Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Κουφώματα Αλουμινίου/PVC ---- Έχουμε κάποιον κατασκευαστή στην παρέα;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Κουφώματα Αλουμινίου/PVC ---- Έχουμε κάποιον κατασκευαστή στην παρέα;

    Παίδες Πολλή Καλημέρα σας!
    Ήρθαν λίγα-κάποια λεφτούλια στα χέρια μου, και είπα να τα επενδεύσω επάνω στο παλιό μεν - πολύ γερό/ανθεκτικό σπίτι μου.
    Έτσι, ψάχνοντας για 'αλουμινά', είπα να ρωτήσω και στην παρέα.....Μήπως και.... (Περιοχή Καλλιθέα/Αττική - Χαρκόπου).
    Κάποιος, γείτονας, που βρήκα, εκτός από κακές-κάκιστες συνεννοήεις, έδειξε (τουλάχιστον εγώ διαισθάνθηκα κάτι τέτοιο) ότι βρήκε το κορόϊδο για να του τα πάρει...... Τέλος πάντων!
    Οποιαδήποτε πρόταση θα μ' ενδιέφερε!
    Νά'στε όλοι καλά!
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, και εννοείται -προκαταβολικά- για την όποια ανταπόκρισή σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Πριν μερικές μέρες μιλαγα με ένα φίλο αλουμίνα και μου πρότεινε κουφοματα pvc , είχα ακούσει ότι δεν είναι τόσο καλά αλλά μου είπε ότι υπάρχει μια ελληνική εταιρεία πλέον , που είναι πολύ καλής ποιότητας και δεν έχουν καμία σχέση με κάτι βουλγαρικά που είχαν φέρει τα προηγούμενα χρόνια . θα τον ρωτησω και μάρκα να σου πω .
    Πάντως επέμενε ότι είναι πολύ στιβαρά και καλής ποιότητας .
    Μου είπε μάλιστα ότι θα τα βάλει και σπίτι του σε ένα χώρο που φτιάχνει .
    Ή τιμή τους δε μισή . πχ εκεί που είχε βγάλει μια προσφορά για 2-3 μπαλκονόπορτες και 2-3 παράθυρα γύρω στα 4000 με ότι καλύτερο από μονώσεις κτλ , μου είπε ότι τα pvc τα έχουν μισή τιμή δηλαδή 2

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    στα παράθυρα / μπαλκονόπορτες κλπ υπάρχουν τρία στοιχεία που πρέπει να ξέρουμε για να έχουμε πραγματικά καλή μόνωση.

    Α) αλουμίνιο, PVC
    τα αλουμινίου άν δεν έχουν θερμοχωρίσματα δηλαδή μια ανεξάρτητη ενδιάμεση πλαστική βάση που κουμπώνει μέσα και έξω το αλουμίνιο ώστε να μην γίνετε απαγωγός θερμότητας. χωρίς αυτό τα αλουμινίου είναι χειρότερα από τα ποιο ξεχαρβαλωμένα ξύλινα παράθυρα.
    τα PVC από την άλλη εφόσον είναι πλαστικά έχουν πολύ καλύτερη μόνωση και από τα καλά αλουμινίου με θερμοχωρίσματα.
    η ανθεκτικότητα τους ώστε να μην στραβώνουν κλπ βασίζετε ότι εσωτερικά έχουν κάποια ή κάποιες ατσάλινες μπάρες που αναλαμβάνουν να το κρατήσουν να μην παραμορφωθεί.
    η ποιότητά τους εξαρτάτε εαν εκεί που θα τοποθετηθούν τα χτυπάει άμεσα ο ήλιος που μπορεί να κάψει, φθείρει, ψήσει το πλαστικό.
    αν και νομίζω ότι τουλάχιστον στα καλά έχουν κάτι σαν επίστρωση για προστασία UV και δεν παθαίνουν τίποτα.
    συγκριτικά η τιμή τους είναι φθηνότερα από τα αλουμινίου διότι έχουμε πολύ φθηνότερη πρώτη ύλη.
    πρόβλημα είναι ότι δεν είναι διαδεδομένα και δεν βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα εταιρίες και μαστορους αν και τον τελευταίο καιρό όλη οι πρώην αλουμινάδες γύρισαν σε αυτά για ποιο φθηνά μιας και έπεσαν και οι δουλειές.

    Β) το/τα τζάμια.
    εννοείτε ότι είναι διπλά(νομίζω με παραγγελία γίνονται και τριπλά).
    αλλά ακόμα και σε αυτά αν ψάξουμε θα δούμε ότι έχουν ποιότητες ανάλογα με το συνολικό πάχος που μπορεί να δεχτεί το παράθυρό μας.
    έχει να κάνει με το πάχος του κάθε τζαμιού, το καινό που έχουν εσωτερικά και με τι είναι γεμισμένο το κενό.
    πχ ξηρό αέρα, αργό κλπ.
    επίσης νομίζω ότι έχω ακούσει και σε κάποιες περιπτώσεις να έχουν και κάποια μεμβράνη σε ένα από τα δύο τζάμια εσωτερικά.
    όλα αυτά έχουν να κάνουν στο πόσο καλή θερμομόνωση και ηχομόνωση θα προσφέρουν τα τζάμια.

    Γ) έχει να κάνει με την εταιρία και τον Μάστορα που θα τα βάλει.
    η εταιρία μας εξασφαλίζει την ποιότητα και την εγγύηση του αντικειμένου που αγοράσαμε και κανονικά είναι υπόλογη αν δεν ανταποκριθούν στις προδιαγραφές τους(μερικές μεγάλες αναλαμβάνουν την ευθύνη αν ο συνεργαζόμενος μάστορας δεν ανταποκριθεί σωστά στην τοποθέτηση σύμφωνα με τις προδιαγραφές και στέλνουν δικούς τους να στα επισκευάσουν),
    και το κυριότερο ο μάστορας που θα τα βάλει να το κάνει σωστά και να μην βρεθούμε να δούμε να μην κλείνουν σωστά και να χάσκουν γύρο γύρο τα παράθυρα 5 πόντους γιατί έκαναν λάθος τα μέτρα και καλύψανε το καινό με ένα σόκορο που κρύβει το χάσμα και καταλήγουμε να βλέπουμε τις κουρτίνες να ανεμίζουν λες και τις απλώσαμε στην ταράτσα και να μην ξέρουμε γιατί.

    γενικά ένα πανάκριβο και καλό σύστημα μπορεί ο κάθε άσχετος αεριτζής μάστορας να στο καταστρέψει με λάθος τοποθέτηση.

    οπότε για να κλείνω όπως σωστά ξεκίνησες Γιώργο πρώτα ψάχνεις τον σωστό μάστορα που θα αναλάβει το όλο πακέτο.

    Υ.Γ να συμπληρώσω ότι προσωπικά θεωρώ τα ρολά την χειρότερη επιλογή στο θέμα μόνωσης από ότι τα παντζούρια.
    ναι είναι ίσως ποιο ασφαλές από τα παντζούρια αλλά δεν παύει να είναι ένα άδειο κουτί πάνω από τοπ παράθυρο χωρίς καμία πρόβλεψή μόνωσης. προσωπικά όσα έχω δει μπάζουν. δεν χρειάζεται να δούμε να μπαίνει αέρας στο σπίτι αλλά όλος ο εξωτερικός αέρας κυκλοφορεί μέσα στο κουτί (τα διάφορα σφουγγαράκια και βούρτσες δεν βοηθάνε ιδιαίτερα) και καταλήγει το εσωτερικό καπάκι πάχους 2-3 χιλιοστών να προσπαθεί να κάνει ότι δουλειά κάνανε 5-6-7 πόντοι παραθύρου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 17-12-15 στις 12:13
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Ρε Γιάννη ηλεκτρολόγος ή αλουμίνας εισαι?
    Τα ίδια ακριβώς μου είπε ο αλουμίνας . αυτά τα pvc έχουν σίδερα μέσα . μου είπε και για τα τζαμιά , υπάρχουν και με ειδική επίστρωση . γενικά υπάρχει μεγάλη γκάμα για τη μόνωση και τα τζαμιά , ανάλογα τι θα βαλεις πάει και το κόστος .
    Αλλά νομίζω υπάρχουν ρολά με μόνωση

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Γιάννη ηλεκτρολόγος ή αλουμίνας εισαι?
    Τα ίδια ακριβώς μου είπε ο αλουμίνας . αυτά τα pvc έχουν σίδερα μέσα . μου είπε και για τα τζαμιά , υπάρχουν και με ειδική επίστρωση . γενικά υπάρχει μεγάλη γκάμα για τη μόνωση και τα τζαμιά , ανάλογα τι θα βαλεις πάει και το κόστος .
    Αλλά νομίζω υπάρχουν ρολά με μόνωση
    Άκη, αλουμινά ρώτησες ή ιμάμη;

    7 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον liat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (17-12-15)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    O Γιάννης εχει κάνει πλήρη ανάλυση. Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι το κουτί του πατζουριού. Η μόνη λύση ειναι να γινει ανεξάρτητο και να μπεί εξωτερικά η μέσα στον τοίχο αν υπάρχει χωρος. Αυτό ειχα κάνει εγω στο σπιτι μου πριν 10 χρόνια. Απο εκει και πέρα τα συνθετικά αξίζουν κατ'εμε πολύ περισσότερο απο τα αλουμινένια.Δεν έχω δει αλουμινένιο που να αξίζει τα υπερογκα λεφτά του. το μονο αλουμινένιο που είχε πραγματική μόνωση ήταν στην Γερμανία στο δωμάτιο που νοικιαζα που δεν θάμπωνε ποτέ είχε συστημα εξαερισμού και επίσης είχε πραγματική μόνωση και δεν καταλάβαινε απο κρύο. Οτι αλουμινενιο εχω δει εδω και χρόνια πάω και το πιάνω και ολα μα όλα είναι παγωμένα τι θερμοδιακοπή έχουν δεν ξέρω απλά δεν δουλευει.
    Εδω που νοικιάζω τωρα άλλαξε ο ιδιοκτητης κουφώματα πέρισυ. Όταν είδα τα μαστόρια να συναρμολογούν τα παράθυρα στην πυλωτή και να βάζουν το τζάμι μέσα στο κούφωμα με λάστιχα και χτύπημα με ματσόλα είπα εδώ δεν θα πάει καλά. Πραγματικά μετα απο ενα χρόνο μπορω να σε διαβεβαιώσω οτι είναι πλήρως ερασιτεχνική κατασκευή. Τουλάχιστον προσφέρουν καλούτσικη απομόνωση.
    Πριν τρια χρόνια άλλαξα κουφωματα στο πατρικό και έβαλα συνθετικά. Επειδή ο τοιχος ηταν διπλός με σκαλί (παλιά πατζούρια) έκατσα και έκανα μονωση κενων και κουτιού με πολυστερίνη 50mm και επένδυση κουτιών με πετροβάμβακα.Φυσικά εκανα και τον σοβά μόνος μου και το αποτέλεσμα ηταν καταπληκτικό. Δεν περνάει τίποτα δεν ακούς τίποτα απο εξωτερική φασαρία δεν καταλαβαίνεις κρυο.
    Τέλος να πώ οτι τα κουφωματα ήρθαν έτοιμα με παραθυρα απο το εργοστάσιο θερμοκολλημένα και κομμένα απο CNC.Ειχα επισκεφτεί το εργοστάσιο και ειχα δει την δουλειά.
    Η μάρκα ηταν αυτή http://groupeco.gr/eco-home.html.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εγώ στο σπίτι έχω alumil, την πιο ακριβή σειρά που υπήρχε πριν 20 χρονια, έλα να τα δεις πως είναι, σαν καινούρια , μονο τα ράουλα θέλουν αλλαγή .Πολύ στηβαρά και γερά.
    Ναι έχω δει και φτηνιάρικα αλουμίνια που σε 10 χρόνια γίνονται χάρχαλα . Επίσης τα τελευταία χρονια το θέμα της μόνωσης έχει προχωρήσει πολύ και στα τζαμια και στα κουφώματα και στα ρολά
    Δεν συμφωνώ οτι δεν αντέξουν τα αλουμίνια, ίσα ίσα ειναι πολύ ανθεκτικά

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες Πολλή Καλημέρα σας!
    Ήρθαν λίγα-κάποια λεφτούλια στα χέρια μου, και είπα να τα επενδεύσω επάνω στο παλιό μεν - πολύ γερό/ανθεκτικό σπίτι μου.
    Έτσι, ψάχνοντας για 'αλουμινά', είπα να ρωτήσω και στην παρέα.....Μήπως και.... (Περιοχή Καλλιθέα/Αττική - Χαρκόπου).
    Κάποιος, γείτονας, που βρήκα, εκτός από κακές-κάκιστες συνεννοήεις, έδειξε (τουλάχιστον εγώ διαισθάνθηκα κάτι τέτοιο) ότι βρήκε το κορόϊδο για να του τα πάρει...... Τέλος πάντων!
    Οποιαδήποτε πρόταση θα μ' ενδιέφερε!
    Νά'στε όλοι καλά!
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, και εννοείται -προκαταβολικά- για την όποια ανταπόκρισή σας!
    Έρχεται η... ανάπτυξη! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ... ορίστε ΝΑ ΕΝΑΣ ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ!!!


    Παλιοχαρακτήρες... τώρα τι θα λέτε πιά?

    (απάντηση στο ερώτημα ΔΕΝ βλέπω να παίρνεις πάντως... )

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες Πολλή Καλημέρα σας!
    Ήρθαν λίγα-κάποια λεφτούλια στα χέρια μου, και είπα να τα επενδεύσω επάνω στο παλιό μεν - πολύ γερό/ανθεκτικό σπίτι μου.
    Έτσι, ψάχνοντας για 'αλουμινά', είπα να ρωτήσω και στην παρέα.....Μήπως και.... (Περιοχή Καλλιθέα/Αττική - Χαρκόπου).
    Κάποιος, γείτονας, που βρήκα, εκτός από κακές-κάκιστες συνεννοήεις, έδειξε (τουλάχιστον εγώ διαισθάνθηκα κάτι τέτοιο) ότι βρήκε το κορόϊδο για να του τα πάρει...... Τέλος πάντων!
    Οποιαδήποτε πρόταση θα μ' ενδιέφερε!
    Νά'στε όλοι καλά!
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, και εννοείται -προκαταβολικά- για την όποια ανταπόκρισή σας!
    Γιώργο κάνε μια ερώτηση εδώ http://www.altech.gr/site/ εάν χρειαστείς κάτι παραπάνω στείλε μου ένα π.μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Εμενα πήρε το μάτι μου κάτι για ενεργειακή αναβάθμιση και ΕΣΠΑ , μήπως να περιμενεις λίγο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποθήκες αλουμινίου στην Αττικη
    By pit21 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-17, 08:33
  2. Εγκατάσταση Συναγερμού σε Κουφώματα
    By koslyr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 11:03
  3. Νέος στην παρέα...
    By Nik Peris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-12, 18:13
  4. Συνθετικά Κουφώματα Compact
    By savnik in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-12, 17:38
  5. Χαιρετώ την παρέα
    By Anemos-V in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-09, 09:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας