Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 35 από 35

Θέμα: Θα ατμίσουμε τίποτα?

  1. #31
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν είμαι ατμιστής/καπνιστής απλά θα ήθελα να μεταφέρω κάποια πληροφορία σε όσους ανακατεύουν τα υγρά.

    Η υγρή νικοτίνη βρίσκει δρόμο προς τον οργανισμό μας ακόμη και από την επιφάνεια του δέρματος. Δηλαδή καλό είναι αν κατά τη διάρκεια της παρασκευής των υγρών πέσει κάποια ποσότητα στο χέρι μας, τότε χρειάζεται σωστή αντιμετώπιση και όχι απλά το αφήνουμε ως έχει ή αρχίζουμε τις εντριβές για να το απλώσουμε σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Προσοχή και στις συγκεντρώσεις των διαλυμάτων όπως έχει ήδη αναφερθεί.

    Η πληροφορία προέρχεται από φίλο χημικό μηχανικό και ατμιστή/πειραματιστή ετών επί του αθλήματος.
    Και αν είναι 100mg/ml η 1000mg/ml? Επιταχύνεις το θάνατο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν είναι 100mg/ml η 1000mg/ml? Επιταχύνεις το θάνατο?
    Δεν είμαι ούτε ιατρός, ούτε ειδήμων επί του θέματος, μια και όμως το ερώτημα μου κίνησε την περιέργεια έκανα μια μικρή διαδικτυακή έρευνα. Τα γενικότερα συμπεράσματα είναι :

    α ) Η νικοτίνη αποροφάται από το δέρμα έως επιπέδου θανατηφόρων δόσεων.
    β ) Η δοσολογία, η συγκέντρωση στο διάλυμα καθώς και το είδος του διαλύματος επηρεάζουν τον χρόνο λήψεως θανατηφόρας δόσεως εάν μιλάμε για σταθερό υποκείμενο λήπτη.
    γ ) Υπάρχει μη γραμμική σχέση ανάμεσα στους παράγοντες του ( β ) και στον χρόνο. Σε κάποιες περιπτώσεις η αναλογία μάλιστα αντιστρέφεται.
    δ ) Οι χρόνοι για ένα τυπικό πείραμα/ατύχημα μόλυνσης μιας δερματικής επιφάνειας με διάλυμα νικοτίνης μέχρι τη λήψη θανατηφόρας δόσης είναι της τάξεως των λίγων min της ώρας και έως περίπου 30 min.
    ε ) Ανησυχητικό επίσης είναι ότι η νικοτίνη περνάει σε κάποιο ποσοστό μέσα και από πολλά από τα προστατευτικά γάντια που συνήθως χρησιμοποιούνται σαν μέσα προστασίας όταν εργαζόμαστε με χημικούς ή βιολογικούς παράγοντες.

    Δίνω μια ενδεικτική επιστημονική δημοσίευση επί του θέματος :
    http://annhyg.oxfordjournals.org/con....full.pdf+html

    Οι ενδιαφερόμενοι πάντως καλύτερα να απευθυνθούν σε ειδικούς επί του θέματος. Δεν έχω το απαραίτητο υπόβαθρο να κρίνω τις πληροφορίες που παρέθεσα οπότε ας θεωρηθεί ότι οι πληροφορίες που μεταφέρω έχουν εν δυνάμη ποσοστό σφάλματος που τείνει στο 100%.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο θα ήταν να στην έδινε έτοιμη το φαρμακείο με την αναλογία που θέλεις... πχ 10% ή 30%.
    Όταν αναγκάζεσαι να καταφύγεις σε ερασιτεχνικές μεθόδους πάντα θα υπάρχει κίνδυνος.
    (κρατάω μια επιφύλαξη μήπως βρω φαρμακείο να το κάνει γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα)

    σχετικά με το Η/Τ.. μετά απο τις συμβουλές που μου δώσατε.. σκέφτομαι να παρω αυτό:
    http://www.joyetech.com/product/evic-vt-full-kit/

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    giorgos
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Γιαννενα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παιδιά γειά σας πρώτα μηνύματα γράφω εδώ στο ηλεκτρονικά.
    Να σας πω μια φάση με ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχω ένα φίλο που το έχει στο στόμα όλη την μέρα. Πριν κανά εξάμηνο καθώς ασχολούμαι με φωτορυθμικά και μηχανές καπνού, είχα πάρει ένα καινούργιο υγρό, από αυτά που βάζουμε στις μηχανές καπνού για να φαίνονται οι ακτίνες των φωτορυθμικών και των lazer έντονες και να δημιουργείται ατμόσφαιρα. Mε το που μύρισα το υγρό λέω αμάν μυρίζει σαν το τσιγάρο του φίλου μου. Tου λέω έλα να δεις τι σου έχω, πατάω την μηχανή και γεμίζει το μαγαζί με καπνό... Ο φίλος μου έπαθε πλάκα σκάσαμε στα γέλια το συγκεκριμένο υγρό όπως ψάξαμε στο internet φτιάχνεται από PG το βασικό υγρό για τσιγάρα. Αυτό είναι άτμισμα όχι ψέματα, είπε ο φίλος μου......

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kougianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο θα ήταν να στην έδινε έτοιμη το φαρμακείο με την αναλογία που θέλεις... πχ 10% ή 30%.
    Όταν αναγκάζεσαι να καταφύγεις σε ερασιτεχνικές μεθόδους πάντα θα υπάρχει κίνδυνος.
    (κρατάω μια επιφύλαξη μήπως βρω φαρμακείο να το κάνει γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα)

    σχετικά με το Η/Τ.. μετά απο τις συμβουλές που μου δώσατε.. σκέφτομαι να παρω αυτό:
    http://www.joyetech.com/product/evic-vt-full-kit/
    Αμα είναι για Joyetech, μην πάρεις αυτό, είναι to παλιότερο μοντέλο κι έχει κάποια ψιλοθεματάκια απ οσο διαβασα στις κριτικές(δε θυμαμαι ακριβώς τί )
    Καλύτερα το mini.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Έχετε ξαναδεί τίποτα τέτοιο;
    By jami in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 21:34
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-08, 09:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας