Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v

    Γεια σας,

    Υπαρχει καποιος πολυ ευκολος τροπος να παραξουμε +- 24v +-12v? εχω παραξειπριν λιγο καιρο με τον MC34063 -9V. στα τροφοδοτικα pc παραγεται ταση -12v τι πατεντα μπορω να κανω?
    η με καποια αλλα μικροπλακετακια απο ebay...?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Οτι πιο απλό ... σχεδιασμένο μόλις τώρα.
    p s (+ -).jpg
    Βέβαια σχετικό, γιατί δεν ξέρω τι θες να κάνεις.
    Αν έχει σχέση με audio μην χρησιμοποιήσεις τα
    "πλακετάκια" που λες (SMPS).

    3 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (15-12-15)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι πιο απλό ... σχεδιασμένο μόλις τώρα.
    p s (+ -).jpg
    Βέβαια σχετικό, γιατί δεν ξέρω τι θες να κάνεις.
    Αν έχει σχέση με audio μην χρησιμοποιήσεις τα
    "πλακετάκια" που λες (SMPS).
    ευχαριστω πολυ!!! εχω μπαταρια μολυβδου τις μαυρες βαριες 12V γινεται με αυτην η θελει και αλλες? δεν θα θελά να προσθεσω αλλη αλλα αν δεν γινεται....

    θελω να τροφοδοτησω ενα preamplifier - amplifier SCA

    http://www.ebay.com/itm/HARSHAW-NIM-.../301408432058?

    http://www.ebay.com/itm/Nim-Bin-Nimbin-Plug-In-Canberra-1718-X-Ray-Amp-No-Side-Panels-/261299720935?



    κατι σαν αυτα τα module μηπως θελουν ποιο εξεζητημενη τροφοδοσια? μακαρι να ειναι τοσο απλο αλλα απο την αλλη και για ποιο λογο να μην κανει αυτο το κυκλωμα απλα σε πολλες εφαρμογες τα τροφοδοτικα βαζουν πολλα εξαρτηματα και δεν ξερω γιατι

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Αναλογα την εφαρμογη φιλε μου. Σε προενοσχυτη και σε ενισχυτη βαζουμε αναλογικα τροφοδοτικα μιας και θελεις ισχυ. Που σημαινει μετασχηματιστης, γεφυρα ανορθωσης και πυκνωτες.
    Τα παλμοτροφοδοτικα μπαινουν και αυτα σε ηχο-εφαρμογες αλλα δεν συγχωρουν μια πχ πτωση τασης και οταν ο ενισχυτης ζητησει ρευμα, αν το παλμοτροφοδοτικο δεν εχει ισχυ στην εισοδο του, θα παρει μαζι και τον εχισχυτη μολις χαλασει.
    Τα module απο το ebay δεν αξιζουν για ηχο. Ειναι για αλλες εφαρμογες που εχουν σταθερο φορτιο και οχι για ηχο που το φορτιο μεταβαλλεται συνεχως.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλογα την εφαρμογη φιλε μου. Σε προενοσχυτη και σε ενισχυτη βαζουμε αναλογικα τροφοδοτικα μιας και θελεις ισχυ. Που σημαινει μετασχηματιστης, γεφυρα ανορθωσης και πυκνωτες.
    Τα παλμοτροφοδοτικα μπαινουν και αυτα σε ηχο-εφαρμογες αλλα δεν συγχωρουν μια πχ πτωση τασης και οταν ο ενισχυτης ζητησει ρευμα, αν το παλμοτροφοδοτικο δεν εχει ισχυ στην εισοδο του, θα παρει μαζι και τον εχισχυτη μολις χαλασει.
    Τα module απο το ebay δεν αξιζουν για ηχο. Ειναι για αλλες εφαρμογες που εχουν σταθερο φορτιο και οχι για ηχο που το φορτιο μεταβαλλεται συνεχως.
    ευχαριστω,

    1) αυτο το κυκλωμα που εκανε και ανεβασε ο φιλος ειναι καλο? κανει για πλακετα που εχει πολλα τρανζιστορ και λιγα ολοκληρωμενα?? ειναι προενισχητης - ενισχυτης και παραγωγη παλμων πολυ ασθενους σηματος. η οποια ζηταει λιγα μιλιαμπερ σε καθε ταση το πολυ 150mA σε προσθεση μισο αμπερ συνολο στις 4 τασεις.
    εγω εχω μπαταρια μολυβδου 1,2Αh πολυ δυνατη σε ισχυ, οποτε μπορω να συνδεσω κατευθειαν στα LM την ταση χωρις γεφυρες και μετασχηματιστες σωστα?

    2) οταν λες θα το παρει μαζι του? τι σημαινει? σημασια εχει να μην χαλασει το μηχανημα που ζηταει τις τασεις και ρευματα . Το τροφοδοτικο δεν με νοιαζει πολυ αφου γινεται ευκολα το αλλο δυσκολα βρησκεται...

    3) εκανα ενα μικρο κυκλωμα αλλα τροφοδοτικο ειχα δωσει -9V απο MC34063 και 3,8V απο ενα πλακετακι με LM....4 νουμερα απο ebay και τροφοδοτουσε την μια πλακετα ενω την δευτερη δεν μπορουσε τα -9v ενω ειχα συνδεσει ενα τριμμερ στην γειωση και -9v μετρουσα στο τριμμερ -6 εως -3v πολυ περιεργο. μηπως δεν εφταναν τα ρευματα ? αν και ηταν υπολογισμενο να καλυπτει τα ρευματα
    απλα για την ιστορια ρωταω γιατι το εγκατελυψα. το βασικο ειναι αν κανει το κυκλωμα που ανεβασε ο φιλος μουτουλος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Το κύκλωμα που σου έβαλε ο Γρηγόρης θέλει 230V~. Τα έχεις;

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (15-12-15)

  9. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Γιάννη:
    Το κύκλωμα που ανέβασε ο moutoulos κάνει. Το θέμα είναι εσύ κατα πόσο είσαι "γνώστης" να το κατασκευάσεις.
    Είναι πολύ απλό, αλλά δεν ξέρω το επίπεδο γνώσεών σου. Και εφόσον ξέρεις την απάντηση (της επόμενης ερώτησής μου)
    που θα ήταν πόσο ρεύμα τραβάει η συσκευή, να σου πω οτι η σταθεροποιητές θέλουν και ψηκτράκια ...

    Τώρα βέβαια σου έχω και μια άλλη λύση. Μπορείς να αγοράσεις δυο τέτοια απο eBay, που το ενα σετάκι θα συνδεθεί/οδηγεί
    το άλλο. Είναι με τα LM317(+) & LM337 (-). Το καλό αυτών σε σχέση με την σειρά LM78XX & LM79XX είναι οτι μπορείς
    να βγάλεις οποιαδήποτε τάση θες, μιας και αυτά είναι ρυθμιζόμενοι σταθεροποιητές ...

    Το πρώτο λοιπόν σετάκι θα το ρυθμίσεις στα +/-24VDC που θα οδηγεί το δεύτερο σετάκι, όπου αυτό θα το ρυθμίσεις στα
    +/-12VDC

    http://www.ebay.com/itm/LM317-LM337-...gAAOSwLVZVp2Am
    http://www.ebay.com/itm/LM317-337-5-...oAAOSwd0BVp4Ev

    Βέβαια υπάρχουν πολλά.
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...lm337&_sacat=0

    Εγώ σου διάλεξα αυτά που έχουν λίγο μεγαλούτσικη ψήκτρα ... σε σχέση πάντα με την τιμή τους. Το καλύτερο απο θέμα
    ψήκτρας, είναι αυτό: http://www.ebay.com/itm/Power-Supply...MAAOxyY3ZRzQ52
    ... αλλά είναι και το ακριβότερο ... και σίγουρα ασύμφορο.

    Επίσης να ξέρεις οτι θέλεις ένα μετασχηματιστή 230VAC σε 2x25VAC 30-50VA (W)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 14-12-15 στις 16:49
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (15-12-15)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη:
    Το κύκλωμα που ανέβασε ο moutoulos κάνει. Το θέμα είναι εσύ κατα πόσο είσαι "γνώστης" να το κατασκευάσεις.
    Είναι πολύ απλό, αλλά δεν ξέρω το επίπεδο γνώσεών σου. Και εφόσον ξέρεις την απάντηση (της επόμενης ερώτησής μου)
    που θα ήταν πόσο ρεύμα τραβάει η συσκευή, να σου πω οτι η σταθεροποιητές θέλουν και ψηκτράκια ...

    Τώρα βέβαια σου έχω και μια άλλη λύση. Μπορείς να αγοράσεις δυο τέτοια απο eBay, που το ενα σετάκι θα συνδεθεί/οδηγεί
    το άλλο. Είναι με τα LM317(+) & LM337 (-). Το καλό αυτών σε σχέση με την σειρά LM78XX & LM79XX είναι οτι μπορείς
    να βγάλεις οποιαδήποτε τάση θες, μιας και αυτά είναι ρυθμιζόμενοι σταθεροποιητές ...

    Το πρώτο λοιπόν σετάκι θα το ρυθμίσεις στα +/-24VDC που θα οδηγεί το δεύτερο σετάκι, όπου αυτό θα το ρυθμίσεις στα
    +/-12VDC

    http://www.ebay.com/itm/LM317-LM337-...gAAOSwLVZVp2Am
    http://www.ebay.com/itm/LM317-337-5-...oAAOSwd0BVp4Ev

    Βέβαια υπάρχουν πολλά.
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...lm337&_sacat=0

    Εγώ σου διάλεξα αυτά που έχουν λίγο μεγαλούτσικη ψήκτρα ... σε σχέση πάντα με την τιμή τους. Το καλύτερο απο θέμα
    ψήκτρας, είναι αυτό: http://www.ebay.com/itm/Power-Supply...MAAOxyY3ZRzQ52
    ... αλλά είναι και το ακριβότερο ... και σίγουρα ασύμφορο.

    Επίσης να ξέρεις οτι θέλεις ένα μετασχηματιστή 230VAC σε 2x25VAC 30-50VA (W)

    ευχαριστω... απαντησα σε προηγουμενο μηνυμα οτι εχω μπαταρια μολυβδου αυτες τις μαυρες τις βαριες 1,2Αh θα πρεπει να παρω ακομα μια? για τα 24v?

    φυσικα μπορω να κατασκευασω οτιδηποτε σε αυτα απλα εχω ημιμαθεια με μια λεξη δηλαδη δεν μπορω να ρυθμισω κυκλωματα. βασικα θελει να πεδευτω και να ρωτησω εδω στο φορουμ και βαριεμαι (ως αναφορα και δυο πλακετες που θελω να ρυθμισω, παλμογραφος, ρυθμιση παραθυρου με ποντεσιομετρα πο0υ δεν δινουν ταση ενω συνδεονται σε γη και -9v , μπορει να εκανα λαθος συνδεσεις σε πλακετες που παραγουν τασεις αλη φαση ομως αυτην την παρατησα προς στιγμην )θα θελα κατι αμεσο....αυτο το πρωτο που εκανες θα κανω ευκολο και γρηγορο απλα θα το συνδεσω στην μπαταρια αφου πριν βαλω μια ασφαλεια 1Α γιατι χρειαζονται καθε ενα απο τα δυο κυκλωματα (σαν φετες DVD - CD player ειναι) λιγο κατω απο μισο αμπερ

    ψυκτρες εχω φυσικα σε διαφορα σχεδια- μεγεθη απο παλιες αλλες κατασκευες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 14-12-15 στις 23:37

  12. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... μισο αμπερ συνολο στις 4 τασεις.
    εγω εχω μπαταρια μολυβδου 1,2Αh πολυ δυνατη σε ισχυ, οποτε μπορω να συνδεσω κατευθειαν στα LM
    την ταση χωρις γεφυρες και μετασχηματιστες σωστα?
    Πολύ δυνατή δεν την λες μια μπαταρία 1200mAh (1.2Ah). Το κινητό μου έχει σχεδόν 2200mAh (2.2Ah).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εχω μπαταρια μολυβδου αυτες τις μαυρες τις βαριες 1,2Αh θα πρεπει να παρω
    ακομα μια? για τα 24v?

    Γιάννη πέσμου πόσες μπαταρίες έχεις ... και τι τάση είναι αυτές. Με έχεις μπερδέψει. Υποθέτω 12VDC ?.
    Αν έχεις μόνο μια 12VDC 1,200Ah ... τότε είναι σα να μην έχεις καμιά, και πας για μετασχηματιστή,
    γιατί αν είναι να αγοράσεις μπαταρίες, πιο ακριβά θα σου βγούν.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (15-12-15)

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ δυνατή δεν την λες μια μπαταρία 1200mAh (1.2Ah). Το κινητό μου έχει σχεδόν 2200mAh (2.2Ah).


    Γιάννη πέσμου πόσες μπαταρίες έχεις ... και τι τάση είναι αυτές. Με έχεις μπερδέψει. Υποθέτω 12VDC ?.
    Αν έχεις μόνο μια 12VDC 1,200Ah ... τότε είναι σα να μην έχεις καμιά, και πας για μετασχηματιστή,
    γιατί αν είναι να αγοράσεις μπαταρίες, πιο ακριβά θα σου βγούν.
    εχω μια 12DC 1,2Ah lead acid battery
    οποτε θα πρεπει να παρω μια ακομη γιατι....το θεμα ειναι οτι θελω να ειναι ανεξαρτητη απο τροφοδοσια φορητη συσκευη χειρος! οποτε παμε σε μπαταριες.
    οι lead acid μπαταριες σε αυτα τα κυκλωματα νομιζω ειναι υπεραρκετες θα το δουμε στην πραξη αυτο.
    παντος το κινητο εχει μικροτερη ταση μπαταρια αλλα και η ενταση ρευματος ενω φαινεται μεγαλυτερη πιστευω πως δεν συγκρινεται με αυτες μακαρι να ειναι καλυτερες οι λιθιου που εχουν εκπληκτικα μικροτερο βαρος θα μου ηταν οτι πρεπει αλλα οκ βολευομαι και ετσι μετα μπορει να το δοκιμασω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία πώς να συνδέσω μπαταρίες και πλαίσια 12v με inverter 24v
    By hlektronik in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-15, 11:12
  2. Τροφοδοτικο 24V in-12V out για πολλα Ampere...
    By snakepit in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-14, 22:17
  3. DC/DC converter step up Lm2577 Vin=12V και Vout=24V/500mA.
    By highman in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 01:29
  4. 12v dc σε 24v dc
    By Manolis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-04, 19:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας