Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: [LDO] Από +3.8V σε +3V παρουσιάζει πτώση τάσης στην έξοδο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dog80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Τι τροφοδοτείς κατα το πείραμα?
    Τροφοδοτώ έναν μικροελεγκτή atmega1284P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dog80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με φορτίο μικρότερο του 1 mA πιθανόν να μήν μπορεί να δουλέψει σωστά. Βάλε παράλληλα με το φορτίο μία κατάλληλη αντίσταση ωστε η κατανάλωση να ανέβει κατα μερικά mA
    Παρακάτω θα κάνω ένα πείραμα μόνο με αντιστάσεις όπως λέει ο GeorgeVita

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος ισως να υπαρχουν παρασιτικες αντιστασεις απο την επικαλυψη με βερνικι που εχεις βαλει και δημιουργουν διαφορα περιεργα. Καλο ειναι να αποφευγεις μη-ειδικα βερνικια κλπ γιατι δεν ξερεις τι συνθεση εχουν κλπ.

    Τα εξαρτηματα που χρησιμοποιεις ειναι ολα απο αξιοπιστες πηγες;
    Ναι από TME και Mouser. Δεν θα ξαναβάλω βερνίκι. Δεν αξίζει τέτοιο ψάξιμο μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΕ ΤΙ ΜΕΤΡΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ;
    Με πολύμετρο ... "του δρόμου";
    Με απλό πολύμετρο του δρόμου όπως το λες που δεν είναι ούτε RMS. Δεν έχω τίποτα άλλο. Και ναι είναι κινέζικο δυστυχώς. Μακάρι να είχα FLUKE και παλμογράφο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπλούτισα το σχόλιο #3 για όποιον δυσκολεύεται με τα αγγλικά των datasheets.
    Ευχαριστούμε για την μετάφραση και για το μίνι πείραμα παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να φύγουμε από τον προβληματισμό των μετρήσεων προτείνω δοκιμή του κυκλώματος σταθεροποίησης με φορτίο απλές αντιστάσεις.
    Τροφοδοτείς με τάση 3.9V το σταθεροποιητή και στην έξοδο τοποθετείς 3x παράλληλες αντιστάσεις των 33Ω.
    Με συνολικό φορτίο 11Ω, το ρεύμα σε τάση εξόδου 3V θα είναι 272mA.
    Μετράς τις τάσεις εισόδου-εξόδου και βγάζουμε συμπεράσματα.
    Λοιπόν κάνω το πείραμα αλλά με το χαζό πολύμετρο δεν έχω άλλο τρόπο να μετρήσω.
    Αντί για 3 x 33 Ohm έβαλα μία των 11 Ohm. Αν βρώ άλλες με μεγαλύτερη ακρίβεια θα το ξαναδοκιμάσω.
    Εκανα 4 φορές το πείραμα. Μία με τάση εισόδου το γνωστό +3,9V και μία με +5.2V(τροφοδοτικάκι μαύρο κινέζικο) κι επίσης με τάσεις φορτία αντιστάσεων 11Ohm και 10kOhm.

    Μετρήσεις!!!
    Με τροφοδοσία +3.9V και φορτίο 11Ohm
    Είσοδος: +3.9V και 0.211mA
    Έξοδος: +8.3mV και 0.823mA ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ +3V

    Με τροφοδοσία +3.9V και φορτίο 10kOhm
    Είσοδος: +3.9V και 0.972mA
    Έξοδος: +2.22mV και 0.221mA ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ +3V
    Με τροφοδοσία +5.2V και φορτίο 11Ohm
    Είσοδος: +5.2V και 3.272mA
    Έξοδος: +15mV και 1.481mA ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ +3V

    Με τροφοδοσία +5.2V και φορτίο 10kOhm
    Είσοδος: +5.2V και 1.190mA
    Έξοδος: +2.97V και 0.298mA ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ +3V( edit: Είχα κάνει λάθος στην μέτρηση και το διόρθωσα!!! Τώρα σωστή..)
    Μπορείται τώρα να βγάλετε συμπεράσματα? Είναι χαλασμένο ή το χρησιμοποιώ λάθος?
    Προφανώς εγώ καταλαβαίνω οτι δεν ισχύουν κάποια πράγματα στο datasheet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Υποθετωντας οτι δουλευει το πολυμετρο κι οτι ειναι εντος λογικων πλαισιων τα σφαλματα μετρησης... Το πιθανοτερο ειναι οτι ειναι χαλασμενο το ολοκληρωμενο ή υπαρχει καποιο προβλημα με το pcb.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετωντας οτι δουλευει το πολυμετρο κι οτι ειναι εντος λογικων πλαισιων τα σφαλματα μετρησης... Το πιθανοτερο ειναι οτι ειναι χαλασμενο το ολοκληρωμενο ή υπαρχει καποιο προβλημα με το pcb.
    Θα φτιάξω ένα ολόιδιο και θα κάνω τα ίδια πειράματα απλά αυτήν την φορά δεν θα το βερνικώσω με μανό νυχιών. Μπας και είναι αυτό που φταίει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αν θελεις για καποιο λογο βερνικι μπορεις να βρεις καταλληλο σπρει σε μαγαζια ηλεκτρονικων.

    Ομως ειδικα οταν χρησιμοποιεις smd εξαρτηματα θα προτεινα να το αποφευγεις.
    Εκτος του οτι ειναι μικροτερες οι αποστασεις μεταξυ των pads μπορει πχ να μην εχει στεγνωσει καλα το βερνικι κατω απο τους πυκνωτες ή το ολοκληρωμενο και να προκαλει πολλα περιεργα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελεις για καποιο λογο βερνικι μπορεις να βρεις καταλληλο σπρει σε μαγαζια ηλεκτρονικων.
    Επειδή φτιάχνω μόνος μου PCB τα οποία δεν έχουν soldermask θα ήθελα να βρώ κάτι να βάζω για να μην σκουριάζουν οι ταινιόδρομοι.
    Αυτό το σπρέυ είναι καλό? Μπορείς να μου πεις μάρκα, όνομα γιατί στην περιοχή μου έχουν λίγα πράγματα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Εγω αυτο εχω: http://www.cosmodata.gr/product/2212...-monosis-200ml ομως βγαινουν απο ολες τις εταιριες του χωρου αντιστοιχα. Kontakt Chemie, Cramolin, teslanol...
    Προσωπικα μονο αν προκειται για καποια πλακετα που θα χρησιμοποιηθει σε περιβαλλον με πολλη υγρασια κλπ βαζω βερνικι.

    Γενικα οσον αφορα την οξειδωση των διαδρομων δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα περαν της εμφανισης.
    Ο χαλκος σχηματιζει ενα λεπτο στρωμα οξειδιου στην επιφανεια μονο, δεν οξειδωνεται σε ολη την μαζα του οπως πχ ο σιδηρος, οποτε για κοινες εφαρμογες δεν επηρρεαζεται σημαντικα η ηλεκτρικη συμπεριφορα κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χαλκος σχηματιζει ενα λεπτο στρωμα οξειδιου στην επιφανεια μονο, δεν οξειδωνεται σε ολη την μαζα του οπως πχ ο σιδηρος, οποτε για κοινες εφαρμογες δεν επηρρεαζεται σημαντικα η ηλεκτρικη συμπεριφορα κλπ.
    Έχω και ψώνιο θέλω να γυαλίζει. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου θα πάω να αγοράσω ένα τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή φτιάχνω μόνος μου PCB τα οποία δεν έχουν soldermask θα ήθελα να βρώ κάτι να βάζω για να μην σκουριάζουν οι ταινιόδρομοι.
    Αυτό το σπρέυ είναι καλό? Μπορείς να μου πεις μάρκα, όνομα γιατί στην περιοχή μου έχουν λίγα πράγματα?

    Βάλε καλάι και αφαίρεσε το περίσευμα με φυτίλι αποκόλησης. Θα μείνει πάνω στις τροχιές ένα πολύ λεπτό στρώμα καλάι το οποίο θα προστατεύσει το χαλκό.

    Δέν χρειάζεται μετά να βάλεις σπρέυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απλό πολύμετρο του δρόμου όπως το λες που δεν είναι ούτε RMS. Δεν έχω τίποτα άλλο. Και ναι είναι κινέζικο δυστυχώς. Μακάρι να είχα FLUKE και παλμογράφο...
    ...Μπορείται τώρα να βγάλετε συμπεράσματα? Είναι χαλασμένο ή το χρησιμοποιώ λάθος?
    Προφανώς εγώ καταλαβαίνω οτι δεν ισχύουν κάποια πράγματα στο datasheet.
    Με οποιοδήποτε πολύμετρο μπορείς να μετράς τάσεις με αρκετά καλή ακρίβεια.
    Επίσης με οποιοδήποτε πολύμετρο υπάρχει πρόβλημα όταν μετράς στις μικρές κλίμακες μικρά ρεύματα σε κυκλώματα χαμηλών τάσεων.
    Αυτό συμβαίνει γιατί χρησιμοποιούν μια εσωτερική αντίσταση σε σειρά με το κύκλωμά σου που περιορίζει το συνολικό ρεύμα.
    Επίτηδες έβαλα το σχόλιο για το FLUKE 87V, υπάρχει και εκεί το πρόβλημα!

    Τη δοκιμή που πρότεινα (με φορτίο απλές αντιστάσεις) πρέπει να την κάνεις μετρώντας μόνο τάσεις.
    Τα καλώδια συνδέσεων τροφοδοσίας και φορτίου ας είναι κολλημένα και όχι απλά στριμμένα μεταξύ τους.
    Αν επαναλαμβάνονται οι ίδιες μετρήσεις, σίγουρα υπάρχει πρόβλημα. Πρόσεξε να έχεις συνδέσει όλες τις γειώσεις μαζί (GND, 0V).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη δοκιμή που πρότεινα (με φορτίο απλές αντιστάσεις) πρέπει να την κάνεις μετρώντας μόνο τάσεις.
    Τα καλώδια συνδέσεων τροφοδοσίας και φορτίου ας είναι κολλημένα και όχι απλά στριμμένα μεταξύ τους.
    Αν επαναλαμβάνονται οι ίδιες μετρήσεις, σίγουρα υπάρχει πρόβλημα. Πρόσεξε να έχεις συνδέσει όλες τις γειώσεις μαζί (GND, 0V).
    Οι μετρήσεις έγιναν με ένα πολύμετρο και σε breadboard (Δηλαδή εναλλάξ μετρηση τάσης και ρεύματος οπότε όταν μετρούσα τάση δεν υπήρχε άλλη αντίσταση από άλλο οργανο για μέτρηση έντασης ρεύματος.)
    Θα ξαναγίνει το κύκλωμα και θα το ξαναμετρήσω χωρίς breadboard αλλά με κολλημένες συνδέσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 17:11
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 23:14
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 09:55
  4. Πρόβλημα με πτώση τάσης.
    By George L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 21:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας