Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ραδιοερασιτεχνης?????

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    λαρισα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή ραδιοερασιτεχνης?????

    παιδια γεια σας εχω τελιωσει μια σχολη μηχανολογος οχηματων τει θεσσαλονικης,μεσα στησχολη ειχαμε μαθηματα ηλεκτρονικης και μηχατρονικης και θελω να ρωτησω τα εξης:

    1)σαν βοηθος ραδιοηλεκτρολογου μπορω να δουλεψω αν παρω το πτυχιο ραδιοερασιτεχνη σε συνδυασμο οτι εχω και ενα πτυχιο μηχανολογικου τομεα?


    2)με το πτυχιο ραδιοερασιτεχνη μπορει να σου παρεχει κατι επιπλεον κρατικα καταχωρημενο επαγκελματικα περαν του ερασιτεχνισμου που μπορει να το κανεις και για την παρτη σου και μονο?

    αυτα ειχα να πω και καλα να μας παει ο χρονος!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Καλή χρονιά με υγεία.
    Το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη είναι μόνο για χόμπι, διάβασε:
    http://www.yme.gr/?tid=263&aid=0

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Το λέει και η λέξη *ερασιτέχνη = για ερασιτεχνική χρήση - χόμπι. Αλλιώς θα το λέγαμε πτυχίο ραδιοηλεκτρολόγου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    λαρισα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1GRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή χρονιά με υγεία.
    Το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη είναι μόνο για χόμπι, διάβασε:
    http://www.yme.gr/?tid=263&aid=0
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου κ το χρονο σου,ραδιοτηλεγραφητης και ραδιοτηλεφωνητης τι ακριβως ειναι γνωριζεις?
    http://www.yme.gr/index.php?getwhat=...03&id=&tid=403
    .επσισης εκει αναγραφει οτι η πιστοποιηση γινεται απο σχολη του οτε,την οτε academy εννοει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη milosath
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Κυκλαδες
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και καλη χρονια
    Σαν ηλεκτρονικος μπορεις να παρεις αδεια ραδιοτεχνιτη και οχι ραδιοερασιτεχνη.
    και ναι δινεις εξετασεις στον ΟΤΕ τουλαχιστον εκει ειχα δωσει και εγω πριν καποια χρονια 1992.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregluffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πτυχιο ραδιοερασιτεχνη μπορει να σου παρεχει κατι επιπλεον κρατικα καταχωρημενο επαγκελματικα περαν του ερασιτεχνισμου
    Μόνο ένα πράγμα, σου επιτρέπει να είσαι υπέυθυνος πειραματικού σταθμού ασυρμάτου, το οποίο έχει νόημα μόνο αν στον φορέα που έχει τον πειραματικό σταθμό δεν υπάρχει ήδη κατάλληλο πρόσωπο.

    0 Not allowed! Not allowed!


  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Κρατικός φορές και πειραματικός σταθμός? Μου ακούγεται λίγο οξύμωρο. Μπορώ να φανταστώ μόνο εργαστήρια πανεπιστημίων (δεν βγαίνουν στον αέρα) ένα - δυο εργαστήρια του ΕΚΕΦΕ (Δημήκριτος) (έχουν άδεια από ΕΕΤΤ και space segment) και τα στρατιωτικά ΣΕΤΤΗΛ / 316/ 306 που οι όποιες δοκιμές πραγματοποιούνται στις εκχωρημένες συχνότητες.
    Στην ναυτιλία υπήρχαν (νομίζω καταργήθηκε η θέση) ασυρματηστές -ποια σχολή τους εκπαίδευε??- και στον ΟΣΕ ραδιοτηλεγραφητές -πρέπει να έχει επίσης καταργηθεί- και φυσικά στην ΕΥΠ! (Σύλλογος Υπαλλήλων Ραδιοτηλεγραφητών ΕΥΠ !!)

    Από ΥΜΕ:
    "Να είναι κάτοχος απολυτηρίου κρατικής σχολής ραδιοτηλεγραφητών ή νόμιμης ιδιωτικής σχολής ραδιοτηλεγραφίας - ραδιοτηλεφωνίας ή σχολής του ΟΤΕ, των Ενόπλων Δυνάμεων ή των Σωμάτων Ασφαλείας" Γνωρίζουμε αν αυτές οι σχολές υπάρχουν ακόμα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregluffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου κ το χρονο σου,ραδιοτηλεγραφητης και ραδιοτηλεφωνητης τι ακριβως ειναι γνωριζεις?
    http://www.yme.gr/index.php?getwhat=...03&id=&tid=403
    .επσισης εκει αναγραφει οτι η πιστοποιηση γινεται απο σχολη του οτε,την οτε academy εννοει?
    Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πλέον ζήτηση για ραδιοτηλεγραφητές, μπορεί να απαντήσουν άλλοι που ξέρουν βέβαια. Επιπλέον ζητάει σχολή ΟΤΕ κλπ. δεν καλύπτεσαι από τη σχολή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    λαρισα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    απο τη σχολη μου προφανως και δεν καλυπτομαι,απλα εγω γνωριζω και καποιες γλωσσες προγραμματισμου και μου αρεσουν και τα ηλεκτρονικα ,οπως και τα δικτυα,γιαυτο ρωτησα μηπως υπαρχει καποιος τροποσ πιστοποιησης των γνωσεων μου απο κρατικο φορεα που ν παρεχει και καποια επαγγελματικα.π.χ αυτο το οτε academy που εχει κατι ειδικοτητες ειναι μια πιστοποιηση επαρκης για δικτυα αν θες να εργαστεις?
    επ[ισης καποιος αναφερε τον οσε ,εγω ειχα μαθηματα σταθερησ τροχιασ οχηματων,αν πηγενα ραδιοερασιτεχνης και εβγενε μια προκηρηξη π.χ στο οσε και ζητουσε και γνωσεις ραδιοεπικοινωνιας υπηρχε τροπος να το κατοχηρωσω π.χ με μια σχολη του οτε οτι κατεχω τετοιες γνωσεις ή ο μονος τροπος για να γινεις εστω ραδιοτεχνιτης θελει καποιο πτυχιο ηλεκτρονικου ιεκ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη milosath
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Κυκλαδες
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Για να γινεις ραδιοτεχνιτης πιο παλια χρειαζοταν να εχεις χαρτι απο τεχνικο λυκειο ή απο ιεκ σαν ηλεκτρονικος.
    Πιο παλια με την την αδεια ασκησεως επαγγελματος σαν ραδιοτεχνιτης σου εδινε το δικαιωμα να ανοιξεις μαγαζι για επισκευες τηλεορασεων ,ραδιοφωνων κ.ο.κ.Αν εχουν αλλαξει τωρα δεν γνωριζω.Για να την αποκτησεις εδινες και γραπτες και προφορικες εξετασεις.Ολα αυτα εν ετη 1992.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 421
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-22, 09:30
  2. Ερασιτεχνης η Ηλεκτρονικος
    By sakis in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 12:40
  3. o σωστος ερασιτεχνης!!!(fm)
    By billos1989 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-04, 09:41
  4. Ραδιοερασιτεχνης
    By PiCBuRn3r in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-04, 07:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας