Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Ερωτηση για αποκοπη σπινθηρων σε dc μοτερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή Ερωτηση για αποκοπη σπινθηρων σε dc μοτερ

    Kαλησπερα στη κοινοτητα ,και χρονια πολλα.
    Το τελευταιο καιρο ασχολουμε με μια κατασκευη οπου περιλαμβανει 2 μοτερ dc,τα οποια δουλευουν με 15volt.
    Συγκεκριμενα ειναι συγροτημα (gearmotor) με πλανητικο μειωτηρα στροφων απο επαναφορτιζομενο δραπανοκατσαβιδο 14.4volt.

    Aυτα λοιπον τα μοτερ ,οδηγουντε απο ρυθμιστη στροφων PWM, και κυκλωμα αυτοματισμου με ρελε ,για την αλλαγη φορας περιστροφης τους,που απαιτητε για την εφαρμογη.


    Κατα την αλλαγη φορας περιστροφη -κυριως-παρατηρω σπινθηρες στις ψυκτρες(καρβουνακια) του μοτερ.
    Θελω να ρωτησω ,αν υπαρχει τροπος να εξαληφθουν αυτοι οι σπινθηρες ,με καποιο πυκνωτη/φακη ισως,καθως απο οτι φανταζομαι θα αποτελουν και αιτια προωρης φθορας των ψυκρων του μοτερ.
    Και αν ναι,ανα αυτο θα μειωση την ισχυ του μοτερ.

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Συνήθως τα dc μοτέρ με ψύκτρες είναι για μια διεύθυνση. Μερικά μοτέρ έχουν συγκεκριμένη γωνία επαφής ψηκτρών, κατά τη λειτουργία στην ανάποδη φορά η αντίσταση είναι μεγάλη δεν είναι σχεδιασμένα για ανάποδη κίνηση.Συνημμένο Αρχείο 61581Φεύγουν κομμάτια ολόκληρα από τις ψύκτρες στο ανάποδο.Επίσης μπορεί να παρατηρήσεις μείωση ισχύος στο ανάποδο αν είναι να ζοριστεί π.χ ένα τρυπάνι. Εκτός αν είναι σχεδιασμένο για ανάποδο οπότε ο.κ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 27-12-15 στις 21:08

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Στη περιπτωση μου,δεν πιστευω πως πρεπει να ισχυει κατι τετοιο,καθως τα δραπανακια αυτα εχουν απο μονα τους πανω διακοπτη για αλλαγη φορας.(βιδωμα/ξεβιδωμα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ο σπινθήρας δημιουργείται μόνο κατά την αλλαγή φοράς λόγω του ότι ενώ κινείται προς μια κατεύθυνση εφαρμόζεται απότομα αντίθετη τάση. Λογικά αν σταματήσει και μετά από μικρό διάστημα εκκινήσει αντίθετα δεν θα έχει σπινθήρες. Αν και νομίζω ότι στο ξεκίνημα αρχικά βγάζει κάποιο σπινθήρα μέχρι να πάρει στροφές.

    Αν κάνεις την αλλαγή φοράς δίνοντας ή όχι τάση σε ένα ρελέ ΝC-COM-NO τότε δοκίμασε να ελέγξεις την αλλαγή με δύο ρελέ που να έχουν μια μικρή διαφορά μεταξύ τους στο κλείσιμο άνοιγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Ναι ετσι ειναι οπως τα λες ,αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις "με 2 ρελε που να εχουν χρονικη διαφορα μεταξυ τους",
    Να αλλαξω τα ρελε με αλλα οπου κατα την τροφοδοσια του coil να εχουν μια μικρη καθυστερηση(τις ταξης των ms φανταζομαι) οι επαφες τους?

    Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια ρελε με "βραδυπορεια" στις επαφες,αν εννοεις αυτο,και θα με ενδιεφερε να μου πεις αν γνωριζεις ,καθως θα αλλαξω τα ηδη υπαρχων ρελε ετσι και αλλιως για αλλο λογο.Οποτε ευκαιρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Έχεις μικροελεγκτή στο κύκλωμά σου;
    Αν έχεις τότε δεν είναι δύσκολη η υλοποίηση. Απλά θα έχεις προσθέσεις μια καθυστέρηση πριν γίνει η αλλαγή φοράς.

    Αν δεν έχεις μικροελεγκτή τότε ζορίζουν λίγο τα πράγματα.

    Σου είναι εύκολο να βάλεις το κύκλωμα ελέγχου και τις συνδεσμολογίες των ρελέ;

    Την αλλαγή φοράς πως την κάνεις; Έχεις διπλή τάση τροφοδοσίας (-15,0,+15) και κάνεις μεταγωγή το ένα καλώδιο (με μία επαφή ρελέ) ή κάνεις αντιμετάθεση του "+","-" με διπλές επαφές ρελέ?

    Δεν ξέρω αν προσθέσεις κανένα κυκλωματάκι snubber πώς θα συμπεριφρθεί το κύκλωμα σου (RC παράλληλα με τα άκρα του κινητήρα): http://forum.arduino.cc/index.php?ac...;attach=106222

    Αν δουλέψει με το snubber ίσως να μη χρειαστεί να κάνεις τίποτε άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 27-12-15 στις 23:47
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johnnyfive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ετσι ειναι οπως τα λες ,αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις "με 2 ρελε που να εχουν χρονικη διαφορα μεταξυ τους",
    Να αλλαξω τα ρελε με αλλα οπου κατα την τροφοδοσια του coil να εχουν μια μικρη καθυστερηση(τις ταξης των ms φανταζομαι) οι επαφες τους?

    Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια ρελε με "βραδυπορεια" στις επαφες,αν εννοεις αυτο,και θα με ενδιεφερε να μου πεις αν γνωριζεις ,καθως θα αλλαξω τα ηδη υπαρχων ρελε ετσι και αλλιως για αλλο λογο.Οποτε ευκαιρια.
    Δεν υπάρχουν έτοιμα ρελέ για αυτή τη δουλειά. Θα πρέπει να υλοποιήσεις μόνος σου το κύκλωμα που θα κάνει την καθυστέρηση.
    Απάντησε σε αυτά που ρωτάει ο Παναγιώτης για να δούμε πως το λειτουργείς τώρα για να σε βοηθήσουμε ανάλογα. Γίνεται και με χρονικά αντί για μικροεπεξεργαστή αν δεν χρησιμοποιείς ήδη ή αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
    Δοκίμασε και αυτό με τον πυκνωτή και την αντίσταση αν δουλέψει είναι το απλούστερο που μπορείς να κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μικροελεγκτή στο κύκλωμά σου;
    Αν έχεις τότε δεν είναι δύσκολη η υλοποίηση. Απλά θα έχεις προσθέσεις μια καθυστέρηση πριν γίνει η αλλαγή φοράς.

    Αν δεν έχεις μικροελεγκτή τότε ζορίζουν λίγο τα πράγματα.

    Σου είναι εύκολο να βάλεις το κύκλωμα ελέγχου και τις συνδεσμολογίες των ρελέ;

    Την αλλαγή φοράς πως την κάνεις; Έχεις διπλή τάση τροφοδοσίας (-15,0,+15) και κάνεις μεταγωγή το ένα καλώδιο (με μία επαφή ρελέ) ή κάνεις αντιμετάθεση του "+","-" με διπλές επαφές ρελέ?

    Δεν ξέρω αν προσθέσεις κανένα κυκλωματάκι snubber πώς θα συμπεριφρθεί το κύκλωμα σου (RC παράλληλα με τα άκρα του κινητήρα): http://forum.arduino.cc/index.php?ac...;attach=106222

    Αν δουλέψει με το snubber ίσως να μη χρειαστεί να κάνεις τίποτε άλλο.

    Οχι δυστηχως δεν το εχω στησει με μικροελεκτη/PLC,αλλα με απλα relay.
    Kαι λεω δυστηχως διοτι απο αποψη κοστους τοσα relay που εχω χρησιμοποιησει(7 με 4NO/NC),συν τα χρονικα αν τελικα χρειαστει,θα επαιρνα plc.Anyway

    Την αλλαγη την κανω με τον πρωτο τροπο που αναφερεις,χρησιμοποιω μια μεταγωγικη επαφη σε καθε ρελε.

    Το snubber τωρα ,πως βρισκω τις τιμες των στοιχειων που χρειαζετε (χωρητικοτητα πυκνωτη,ωμ κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnnyfive : 28-12-15 στις 18:35

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johnnyfive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δυστηχως δεν το εχω στησει με μικροελεκτη/PLC,αλλα με απλα relay.
    Kαι λεω δυστηχως διοτι απο αποψη κοστους τοσα relay που εχω χρησιμοποιησει(7 με 4NO/NC),συν τα χρονικα αν τελικα χρειαστει,θα επαιρνα plc. Δυστηχως δεν το ξερα απο την αρχη μετα προκυψαν καποιες προσθηκες.

    Την αλλαγη την κανω με τον πρωτο τροπο που αναφερεις,χρησιμοποιω μια μεταγωγικη επαφη σε καθε ρελε.

    Το snubber τωρα ,πως βρισκω τις τιμες των στοιχειων που χρειαζετε (χωρητικοτητα πυκνωτη,ωμ κτλ)
    Από PLC δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω αν μπορούν να οδηγήσουν φορτία απ' ευθείας, αλλά και με μικροεπεξεργαστή να το έκανες κάποια ρελέ δεν θα τα γλύτωνες.
    Επίσης να πω ότι εξακολουθείς να κρατάς το θέμα σου κάπως αόριστο και δύσκολο στο να πάρεις βοήθεια. Αν γίνεται δώσε κάποιο σχηματικό όπως το έχεις σχεδιάσει να δούμε τι θέλεις να κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Το plc δεν μπορει να οδηγησει απευθειας μεγαλα φορτια. Tα relay δεν τα γλιτωνεις, π.χ για την οδηγηση των μοτερ που τραβανε amber,ομως τα μετριαζεις κατα πολυ οταν ο αυτοματισμος απαιτει πολλες n.o και n.c..

    Παρακατω παραθετω ενα σχεδιο στο πως κανω την αλλαγη φορας με τα 2 relay.
    http://postimg.org/image/kq0datbmf/

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για μοτερ
    By PIPERIAS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 10:50
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ ΚΟΡΔΕΛΑΣ ΞΥΛΟΥ
    By PIPERIAS in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-15, 14:16
  3. ερωτηση Για λαστιχακη σε μοτερ ροτορα
    By diskjohn in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 08:35
  4. ερωτηση για μοτερ 12 βολτ
    By Sky in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 00:27
  5. ΦΕΡΙΤΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΟΠΗ RF ΣΕ LINEAR AM
    By apollonios in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-11, 15:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας