Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Βοήθεια για σχεδιασμός SMPS με τη χρήση 555 για PWM

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    εφόσον λύσεις το θέμα με τα όρια του duty cycle που μπορει να σου παρεχει το 555, (άραγε έχεις καταλήξει σε συχνότητα, κ μεγεθη πυκνωτη και πηνίου?? δεν το χω καταλαβει ακομη), θα πρέπει να φτιάξεις μια συνδεσμολογία bootstrap πυκνωτη για τον driver https://www.fairchildsemi.com/applic...AN/AN-6076.pdf σιγουρα, στην περίπτωση που θα χρησιμοποιήσεις n-channel μοσφετ. Πιθανότατα αν το 555 μπορεί να δώσει το ρεύμα που χρειάζεσαι για την πύλη του μοσφετ, να χρησιμοποιήσεις αντι για driver ενα δευτερο 555 που να λειτουργεί σε monostable mode.

    Άραγε μήπως γίνεται να συνδυαστούν τα δυο 555 σε ένα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkoudiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφόσον λύσεις το θέμα με τα όρια του duty cycle που μπορει να σου παρεχει το 555, (άραγε έχεις καταλήξει σε συχνότητα, κ μεγεθη πυκνωτη και πηνίου?? δεν το χω καταλαβει ακομη), θα πρέπει να φτιάξεις μια συνδεσμολογία bootstrap πυκνωτη για τον driver https://www.fairchildsemi.com/applic...AN/AN-6076.pdf σιγουρα, στην περίπτωση που θα χρησιμοποιήσεις n-channel μοσφετ. Πιθανότατα αν το 555 μπορεί να δώσει το ρεύμα που χρειάζεσαι για την πύλη του μοσφετ, να χρησιμοποιήσεις αντι για driver ενα δευτερο 555 που να λειτουργεί σε monostable mode.

    Άραγε μήπως γίνεται να συνδυαστούν τα δυο 555 σε ένα??

    Νίκο ακόμη δεν έχω καταλήξει σε τίποτα, απλώς προσπαθώ να κάνω μια θεωρητική προσέγγιση της όλης κατασκευής.

    Για πυκνωτή και πηνίο, έκανα κάποιους υπολογισμούς από το manual που βρήκα, μια για ελάχιστη και μια για μέγιστη τάση εξόδου. Θα τα ξαναυπολογίσω,
    καθώς από τα λεγόμενα του Σάββα κατάλαβα πως στα 40kHz που είχα επιλέξει για τους υπολογισμούς, είναι πιο ζόρικα τα πράγματα για το κύκλωμα.

    Απλώς μου φαίνεται περίεργο πως ο συγκεκριμένος καθηγητής έδωσε ένα σχηματικό αν δεν δουλεύει.

    Όπως ανέφερες κι εσύ (το διάβασα κι εγώ στο manual) για n-channel θέλει και driver, οπότε εφόσον δεν υπάρχει περιορισμός θα μπει p-channel ώστε να γλιτώσω το κύκλωμα οδήγησης. Το 555 δίνει περίπου 200mA ρεύμα εξόδου νομίζω, αν δεν φτάνει αυτό, φαντάζομαι θα μπορεί να μπεί ενα τρανζίστορ που θα οδηγείται κόρο-αποκοπή για να ενισχύει το ρεύμα στο gate.

    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω κάπου εξομοίωση για να πάρω μια ιδέα, γιατί μέχρι τώρα όλα θεωρητικά τα έχω στο μυαλό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Θα οδηγεις το Gate του 2N7000 και τελος.Με P-channel θα γλυτωσεις ενα επλιπλεον συστημα οδηγησης (bootstrap) ή μια δευτερη εξωτερικη τροφοδοσια.


    Το σχηματικο του Αλεξανδου δεν εχει καποιο λαθος.Αλλα δεν ειναι για 43kHz.Aυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Άρα Σάββα, αν κατάλαβα καλά, με το σχηματικό που έδωσε ο καθηγητής δεν γίνεται να υλοποιηθεί το κύκλωμα, σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Δε ξερω κατα ποσο μπορει το 555 να φορτιζει/εκφορτιζει το Gate του Μοsfet γρηγορα τοσο απο High->Low οσο και απο Low->High.Αυτο εχει να κανει με το μεγαλο ρευμα που θελει μερικες φορες το Gate.

    Πανε το σχηματικο που ποσταρε ο Αλεξανδρος στον καθηγητη (αφου πρωτα καταλαβεις τη λογικη) και ρωτα τον τι πιστευει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξερω κατα ποσο μπορει το 555 να φορτιζει/εκφορτιζει το Gate του Μοsfet γρηγορα τοσο απο High->Low οσο και απο Low->High.Αυτο εχει να κανει με το μεγαλο ρευμα που θελει μερικες φορες το Gate.

    Πανε το σχηματικο που ποσταρε ο Αλεξανδρος στον καθηγητη (αφου πρωτα καταλαβεις τη λογικη) και ρωτα τον τι πιστευει.
    Βασικά, την άσκηση αυτή δεν έχω να την παραδώσω εγώ, εγώ αναμένω ορκομοσία να πάρω το χαρτί (δυστυχώς).

    Ένας φίλος που έχει το μάθημα τώρα, μου ανέφερε ότι έβαλε εργασία. Γενικά, μετά την κατάργηση των ηλεκτρονικών κατασκευών (από το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος), που ήταν και το μόνο μάθημα που κάναμε πλακέτες και ουσιαστικά ηλεκτρονικά (όχι μόνο θεωρία), είχανε πει πως θα βάλουν προαιρετική εργασία κατασκευή πλακέτας, και βάλανε αυτή.

    Εγώ προσπαθώ απλώς να λύσω την άσκηση και να φτιάξω ένα κύκλωμα (σε πρόγραμμα), που πραγματικά δουλεύει με βάση το σχέδιο που έδωσε ο καθηγητής. Γιατί στο εργαστήριο (όταν το είχα εγώ τουλάχιστον) DC-DC converters δεν είδαμε ούτε σε ζωγραφιά, και η θεωρία ήταν πιο πολύ για να σε μπερδέψει παρά για να σε βοηθήσει σε μια πραγματική σχεδίαση.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Κανε το σχεδιο απο #6 που κατα 99% δουλευει.Τα 12V παρτα απο regulator.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα οδηγεις το Gate του 2N7000 και τελος.Με P-channel θα γλυτωσεις ενα επλιπλεον συστημα οδηγησης (bootstrap) ή μια δευτερη εξωτερικη τροφοδοσια.


    Το σχηματικο του Αλεξανδου δεν εχει καποιο λαθος.Αλλα δεν ειναι για 43kHz.Aυτο.
    Είναι δοκιμασμένο. Μέχρι τα 50 kHz. Χωρίς το 555, με AVR.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firewalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δοκιμασμένο. Μέχρι τα 50 kHz. Χωρίς το 555, με AVR.

    Μαλλον κατι λαθος μετρουσες.Ειδες τους παλμους σε παλμογραφο; Ακολουθουσε η ταση εξοδου τον κυκλο εργασιας;Εδινες 50% κυκλο εργασιας και επαιρνεις Vin/2 (και λιγο παρακατω) ή επαιρνες οτι ναναι;


    Το εχω δοκιμασμενο με 32bit μΕ το κυκλωμα και μετα τα 25kHz δεν ακολουθουσε σωστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Είχες διαφορετικά κυκλώματα ή σε αυτό που σχεδίασες για μια συγκεκριμένη έπαιζες με την διακοπτικη συχνότητα? Τεσπα το κυκλώνα που λένε τα παιδιά σαφώς και θα δουλέψει. Μείωσε την διακόπτικη στα 20khz.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για την χρήση πηνιόμετρου UT-603
    By performer in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-12, 18:51
  2. Πρόταση για SMPS παλμοτροφοδοτικό για 12V σε 5V (2A)
    By Stergios_[.gr] in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-12, 15:33
  3. Βοήθεια για εργαστηριακή άσκηση (χρήση PSspice)
    By nickerman32 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 20:06
  4. Βοήθεια για 555 και 741
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-06, 01:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας