδιο...αν υποθέσουμε ότι έχω ελέγξει τις συνδέσεις όλες ,μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να τσεκάρω τα ισχύος που έχει επάνω και την γέφυρα ανόρθωσης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Απόστολε η επισκευή inverter ηλεκτροσυγκόλλησης θέλει εμπειρία και προσοχή λόγω υψηλών τάσεων. Έχεις κάποια ευχέρεια με τα ηλεκτρονικά; Μπορείς να κάνεις κάποιες μετρήσεις με πολύμετρο; διαθέτεις παλμογράφο; Μην κάνεις μετρήσεις υπό τάση αν δεν έχεις αντιηλεκτροπληξιακό.

    Τι μάρκα είναι το μηχάνημα;
    Τα εύκολα που μπορείς να εξετάσεις είναι πρίζα καλώδιο αν είναι οκ το τροφοδοτικό αν βγάζει τα 230 ανορθωμένα, τους πυκνωτές αν διαθέτεις καπασιτόμετρο (προσοχή κρατάνε αρκετό ρεύμα και με την μηχανή στο off) το κύκλωμα soft start τα φετ αν είναι σκασμένα ή βραχυκυκλωμένα το ίδιο για τις διόδους στην έξοδο αν και αυτές παθαίνουν πιο σπάνια.

    Απάντησε σε αυτά και τι δυνατότητες έχεις και βλέπουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόστολε η επισκευή inverter ηλεκτροσυγκόλλησης θέλει εμπειρία και προσοχή λόγω υψηλών τάσεων. Έχεις κάποια ευχέρεια με τα ηλεκτρονικά; Μπορείς να κάνεις κάποιες μετρήσεις με πολύμετρο; διαθέτεις παλμογράφο; Μην κάνεις μετρήσεις υπό τάση αν δεν έχεις αντιηλεκτροπληξιακό.

    Τι μάρκα είναι το μηχάνημα;
    Τα εύκολα που μπορείς να εξετάσεις είναι πρίζα καλώδιο αν είναι οκ το τροφοδοτικό αν βγάζει τα 230 ανορθωμένα, τους πυκνωτές αν διαθέτεις καπασιτόμετρο (προσοχή κρατάνε αρκετό ρεύμα και με την μηχανή στο off) το κύκλωμα soft start τα φετ αν είναι σκασμένα ή βραχυκυκλωμένα το ίδιο για τις διόδους στην έξοδο αν και αυτές παθαίνουν πιο σπάνια.

    Απάντησε σε αυτά και τι δυνατότητες έχεις και βλέπουμε.
    Τα περι τροφοδοσίας είναι οκ ...τα ΦΕΤ μπορώ να τα μετρήσω επάνω στο κύκλωμα ; ίσα να πάρω μια τυπική ένδειξη για το εαν έχουν ζημιά; δεν έχω παλμογράφο...με πολύμετρο θα τα μετρήσω....Κάτι μου είχε πει ένας παλιότερα ότι βάζοντας το πολύμετρο στην δίοδο,μπάζερ κάπως τα μετράμε και πρέπει να βγάζει μια ένδειξη το πολύμετρο σταυρωτά κάτι τέτοια μου έλεγε αλλά πάει καιρός...Το κύκλωμα soft start ποιο είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREECEPILOT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περι τροφοδοσίας είναι οκ ...τα ΦΕΤ μπορώ να τα μετρήσω επάνω στο κύκλωμα ; ίσα να πάρω μια τυπική ένδειξη για το εαν έχουν ζημιά; δεν έχω παλμογράφο...με πολύμετρο θα τα μετρήσω....Κάτι μου είχε πει ένας παλιότερα ότι βάζοντας το πολύμετρο στην δίοδο,μπάζερ κάπως τα μετράμε και πρέπει να βγάζει μια ένδειξη το πολύμετρο σταυρωτά κάτι τέτοια μου έλεγε αλλά πάει καιρός...Το κύκλωμα soft start ποιο είναι;
    Αυτό το συμπέρασμα (έντονα γράμματα) πως προέκυψε; μέτρησες 310V στη γέφυρα; οι πυκνωτές πολλές φορές χαλάνε χωρίς κανένα εμφανές σημάδι ότι χάλασαν.
    Το sort start είναι στο τροφοδοτικό για να φορτίζουν οι πυκνωτές χωρίς να ρίχνουν ασφάλειες. Είναι μια αντίσταση (συνήθως) 47Ω βατική που την βραχυκυκλώνει ένα ρελε μετά από 1-2 δευτερόπεπτα. Συνήθως καίγεται η αντίσταση και κάποιες φορές επειδή χάλασε το ρελέ και δεν την βραχυκυκλώνει.
    Τα φετ συνήθως φαίνονται με το μάτι ότι είναι καμένα γιατί έχουν ανοίξει σαν γαρύφαλλα ή είναι βραχυκυκλωμένα και αυτό φαίνεται εύκολα με το πολύμετρο. Αν Έχουν πάθει τα φετ ή κάποια από αυτά καλό είναι να αλλαχτούν όλα και να αλλαχτούν και οι αντιστάσεις στα ποδαράκια τους και κάποιες γρήγορες δίοδοι.

    Φυσικά η βλάβη μπορεί να είναι οπουδήποτε αλλού, στην οδήγηση των φετ στο μικροκύκλωμα σε χαλασμένη προστασία που κόβει την έξοδο, στο ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει τα αμπέρ κλπ.
    Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα η επισκευή inverter θέλει εμπειρία και αρκετές γνώσεις και εξοπλισμό. Οι βλάβες δεν είναι στάνταρ. Σε συγκεκριμένα μοντέλα μπορεί να υπάρχουν στάνταρ βλάβες λόγω σχεδίασης αλλά γενικά σε όλα τα inverter πέρα από τα βασικά δεν υπάρχουν στάνταρ βλάβες.
    Ακόμη και αν αλλάξεις όλα τα φετ (αν είναι τιναγμένα) αν δεν εξετάσεις καλά το κύκλωμα για να βρεις ότι χαλασμένο υπάρχει μόλις βάλεις τάση μπορείς να τα πάρεις στο χέρι ξανά όλα μαζί (για να μην τα παίρνεις στο χέρι στη δοκιμή χρειάζεσαι variac). Αν δεν έχεις σταθμό απορρόφησης κόλλησης μπορείς να χαλάσεις την πλακέτα εύκολα, χωρίς σχέδιο του inverter βαδίζεις εντελώς στα τυφλά. Συνήθως στα σχέδια δίνει και κάποιες κυματομορφές που πρέπει να εξετάσεις.

    Από τις ερωτήσεις που κάνεις (πως θα εξετάσεις τα φετ για παράδειγμα) δείχνουν ότι δεν έχεις την ευχέρεια (και όπως υποθέτω και τον εξοπλισμό) που χρειάζεσαι.
    Θα ήταν καλύτερα να δώσεις τη μηχανή σε κάποιο συνεργείο και μάλιστα θα σε πρότεινα να την πας στην αντιπροσωπεία γιατί γνωρίζουν καλύτερα το μηχάνημα λόγω συχνής επισκευής των ιδίων μηχανών και συνήθως διαθέτουν και τα σχέδια και ότι άλλο χρειαστεί. Συνεργεία υπάρχουν πολλά που είναι πολύ καλά αλλά υπάρχουν και αρκετά που από άγνοια (γενικά ή του μηχανήματος) κάνουν ζημιά στο μηχάνημα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (10-12-15)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREECEPILOT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περι τροφοδοσίας είναι οκ ...τα ΦΕΤ μπορώ να τα μετρήσω επάνω στο κύκλωμα ; ίσα να πάρω μια τυπική ένδειξη για το εαν έχουν ζημιά; δεν έχω παλμογράφο...με πολύμετρο θα τα μετρήσω....Κάτι μου είχε πει ένας παλιότερα ότι βάζοντας το πολύμετρο στην δίοδο,μπάζερ κάπως τα μετράμε και πρέπει να βγάζει μια ένδειξη το πολύμετρο σταυρωτά κάτι τέτοια μου έλεγε αλλά πάει καιρός...Το κύκλωμα soft start ποιο είναι;
    Απόστολε, με αυτά που γράφεις παραπάνω, συμπεραίνω ότι είσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με ηλεκτρονικά, επομένως πήγαινε το μηχάνημα σε ένα καλό Service ή στην αντιπροσωπεία του μηχανήματος, για να στο επισκευάσουν. ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ να το "διορθώσεις" μόνος σου, γιατί θα το κάνεις χειρότερα....

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    βρε παιδιά μετα συγχωρήσεως αλλα όταν λέτε στους αλλους να πάνε κάπου να λέτε και που κάπου....! Οταν εγώ ειχα πει ότι ειχα βάλει την κάρτα στον φούρνο ειχα βρει αρνητικά σχολια εδω μέσα συμπεραινονταις ότι κακως επραξα. Οταν ομως ρώτησα άν καποιος ξέρει κάποιον για reflow δεν βγήκε ένας να πεί έστω έναν ....!
    Αν ο ανθρωπος ηξερε καποιον μαλλον θα την πήγαινε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδιά μετα συγχωρήσεως αλλα όταν λέτε στους αλλους να πάνε κάπου να λέτε και που κάπου....! Οταν εγώ ειχα πει ότι ειχα βάλει την κάρτα στον φούρνο ειχα βρει αρνητικά σχολια εδω μέσα συμπεραινονταις ότι κακως επραξα. Οταν ομως ρώτησα άν καποιος ξέρει κάποιον για reflow δεν βγήκε ένας να πεί έστω έναν ....!
    Αν ο ανθρωπος ηξερε καποιον μαλλον θα την πήγαινε.
    Φίλε Παύλο να ψάξουμε να βρούμε την αντιπροσωπεία; για μηχανή που δεν ξέρουμε τι μάρκα είναι; να διαφημίσουμε κάποιο συνεργείο;
    τόσο δύσκολο είναι να τη βρει μόνος του, ας πάει στο μαγαζί που την πήρε, αυτοί θα την προωθήσουν στην αντιπροσωπεία ή θα του την υποδείξουν.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Πιθανολογο ότι μπορει να ειναι κινέζικο οποτε να μην εχει αγοραστει απο φυσικο μαγαζι. εικασίες κάνω φυσικα. οσο αφορα τα συνεργεια γιατι να μην διαφημισετε κακο ειναι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905


    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    κώστα ξεφέυγουμε αλλα ναι αυτα που παραθέτεις τα ειδα . δεδομενου ότι υπήρχε εδώ παλια ένα ποστ μου ομως υπεθεσα ότι υπηρχαν συμφορουμιτες που ξέρανε κατι περισσότερο και δεδομενου αυτου ρώτησα για κάτι ποιο προσωπικο και δοκιμασμένο....!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτροκοληση και διορθωση συν φ
    By dimitris.stef in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 23:53
  2. ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΗΣΗ
    By diamantisi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 16:44
  3. Ηλεκτροκοληση Αρχαριος !
    By picdev in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-11, 04:44
  4. ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΗΣΗ INBERTER
    By ΗΛΙΑΣ Π in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-11, 08:52
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-07, 23:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας